• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / (Bij)Geloof / Heeft God een toekomst?

Heeft God een toekomst?

2 April 2011 by Maarten Koller 6 Comments

Sam Harris & Michael Shermer discussiëren in de onderstaande video met Deepak Chopra & Jean Houston over het onderwerp “heeft God een toekomst?”.

Sam Harris, schrijver van o.a. The End of Faith (Nederlandse vertaling: Van God los), spreekt erg prettig, met logica en kennis van zaken.
Michael Shermer, oprichter van The Skeptics Society, doet zo ongeveer hetzelfde hoewel ik vind dat hij weinig nieuwe dingen zegt.

Deepak Chopra, een als endocrinoloog opgeleide arts die zich heeft gespecialiseerd in alternatieve therapieën waaronder ayurveda en geen onbekende op de bank bij Oprah, wordt door Shermer met enige regelmaat beschuldigd van “woo woo”-uitspraken. Met opmerkingen als “consciousness is a superposition of possibilities” kan ik Shermer daar geen ongelijk in geven.
Jean Houston is een auteur van verschillende boeken met titels als Life Force: The Psycho-Historical Recovery of the Self (1980); The Possible Human: A Course in Extending Your Physical, Mental, and Creative Abilities et cetera. Ik had haar tot nu nog nooit horen spreken en dat hoop ik voortaan zo te houden. Er valt geen touw aan vast te knopen aan wat zij zegt. Onder de Youtube video’s zijn de hoogstgewaardeerde reacties bijna iedere keer opmerkingen over Jean:

She has all the debating skills of an old tea lady

Oh no. Jean is talking again

If you want to skip the irrelevant ramblings of Jean Houston: go to 3:02 and then 6:47

I am a woman and I am facepalming at this lady’s inability to make a coherent point about anything.To summarise: Michael Shermer ” logic & reason ” – Deepak Chopra ” wo wo wo wo wo ” – Sam Harris ” reason & logic ” – Jean Houston ” zzzzzzzzzzzzzzz”

Een andere kijker had nog een goede tip:

Here’s a great bullshit test: If you hear something someone says, and then you’re able to repeat it in your own words, it is probably not bullshit. It may be wrong, but at least it’s coherent. However, if you hear something and then you can’t even begin to formulate your own sentence to repeat the idea, then it is probably bullshit. When I hear Harris and Shermer, I can repeat the ideas. When I hear Chopra and the woman, I can’t.

Hier de eerste twee afleveringen van de show. Als je het interessant vindt kan je op de link onderaan klikken voor de volledige playlist met alle twaalf delen.

http://www.youtube.com/watch?v=6-8-Yxdphsg

http://www.youtube.com/watch?v=99oYQ7aJzoM

Klik hier voor de volledige afspeellijst.

Steun Kloptdatwel

Heeft God een toekomst? 1Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Dihydromonoxide, het zou verboden moeten worden
Next Entry »
Wachters van de nacht

Filed Under: (Bij)Geloof, Buitenland Tagged With: deepak chopra, god, jean houston, michael shermer, sam harris, toekomst

Reader Interactions

Comments

  1. Maarten van den Driest says

    2 April 2011 at 07:18

    Dit onderwerp is behoorlijk in het nieuws! Het lijkt zowaar een actuele vraag.

    Dat is het natuurlijk niet. Zie mijn eigen laatste weblog ‘Bijbelfouten en het einde van alle religie’, http://www.vandendriest.com/blog205.html. Dit is een vraagstuk dat sinds de Verlichting al mensen bezig houdt en voornamelijk een sociologisch probleem is. Michael Shermer et al. zijn te prijzen dat zij zich verzetten tegen woomeisters als Chopra maar een oplossing komt er niet uit.

    Debatten worden hoe dan ook gewonnen door de meest populaire of meest eloquente deelnemer, niet noodzakelijkerwijs door degene die het meest nauwkeurig de waarheid verwoordt.

    Log in to Reply
  2. Jan Willem Nienhuys says

    2 April 2011 at 13:06

    Wanneer Amerikanen over God praten dan gaat het over god als verklaring van de natuur. Shermer stelt het godconcept op één lijn met allerlei geestengeloof. Maar ik ben ervan overtuigd dat de gewone gelovigen totaal niet zitten met een behoefte aan een natuurverklaring. God als vorm van geestengeloof verklaart niet waarom die entiteit zo vreselijk machtig zou zijn. Shermer komt al wat dichterbij met een verband met een geloof in een verlosser. Maar een verlosser hoeft niet noodzakelijk god te zijn.

    Deepak Chopra gaat helemaal op de verklaarderstoer. Door zich de Big Bang en de Oorsprong van het Leven (daar heeft hij een mooi woord voor dat ik niet goed versta) toe te eigenen doet hij net alsof hij daar alles van weet. Maar in het geheel van de kosmos komt dat ongeveer op mij over als een mier in de Drunense Duinen die eventjes de credietcrisis (of de Tachtigjarige Oorlog) uit de doeken doet. Het wordt er inderdaad niet beter op als hij over zijn field of nonlocality begint in antwoord op de vraag: waar is je bewijs?

    Log in to Reply
  3. A. Atsou-Pier says

    3 April 2011 at 10:23

    Interessante artikelen van Maarten van den Driessen, vrijzinnig met link naar Skepsis. Over de Cirkel van Rede moet ik echter nog even nadenken.

    Het onverstaanbare woord van Deepak Chopra kan “ontopoiesis” geweest zijn. Vreemd genoeg kon ik nergens een definitie vinden, dus mogelijk een filosofisch (Husserl ?) of alternatief (Tymieniecka ?) woord.

    Log in to Reply
  4. Martin Bier says

    6 April 2011 at 07:43

    Ik heb die serie van 12 youtube video’s met dat debat gisteravond bekeken.

    Ik vond Sam Harris eigenlijk het meest indrukwekkend en overtuigend. Die bleef rustig en beleefd en wist op het juiste moment steeds de juiste bewoordingen te vinden. Chopra’s geestdrift sloeg soms over naar geirriteerde heetgebakerdheid en dat kwam niet zo sympathiek over op het publiek. Michael Shermer wist soms niet goed wat ie aan moest met die New Age praat van Chopra en, in plaats van z’n bezwaren te formuleren, begon ie vaak met z’n ogen te draaien of z’n handen voor z’n gezicht te slaan. Vaak ook was Shermer moeilijk te volgen. Jean Houston’s onnozelheid werd slechts overtroffen door haar eigenliefde. Haar uitweidingen hadden doorgaans niets met het onderwerp van doen.

    Video nummer 9 was erg leuk. Daar begonnen de antwoorden op de vragen van het publiek en de fysicus Leonard Mlodinow gaf Chopra bij die gelegenheid nog een verbale uitbrander.

    Chopra is jarenlang de persoonlijke arts geweest van de Maharisji. Dat was totdat de Maharisji hem eruit gooide omdat hij (de Maharisji) het gevoel kreeg dat Chopra hem trachtte als goeroe te overtreffen. De Maharisji had een achtergrond in de natuurkunde en daar heeft Chopra z’n kwantumtoestanden opgepikt. Shermer heeft een achtergrond in de psychologie en Sam Harris heeft een dokterstitel in de hersenfysiologie. Ze waren dus geen van beiden in staat om Chopra’s groteske kwantumkosmologische bombast op overtuigende wijze onderuit te halen.

    Jan Willem – Wat Sam Harris zei (en ik kan dat beamen) is dat God voor de meeste Amerikanen een soort zedenmeester met bovennatuurlijke krachten is. God slaat je gade vanaf z’n wolk en Hij beloont goed gedrag en bestraft slecht gedrag – een soort Sinterklaas voor grote mensen dus. Een heel groot deel van het Amerikaanse volk denkt ook serieus dat zonder God & kerk & bijbel iedereen uit stelen & moorden & verkrachten zal gaan en dat elk 12-jarig meisje dan zwanger wordt. Er is dus een sterk “belief in belief.” Die Amerikaanse God heeft natuurlijk niets te maken met de “God als kosmisch bewustzijn” waar Chopra het over heeft. De hele discussie (“Does God have a Future”) ging dus uiteindelijk over een God die niets te maken heeft met de Godsbeleving van 90% van de Amerikanen.

    Log in to Reply

Trackbacks

  1. Kloptdatwel? - says:
    22 June 2012 at 06:01

    […] Heeft God een toekomst? Tags: deepak chopra, humor […]

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Global Skeptics in The Pub-marathon
18 August 2025 - Ward van Beek
Global Skeptics in The Pub-marathon

 Verspreid over de wereld zijn er talloze organisaties die zich inzetten voor het bevorderen van kritisch denken. En op vrijdag 22 augustus 2025 kunnen zij elkaar online ontmoeten!Die dag duiken skeptici vanuit de gehele wereld gezamenlijk (voor de tweede keer)…Lees meer Global Skeptics in The Pub-marathon › [...]

Videos European Skeptics Congres 2024
18 August 2025 - Ward van Beek
Videos European Skeptics Congres 2024

 In 2024 organiseerde afis, de Franse zusterorganisatie van Skepsis, het 20ste European Skeptics Congress, in Lyon. Een aantal van de bijdragen zijn ook online te bekijken: [...]

Fluoride-angst?
30 June 2025 - Ward van Beek
Fluoride-angst?

Raad eens’, vraagt Cor van Loveren: ‘Het is begin jaren zeventig. Hoeveel gaatjes denk je dat een kind van vijf gemiddeld had?’ Het antwoord: achttien. ‘In haast elke tand zat wel een gat.’ Gemiddeld genomen dan. Er waren ook tanden…Lees meer Fluoride-angst? › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

Science Based Satire: I Owe Several Doctors an Apology. I Was Wrong About RFK Jr. They Were Right.
5 September 2025 - Jonathan Howard

While my errors will be permanently memorialized here at SBM, so too will the words of doctors who forevermore will be known for having gifted us Robert F Kennedy Jr. The post Science Based Satire: I Owe Several Doctors an Apology. I Was Wrong About RFK Jr. They Were Right. first appeared on Science-Based Medicine. [...]

The Problem with Predatory Journals
3 September 2025 - Steven Novella

The World Wide Web has proven to be a transformative communication technology (we are using it right now). At the same time there have been some rather negative unforeseen consequences. Significantly lowering the threshold for establishing a communications outlet has democratized content creation and allows users unprecedented access to information from around the world. But it has also lowered the threshold for […] The post The Problem with Predatory Journals first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Robert F. Kennedy, Jr. is definitely coming for your vaccines
1 September 2025 - David Gorski

The chaos at the CDC in the wake of last week's firing of its Director and the resignations of four senior officials is fallout from the latest skirmish in RFK Jr.'s war against vaccines. Make no mistake, RFK Jr. is working hard to take away your vaccines if he can. Here's a progress report. The post Robert F. Kennedy, Jr. is definitely coming for your vaccines first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Renate1 en @Klaas van Dijk Of ze nu een schim is van zichzelf 6 jaar geleden, of schimmig - het
  • Renate1 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@ Hans, Eerder een schimmige arts.
  • Hans1263 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Klaas van Dijk Een schim als arts zou ik niet willen.
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@hans1263, t.z.t. komt er zeker een rechtzaak tegen de zelfbenoemde dominee Pieter Kuit. Daar zullen vast journalisten op afkomen. We
  • Hans1263 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Klaas van Dijk Kuit chicaneert alleen maar in zijn rechtszaak, in een hopelijk misplaatste poging tot uitstel of afstel; daar

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in