• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Algemeen / De linke weekendbijlage (28-2025)

De linke weekendbijlage (28-2025)

13 July 2025 by Pepijn van Erp 5 Comments

De linke weekendbijlage (28-2025) 3

Vaak komen we zaken op internet tegen die niet groot genoeg zijn om een heel stuk over te schrijven of soms hebben we daar de tijd niet voor. In deze rubriek delen we een verzameling interessante of gewoon vermakelijke berichtjes van de afgelopen week met de lezers van Kloptdatwel. Leesvoer voor in het weekend!

  • VtdK: Gevaarlijke Australische natuurgenezer Barbara O’Neill komt naar Nederland
  • Open Online: “Truccata dai terroristi”: la teoria del complotto sull’attivista palestinese Bayan Abu Sultan – een gedegen factcheck mbt een foto van een slachtoffer van een Israëlische bombardement, waarop op social media nogal wat accounts suggereerden dat het een gevalletje ‘Pallywood’ zou betreffen.
  • NRC: ‘Het Zoutpad blijft een heel mooi boek, maar de onthulling doet je twijfelen en dat is jammer’
  • BBC: The mushroom killer was obsessed with true crime. Now true crime fans are obsessed with her
  • NRC: Wantrouwen, wetenschap en pannekoeken – laatste column van Margriet van der Heijden. Op het komende Skepsis congres kun je haar nog wel horen.
  • NPR: 100 years after evolution went on trial, the Scopes case still reverberates
  • Renzo Verwer: Journalistieke missers

En het verhaal rondom het geheime Amerikaanse UFO-onderzoek dat in 2017 voor het eerst naar buiten kwam, wordt steeds gekker:

Steun Kloptdatwel

De linke weekendbijlage (28-2025) 4Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
De linke net-na-het-weekendbijlage (27-2025)
Next Entry »
De linke weekendbijlage (29-2025)

Filed Under: Algemeen

Reader Interactions

Comments

  1. Renate1 says

    20 July 2025 at 12:00

    De Volkskrant toont zich dit weekend weer van z’n minder kritische kant als het gaat om psychologische flauwekul. Eerst met een artikel over familieopstellingen, waarbij ik zou wensen dat men zich wat meer zou hebben verdiept in de artikelen over deze flauwekul en de bedenker van het een en ander in Skepter.
    https://www.volkskrant.nl/kijkverder/v/2025/familieopstellingen-therapie-psychologie-coaching~v1556266/

    Familieopstellingen zijn ingeburgerd geraakt in het coachingcircuit. Door deelnemers in een ruimte je familie te laten uitbeelden zou je meer inzicht krijgen in patronen. Werkt dat, en hoe dan? ‘Mijn moeder heeft zoveel pijn, ik kan dit niet aanzien.’

    ‘Ik kijk naar de wereld door een sluier van afwijzing’, zegt Lieke. Altijd heeft ze het gevoel niet goed genoeg te zijn. Laatst nog reageerde ze boos op een collega die kritiek had. ‘Veel heftiger dan passend was.’ Ze is benieuwd waar dat gevoel vandaan komt. En nog belangrijker: ze wil voelen dat ze er mag zijn.

    Om die reden is ze op deze vrijdagmorgen naar de familieopstellingsdag gekomen van psycholoog Petra van der Heiden, die al achttien jaar werkt met deze methode. In de praktijkruimte in Asperen zitten, naast Lieke, nog twaalf mensen in een kring. Drie van hen zullen die dag ook een opstelling doen. Uit dit gezelschap mag ze kiezen wie haar vader, moeder, broer, zusje en haarzelf mogen vertegenwoordigen.

    Had men Maarten Keulemans niet kunnen vragen om wat kritische kanttekeningen te maken?
    Nu blijft het weerwoord toch beperkt tot de opmerking dat de therapie omstreden is.

    Geen wetenschappelijk bewijs

    Er is nog weinig gedegen wetenschappelijk onderzoek gedaan naar de effectiviteit van familieopstellingen. Bestaande studies zijn klein van opzet, zonder controlegroepen en zelden gepubliceerd in peer-reviewed tijdschriften, waar vakgenoten de kwaliteit keuren.

    ‘In de ideale opzet vergelijk je de familieopstelling met andere behandelvormen, zoals cognitieve gedragstherapie’, zegt onderzoeker Salome Scholtens van de Rijksuniversiteit Groningen. ‘Met een goede voor- en nameting, over langere tijd en met objectieve meetinstrumenten voor klachten als angst en depressie. Je moet niet enkel vragen: ‘Heb je er iets aan gehad?’ Want mensen zijn geneigd positief te zijn, zeker na een dure sessie.’ Ter indicatie: een opstelling bij Van der Heiden kost 190 euro.

    Scholtens publiceerde met collega’s een overzichtsstudie, waarin twaalf onderzoeken (569 deelnemers) werden beoordeeld. Bij negen daarvan zagen ze een positief effect. ‘We formuleren het voorzichtig: familieopstellingen zijn in potentie effectief. De onderzoeken zijn te zwak van opzet om keihard te zeggen: dit werkt.’

    En dan is er weer een weinig kritisch interview met Griet Op de Beeck.
    https://www.volkskrant.nl/kijkverder/v/2025/griet-op-de-beeck-als-iemand-een-affaire-heeft-gehad-dan-ga-ik-diegene-daarover-niet-de-pieren-uit-de-neus-vragen~v1553423/

    In werkelijkheid zijn hervonden herinneringen inzet van een wereldwijde, hoogoplopende discussie tussen therapeuten en wetenschappers. Op de Beeck werd de spil van deze ‘memory wars’, zo reconstrueerde de Volkskrant een jaar later aan de hand van interviews met deskundigen uit beiden kampen. Psychiaters als Bessel van der Kolk en de aan Harvard docerende Judith Hermann twijfelen niet aan het bestaan van hervonden herinneringen, rechtspsychologen als Harald Merckelbach vegen er juist de vloer mee aan. In Nederland concludeerde de Gezondheidsraad in 2004: hervonden herinneringen zijn te onbetrouwbaar voor de rechtszaal, therapeuten moeten er voorzichtig mee omspringen, maar ze komen wel degelijk voor.

    Na die uitzending deed Op de Beeck maandenlang niets. Een klinische depressie wil ze het niet noemen, ‘maar experts die ik sindsdien heb ontmoet denken er anders over’.

    Ze schreef toch nog drie boeken. In 2020 besloot ze een nieuwe weg in te slaan: ze werd therapeut. Ze volgde een opleiding psychodynamische therapie, waarbij net als in de psychoanalyse de nadruk ligt op onbewuste ervaringen uit de jeugd. Ook volgde ze tientallen seminars, cursussen en ze ging op retreats. Over de inzichten die ze daar opdeed, publiceerde ze Het wordt beter (2024). Ook vond ze een therapie die haar écht hielp: Internal Family Systems (IFS), een in Amerika populaire therapievorm die in Nederland nog niet wordt vergoed. IFS heeft als uitgangspunt dat mensen uit delen bestaan. Die delen, zoals de perfectionist of het angstige kind, hebben goede intenties; ze proberen je te beschermen, maar ze moeten niet de overhand krijgen.

    En dan krijg je dus dit soort uitspraken:

    Zowel SKEPP als de Vlaamse Vereniging voor Therapeuten hekelen het feit dat jij, zonder dat je psychologie hebt gestuurd, jezelf toch therapeut noemt. De methoden die jij aanprijst zouden ook niet altijd bewezen zijn.

    ‘Het duurt nou eenmaal lang voordat een therapie het stempel ‘evidencebased’ krijgt. Volgens psychiater Bruce Perry duurt het gemiddeld twintig jaar voordat een therapie algemeen is erkend. Ik wil geen twintig jaar wachten om iets aan te bieden wat voor mij en zovelen een wereld van verschil heeft gemaakt. Over IFS kan ik zeggen: het onderzoek dat ernaar wordt gedaan is hoopgevend. De therapievorm is inmiddels evidencebased verklaard voor welzijnsverbetering van cliënten, maar nog niet als behandeling voor trauma. Daar is meer onderzoek voor nodig.’

    Wederom had men hier niet wat meer kritische kanttekeningen bij kunnen maken?

    Log in to Reply
    • Hans1263 says

      20 July 2025 at 14:00

      @Renate1
      Iemand die als dramaturg en als journalist heeft gewerkt resp. nog werkt en op basis van zeer dubieuze “hervonden herinneringen” zelf hulp nodig had, kan zich vanzelfsprekend niet geloofwaardig als “therapeut” vestigen. Dergelijke “therapie” zit vaak dichtbij kwakzalverij of het is het regelrecht. Ik ga Zomergasten maar overslaan.

      Log in to Reply
      • Renate1 says

        20 July 2025 at 15:20

        Dat is mijn idee ook. Nu moet ik zeggen dat ik toch al zelden naar Zomergasten kijk, maar in dit geval…
        Adriaan ter Braack, ofwel Sjamadriaan schreef er een tijdje geleden ook een kritisch stuk over in Trouw.
        https://www.trouw.nl/opinie/psychobabbelende-griet-op-de-beeck-hoort-niet-thuis-bij-zomergasten~b1a2b5c1/

        Griet Op de Beeck is de nieuwe presentator van VPRO Zomergasten. Dat lijkt me een bijzonder povere keuze. De Belgische auteur staat bekend om het verspreiden van achterhaalde psychologische theorieën en pseudowetenschappelijke lariekoek en heeft hier in haar eigen land zelfs een satirische prijs voor ontvangen, de Skeptische Put.
        Een prijs voor, ik citeer ‘iemand die zich uitzonderlijk onkritisch heeft opgesteld, en de verspreiding of popularisering van kennis en wetenschap totaal verkeerd heeft begrepen’. Haar werk, en met name haar laatste boek, zou volgens de jury ‘grossieren in onbewezen, achterhaalde, en ronduit verkeerde ideeën over de werking van de menselijke geest in ziekte en gezondheid’.
        Zo bejubelt ze continu zogeheten Internal Family Systems-therapie (IFS), die ervan uitgaat dat de menselijke geest is opgebouwd uit afzonderlijke onderdelen met verschillende ervaringen en trauma’s en een ‘Zelf’. In de therapie probeer je deze ‘Zelf’ en al deze aparte delen weer in contact met elkaar te laten komen. IFS bestaat al zo’n dertig jaar en er is verrassend genoeg nog altijd niet echt overtuigend bewijs voor de werking ervan.
        Eigen therapietoko
        Vooral schrijnend is dat Op de Beeck inmiddels ook haar eigen therapietoko uit de grond heeft gestampt en zonder behoorlijke achtergrond of bevoegdheden, behoudens een smörgåsbord aan psychobabbelkoldercursussen, in andermans hersenpan gaat zitten roeren. Dat terwijl ze tegelijkertijd in de media aan de stoelpoten zaagt van opleidingen die wel zijn gestoeld op de wetenschap.

        Het lijkt er wel eens op dat in iedere krant onkritische kolder naast kritische stukken kan bestaan. Ik bedoel maar, De Volkskrant heeft ook iemand als Maarten Keulemans in dienst en bij Trouw krijg ik wel eens de kriebels van het reli-gezwatel en spirituele kolder.

        Log in to Reply
        • Hans1263 says

          20 July 2025 at 16:04

          @Renate1
          De Vereniging tegen de Kwakzalverij heeft de VPRO benaderd over het zeer dubieuze kwakzalverijgehalte van de gedachtengang van mw. Op de Beeck maar kreeg een absoluut slap antwoord terug. Je moet naar de vrijzinnig protestantse idee haar kwakzalversgedoe scheiden van haar journalistieke kwaliteiten. Tja, zo lust ik er nog wel een paar. Bijvoorbeeld de minder-minder-uitspraken scheiden van de politieke “verdiensten” van Wilders? Maar ja, de VPRO kan niet meer terug, teveel afbreuk van reputatie etc.

        • Renate1 says

          20 July 2025 at 16:16

          @ Hans,
          Ja, het antwoord van de VPRO op de vragen van de VtdK vond ik ook van een dubieus niveau. Ik weet niet wat de journalistieke kwaliteiten van mevrouw Op de Beeck zijn, maar het is ieder geval duidelijk dat ze goed is in het verspreiden van kletskoek.

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Fluoride-angst?
30 June 2025 - Ward van Beek
Fluoride-angst?

Raad eens’, vraagt Cor van Loveren: ‘Het is begin jaren zeventig. Hoeveel gaatjes denk je dat een kind van vijf gemiddeld had?’ Het antwoord: achttien. ‘In haast elke tand zat wel een gat.’ Gemiddeld genomen dan. Er waren ook tanden…Lees meer Fluoride-angst? › [...]

James Randi test wichelroedelopers in Australië
11 June 2025 - SkepsisSiteBeheerder
James Randi test wichelroedelopers in Australië

In 1980 bezocht James Randi Australië op uitnodiging van Dick Smith om daar een test uit te voeren met wichelroedelopers.Lees meer James Randi test wichelroedelopers in Australië › [...]

Polarisatie juist goed voor democratie?
5 June 2025 - Ward van Beek
Polarisatie juist goed voor democratie?

.Soms lijkt het wel alsof we elkaar de hele dag de tent uit vechten. Op social media, bij verjaardagsfeestjes en in talkshows zijn we het oneens over vaccins, over Gaza, over vrouwenrechten. Dat blijkt ook uit onderzoek van het Sociaal…Lees meer Polarisatie juist goed voor democratie? › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

Science Based Satire: The Forces I Enabled Are Attacking Science Just Like They Said They Would. Here’s Why Left Leaning Public Health Experts are to Blame.
19 July 2025 - Jonathan Howard

No one could have foreseen these attacks on science and medicine. There were no warnings, and no one sounded the alarm bell. The post Science Based Satire: The Forces I Enabled Are Attacking Science Just Like They Said They Would. Here’s Why Left Leaning Public Health Experts are to Blame. first appeared on Science-Based Medicine. [...]

As Diseases Spread and Trust in the FDA Crumbles, Its Leaders Are Obsessed with an MRI Abnormality in 1 in 61,500 Males Ages 12-24
18 July 2025 - Jonathan Howard

Our medical establishment told people to "Stop Trusting the Public Health Establishment". Now, almost no one trusts our medical establishment. The post As Diseases Spread and Trust in the FDA Crumbles, Its Leaders Are Obsessed with an MRI Abnormality in 1 in 61,500 Males Ages 12-24 first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Your terrain, your fault? Germ Theory Denial 2025
17 July 2025 - Scott Gavura

Terrain theory is making a comeback, offering the illusion that illness is always preventable, and blaming the sick for being sick. The post Your terrain, your fault? Germ Theory Denial 2025 first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Renate1 on De linke weekendbijlage (28-2025)@ Hans, Ja, het antwoord van de VPRO op de vragen van de VtdK vond ik ook van een dubieus
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (28-2025)@Renate1 De Vereniging tegen de Kwakzalverij heeft de VPRO benaderd over het zeer dubieuze kwakzalverijgehalte van de gedachtengang van mw.
  • Renate1 on De linke weekendbijlage (28-2025)Dat is mijn idee ook. Nu moet ik zeggen dat ik toch al zelden naar Zomergasten kijk, maar in dit
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (28-2025)@Renate1 Iemand die als dramaturg en als journalist heeft gewerkt resp. nog werkt en op basis van zeer dubieuze "hervonden
  • Renate1 on De linke weekendbijlage (29-2025)Dat stuk in De Volkskrant heb ik ook met stijgende verbazing en kromme tenen zitten lezen. Was er nu echt

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in