• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Algemeen / “De grenzen van de wetenschap” – het Denkgelag

“De grenzen van de wetenschap” – het Denkgelag

9 November 2013 by Pepijn van Erp 10 Comments

Op 17 oktober debatteerden vooraanstaande denkers Daniel Dennet, Massimo Pigliucci en Lawrence Krauss in Gent over ‘De grenzen van de wetenschap’. Dit debat was georganiseerd door Het Denkgelag en hier op Kloptdatwel plaatsten we er eerder een aankondiging voor. Iedereen die daar niet bij kon zijn, kan het debat nu alsnog bekijken. 

Moderator van het debat is overigens Maarten Boudry, die onlangs met Pigliucci het boek ‘Philosophy of Pseudoscience‘ samenstelde.

Het is nogal een zit om de bijna twee uur achter elkaar uit te kijken. Het volgende lijstje met onderwerpen (en de starttijden) die aan de orde komen, kan daarom helpen om meteen naar stukken te springen die je het meest interesseren:

00:00 Introduction
07:07 Limits of Science
19:40  God & the Supernatural
31:20  Science & Morality
50:11  Something out of Nothing
1:03:42  The Value of Philosophy
1:20:59  Cognitive Limits
1:35:43  Questions:
– 1:35:56 Science & Politics
– 1:43:33 The Status of Economics
– 1:48:17 Does Consciousness Exist?

1:55:00 Credits

Steun Kloptdatwel

“De grenzen van de wetenschap” - het Denkgelag 1Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Niet gestart vanwege rugnummer 666
Next Entry »
Home Academy bestaat 10 jaar & viert dit met forse kortingen

Filed Under: Algemeen, Wetenschap Tagged With: daniel dennet, FILOSOFIE, het denkgelag, lawrence krauss, maarten boudry, Massimo Pigliucci

Reader Interactions

Comments

  1. Ragnar764 says

    9 November 2013 at 22:51

    Goed idee om de starttijden en topics er even bij te zetten.

    Log in to Reply
  2. Jan Willem Nienhuys says

    13 November 2013 at 20:38

    Ik hoor de discussianten nogal onzin over wiskunde verkopen. De een (P.) zegt dat het een taal is en de ander )K.) zegt dat wiskunde uiteindelijk op ervaring berust, en over logica wordt ook zoiets beweerd. D. komt in de buurt als hij impliciet het begrip oneindig erbij haalt.

    Maar wiskunde en logica berusten uiteindelijk op een eigenaardigheid van het universum zoals wij dat kennen, namelijk dat er stabiele objecten in voorkomen, die er zogezegd zijn of niet, die op een bepaalde plek wel of niet aanwezig zijn. Die hoedanigheid van ons universum maakt het mogelijk dat we kunnen tellen, dat we over waar en onwaar kunnen spreken (bijvoorbeeld Lawrence Krauss is hier aanwezig en de paus van Rome niet).

    Die stabiliteit maakt het mogelijk dat je wiskundige of logische formules kunt opschrijven en dat je op regel 1042 kunt terugverwijzen naar wat bewezen was op regel 614. Als je slechts kon schrijven op een wateroppervlak dat tevens was blootgesteld aan een flinke bries zou dat niet gaan.

    De wiskunde heeft nog iets. We kunnen niet alleen tellen, maar we hebben de intuïtie dat we alsmaar door kunnen tellen. Er is geen empirisch gegeven dat dit ondersteunt. Wie bewijst dat er oneindig veel priemgetallen zijn heeft nodig dat je alle getallen op een unieke manier kunt ontbinden in priemfactoren. Om dat te bewijzen heb je de volle kracht nodig van het beginsel dat je ‘alsmaar kunt doortellen’. Iets preciezer: als je een bewering B(n) hebt waarin n een natuurlijk getal is, en die bewering gaat over in een ware bewering las je voor n het getal 1 invult, en als je kunt laten zien dat uit B(n) volgt B(n+1), wat weet je dan? Wel, B(1) is waar. Uit B(1) volgt B(2), dus B(2) is waar. UIt B(2) volgt B(3). Dus B(3) is waar. Als jij me een concreet getal (zeg 666) noemt, kan ik B(666) bewijzen. Maar weet ik nu dat voor alle concrete n de uit spraak B(n) waar is? Nee, want uit het beginsel dat je door kunt tellen volgt dat je op die manier aan de gang kunt blijven.

    Daar hebben de wiskundigen wat op bedacht. Ze decreteren als axioma dat je in een dergelijke situatie B(n) als bewezen voor alle n mag beschouwen. Dat is eigenlijk niet eens één axioma maar dat zijn er net zoveel als je zinnige formules B kunt verzinnen. Niets in de empirische ervaring rechtvaardigt dat. Maar zonder dat valt er niet veel wiskunde te doen. Die intuïtie komt natuurlijk wel uit onze beperkte ervaring dat objecten dermate stabiel zijn dat je aan een rij objecten er altijd een kunt toevoegen.

    Wonder boven wonder is het getalsysteem en de wiskunde daarop gebaseerd uiterst geschikt om onze fysische werkelijkheid te beschrijven. Het is eigenlijk niet eens zeker dat het aldus ontwikkelde systeem vrij is van tegenspraken. Sterker nog: mocht het vrij zijn van innerlijke tegenspraken dan is het in elk geval zeker dat daar geen bewijs van te geven is. De afwezigheid van innerlijke tegenspraken (tot nu toe) is een wel een empirisch gegeven, dat overigens van onmetelijk hogere kwaliteit is dan alle fysische empirie.

    In een volgende bijdrage ga ik in op de god-discussie.

    Log in to Reply
    • Pepijn van Erp says

      14 November 2013 at 11:38

      Toch zou je denk ik een heel eind komen met wiskunde zonder een beroep te doen op inductie. Je zou natuurlijk al die beweringen B(n) kunnen nagaan tot zeg B(666) en het daar voorlopig mee doen. Als we in een ander situatie opeens B(667) nodig hebben, dan moet je het antwoord even openlaten. Het is wel erg ‘handig’ om te ‘weten’ dat het klopt voor elke n.

      Log in to Reply
      • Jan Willem Nienhuys says

        14 November 2013 at 16:17

        Dat is natuurlijk een idee. Maar de regels voor de rekenkundige bewerkingen zijn ook inductief gedefinieerd, en de bewijzen dat ze aan allerlei handige regels voldoen ook. Ondertussen is pi al tot een 10 biljoen (10.000.000.000.000) decimalen berekend, Het grootste mersennepriemgetal heeft 17 miljoen cijfers en bij de cryptografie wordt regelmatig gerekend met getallen van honderden cijfers.

        Dus eigenlijk zou je volgens dit idee als het ware handmatig een voor een de regels van de rekenkunde moeten controleren tot aan 10 tot de macht tien biljoen. Alleen maar omdat je het principe van volledige inductie niet vertrouwt.

        Er bestaat waarschijnlijk een getal N dat zo groot is dat elke poging om het in ons universum exact voor te stellen mislukt, omdat voor je het fysiek hebt opgeschreven er decimalen veranderd zijn. Iets in de orde van een getal met 10 tot de macht 100 ‘willekeurige’ cijfers. Daar zit je met de Ackermann-functie al vlug boven.

        Log in to Reply
  3. Jan Willem Nienhuys says

    13 November 2013 at 21:39

    Over het onderwerp ‘god en het bovennatuurlijke’ hoor ik eerst P. zeggen dat het begrip ‘god’ zo verward is dat het teveel eer is om te spreken over de ‘God-hypothese’. Dan zegt D. dat het bestaan van God belachelijk (presposterously’ onwaarschijnlijk is. K. poneert dat wetenschap inconsistent is met georganiseerde religies die op heilige geschriften en dogma’s zijn gebaseerd. Daarna gaat het over welk wonder overtuigend zou zijn voor een doorgewinterde ongodist om toch geloof te hechten aan het bestaan van – ja van wat eigenlijk? Ik maak uit de discussie op dat het gaat om een Bovennatuurlijke Intelligente Designer (BID). K. oppert dan dat een hypothetisch bewijs dan altijd te maken heeft met het uitsluiten van een hele reeks ‘minder exotische verklaringen’.

    Zo heeft K. het wel makkelijk. Hij decreteert eenzijdig dat in dit geval de God-hypothese heel erg exotisch is.

    Maar de discussie zit (van het standpunt van de gelovigen) op een fout spoor. In de eerste plaats interesseert het de gewone gelovige helemaal niet wie het universum gemaakt heeft. Door het gedram van Amerikaanse fundamentalisten over de letterlijke waarheid van Genesis 1 lijkt dat wel zo, maar de gewone gelovige – voor zover die überhaupt nadenkt – denkt niet in termen van de Primum Movens. Kosmologen vinden het heerlijk om over de oerknal te piekeren, en biologen speculeren wat af over het ontstaan van het leven maar dat is volgens mij voor de gewone gelovige een ver-van-mijn-bedshow.

    In de tweede plaats zal de gewone gelovige bij de confrontatie met een echt wonder (en ook niet bij wat hij of zij als een wonder ervaart) de ‘god-hypothese’ in zijn of haar privé-leven helemaal niet als de meest exotische opvatten.

    Door op voorhand de godhypothese (bij verklaringen van een wonder) af te doen als ‘de meest exotische verklaring’ speelt de fysicus een soort boter-kaas-en-eieren waarbij hij zichzelf niet alleen het recht geeft te beginnen, maar zelfs dat hij eerst twee kruisjes mag zetten.

    In de derde plaats vraag ik me af wat de relevantie is van ‘georganiseerde religies die op heilige geschriften en dogma’s zijn gebaseerd’. De meeste mensen die zich als christelijk beschouwen en behorende tot een georganiseerde religie kennen hun eigen heilige geschriften niet zo erg en met die dogma’s loopt het ook wel los. Hoeveel westerse christenen geloven onvoorwaardelijk dat de Heilige Geest voortkomt uit de Vader en de Zoon en dat het beslist niet waar is uit de Vader dóór de Zoon? (In de geloofsbelijdenis van Nicea zitten nog meer van dit soort esoterische dogma’s verstopt waarvan nauwelijks iemand weet wat ze inhouden.) Hoeveel rooms-katholieken staan pal voor de integrale waarheid van alle vier dogma’s over Maria? Het zou me verbazen als er veel zijn die ze alle vier kenden.

    Kortom, die heilige geschriften en dogma’s zitten wel in de georganiseerde religies, maar voor de gewone gelovigen is het geheel eigenlijk toch meer een samenraapsel van folkloristische gebruiken en verhaaltjes, en hun zekerheid betreffende het bestaan van God berust helemaal niet op iets waar de wetenschap mee te maken heeft.

    Ik neem ook aanstoot aan wat D. zegt, namelijk dat God wel erg onwaarschijnlijk is. Als we het hebben over een onwaarschijnlijke gebeurtenis X, denken we aan collectiviteit C waar gebeurtenissen zoals X een heel klein deel van uitmaken, en waar een of ander min of meer bekend fysisch mechanisme M tot de uitkomst leidt. Bijvoorbeeld het werpen van 20 zuivere munten. De collectiviteit is dan alle mogelijke uitkomsten en X zou kunnen zijn ‘allemaal kop’. Maar een dergelijke collectiviteit is afwezig als we het over God hebben.

    De wiskundige taal van de kansrekening is hier ongepast. Je kunt hooguit zeggen dat wat de gelovigen zoal beweren over de eigenschappen of vermeende daden van hun God weinig overtuigend is. Toen Victor Stenger zijn boekje schreef, begon hij met uit te leggen dat hij het over de ideeën van de gewone gelovigen zou hebben, en dat hij de AAA-kwaliteit maar buiten beschouwing liet, omdat het boekje dan meteen al klaar zou zijn. Een van de redenen dat het weinig overtuigend is, is niet gelegen in wetenschappelijke argumenten maar in de observatie dat gelovigen bij problemen met allerlei uitvluchten komen zoals: we weten sowieso niks van God en jij ook niet, of: het zou toch kunnen dat… . Of: dat geloof ik nou eenmaal en een geloof hoef je helemaal niet te bewijzen.

    Log in to Reply
  4. Ragnar764 says

    16 November 2013 at 23:38

    Of er is meer tussen hemel en aarde…..

    Log in to Reply
    • Renate1 says

      17 November 2013 at 11:07

      Ja, vogels.

      Log in to Reply
      • Ragnar764 says

        17 November 2013 at 22:42

        Ook.

        Log in to Reply
        • Renate1 says

          18 November 2013 at 12:17

          Ja en vleermuizen, vliegende honden en andere vliegende dieren. Maar in ieder geval geen geesten en andere onbewezen entiteiten.

        • Ragnar764 says

          18 November 2013 at 16:29

          Je vergeet de vuurspuwende draken en vliegende spaghettimonsters,
          de entiteiten kun je natuurlijk niet zien, maar dat wil niet zeggen dat ze niet bestaan. Pas maar op. 🙂

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Global Skeptics in The Pub-marathon
18 August 2025 - Ward van Beek
Global Skeptics in The Pub-marathon

 Verspreid over de wereld zijn er talloze organisaties die zich inzetten voor het bevorderen van kritisch denken. En op vrijdag 22 augustus 2025 kunnen zij elkaar online ontmoeten!Die dag duiken skeptici vanuit de gehele wereld gezamenlijk (voor de tweede keer)…Lees meer Global Skeptics in The Pub-marathon › [...]

Videos European Skeptics Congres 2024
18 August 2025 - Ward van Beek
Videos European Skeptics Congres 2024

 In 2024 organiseerde afis, de Franse zusterorganisatie van Skepsis, het 20ste European Skeptics Congress, in Lyon. Een aantal van de bijdragen zijn ook online te bekijken: [...]

Fluoride-angst?
30 June 2025 - Ward van Beek
Fluoride-angst?

Raad eens’, vraagt Cor van Loveren: ‘Het is begin jaren zeventig. Hoeveel gaatjes denk je dat een kind van vijf gemiddeld had?’ Het antwoord: achttien. ‘In haast elke tand zat wel een gat.’ Gemiddeld genomen dan. Er waren ook tanden…Lees meer Fluoride-angst? › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

With Brains Pickled by Social Media, Our Dishonest, Sheltered, Juvenile Medical Establishment Keeps Trying to Sic Vengeful Online Mobs Against Doctors Who Actually Care for Patients
21 August 2025 - Jonathan Howard

There are a lot of unstable, angry people out there, and it's easy to get powerful guns in the US. The post With Brains Pickled by Social Media, Our Dishonest, Sheltered, Juvenile Medical Establishment Keeps Trying to Sic Vengeful Online Mobs Against Doctors Who Actually Care for Patients first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Health Narratives on Social Media
20 August 2025 - Steven Novella

Engaging on social media about health issues can be daunting. I know this is not news, but it is important to understand what is happening phenomenologically. I also think it’s a microcosm of what’s happening to our society in general because of social media – we no longer have a shared fact-based reality as people increasingly live in different universes of information. […] The post Health Narratives on Social Media first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Traditional Medicine Based Extinction. An Update.
19 August 2025 - Mark Crislip

What we do best. The post Traditional Medicine Based Extinction. An Update. first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Klaas van Dijk Wat moet ik daar nog op zeggen? Die criminele sjoemelkuitjes! De blikken dominee... (u kent dat toepasselijke
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Hans1263, dat klopt inderdaad helemaal. Jona Walk is er extreem bedreven in om alle DARVO tactieken maximaal uit te buiten.
  • Hans1263 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Klaas van Dijk Dat heet DARVO, las ik een paar dagen geleden in NRC. Ontken, val aan, verwissel aanvaller en
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Hans1263, bedankt voor je bemoedigende woorden. Enerzijds hoef ik alleen maar wat toe te kijken, anderzijds durf ik niet te
  • Hans1263 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Klaas van Dijk Houd vol! Soms vecht je als skepticus tegen een complotgelovige bierkaai maar lukt de overwinning van de

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in