• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Algemeen / De linke weekendbijlage (29-2017)

De linke weekendbijlage (29-2017)

22 July 2017 by Pepijn van Erp 22 Comments

De linke weekendbijlage (29-2017) 5
Vaak komen we zaken op internet tegen die niet groot genoeg zijn om een heel stuk over te schrijven of soms hebben we daar de tijd niet voor. Daarom willen wij in deze nieuwe rubriek een verzameling interessante of gewoon vermakelijke berichtjes van de afgelopen week met de lezers van Kloptdatwel delen. Leesvoer voor in het weekend!

  • NOS: Hulp gevraagd: heksenboek is abracadabra voor Amerikaanse bieb
  • Der Spiegel: G20-Mythen – Vorwürfe, Verschwörungstheorien, Fakten
  • The Guardian: ‘Tired of medals’: new letters reveal how Alfred Russel Wallace shunned Darwin’s fame –  Alfred Russel Wallace, mede-ontdekker van de evolutietheorie, is een stuk minder bekend dan Charels Darwin. Hij had dan ook weinig trek in publiciteit rondom zijn persoon.
  • The New York Times: While Some Cry ‘Fake,’ Spotify Sees No Need to Apologize – na Fake News nu ook al Fake Music?
  • The New York Times: Every Year, the Sky ‘Rains Fish.’ Explanations Vary.
  • Kloptdatwel Facebook: Foutje bedankt – aluhoedjes Facebookpagina deelt oude artikel van Kloptdatwel, omdat ze niet verder lazen dan titel en eerste alinea. De achterban heeft ook niets door.
  • Raw Story: ‘Is there cheese on the moon?’: Internet erupts after GOP rep asks NASA if Mars had ancient civilizations
  • Leeuwarder Courant: Bijzondere graankubus op het Bildt (en in 2018 moet hij nog groter) – eindelijk eens wat origineler graancirkelwerk dan dat van Robbert van den Broeke
  • Omroep Brabant: ‘Geef me nog drie maanden’, aldus 250 jaar oude beuk in Mastbos die doodgaat – Bomenfluisteraar denkt dat de zieke boom lijdt aan oorlogstrauma, Staatsbosbeheer houdt het op een sterke aantasting door de reuzenzwam. Zonder ‘zwammenfluisteraar’ gaan we hier natuurlijk niet uitkomen …

Steun Kloptdatwel

De linke weekendbijlage (29-2017) 6Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Opgelicht door chicolate
Next Entry »
De linke weekendbijlage (30-2017)

Filed Under: Algemeen

Reader Interactions

Comments

  1. Jan Willem Nienhuys says

    26 July 2017 at 10:57

    Die mevrouw die met die stervende beuk praat, dat is toch pure religie!

    Log in to Reply
    • FVerweven says

      26 July 2017 at 11:04

      Maar wie was haar prediker? Of verzint iedereen zelf maar wat en creëert een eigen religie?

      Log in to Reply
      • Renate1 says

        26 July 2017 at 11:21

        Misschien Irene?

        Log in to Reply
    • Hans1263 says

      26 July 2017 at 12:19

      “Als ik contact maak met de boom, zegt hij “geef me nog 3 maanden tijd”.”
      Ik ben benieuwd hoe en via welke organen zo’n boom met mevrouw zou communiceren.
      Daar zal ze nog nooit over hebben nagedacht, neem ik aan.
      Vooralsnog houd ik het met u maar op knotsgek.
      U gebruikte dat woord niet, maar voor mij is alle religie identiek met knotsgekke fantasie.

      Log in to Reply
    • RV says

      26 July 2017 at 19:08

      Ik weet niet wat pure religie is. Ook heb ik niet zo gauw een mooie definitie van religie. Wel meen ik te weten dat religie veelzijdig is en dat het lang niet altijd om macht, status en aandacht gaat. Voor een definitie van religie zou ik mijn licht opsteken bij de godsdienstwetenschap, niet te verwarren met theologie. Maar ik heb wel een kleine voorlopige en enigszins onhandige werkdefinitie van religie: geloven dat A bestaat, en op de één of andere wijze in die A geloven. Geloven dat … is wat anders dan geloven in … Maar misschien is geloven in … voldoende. Vadertje Stalin heeft bestaan. Maar als je hem verafgoodt, is er sprake van een seculiere religie.

      Afijn, wat ik maar wel zeggen, we moeten met een empirisch wetenschappelijke blik naar religie kijken en een open oog hebben voor haar veelzijdigheid. Eerst een goede beschrijving en pas daarna een waardeoordeel, een waarheidswaardeoordeel. Maar op zo’n prikbord als dit moge beide in de praktijk best vrolijk door elkaar lopen.

      Log in to Reply
      • Hans1263 says

        27 July 2017 at 10:18

        Een empirisch wetenschappelijke blik op religie? Hoe stelt u zich dat voor?
        Persoonlijk zie ik het wetenschappelijk gehalte van godsdienstwetenschap niet, hoogstens bijvoorbeeld de verklaring waarom Mozes wel met hoorntjes is afgebeeld Maar dat is taalwetenschap.
        Waarom zou men geen waardeoordeel mogen hebben over religieuze beweringen die op geen enkele manier controleerbaar zijn en die absoluut niet stroken met “de kennis van nu”? Er heeft echt nog nooit iemand over water gelopen hoor, wijn verandert nooit en te nimmer in bloed, mensen veranderen niet in zoutpilaren en maagdelijke geboortes zijn sinds die vrome fantasie over 2 millennia geleden nooit gezien. Waarom zou daar eerst die empirisch wetenschappelijke blik overheen moeten? Het doet me sterk denken aan de beweringen van homeopaten in de zin van: het is nog niet bewezen maar we zijn al een heel eind en we zien toch dat het werkt?

        Log in to Reply
        • RV says

          27 July 2017 at 14:48

          Aan Hans

          Godsdienstwetenschappers zijn geen gelovige homeopaten maar noeste wetenschappelijke onderzoekers. En nogal wat van hen zijn ongelovig en wie van hen wel gelovig is, zet zijn eigen geloof tussen haken.

          Een deel van die onderzoekers buigt zich over het onderwerp cognitie en religie. Een boeiend deelgebied.

          Een ander deel buigt zich over de Bijbel. En haalt aldus een aantal mythes over de bijbel onderuit.

          En dan heb je de godsdienstfilosofie. Ik noem Herman Philipse. In één van zijn bekendste boeken haalt uit diverse zogeheten godsargumenten onderuit. Ook internationaal staat Philipses boek hoog aangeschreven. Wil je meepraten over filosofische argumenten pro en contra God, lees dan Philipse. Qua filosofie wordt iemand als Dawkins niet erg serieus genomen. Een aardige polemicus maar niet erg op de hoogte van allerlei metafysische argumenten pro en contra het godsidee.

          Afijn, je hoeft niet overal specialist in te zijn. Ik vind jouw opmerkingen over het kruidengeloofje al een specialisme op zich.

          Vr. gr.
          RV

        • Hans1263 says

          28 July 2017 at 11:08

          @RV
          Ik heb geen enkele behoefte met filosofen mee te praten over argumenten pro en contra het bestaan van een of meer goden.
          Dat doet de wetenschap maar, voorzover je bij dit onderwerp inderdaad over wetenschap kunt spreken.
          Het boek van Philipse heb ik gelezen. Zijn argumenten tégen nemen niet veel ruimte in beslag en zijn volstrekt helder en onwrikbaar. Verdere discussie over iets irrationeels (zie reactie van Nienhuys hieronder) en onbestaands is dus nogal zinloos.

      • Jan Willem Nienhuys says

        27 July 2017 at 23:01

        Een antropologische definitie van religie is dat het in de eeerste plaats gaat om overtuigingen die zowel tegen de gewone intuïtie ingaan, als onbewezen zijn.

        Grote stukken wetenschap gaan tegen de intuïtie in, maar daar is allemaal bewijs voor.

        Voorts gaat het om overtuigingen die erg serieus genomen worden. De gelovige offert er veel voor op.

        Dat laatste is essentieel, want anders zou elk fantasieproduct bijv. Mickey Mouse ook religie zijn. Immers pratende dieren gaat tegen de intuïtie in en er is geen bewijs dat Mickey Mouse bestaat.

        Doorgaans betreffen die overtuigingen wezens die doelbewust handelen, kortom zich als mensen gedragen, en de overtuigingen hebben te maken met ‘existentiële zorgen’.

        Bij religie heb je doorgaans religieuze leiders, met andere woorden personen die het contact met die contra-intuïtieve en contrafactuele wezens bemiddelen.

        Tal van andere dingen die velen met religie associëren zijn minder essentieel, of ze maken deel uit van de grote verzameling methoden die (doorgaans lang geleden) door de religieuze leiders zijn bedacht om de gelovigen aan zich te binden.

        De reden is natuurlijk dat die zogeheten bemiddeling waardeloos is, dus de bemiddelaars bedenken van alles en nog wat om zichzelf belangrijker en onontbeerlijker te maken.

        Antropologen denken dat de meeste of misschien wel alle religies in dit schema vallen.

        De reden om in religies te blijven geloven is voor de meeste gelovigen dat dit een irrationeel proces is. Door de diverse technieken van de leiders zijn er veel verschillende intuïtieve redenen die samen de doorslag geven. De ene tegenstem die zegt ‘ja maar dat kan toch eigenlijk niet’ wordt door vele andere stemmen tegengesproken.

        Log in to Reply
  2. FVerweven says

    26 July 2017 at 11:03

    Twee artikelen over Von Däniken:
    http://sargasso.nl/von-daniken/#more-277994
    Betaalmuur:
    https://www.volkskrant.nl/wetenschap/hij-werd-bestsellerauteur-met-de-ontdekking-dat-de-goden-buitenaardse-wezens-zijn~a4507512/

    Log in to Reply
  3. Jan Willem Nienhuys says

    26 July 2017 at 13:24

    Religies beginnen met mediums e.d. die beweren contact te hebben met onmogelijke entiteiten (overleden voorouders, heilige bergen, pratende bomen). De ideeën zijn meestal niet bijster origineel.
    In sommige gevallen weten de mediums gelovigen aan te trekken, school te maken, politieke macht te krijgen. Dan treedt een proces van standaardisatie op. Ook de onzichtbare geesten worden steeds verder gestandaardiseerd tot ‘goden’. Maar daardoor wordt de religie meer abstract. De priesters/sjamans passen allerlei methoden toe om de gelovigen te blijven binden, want iedereen kan zelf weer zich voordoen als medium, paragnost, geestenbezweerder of goeroe. En dat gebeurt ook.
    Deze mevrouw is gewoon een van de vele concurrenten van de ‘gevestigde religie’.

    Dat er geen goeroe is, betekent niets. Bij elke religie moet je letten op wie er beter van wil worden (aanzien en geld krijgen in ruil voor onbestaanbare onzin). In dit geval is het de mevrouw die graag aandacht wil, en de journalist geeft haar die.

    Log in to Reply
    • Hans1263 says

      26 July 2017 at 17:33

      De beste methode om gelovigen te binden, is m.i. angst inboezemen voor een straffende “god” die alles weet en ziet, vooral als je je niet helemaal houdt aan de religieuze verkooppraatjes.
      Kortom: wacht u voor de toornende boomgeest!

      Log in to Reply
      • FVerweven says

        28 July 2017 at 16:25

        Ik snap niet dat gelovigen in zo’n spagaat kunnen leven. Immers, vaak straft hun god zogenaamd met natuurrampen, epidemieën, individueel ongemak et cetera. Al dan niet omdat het homohuwelijk is gelegaliseerd. Met grotendeels per definitie onschuldige slachtoffers waaronder baby’s en kinderen.

        Maar dictators, misdadigers, (massa)moordenaars, oorlogsmisdadigers e.d. worden nooit door hun god getroffen met een bliksem bij heldere hemel. Daar moet de mens zelf op af met zijn eigen politie, daar doet hun god overduidelijk niks mee. Ook ongelovigen laat hun god doorgaans met rust, zelfs godslasteraars een cartoonisten hebben niks van hun god te vrezen. Ze hebben wel te vrezen van fanatici die dat vuile werk voor hun god willen uitvoeren.

        Log in to Reply
        • RV says

          28 July 2017 at 16:35

          https://mainzerbeobachter.com/2017/07/20/de-everest-fallacy-opnieuw/

        • Jan Willem Nienhuys says

          28 July 2017 at 22:20

          Het is voor de gelovigen ook moeilijk. Vandaar dat de geloofsleiders erg hun best doen om ze toch te binden.

  4. Jan Willem Nienhuys says

    28 July 2017 at 14:14

    Ik denk niet dat angst voor een straffende god het beste werkt. Angst voor de concrete maatregelen van de volgelingen werkt in elk geval beter. Doodstraf voor godlastering, ketterij e.d. Sociale uitsluiting voor ongelovigen werkt ook heel goed. Dat aan de negatieve kant. Wat ook heel goed werkt is indrukwekkende rituelen, leuke feesten, en diverse charitatieve activiteiten. Als het een beetje meezit kun je heel veel mensen ervan overtuigen dat bij jouw religie onderwijs, zorg voor zieken, armen en bejaarden in goede handen is en dat jouw religie het monopolie heeft op ‘moraal’, en doe in jouw religie mee met zoveel mogelijk vooroordelen en bijgeloof.
    Ten behoeve van de intellectuelen moet je zorgen voor ingewikkelde theologie, zodat twijfelaars kunnen geloven dat het om zoiets als kwantummechanica gaat: goe uitgezocht, maar te ingewikkeld voor gewone gelovigen.
    Zorg dat de taal zo wordt dat de naam voor jouw religie synoniem is voor ‘goed’ en dat woorden voor ongelovigen (althans personen met een ander geloof dan het jouwe) allemaal synoniem zijn voor ‘slecht’.
    Zorg dat belangrijke momenten in het leven (geboorte, volwassenheid, huwelijk, dood) door jouw religie begeleid worden. Als het even kan, probeer je van politieke macht meester te maken.
    Je moet ook de mogelijkheid niet uitvlakken om kinderen vanaf de geboorte al in te lijven. Naar het beste werkt als je niet één methode gebruikt, maar vele.
    Een goed huis heeft vier muren en een dak. Van een auto kun je ook al niet zeggen dat er één onderdeel (de wielen? het stuur? de motor? … ) het belangrijkste is.

    Log in to Reply
    • RV says

      28 July 2017 at 16:43

      Maar in hoeverre is dit alles ook van toepassing op een groep zogeheten vrijdenkers?

      Hou me te goede, ik ben zelf ongelovig. Er zijn geen deugdelijke argumenten pro God, noch apriori noch aposteriori. In plaats van argumenten zijn er sentimenten.

      Log in to Reply
      • Jan Willem Nienhuys says

        28 July 2017 at 22:40

        Allerlei organisaties doen hun best om hun leden te binden. Maar de meeste organisaties hebben hun leden iets te bieden. De religies hebben alleen hun bemiddelaarschap met niet-bestaande entiteiten te bieden.

        Ik denk niet dat vrijdenkersorganisaties voor hun leden contact met contrafactuele entiteiten verzorgen.

        Ik vermoed dat bijv. geweld daar gebruikt wordt waar de organisatie erg bang is dat de leden weglopen of niet meer mee willen doen. Dat geldt voor wrede dictaturen, waarschijnlijk voor de mafia, en voor religies met politieke macht. Die wreedheid is in de eerste plaats bedoeld om de eigen aanhang te intimideren.

        Log in to Reply
        • Hans1263 says

          29 July 2017 at 21:56

          Mafia met 1 f. Dat doet me deugd!

    • Hans1263 says

      28 July 2017 at 20:54

      Vermink dus de jongetjes zo jong mogelijk en geef ze het gevoel dat ze daar blij mee moeten zijn omdat ze anders uitgesloten zouden zijn van hun gemeenschap.

      Log in to Reply
      • RV says

        28 July 2017 at 21:25

        En laat je dochter besnijden. En daarna haar vagina dichtnaaien.

        Ik vind besnijdenis ridicuul en mensonterend. Maar lang niet elke gelovige is fan van de besnijdenis.

        In de Middeleeuwen waren er zoveel voorhuidjes van Jezus in omloop als relikwie dat je er een circustent van kon bouwen.

        Log in to Reply
        • Hans1263 says

          29 July 2017 at 09:43

          Ik weet niet of besnijdenis van meisjes ook op religieuze gronden gebeurt, daarom heb ik dat niet vermeld. In beide gevallen vind ik het gruwelijk.

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
James Randi test wichelroedelopers in Australië
11 June 2025 - SkepsisSiteBeheerder
James Randi test wichelroedelopers in Australië

In 1980 bezocht James Randi Australië op uitnodiging van Dick Smith om daar een test uit te voeren met wichelroedelopers.Lees meer James Randi test wichelroedelopers in Australië › [...]

Polarisatie juist goed voor democratie?
5 June 2025 - Ward van Beek
Polarisatie juist goed voor democratie?

.Soms lijkt het wel alsof we elkaar de hele dag de tent uit vechten. Op social media, bij verjaardagsfeestjes en in talkshows zijn we het oneens over vaccins, over Gaza, over vrouwenrechten. Dat blijkt ook uit onderzoek van het Sociaal…Lees meer Polarisatie juist goed voor democratie? › [...]

Ype & Ionica zijn Skeptisch
5 June 2025 - Ward van Beek
Ype & Ionica zijn Skeptisch

Zier hier de hele strip!  [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

Go Ahead, Make the Case that Science, Free Speech, and the NIH are Thriving Under Dr. Jay Bhattacharya
20 June 2025 - Jonathan Howard

Many smart people reassured us that Dr. Jay Bhattacharya was both qualified to run the NIH and motivated to make it a better place. They should make the case they were right. The post Go Ahead, Make the Case that Science, Free Speech, and the NIH are Thriving Under Dr. Jay Bhattacharya first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Biohacking Backfires: When Self-Tracking Can Harm
19 June 2025 - Scott Gavura

Is your fitness tracker helping or hurting your health? The post Biohacking Backfires: When Self-Tracking Can Harm first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Real Time Computer Communication
18 June 2025 - Steven Novella

For those with advanced ALS (amyotrophic lateral sclerosis) or certain brainstem strokes, they can be what is referred to as “locked in”. They are mostly paralyzed. A tip of the basilar artery brainstem stroke, for example, can leave one only able to move their eyes. Many with ALS, long before they get to this point, lose the ability to speak because of […] The post Real Time Computer Communication first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (24-2025)Ik bedoelde psychiaters en psychologen. Zo moeilijk is een beoordeling toch niet, ook niet als je Trump niet zelf onder
  • Renate1 on De linke weekendbijlage (24-2025)@ Hans, Er zijn genoeg mensen die hardop durven zeggen dat Trump niet spoort. Er zijn verschillende filmpjes van politieke
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (24-2025)Waarom durft kennelijk niemand hardop te zeggen dat Trump geestelijk niet helemaal spoort? Dat lijzige stemmetje! Die gebaartjes! De wispelt
  • Renate1 on De linke weekendbijlage (24-2025)Inderdaad, hoewel hij dat soms wel een beetje te laat doet. Trump wil de Nobelprijs voor de vrede en luistert
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (24-2025)Die heer van stand waar ik inderdaad op doelde, heeft ondanks zijn dommigheid meer inzicht en beschaving dan Musk en

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in