• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Pseudowetenschap / Hagelkanon

Hagelkanon

13 June 2016 by Pepijn van Erp 63 Comments

“Zeeuwse fruittelers binnen de gemeente Borsele kunnen weer even gebruik maken van hun anti-hagelkanonnen om hun oogst tegen hagel te beschermen. Een definitief oordeel komt over een half jaar.” meldde de website Groenten & Fruit Actueel vorige maand. Dat oordeel komt van de Raad van State, waar de fruittelers in beroep waren gegaan tegen een eerdere uitspraak van de rechtbank in Middelburg. Die had een milieuorganisatie in het gelijk gesteld die al jaren bezwaar maakt tegen het gebruik van de lawaai producerende apparaten, waarvoor geen enkel deugdelijk bewijs van werkzaamheid is geleverd.

Een hagelkanon (foto: Augustin Mallet | Wikimedia Commons)
Een hagelkanon (foto: Augustin Mallet | Wikimedia Commons)

Op de website van Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland staat de geschiedenis van de aanwezigheid van de hagelkanonnen in Zeeland. Die doken rond 2005 in de buurt van Borssele op, maar de apparaten hebben een geschiedenis die veel langer teruggaat: eind negentiende eeuw werden ze in Oostenrijk bedacht.

Niet plausibel

De hagelkanonnen zouden moeten werken doordat de schokgolven van de luide knallen (140-150 dB) die ze voortbrengen de hagelstenen in de lucht versplinteren en/of de vorming van zware hagel onmogelijk maken. De schokgolven zijn volgens sommige fabrikanten effectief tot op kilometers hoogte. Een leverancier van hagelkanonnen die in een container geïnstalleerd geleverd worden, zegt het zo:

Een 20 tot 30 tal minuten voor het verwachte onweer zetten de eigenaars van een hagelkanon het systeem in werking. Dit kan onder meer door met de gsm een bericht te sturen naar de container. Om de 5 tot 7 seconden worden dan ioniserende schokgolven de lucht ingeschoten die de atmosfeer verstoren. Het kanon werkt op acetyleengas samen met stikstof en zuurstof. Onderkoelde waterdruppels bewegen in gebieden met verschillende polariteiten en temperaturen. Waterdruppels bevriezen en vormen hagel. De schokgolf zorgt ervoor dat de positieve en negatieve zones met elkaar vermengd worden. In deze gemengde zones kunnen vervolgens geen hagelstenen optreden.

De Belgische weerman Frank Deboosere heeft er op zijn website ook over geschreven. Hij schrijft dat het volstrekt niet plausibel is dat het geluid überhaupt zo hoog komt dat het op de plek waar hagel gevormd wordt zijn werking zou kunnen doen. De lucht is er tijdens een mogelijk aanstaande hagelstorm ook veel te turbulent voor. Een vergelijking die hij maakt

Als een straalvliegtuig op een hoogte van 10 km voorbijvliegt, hoor je dat niet. Nochtans produceert een straalmotor zo’n 150 dBA. Elke 3 dBA betekent een verdubbeling van het lawaai. Eén straalmotor veroorzaakt dus veel meer herrie dan een hagelkanon. En toch kan je dat vliegtuiglawaai van op de grond niet horen…

Tijd voor een proefje. Als een vliegtuig met vier bulderende straalmotoren op een hoogte van 10 km boven je voorbijvliegt, kijk je of de ijsblokjes in je aperitiefglas stukspringen.

Onderzoek

Een negentiende eeuws hagelkanon
Een negentiende-eeuws hagelkanon

In het blad Meteorologica (2005) schreef Jon Wieringa (toen werkzaam bij het KNMI) een interessant artikel over allerlei pogingen die men in de loop van de tijd ondernomen heeft om schade van hagel te voorkomen: Kan men iets doen tegen hagel?
Het hagelkanon is in 1896 bedacht door de Oostenrijker Stiger. Die had het geluk dat het twee jaar niet hagelde in de vallei waar hij zijn apparaat installeerde. In de jaren daarna werden duizenden hagelkanonnen neergezet, een enorme hype, maar met wisselend succes. Begin 1900 begon een officieel experiment in twee regio’s (in Oostenrijk en Italië) waar in de ene helft 200 kanonnen werden geplaatste en de andere helft geen. In 1907 trok de Italiaanse Academie van Wetenschappen de conclusie dat er geen significante verschillen gevonden waren tussen de schade in ‘beschermde’  en ‘onbeschermde’  gebieden. Het gevolg was dat de kanonnen grotendeels van het toneel verdwenen.

In de jaren 1970 was deze negatieve conclusie blijkbaar zo uit het collectieve geheugen verdwenen dat fabrikanten weer een markt voor hagelkanonnen wisten te creëren. Ook nu werden er echter weer tests uitgevoerd die uitwezen dat de techniek niets uithaalt tegen hagel. Uit laboratoriumexperimenten bleek dat er een druk van 300 hPa nodig zou zijn om de poreuze hagelstenen te doen versplinteren, maar een horizontaal opgesteld hagelkanon genereerde op 100m afstand een druk van slechts 1,3 hPa. Dat schiet dus niet op.
De Wereld Meteorologische Organisatie is echter nog steeds duidelijk over de waarde van de technologie (pdf, 2010):

Anti-hail activities using cannons to produce loud noises (acoustic waves) have neither scientific basis nor credible physical hypotheses.

Blijkbaar weten producenten van de hagelkanonnen nog steeds met ongeloofwaardige praatjes klanten te strikken. De Zeeuwse fruittelers kwamen er via Belgische collega’s mee in aanraking.

Rechters

Vanwege het gebrek aan overtuigend wetenschappelijk bewijs dat de hagelkanonnen iets doen tegen hagelbuien, lijkt het volkomen terecht dat de rechtbank in Middelburg de vergunningen introk. Maar hoewel die er op aandringt dat er wel eens werk gemaakt mag worden van dergelijk bewijs, was de intrekking van de vergunningen ingegeven door verkeerde berekeningen van de geluidsoverlast en een verkeerde belangenafweging van de gemeente.
Maar de voorzieningenrechter van de Raad van State vond deze beslissing blijkbaar  toch te kort door de bocht. Die maakt een andere belangenafweging: het zou nog niet duidelijk zijn of anti-hagelkanonnen hagelschade echt kunnen voorkomen, maar de positieve ervaring van fruittelers, die de apparaten al jaren gebruiken, wordt waardevol geacht.  Hij komt tot de conclusie dat de anti-hagelkanonnen mogelijk effect kunnen hebben en dat het lawaai relatief beperkt is, omdat ze in de praktijk maar zes uur per seizoen ingezet zouden worden. Een definitief oordeel komt dus pas later dit jaar. [zie update onderaan]

Stil kanon

Het stille anti-hagelkanon van Stefan Grob (foto: website Grob)
Het stille anti-hagelkanon van Stefan Grob (foto: website Grob)

In 2012 dook een geluidsarme variant van het hagelkanon op, bedacht door ingenieur Stefan Grob. Dat apparaat mag dan misschien wel stiller zijn, maar geloofwaardiger dat het zou werken tegen de hagel, wordt het niet. Maar voor de tuinder die toch graag een berg geld stort in een apparaat met discutabele werking, is dit te verkiezen boven de klassieke versie – omwonenden schijnen er minder last van hebben. Misschien een typisch Nederlandse polderoplossing.

Onzininvesteringen

Maar waarom zouden tuinders eigenlijk in deze dure aankopen blijven stinken als ze hoogstwaarschijnlijk onzin zijn? De apparaten kosten enkele tienduizenden euro’s! Naast dit hagelkanon zijn er ook peperdure apparaten om de aardstralen op je land te corrigeren (Broncorrector) of apparaten die het water om je land mee te irrigeren vitaliseren. Nog duidelijker onzin, maar die apparaten worden ook afgenomen.
Waarschijnlijk spelen meerdere processen een rol. In de eerste plaats wordt iemand geconfronteerd met een probleem waar geen voor de hand liggende pasklare oplossing voor beschikbaar is, maar dat probleem kan zo groot zijn dat een grote uitgave voor een apparaat dat veel belooft, toch een zinnige investering lijkt.
Vaak gaat het om problemen die vrij zeldzaam zijn (vernietigende hagelbuien), of onbegrepen en toegeschreven aan een niet bestaande oorzaak (aardstralen). Als na installatie van het apparaat het probleem niet meer optreedt of vermindert, is het aantrekkelijk om de verbetering toe te schrijven aan de aanschaf (confirmation bias). Voor een goede beoordeling van de effectiviteit (als die al plausibel lijkt) is er echter meestal een behoorlijk lange meetperiode nodig en eigenlijk een goede controle. En dat is voor een individuele koper nauwelijks netjes objectief uit te voeren. Cognitieve dissonantie zal ook wel een rol spelen als er geen echte verbetering geconstateerd wordt en daardoor komen negatieve klantervaringen minder naar voren dan de succesverhalen.

Zie ook: Weermakerij – Kunnen we het klimaat beheersen? van Dirk Koppenaal uit Skepter 24.2 (2011)

Toegevoegd: een item van Omroep Zeeland uit 2011, waarin een tuinder aan het woord komt die zo’n hagelkanon aanschafte voor 50.000 euro. Interessant is dat hij stelt dat het moeilijk is om het apparaat goed te gebruiken, omdat de hagelbuien zo onvoorspelbaar zijn. Op deze manier kan je geloof in de werking natuurlijk ook in stand blijven: als je schade lijdt, dan was je die keer misschien net niet op tijd met het aanzetten van het apparaat.


Update 14-9-12017
Omroep Zeeland bericht dat de Raad van State gisteren heeft besloten dat de Zuid-Bevelandse fruittelers mogen blijven knallen met hun anti-hagelkanonnen. Tegen deze uitspraak kan in Nederland niet meer in beroep worden gegaan. Uitspraak RvS.

Steun Kloptdatwel

Hagelkanon 1Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Reclame Code Commissie: Stralingsangst
Next Entry »
Georgina Verbaan leest voor aan katten

Filed Under: Pseudowetenschap Tagged With: fruitteelt, hagel, hagelkanon, tuinders

Reader Interactions

Comments

  1. FVerweven says

    13 June 2016 at 12:54

    Als een straalvliegtuig op een hoogte van 10 km voorbijvliegt, hoor je dat niet.

    Niet waar.
    Toen die IJslandse vulkaan zijn stof over Europa verspreidde was de luchtvaart stilgelegd.
    Op een gegeven moment hoorde ik toch zachtjes een vliegtuig. Een check via een website bevestigde een vlucht op 30.000 voet. Daarna volgden er nog meer, alleen op 10km hoogte. Uiteraard is dat zachte geluid nergens toe in staat en alleen te horen als het overige lagere vliegverkeer stilligt.

    Vandaag de dag nemen honderden mensen met hun lokale weerstationnetje deel aan een landelijk netwerk. Combineren met de locatie van een hagelkanon zou al snel info kunnen opleveren over de niet-werkzaamheid daarvan.

    Log in to Reply
  2. Constantia Oomen says

    13 June 2016 at 20:08

    Haha, je waant je in de middeleeuwen met die plaatjes van die “kanonnen”!
    Leuk stuk voor de Skepter!

    Log in to Reply
  3. FVerweven says

    13 June 2016 at 23:03

    Die hagelkanonnen zijn kopieën van de “War Tubas”?
    http://weburbanist.com/2009/12/27/sound-mirrors-before-radar-hearing-was-believing/

    Log in to Reply
    • Wilma S. says

      14 June 2016 at 11:25

      Wat een vondst i.i.g.! Die eerste foto onder The Ears Have It is al helemaal hilarisch.

      Log in to Reply
  4. Wilma S. says

    14 June 2016 at 10:53

    De in het artikel genoemde Belgische weerman Frank Deboosere eindigt op zijn site met:

    Het hele verhaal doet me denken aan een mop van Urbanus (met dank aan Tim Trachet van SKEPP).

    “Koop dit wonderlijke poeder om olifanten te bestrijden!”
    “Ja maar, hier zijn toch geen olifanten?”
    “Goe poeier he!”

    Een prima samenvatting van het probleem vind ik.

    Log in to Reply
    • FVerweven says

      14 June 2016 at 11:36

      Het is zijdelings van toepassing op Calgon; half Nederland zit aan de Calgon terwijl hun kraanwater kalkarm is.
      De economische schade die die kanonnen opleveren is enorm; de aanschaf, de ergernis bij omwonenden, de tijd die gemeenten er aan besteden, de onkundige juristen van de RVS…, noem maar op.

      Log in to Reply
      • Wilma S. says

        14 June 2016 at 12:28

        De economische schade die die kanonnen opleveren is enorm; de aanschaf, de ergernis bij omwonenden, de tijd die gemeenten er aan besteden, de onkundige juristen van de RVS…, noem maar op.

        Dan bedoel je zoiets als dit?: http://www.geluidnieuws.nl/2008/mei2008/hagel.html

        Hagelkanonnen toegestaan via activiteitenbesluit

        Redactie, 15 april 2008

        Op 5 maart stelde de Raad van State volgens een artikel in het Agrarisch Dagblad dat fruittelers geen vergunning meer nodig hebben voor het gebruik van hagelkanonnen.

        Wolkenonderzoeker Herman Russchenberg van het International Research Centre for Telecommunications and Radar (IRCTR) van de TU Delft zet vraagtekens bij de werking van het hagelkanon. De fabrikant zou zich baseren op “flinterdunne statistiek en flinterdunne fysica.”

        Er staat een afbeelding naast die het voor mij iets duidelijker maakt hoe het zou moeten werken.

        Log in to Reply
        • Wilma S. says

          19 June 2016 at 08:25

          Hier nog even een los draadje wegwerken omdat ik niet helemaal begreep hoe het nou zat met vergunningen rondom het gebruik van dit onzinapparaat: https://www.rijksoverheid.nl/actueel/nieuws/2011/02/23/atsma-fruittelers-mogen-hagelkanonnen-blijven-gebruiken
          Atsma: Fruittelers mogen hagelkanonnen blijven gebruiken

          Nieuwsbericht | 23-02-2011 | 09:32

          Staatsecretaris Atsma van Infrastructuur en Milieu stelt dat de fruittelers in onder meer Zeeland, de Betuwe en Limburg gewoon gebruik kunnen blijven maken van een hagelkanon. Een vergunning voor het hagelkanon is volgens de staatsecretaris niet aan de orde. “Een hagelbui kan grote schade veroorzaken aan de oogst. Fruittelers moeten in staat zijn de oogst te beschermen door het gebruik van een hagelkanon”, stelt de staatssecretaris.

          Regelgeving
          De regels voor het gebruik van een hagelkanon zijn vastgelegd in het activiteitenbesluit of in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) van de gemeente. Op grond hiervan kan de gemeente een besluit nemen of en onder welke voorwaarden het gebruik van een hagelkanon is toegestaan. Indien een………………

          Ongelofelijk! Mede door toedoen van de overheid blijft het dus min of meer vechten tegen de bierkaai:

          “Een hagelbui kan grote schade veroorzaken aan de oogst. Fruittelers moeten in staat zijn de oogst te beschermen door het gebruik van een hagelkanon“, stelt de staatssecretaris.

        • FVerweven says

          19 June 2016 at 11:41

          “Fruittelers moeten in staat zijn de oogst te beschermen door het gebruik van een hagelkanon”
          Ik proestte het zowat uit bij dat zinnetje. En tegen welke prijs dan wel? Blijkbaar heeft de staatssecretaris zich nergens in verdiept en kiest hij onvoorwaardelijk de kant van de telers en laat de omwonenden barsten. Ik wed dat hij nog nooit zo’n kanon gehoord heeft.

          Wie de afgelopen dagen de talloze onweersbuien onder de lijn Rotterdam – Emmer Compascuum heeft zien overtrekken vraagt zich af hoeveel knallen de bewoners rondom de teelgebieden hebben moeten doorstaan.

        • FVerweven says

          19 June 2016 at 11:47

          Nou, de weg is vrij om alles met hagelkanonnen te “beschermen”:

          “Vraag 8
          Kan de inzet van hagelkanonnen ook verbreed worden naar locaties waar hagelschade funest kan zijn, zoals bijvoorbeeld grote terreinen in havengebieden (bijvoorbeeld Vlissingen) waar auto’s staan geparkeerd in afwachting van verder transport? …

          Antwoord 8
          Ik zie geen principieel verschil met de bescherming tegen eventuele schade bij fruittelers. Echter, ook in deze gevallen is een vergelijkbare belangenafweging noodzakelijk.
          Hoogachtend,
          DE STAATSSECRETARIS VAN INFRASTRUCTUUR EN MILIEU,
          Wilma J. Mansveld ”

          https://www.rijksoverheid.nl/documenten/kamerstukken/2013/11/01/beantwoording-vragen-van-de-leden-remco-dijkstra-en-lodders-beiden-vvd-over-de-mogelijkheid-om-hagelkanonnen-in-te-zetten-om-de

  5. Heeck says

    14 June 2016 at 15:53

    Wat een gedoe toch terwijl er geluidloze cloudbusters zijn met veel betere effecten:

    ” . . . Reich’s invention, the cloudbuster, has been used to break many droughts, and on occasion, to even bring rains to deserts. We know the cloudbuster has a powerful influence, and this has been proven out in any number of systematically-undertaken experiments. When properly used, it can trigger the genesis of large isolated storms, or even entire frontal systems, which can quench parched lands and change a stagnant atmosphere back to its more natural sparkling character. The technique has the general capability of affecting jet stream movements and steering large storms; even hurricanes may be diverted. – See more at:
    http://www.orgonelab.org/sobuildaclb.htm#sthash.ZGbS64aR.dpuf ”

    en ook voor de gezondheid bovendien:
    http://skepp.be/nl/apparatuur/orgonstraler
    http://skepp.be/nl/apparatuur/orgonstraler-medea-7

    Roeland

    Log in to Reply
    • Wilma S. says

      14 June 2016 at 16:39

      Commentaar:

      Het venijnige aan de kliniek van Jacob Duursma is dat kennelijk kankerpatiënten worden aangetrokken om zich met een fantasie-apparaat te laten “behandelen” als zou daar kanker mee kunnen worden bestreden.

      Ik kan er overheen gekeken hebben, maar ik mis dit artikel van Jan Willem Nienhuys bij de info:
      http://www.skepsis.nl/blog/2010/11/ngc-energy-healing-een-toontje-lager/

      NGC Energy Healing een toontje lager

      Het kastje van NGC Energy Healing is een door de bedrijfsleiders zelf in elkaar geknutseld apparaat, waarschijnlijk een radiozender die op heel veel golflengtes een krachtige ruis veroorzaakt. Het signaal van het apparaat bevat daardoor alle frequenties, en volgens een theorie van Lakhovsky dat bij ziekte de cellen niet voldoende trillingsenergie uit de kosmische stralen kunnen halen om tegen de foute frequenties van de bacteriën te zijn opgewassen, wordt het lichaam dus door zo’n apparaat gevoed met alle noodzakelijke frequenties. Zoiets.Om het apparaat helemaal universeel te maken, werd het ook nog voorzien van iets dat de orgonstralen van Wilhelm Reich genereert. Patiënten die niet vlug genoeg beter worden, kunnen bij NGC Energy Healing ook nog de zappers van Hulda Clark kopen om zichzelf dagelijks mee te behandelen. Ook loopt men bij NGC Energy Healing nogal weg met Royal Raymond Rife (1888-1971, foto), die met een zelf gebouwde lichtmicroscoop virussen zou hebben gezien, wat onwaarschijnlijk is, omdat virussen kleiner zijn dan de golflengte van zichtbaar licht.

      [werkende links in het origineel]
      Ik weet dat ik Jacob Duursma niet hardop een vieze vuile smeerlap mag noemen, dus dat doe ik dan ook maar niet.

      Log in to Reply
      • Heeck says

        14 June 2016 at 16:51

        Dank. Bijgewerkt.

        Roeland

        Log in to Reply
  6. Jakob says

    17 June 2016 at 07:34

    Een niet werkende hagelkanon aanschaffen voor 50.000 euro ? En maar klagen dat het beroep van boer of fruitteler onrendabel is !

    Het is tijd dat dit subsidieclubje door de gemeenschap onder de loep wordt gehouden.

    Log in to Reply
    • FVerweven says

      17 June 2016 at 11:13

      Het zou wel interessant zijn de cijfers er achter te kennen.

      Normaal gesproken wil een ondernemer een apparaat in 4 jaar terugverdienen, ofwel ergens 12.500 euro te besparen, daarna ga je er aan verdienen.
      Als het apparaat 10 jaar meegaat, dan zijn de kosten circa 5.000 per jaar.
      Zou hij korting krijgen op de verzekeringspremie, d.w.z. geloven de verzekeraars er in? Of is het niet te verzekeren, dan wel te duur?
      Of is de dreiging van een faillissement door hagelstenen zo groot dat de kweker er liever jaarlijks 5.000 euro op achteruit gaat?
      Alhoewel, dit zal wel als investering kunnen worden opgevoerd en dan is het aftrekbaar van de winst en zo betalen wij ook nog een beetje mee aan deze onzin.

      Log in to Reply
      • Wilma S. says

        17 June 2016 at 12:10

        Bij een ‘WijvanWCeend’: http://www.inopower.be/Content/Docs/hagelkanon_nl.pdf?36c010

        Het oude toestel kostte ongeveer 42.000,00 euro. De nieuwe versie zou iets goedkoper zijn en bovendien een sms–start- module en een onderhoudscontract inhouden. Het kanon beveiligt 80 tot 90 ha tegen hagel. Dit maakt een investering van 41,80 euro per ha op 10 jaar afschrijving, een investering die zeker verantwoord is voor teelten met een hoog financieel saldo.

        De gasvulling (acetyleenflessen, zuurstof en stikstof), goed voor 4 tot 6 uur schieten, kost ongeveer 500,00 euro per jaar. Ter vergelijking: voor het bedrijf van Van Praet (10 ha) met vooral potchrysant, Canna en glasteelten zou een hagelverzekering ongeveer 10.000,00 euro per jaar kosten.

        Minpuntje is de hoge geluidspieken die het kanon genereert: tot 130 decibel, gemeten bij de bron. Regenbuien werken zeer geluiddempend.

        En wist je dit al over verhoogde risico’s?:

        Na enkele jaren van ervaring en studie kwam Marnix Van Praet tot een verbeterde versie van het klassieke hagelkanon. Door klimaatsveranderingen en luchtvervuiling verhoogt het risico van hagelschade. Het risico wordt tevens verhoogd door de aanwezigheid van waterlopen, hoogspanningslijnen, autowegen en luchtvaartroutes.

        Hier een voorbeeld van een hagelschadepolis: http://www.ofh.nl/?p=16

        Log in to Reply
        • Wilma S. says

          17 June 2016 at 13:02

          Na enkele jaren van ervaring en studie kwam Marnix Van Praet tot een verbeterde versie van het klassieke hagelkanon. Door klimaatsveranderingen en luchtvervuiling verhoogt het risico van hagelschade. Het risico wordt tevens verhoogd door de aanwezigheid van waterlopen, hoogspanningslijnen, autowegen en luchtvaartroutes.

          http://www.vilt.be/Marnix_Van_Praet_Inopower_en_Nelis_Vets_Meteo_Wing_Over_de_zin_of_onzin_van_hagelkanonnen

          Nelis Vets:

          Vergelijk hagelkononnen met homopathie [sic]: veel mensen geloven dat het werkt, maar er is nog steeds geen wetenschappelijk bewijs en ook geen geloofwaardige theorie.

          In dit artikel o.a. een link naar Mythbusters Hail Cannon.wmv: https://www.youtube.com/watch?v=Kbv1twvdjuk

        • Hans1263 says

          17 June 2016 at 14:17

          Aan een vergelijking met homeopathie moest ik ook al denken. Vooral omdat het effect van zo’n donderbus op een hagelbui van flinke omvang op behoorlijke afstand gigantisch “verdund” zal zijn.
          Effectief niets doen dus en maar geloven dat het werkt.
          En ook dacht ik aan de uitdrukking “schieten met een kanon op een mug”. Ik vermoed echter sterk dat het werkelijke effect van een hagelkanon eerder het schieten met een mug op een kanon is.

        • FVerweven says

          17 June 2016 at 14:59

          Mooie video van de Mythbusters waar je het proces ziet dat aan de uitzending vooraf gaat. De heren zijn namelijk niet zo dom om in het wilde weg wat te gaan doen voor de camera en weten allang van te voren waar het volgens de natuurwetten waarschijnlijk op uit zal draaien. Daarom hebben ze aan het einde van de uitzendingen ook meestal zo snel een uitgewerkte verklaring voor het betreffende fenomeen.

          De claim dat dit apparaat zo’n 8 vierkante kilometer grond beschermt met slechts een knalletje dat bij aankomst daarboven inderdaad homeopathisch verdund zal zijn, moet mijns inziens dan ook met een beetje rekenwerk ontkracht kunnen worden. Ik kan me bv voorstellen dat hagel alleen al door sterke zijwinden van buiten het werkingsgebied van het kanon naar de locatie van het kanon geblazen wordt.

          P.S. de spellingschecker vindt “rekenwerk” fout (rood kronkellijntje er onder) en suggereert “rijkenwerk”. Ik wordt gek…

      • Jakob says

        17 June 2016 at 16:02

        Het zal vast en zeker als investering worden opgevoerd, en dus zal het via de belastingdienst ook voordeel opleveren. Bij een slechte oogst, al dan niet door hagelstenen veroorzaakt gaat de subsidiekraan weer open. En zo blijft het cirkeltje rond, ieder jaar weer !

        Log in to Reply
        • Wilma S. says

          17 June 2016 at 17:00

          Ik vind dat jij wel erg makkelijk praat over subsidieclubje e.d., en dat zonder enige onderbouwing. Als ik bijvoorbeeld hier kijk, lijken jouw aannames toch niet echt te kloppen is het wel?:
          http://www.rvo.nl/subsidies-regelingen/kom-ik-aanmerking-voor-de-gmo-groenten-en-fruit

          Wilt u voor de marktordening Groenten en Fruit (GMO) subsidie in aanmerking komen? Dan moet uw producentenorganisatie (PO) in het bezit zijn van een door de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland afgegeven erkenning.

          Om de kwaliteit van de markt te bewaken, is RVO.nl terughoudend met het verlenen van erkenningen. Producentenorganisaties en telers moeten dan ook aan strenge voorwaarden voldoen om erkend te worden en te blijven.

        • Jakob says

          18 June 2016 at 12:43

          Ooooh, dus volgens jou gaan er geen honderden miljoenen euro’s ieder jaar naar de boeren en tuinders ?
          Ik hoef mijn stelling niet te onderbouwen, raadpleeg internet is mijn advies !

        • Pepijn van Erp says

          18 June 2016 at 13:36

          “Ik hoef mijn stelling niet te onderbouwen, raadpleeg internet is mijn advies !” is zowat de standaard verdediging van aanhangers van pseudowetenschap. Ik hoop maar dat het ironisch bedoeld is …

        • Wilma S. says

          18 June 2016 at 17:30

          Ik hoef mijn stelling niet te onderbouwen, raadpleeg internet is mijn advies !

          Mij adviseren om internet te raadplegen, komt de meesten meestal duur te staan: https://www.pluimveeweb.nl/artikelen/2016/03/boer-moet-minder-afhankelijk-worden/

          Ons land is minder afhankelijk van Europese Landbouwsubsidies dan andere lidstaten. Het inkomen van Nederlandse boeren kwam in 2012 gemiddeld voor 14 procent uit subsidies en dus voor 86 procent uit de markt. Dat terwijl het inkomen van de gemiddelde boer uit de EU voor 42 procent uit subsidies kwam en slechts voor 58 procent uit de markt.

          „Europese landen zien Nederland mede daardoor als voorbeeld op landbouwgebied. Helaas krijgen Nederlandse boeren in eigen land vaak niet de waardering die ze verdienen.”

          Ik herhaal en nu dikgedrukt:“Helaas krijgen Nederlandse boeren in eigen land vaak niet de waardering die ze verdienen.”

        • FVerweven says

          18 June 2016 at 18:14

          Het is niet eerlijk, ik wil dat onze boeren net zoveel subsidie krijgen als buitenlandse boeren! 😉

        • Wilma S. says

          18 June 2016 at 18:45

          Je beweerde ook:

          Bij een slechte oogst, al dan niet door hagelstenen veroorzaakt gaat de subsidiekraan weer open. En zo blijft het cirkeltje rond, ieder jaar weer !

          Dat heet geen subsidie sukkel meneer Jacob, maar oogstschaderegelingen en dan moet jij mij toch eens uitleggen hoe dit kan als het cirkeltje weer ieder jaar rond blijft met het grootste gemak: http://www.bndestem.nl/regio/moerdijk/boeren-moeten-terugbetalen-1.287054

          Boeren moeten terugbetalen

          Geplaatst op 26 januari 2012

          Het ministerie van Landbouw keerde de schadebedragen uit als gevolg van een hevige regenperiode in West Brabant in 2002. Harde voorwaarde daarbij was dat de akkerbouwers zich ten minste vijf jaar lang voor oogstschade zouden verzekeren bij particuliere maatschappijen. De minister stelde deze eis omdat hij af wilde van de oogstschaderegelingen.

          De akkerbouwers zijn geen van allen vijf jaar aaneengesloten verzekerd geweest en dat komt ze duur te staan. De Raad van State wijst erop dat verzekeren een essentiële voorwaarde was voor het krijgen van een oogstschade-uitkering. Zonder zo’n stok achter de deur zou het particulier verzekeren nooit van de grond komen, aldus de minister.

          Het echte probleem lijkt mij dat je overeenkomsten vertoont met een hagelkanon. Een mond als een toeter waar veel geschreeuw en weinig wol uit komt.

  7. Wilma S. says

    18 June 2016 at 09:06

    Onder het kopje Onzininvesteringen:

    Waarschijnlijk spelen meerdere processen een rol. In de eerste plaats wordt iemand geconfronteerd met een probleem waar geen voor de hand liggende pasklare oplossing voor beschikbaar is, maar dat probleem kan zo groot zijn dat een grote uitgave voor een apparaat dat veel belooft, toch een zinnige investering lijkt.

    Deze afstudeeropdracht uit 2013 geeft m.i. wel een aardig kijkje in de ingewikkelde keuken van een fruitteler: http://www.clm.nl/uploads/pdf/CLM-rapport-Hagelnetten-perenteelt-845-web.pdf
    Hagelnetten in de Nederlandse perenteelt
    Effecten, toepasbaarheid en rendabiliteit

    Log in to Reply
    • FVerweven says

      18 June 2016 at 12:33

      Goed speurwerk.
      Als netten al rendabel kunnen zijn bij 80.000 euro per hectare over een periode van 30 jaar, dan is één machine van 50.000 euro die 80-90 hectare in een keer beschermt voor 10 jaar lang een zéér aantrekkelijke optie.

      Wat je in de kansberekening dan wel zou moeten meenemen is dat de kans op hagelschade met netten nul is terwijl ik me niet kan voorstellen dat de toeterfabrikant zegt dat schade 100% is uitgesloten, noch voor de wel opgetreden schade gaat opdraaien, op de Inopower website is daarover niets te vinden. Dan moet je eigenlijk alsnog een hagelverzekering nemen.

      In het artikel op Vilt.be is hierover al veel geschreven. Klap op de vuurpijl is een Duitse kweker die zijn verplichte dure netten met een geluidskanon probeert te beschermen 🙂

      P.S. de spellingchecker vindt “speurwerk” en “hagelschade” fout…. behalve als je het als twee woorden gaat schrijven. Zit er toch een Angelsaksische spellingchecker in mijn pc?

      Log in to Reply
      • Wilma S. says

        18 June 2016 at 22:11

        Dan moet je eigenlijk alsnog een hagelverzekering nemen.

        Zo’n verzekering kent zo goed als altijd een behoorlijk eigen risico, dus is het maar de vraag of gokken op de beloftes van de toeterfabrikant èn voor alle zekerheid een verzekering erbij nemen geen dubbele teleurstelling oplevert: http://www.ofh.nl/userfiles/downloads/OFH_Toelichting_2016_HAGELSCHADEPOLIS.pdf

        7 Eigen risico
        OFH hanteert voor appels, peren en pruimen twee eigen risico- percentages: 25% en 50%. Deze percentages nemen geleidelijk af naar mate de schade oploopt. Een overzicht van het verloop de twee eigen risicoregelingen treft u aan in de tabellen A en B. Het eigen risico wordt toegepast per ras per perceel.

        7.1 25/10% eigen risico
        Het eigen risico neemt geleidelijk af van 25% tot 10% bij 90% of meer schade. De 25/10% eigen risicoregeling levert bij lagere schades eerder een uitkering op.

        De premie voor de 25/10% eigen risicoregeling is echter 40% hoger dan de premie voor de 50/0% eigen risicoregeling.

        7.2 50/0% eigen risico
        Het eigen risico neemt geleidelijk af van 50% tot 0% bij 100% schade. De 50/0% eigen risicoregeling heeft het karakter van een calamiteitenverzekering. Lage en middelhoge schades leveren geen uitkering op, terwijl hogere en zeer hoge schades wel een uitkering opleveren. Bij meer dan 90% schade is de uitkering hoger dan de uitkering bij een 25/10% eigen risicoregeling. De premie voor de 50/0% eigen risicoregeling is 40% lager dan de premie voor de 25/10% eigen risicoregeling (zie tabel 1 op blz. 14 en 15).

        Log in to Reply
  8. FVerweven says

    24 June 2016 at 15:18

    Hoe zou het de kanoneigenaren vergaan zijn?
    http://www.gfactueel.nl/Home/Nieuws/2016/6/Limburgse-en-Brabantse-tuinbouw-nu-getroffen-door-hagel-2823496W/

    Log in to Reply
    • Hans1263 says

      25 June 2016 at 10:14

      Hadden ze in Brabant en Limburg ook kanonnen? Heeft u daar informatie over? Het artikel noemt specifiek kanonnnen in Zeeland.

      Kwakzalvers en andere oplichters zouden vast hebben gereageerd in de zin van: zonder kanon zouden de hagelstenen in plaats van zo groot als tennisballen, zo groot als voetballen zijn geweest.

      Log in to Reply
      • Wilma S. says

        25 June 2016 at 13:01

        Ik kan niets vinden over (het aantal) hagelkanonnen in Brabant en Limburg.

        Hagel is nu ook niet het allergrootste probleem, maar de wateroverlast o.a. op akkers en in boomgaarden. Het was op veel plekken al kleddernat en daar kwam nu nog een flinke hoeveelheid bij. Met o.a. als gevolg dat wortels van planten en bomen gaan rotten en vervolgens afsterven. Oogstmachines kunnen voorlopig niet ingezet worden en ga zo maar door.

        Ik heb vanmorgen nog akkers gezien die gedeeltelijk onder water staan of waar goed te zien is dat het perceel tot aan de rand vol is.

        http://www.volkskrant.nl/binnenland/natste-juni-ooit-voor-limburg-en-brabant~a4326845/

        Natste juni ooit voor Limburg en Brabant

        De maand juni duurt nog een week, maar is nu al de natste ooit in Limburg en Zuidoost-Brabant. De buien hebben minstens 100 miljoen euro aan schade aangericht. Weerbureau Weeronline meldt dat in deze delen van Nederland in deze periode nog nooit zoveel regen is gevallen.

        Log in to Reply
        • FVerweven says

          25 June 2016 at 13:23

          Als je gaat googlen op hagelkanon en Limburg krijg je aardig wat hits, maar over aantallen, nee.

          Ook zag ik wat berichten over muziekfestivals. En onverwachte effecten: “Hengelvereniging ‘De Boomse Vissers’ zitten in zak en as. Nadat een hagelkanon werd getest op het dancefestival Tomorrowland stelden ze een massale vissterfte vast”.
          http://www.vandaag.be/binnenland/132682_vissers-boos-35-ton-vissen-dood-door-tomorrowland.html

          Gezien de wijdverspreide hagelbuien in België, Limburg en Duitsland, zou je toch wel wat succesverhalen van die kanonnen mogen verwachten.

        • Wilma S. says

          25 June 2016 at 13:49

          Als je gaat googlen op hagelkanon en Limburg krijg je aardig wat hits, maar over aantallen, nee.

          Wat vreemd. Ik krijg alleen maar enkele -min of meer recente- hits over Belgisch Limburg

          Gezien de wijdverspreide hagelbuien in België, Limburg en Duitsland, zou je toch wel wat succesverhalen van die kanonnen mogen verwachten.

          En/of berichten die toegeven dat het geplaatste kanon geen donder geholpen heeft.
          Het bleef/blijft de laatste paar weken rondom het hagelkanon verdacht stil zullen we maar zeggen.

        • FVerweven says

          25 June 2016 at 14:50

          Op Twitter geen boze kweker met hagelkanon te vinden.
          Wel klachten van omwonenden.
          Ik moet er niet aan denken als er idioten in de buurt zaten met zo’n apparaat.

        • Wilma S. says

          25 June 2016 at 19:36

          Ook bij deze ‘vers van de pers’ (VANDAAG, 18:52) geen woord over hagelkanonnen: http://nos.nl/artikel/2113543-het-kost-je-gewoon-je-bedrijf-als-je-niet-verzekerd-bent.html
          ‘Het kost je gewoon je bedrijf als je niet verzekerd bent’

          “Het kost je gewoon je bedrijf als je niet verzekerd bent”, zegt akkerbouwer Theo van Eeden-Petersman. Ook zijn bedrijf in het Zuid-Hollandse Benthuizen is zwaar getroffen. Vijftien procent van de opbrengst kan hij afschrijven. “Binnen een uur viel er 48 millimeter regen. Over twee weken zul je flinke gele plekken in de aardappels zien.”

          Gelukkig is hij wel verzekerd tegen extreem weer. “Het risico wordt te groot, in het zuiden van het land nog erger dan hier. Je verzekert je niet om er rijk van te worden, maar wel kun je zo de risico’s beheersen.”

        • Renate1 says

          26 June 2016 at 07:10

          En dat ligt wel aan de trillingen van het hagelkanon, maar niet aan de trillingen van het dancefestival?

        • Wilma S. says

          26 June 2016 at 08:14

          https://www.youtube.com/watch?v=R3KJU_WAy-I

          Gepubliceerd op 12 aug. 2013

          De Boomse Vissers lieten vanmiddag 400 kilo nieuwe jonge karpers in hun vijver glijden. Eind juli was er een massale vissterfte in hun water. De oorzaak daarvan is nog steeds niet aangetoond en mogelijk zal dat ook nooit kunnen. Maar de vissers blijven er wel bij dat de hagelkanonnen van Tomorrowland boosdoener zijn. De organisatie zit samen met de visclub.

          Zo te zien komt massale vissterfte in vijvers wel vaker voor:
          http://www.sportvisserijnederland.nl/actueel/nieuws/14477/zomer-zuurstof-en-vissterfte.html
          Zomer, zuurstof en vissterfte

          Zomersterfte is een (vaak plotseling) optredende vissterfte, veroorzaakt door slechte milieuomstandigheden die direct of indirect het gevolg zijn van extreem warm weer, al dan niet gevolgd door hevig onweer.

          De oplosbaarheid van zuurstof neemt af bij een stijgende watertemperatuur, waardoor wateren tijdens de zomer vaak minder zuurstof bevatten dan tijdens de winter. Als koudbloedig dier heeft een vis in de zomer echter een snellere stofwisseling dan in de winter, waardoor een grotere zuurstofbehoefte bestaat. Hierdoor kan juist in de zomermaanden een verlaging van het zuurstofgehalte snel tot problemen leiden.

          De slechte milieuomstandigheden worden vaak als gevolg van de zuurstofconsumptie door bacteriën die organisch materiaal afbreken verder versterkt. Zomersterfte treedt dan ook meestal op in kleinere (vaak afgesloten) ondiepe wateren met een veen of modderbodem, waar bij de afbraak van bodemmateriaal veel zuurstof uit het water wordt verbruikt.

        • Wilma S. says

          26 June 2016 at 09:04

          Aanvulling met een best interessante discussie tussen sportvissers:
          http://www.totalfishing.nl/vraag_aanbod/bericht/dode-vissen-door-hagelkanon
          dode vissen door hagelkanon?

          wim 09-08-2013 20:39

          Ze hebben daar elk jaar al vissterfte gehad hoor, misschien niet zoveel op korte tijd als nu maar toch. En over het hele land is er op veel plaatselijk putten vissterfte. Nu wil ik zeker niet beweren dat z’n festival en bijhorende kanonnen gezond voor de vissen zijn.

          Maar wees ook eens realistisch, in Belgie heeft elk dorp wel zon plaatselijke wedstrijdput. Hierin word jaarlijks 500 tot 2 tol vis uitgezet! Voor 95% brasem en/of kleine karper. Er worden 2-3 wedstrijden per week gehouden in het seizoen, waarbij natuurlijk grote hoeveelheden lokvoer worden gebruikt en de vissen enige uren in een leefnet worden gezet.

          De vissers op zulke clubs zijn rot verwend, wanneer ze geen 30kg vis kunnen vangen op 4 uur is er niet genoeg vis aanwezig. Dat betekend wel dat er per wedstrijdje 1000 -1200 kg vis moet gevangen worden om iedereen tevreden te houden. Moet je toch niet van schrikken dat zo een relatief klein water dat niet volhoud. De vis dichtheid is veel te groot. Waardoor zeer snel zuurstof gebrek optreed zeker bij warm weer, daarbij is het een broeihaard voor parasieten.

          Als je in z’n water wilt blijven wedstrijd vissen zonder elk jaar een massa vis uit te zetten zul je tevreden moeten zijn met veel minder. Wil je dat niet ga dan op een natuurlijk water vissen. Hier is ook veel vis te vangen maar de visserij is er ook een stuk moeilijker als op zo een overbevolkte vijver.

          rene 11-08-2013 15:59

          Hetgeen in Boom gebeurd is spreek ik mij niet over uit, maar hetgeen @ Wim verteld is wel degelijk het geval en daar treed ik hem volledig in bij. Dit zijn geen visputten meer maar sterfputten….na iedere wedstrijd kan men X aantal kilo aan vis de grond in graven. Hengelen ok maar slachtpartijen gaat in de toekomst geen goed doen voor de vissport.

          Het hagelkanon zou bij de test maar 2 x gebruikt zijn volgens ene Leonard. Wat vreemd dan dat je na een hagelkanon in volle actie (om de 7 sec. een knal) nooit iets vernam over bijvoorbeeld losgetrilde plantjes in tuinen en op akkers of haringen van tentjes. De geluidsgolf van het kanon gaat de lucht in en zelfs dat maar beperkt: https://www.youtube.com/watch?v=8qbZl5YO1VU
          Wat doet een hagelkanon op een festival?

        • Renate1 says

          26 June 2016 at 16:50

          Voorkomen dat het festival door een hagelbui wordt getroffen?

        • Wilma S. says

          26 June 2016 at 17:12

          Volgens dit bericht van gisteren lijkt het er op dat er bij festivals in de open lucht meer zorgen zijn over mogelijke blikseminslagen:

          http://www.volkskrant.nl/binnenland/duitse-festivalbezoekers-vluchten-voor-noodweer-25-gewonden~a4327606/

          Duitse Festivalbezoekers vluchten voor noodweer: 25 gewonden

          Noodweer heeft vrijdagavond bezoekers van het Southside Festival in het zuidwesten van Duitsland overvallen. Tienduizenden muziekfans moesten op de vlucht voor bliksem en zware regenval. Vijfentwintig mensen liepen diverse verwondingen op en vijf belandden in het ziekenhuis, zei de politie.

          Al eerder waren mensen het niet eens met Guus Pemen:

          http://www.volkskrant.nl/festivals/festivalganger-wordt-onvoldoende-beschermd-tegen-blikseminslag~a4301820/

          Festivalganger wordt onvoldoende beschermd tegen blikseminslag

          Festivaldirecteuren Jan Smeets van Pinkpop en Eric van Eerdenburg van Lowlands laten in een reactie weten extra maatregelen niet nodig te vinden. ‘De bescherming tegen blikseminslag is uitbesteed aan een deskundig bedrijf, dat alle tenten en masten voorziet van geaarde bliksemafleiders. Dat voldoet. In al die jaren is bij ons nog nooit is gebeurd met onweer’, zegt Smeets. Ook Van Eerdenburg wijst erop dat de bliksemafleiders op alle tenten en lichtmasten bij Lowlands het publiek voldoende beschermen. ‘Wetenschappers weten niet altijd welke voorzieningen er al zijn.’

          Over het hagelkanon als mogelijke extra bescherming wordt ook hier met geen woord gesproken.

        • Renate1 says

          26 June 2016 at 12:58

          Tja, de mensen moeten plezier hebben. Vis vang je volgens mij om te eten en niet voor de lol, om ze vervolgens weer terug te gooien.

        • Hans1263 says

          25 June 2016 at 16:14

          En ik zag ook hele series kapotte daken.
          Ik vrees dat het alleen maar nog extremer gaat worden.

        • Wilma S. says

          25 June 2016 at 18:55

          En ik zag ook hele series kapotte daken.

          Dat had plaatselijk te maken met het ontstaan van een zogenoemde supercel:
          https://nl.wikipedia.org/wiki/Onweer

          Een supercel is een buitengewoon grote eencellige onweersbui. Een supercel heeft als kenmerk dat het een onweersbui is die door verticale windschering om z’n eigen as draait. Ze hebben vaak een levensduur van meerdere uren en kunnen erg grote neerslaghoeveelheden teweegbrengen, maar kunnen ook grote hagelstenen produceren. Zo vielen er in de nacht van 25 op 26 mei 2009 op bepaalde plaatsen in Oost-Vlaanderen hagelstenen met een diameter van 10 cm. De supercel was eigenlijk ingesloten in een buienlijn, die voor de rest van België voor een enorm hoge bliksemactiviteit zorgde.

          Supercellen hebben hun typische vormen met een scherpe stijgstroomkolom en wolkenmuur. De wolkenmuur zuigt vochtige lucht aan van de grond in de cel, inflow.

          Hier voorbeelden van enorme aanvullende schade bij boeren door het noodweer van donderdagavond en nacht:
          http://www.boerenbusiness.nl/akkerbouw/artikel/10870377/zuiden-wederom-zwaar-getroffen-door-noodweer

          De grote hoeveelheid schade is veroorzaakt door een zogenaamde supercel, het zwaarste type onweersbui. Tijdens deze bui zijn enorme hagelstenen naar beneden gekomen. Op veel plaatsen staan percelen onder water en hebben gewassen onherstelbare schade opgelopen. ZLTO heeft tegenover Omroep Brabant laten weten dat de totale schade in de agrarische sector in de miljoenen loopt.

  9. Harold1966 says

    26 June 2016 at 12:26

    Het zou inderdaad interessant zijn ervaringen van hagelkanon gebruikers te kunnen lezen. De supercel die Luyksgestel aandeed, heeft het hele dorp geraakt. Hele straten aan huizen zijn het meerendeel van de dakpannen kapot door de hagel. Hagel? Brokken ijs van 6 a 7 cm. De gevolgen worden omschreven als ‘oorlogsgebied’.
    https://www.alpenweerman.nl/wp-content/uploads/2016/06/ed.jpg
    Ik zelf ben bij een vereniging in Valkenswaard en daar hadden wij schade aan 3 ruiten van gebouwen en aan van die doorzichtige dakplaten op een werkplaats en Romneyloods, vuist grote gaten. De wegen in Valkenswaard waren geheel groen door al het blad wat van bomen was gerukt door de wind, het leek wel herfst, maar dan groen, erg onwerkelijk. Mensen hadden het over struiken en bomen in tuinen die zij nog nooit eerder zo ver hadden zien doorbuigen door de wind, haast een hoek maken van 90 graden. Een autoschade bedrijf in de buurt van Luyksgestel had een file voor de deur, hun terrein staat bomvol met zeer dure schade gevallen, heel veel oudere auto’s zijn technisch total loss.
    Moest zo een ding werken, geloof ik nooit dat het effectief had kunnen werken, het lijkt mij dat de opgewekte energie nooit recht omhoog (dan wel gericht op de bron) ‘straalt’ en niet door de enorme energie van de windhoos verwaaid en zo nutteloos wordt. In deze condities heb ik het dan over.
    Ja natuurlijk gaat de theory er van uit dat de hagel in begin stadium word bestreden, maar zo een supercel schuift al met deze destructieve krachten het gebied in waar misschien een paar agrariers een hagelkanon hebben. Dan nog beginnen met schieten lijkt mij nutteloos. Zij starten eerder waardoor een ‘ioniserende’ zone ontstaat waar geen hagel kan ontstaan. Lijkt mij dat die zone zich verplaats met de storm. Maar goed, ik ben volslagen leek op hagelkanonnengebied.

    Aantallen… de site noodweer.be was in 2015 op bezoek bij een producent. Een van de 3 in de benelux. Die had er in juli 2015 40 gebouwd. Ze zouden per stuk een gebied van 1 km2 beschermen. http://www.noodweer.be/hagelkanon-achter-de-schermen/

    Uitspraken van ZLTO: ZLTO-jurist Marc Mol, die de fruittelers bijstaat in deze zaak, stelt
    dat de telers een goed verhaal hebben. ‘We hebben met satellietbeelden
    aan kunnen tonen dat hagelbuien tijdelijk verdwijnen, wanneer ze vlak
    bij een hagelkanon zijn. Er zijn ook statistische bewijzen dat de
    betreffende telers al sinds het eerste gebruik negen jaar geleden van de
    kanonnen geen of minimale schade van hagelbuien hebben.
    http://www.zlto.nl/item/15732/Fruittelers-kunnen-kanon-toch-inzetten Laatste alinea.

    Gelukkig konden zij tijdens deze evaluatie de knop gemarkeerd [toeval] uitschakelen.

    Een stukje Belgie waar veel fruittelers zitten:
    http://www.hbvl.be/cnt/dmf20160623_02353743/fruitboeren-halen-uiteindelijk-voor-niets-hagelkanonnen-boven
    Zij kunnen ons niets vertellen over deze supercel, want niet binnen getroffen gebeid.
    Ervaringen van kanonbezitters over deze supercel vind ik voorlopig nog niet.

    Log in to Reply
  10. Harold1966 says

    26 June 2016 at 13:44

    Historie van hagelkanon en andere methoden van hagelbestrijding.

    bijvoorbeeld: Harde tegenbewijzen kwamen er dankzij een studie van Favreau en Goyer
    in 1963. Zij toonden aan dat een ontploffing van 1kg TNT slechts effect
    had op hagelstenen in een straal van 10 meter rond de ontploffing,
    geen 400 meter zoals men beweerde. Een Russische meteoroloog
    berekende later dat er 100 000 dergelijke raketten zouden nodig zijn om
    merkbaar effect te hebben op één enkele hagelbui.

    http://users.telenet.be/kareldewaele/hagelkanon/deel3.html

    Log in to Reply
  11. FVerweven says

    8 July 2016 at 11:15

    Telers beweren dat verzekeren niet te betalen is en verzekeraars spreken dat tegen:
    ‘Tuinders zijn relatief verwend’
    http://www.nrc.nl/handelsblad/2016/07/08/tuinders-zijn-relatief-verwend-3151341

    Log in to Reply
    • Wilma S. says

      26 July 2016 at 10:12

      http://www.volkskrant.nl/economie/nederlandse-boer-dekt-zich-nauwelijks-in-tegen-weerschade~a4346174/

      Nederlandse boer dekt zich nauwelijks in tegen weerschade

      Boeren vinden verzekering te duur

      Nergens in Europa grijpen zo weinig boeren de kans aan om zich te verzekeren tegen schade door het weer als in Nederland. De meeste boeren en tuinders vinden zo’n verzekering te duur. Dit wordt steeds problematischer, doordat de schade ten gevolge van bijvoorbeeld zware regenbuien sterk toeneemt.

      Door: Gerard Reijn 26 juli 2016, 06:00

      Volgens de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland hebben dit jaar 1.720 boeren en tuinders een aanvraag ingediend voor een brede weersverzekering: 3 procent van alle agrarische bedrijven. Vorig jaar hadden 1.140 agrariërs zo’n polis, terwijl Nederland 50 duizend land- en tuinbouwbedrijven telt die voor zo’n polis in aanmerking komen.

      De brede weersverzekering beschermt agrariërs tegen schade op hun akkers en weilanden door vorst, regen, droogte, storm, hagel en bliksem, sneeuw en ijzel.

      Log in to Reply
    • FVerweven says

      19 August 2016 at 14:34

      En als ze wél verzekerd waren blijkt het niet altijd op hagel van toepassing:
      “Enkele verzekeringsmaatschappijen weigeren te betalen. Ze zeggen dat de
      schade niet valt onder een polis, die alleen stormschade dekt en geen
      hagelschade. Andere maatschappijen keren wel uit.”
      http://nos.nl/artikel/2126883-boze-brabantse-boeren-naar-de-rechter.html

      Log in to Reply
  12. Pepijn van Erp says

    14 September 2017 at 13:58

    Update geplaatst: de Raad van State oordeelt dat de fruittelers toch mogen blijven knallen.

    Log in to Reply
    • Pepijn van Erp says

      14 September 2017 at 14:29

      Uit de uitspraak van de RvS:

      9. De stichting betoogt dat de rechtbank heeft miskend dat geen bewijs bestaat voor de werking van de anti-hagelkanonnen. Volgens de stichting had de rechtbank moeten overwegen dat het college een belangenafweging had moeten maken tussen de onomstotelijk vaststaande en aanzienlijke geluidsoverlast en de gepretendeerde nuttige werking van de aangevraagde en vergunde anti-hagelkanonnen.

      9.1. Zoals onder 5.3 is overwogen, is het effect van de vergunde schokgolfgeneratoren proefondervindelijk gebleken. In hetgeen de stichting betoogt, ziet de Afdeling geen grond voor het oordeel dat de belangenafweging van het college op andere wijze had moeten plaatsvinden. De Afdeling ziet in zoverre dan ook geen grond voor vernietiging van de aangevallen uitspraak.

      Het betoog faalt.

      Dat proefondervindelijk:

      5.3. Niet weersproken is dat de aangevraagde schokgolfgeneratoren inmiddels tien jaar in gebruik zijn bij [appellant sub 1] en anderen. Het effect daarvan is proefondervindelijk gebleken. Het gebruik en de effecten van de aangevraagde en vergunde schokgolfgeneratoren zijn over de jaren heen bijgehouden en vastgelegd.[…]

      zucht …

      Log in to Reply
      • FVerweven says

        14 September 2017 at 18:25

        Het betoog faalt…
        Het doet gewoon pijn dat te lezen.
        De Raad Van State faalt. Ze hadden Jomanda nog toegeschreven dat haar “effect proefondervindelijk was gebleken”.

        Wanneer zitten de wetenschappers bij Pauw om hun afschuw te uiten? Of gaat het stil blijven? Ik kan me voorstellen dat je als omwonende met kennis van wetenschappelijk bewijs nu witheet wordt en geweld tegen de installaties overweegt.

        Log in to Reply
      • Renate1 says

        14 September 2017 at 19:31

        Ik zit te veel in de homeopathie. Ik las ‘verdunde schokgolfgeneratoren’.

        Log in to Reply
        • Hans1263 says

          14 September 2017 at 22:51

          Dat noemt men in dat nepwereldje “potentiëren”.
          Zouden de fruittelers dat niet eens moeten overwegen?
          Rust voor de buren en allemachtig veel meer effect.
          Schokgolf D30… 🙂

        • FVerweven says

          15 September 2017 at 00:20

          Misschien zou dat nog wel het beste zijn; op die telers afstappen met een fake-onderzoek dat “zachte pufjes” 50% effectiever zijn dan harde knallen. Je weet nu al dat er geen verschil zal optreden.

        • Hans1263 says

          15 September 2017 at 08:15

          Dan zullen de verkopers van de pufjeskanonnen te rade moeten gaan bij Roeland Heeck met zijn onvolprezen lijst vreemde apparaten, gewoon om wat jargon op te doen. Zonder een flinke dosis humbug verkoopt onzin nu eenmaal niet.

        • FVerweven says

          15 September 2017 at 11:37

          Een mini-HAARP aanbieden is ook een idee. Kun je ook schermen met de US overheid die er een heeft staan.

  13. Pepijn van Erp says

    28 May 2018 at 15:25

    https://www.gfactueel.nl/Fruit/Nieuws/2018/5/Lichte-hagelschade-onder-anti-hagelkanon-289080E/

    Fruitteler René Bal in Kwadendamme zegt beperkte schade te zien in percelen die direct bij het anti-hagelkanon op zijn bedrijf liggen. Op een jong appelperceel 500 meter van het kanon verwijderd, lijkt de hagelschade aan de windzijde duidelijk zwaarder. “We weten niet of het komt door het anti-hagelkanon of doordat we net aan de rand van het epicentrum lagen, maar feit is dat de stenen die vielen op ons bedrijf gladder en zachter waren. Het is mijn theorie dat dit een effect is van het kanon. Op een perceel bij het dorp lagen veel meer kleine scherpe stenen.”

    confirmation bias?

    Log in to Reply
    • FVerweven says

      28 May 2018 at 17:11

      Griezelige rechtpraterij.
      “Dan was dit het eerste kanon dat de bui tegenkwam. Achter ons kanon zit een teler die sindsdien hagelvrij is gebleven.”
      Goh, zijn kanon werkt beter bij de buren die geen kanon hebben.

      Sterker nog, in mijn tuin op 150km afstand heb ik nog nooit hagelschade gehad, dus hier werkt het fantastisch.

      Log in to Reply
      • Renate1 says

        28 May 2018 at 19:01

        Ik heb ook een geweldig middel tegen olifantenschade.

        Het feit dat er hier niemand schade heeft van olifanten is het beste bewijs dat m’n middel werkt.

        Log in to Reply
        • Hans1263 says

          28 May 2018 at 19:46

          Het oude schoolgrapje met een heel lange baard dat hier wel van toepassing is. Tegen olifantenschade (of vul maar welke schade dan ook) helpt het allerbeste: antihelaholapoeder.
          Ja…, maar…, er zitten hier toch geen olifanten??
          Zo ziet u maar hoe goed dat antihelaholapoeder is!

Trackbacks

  1. De linke weekendbijlage (36-2017) says:
    16 September 2017 at 06:01

    […] Zeeland: Fruittelers Borsele blij: het hagelkanon mag blijven – dat er geen enkel bewijs is voor de werking van de hagelkanonnen, maakt de Raad van State kennelijk niet zoveel […]

    Log in to Reply
  2. ivan zlax says:
    3 May 2019 at 01:50

    […] Ionospheric laboratory less effectively than cloudbuster, but more effectively than hagelkanon. […]

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Inschrijvingen Skepsiscongres 2025 geopend: Was vroeger alles beter?
9 May 2025 - Ward van Beek
Inschrijvingen Skepsiscongres 2025 geopend: Was vroeger alles beter?

.Het vorige congres ligt nog vers in ons geheugen, maar omdat ontwikkelingen steeds sneller gaan zijn wij alweer druk bezig met het Skepsiscongres 2025, op zaterdag 1 november a.s.  De maatschappij bekeken met een skeptische bril Je hoort het vaak:…Lees meer Inschrijvingen Skepsiscongres 2025 geopend: Was vroeger alles beter? › [...]

Graancirkels op European Skeptics Congress 2024
7 May 2025 - SkepsisSiteBeheerder
Graancirkels op European Skeptics Congress 2024

Voordracht van Francesco Grassi op ESC2024 in Lyon.Lees meer Graancirkels op European Skeptics Congress 2024 › [...]

SKEPP wordt 35… en dat vieren ze!
27 April 2025 - SkepsisSiteBeheerder
SKEPP wordt 35… en dat vieren ze!

Onze Belgische zusterorganisatie SKEPP bestaat dit jaar 35 jaar. Op zaterdag 10 mei vieren ze dat met een mooi programma. Hoofdgast is de bekende skepticus en emeritus hoogleraar psychologie Chris French die onlangs ook tot erelid van SKEPP werd benoemd.…Lees meer SKEPP wordt 35… en dat vieren ze! › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

David Geier, Mail Order Pharmacist
10 May 2025 - Kathleen Seidel

David Geier was in the drug business. What was he selling before the FDA stepped in? The post David Geier, Mail Order Pharmacist first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Dr. Vinay Prasad is Now the Medical Establishment. It’s His Job to Run RCTs, and It’s Our Job to Call Him a Lying Piece of $#!& if He Fails.
9 May 2025 - Jonathan Howard

"I wish Vinay all the best for his new role. It's a whole new state of play when the buck stops with you." The post Dr. Vinay Prasad is Now the Medical Establishment. It’s His Job to Run RCTs, and It’s Our Job to Call Him a Lying Piece of $#!& if He Fails. first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Breathing Easy: Treating Allergic Rhinitis
8 May 2025 - Scott Gavura

Spring is a miserable season for those with seasonal allergies. There are effective drug- and non-drug measures that can control most symptoms effectively. The post Breathing Easy: Treating Allergic Rhinitis first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc JacobsOp https://archive.is/1Exnu staat een gearchiveerde versie van een recente posting van Ronald Meester op LinkedIn. In deze posting verwijst
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc JacobsEen verbeterde versie van Hoofdstuk 6 van dit rapport van Ronald Meester en Marc Jacobs is op 22 april 2025
  • Hans1263 on Volgens Maurice de Hond beschikt hij over telepathische gavenHet filmpje waarin hij een trucje met Jeroen Pauw uithaalt, bewijst natuurlijk helemaal niets, ja misschien het denkniveau van De
  • Renate1 on De linke weekendbijlage (17-2025)En de paashaas is er snel vandoor gegaan,
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (17-2025)@Renate1 Nee, de paashaas heeft het in een mandje op zijn rug. 😅😅😅

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in