• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Algemeen / Boekbespreking ‘Life on the Edge: The Coming of Age of Quantum Biology’

Boekbespreking ‘Life on the Edge: The Coming of Age of Quantum Biology’

19 September 2016 by Jeroen Mes 4 Comments

Kwantummechanica is een onderdeel van de natuurkunde dat al meer dan 100 jaar de meest fundamentele materie en de bijbehorende krachten onderzoekt op een schaal die veel kleiner is dan de atoomkern. De bijbehorende wiskunde levert wonderlijke inzichten op die voorbijgaan aan onze dagelijkse leefwereld en intuitie. Op deze kleine schaal vervallen verleden en toekomst, oorzaak en gevolg. Er kan uit het ‘niets’ ‘iets’ geschapen worden in de vorm van virtuele deeltjes die weer in het niets kunnen verdwijnen. Voer voor pseudowetenschappers dus!

Boekbespreking 'Life on the Edge: The Coming of Age of Quantum Biology' 1
Prof Jim Al-Khalili (foto: 1Veertje | Wikimedia Commons)

Jim Kahlili is een bekend theoretisch-fysicus die veel populairwetenschappelijke boeken en BBC-programma’s heeft gemaakt. Hij schreef samen met de moleculair geneticus Johnjoe McFadden dit boek over kwantumbiologie. Dit vakgebied onderzoekt de effecten die de kleine wereld van de kwantummechanica op de macroscopische biologische wereld heeft. Ik bespreek een paar voorbeelden uit hun boek:

  • De verklaring voor de oriëntatie van trekvogels. De uitleg hiervan bevat moeilijke wetenschappelijke begrippen als ‘entanglement’ en ‘vrije radicalen’, maar het is ook allemaal een ‘mysterie’ dat verder onderzocht moet worden. Al die genoemde begrippen zijn weliswaar bekende begrippen uit de fysica en chemie maar worden niet of nauwelijks verder uitgewerkt. Dus zullen we het hiermee moeten doen. De relatie tussen kwantummechanica en oriëntatie bij dieren blijft onduidelijk
  • Bladgroen zet licht efficiënt om in energierijke koolhydraten door middel van de ‘kwantumbeat’. Het is niet duidelijk wat dat precies is, maar het werkt wél volgens de schrijvers.
  • Zonder verwijzing wordt gesteld dat de enzymen die onze celprocessen sturen onverklaarbaar snel werken. De schrijvers geven zelf toe dat de discussie over kwantumbiologie als mogelijke verklaring voor deze snelheid erg controversieel is. Maar vervolgens wordt wel gesteld dat ‘tunnelling’ een grote rol speelt en dat deze ‘ontdekking’ een ‘nieuw inzicht geeft in het mysterie van het leven’.
  • Het is een raadsel hoe een mens met 300 geurreceptoren 10.000 verschillende geuren onderscheidt. Welnu dat gebeurt volgens de auteurs met ‘kwantummechanische trillingen’. Uitleg daarover ontbreekt.

Essentiele begrippen worden niet uitgelegd maar het taalgebruik is verder wijdlopig. Het lijkt wel astro-TV.

Wetenschappers worden uitgebreid geintroduceerd met een biografie. Het visje Nemo, uit de gelijknamige film, krijgt in het hoofdstuk over geur zelfs vijf pagina’s introductie. Is dat om te verhullen dat er maar weinig feitelijk onderzoek gedaan is?

Verder is het irritant dat er voor bewijsvoering voortdurend naar andere hoofdstukken wordt verwezen, waardoor het lijkt alsof er met onweerlegbare bewijzen wordt gewerkt die in een later hoofdstuk aan bod komen. Quod non.

Het lijkt of de schrijvers graag willen bewijzen dat levende wezens van een ander ‘spul’ gemaakt zijn dan dode stof. Dit is niets anders dan het oude ‘Elan Vital’. Ik tel een viertal keer een verwijzing daarnaar.

Het gaat me allemaal net iets te ver. Waarom zou je aan levende stof allerlei unieke eigenschappen willen toedichten die gebruik maakt van bijzondere kwantumeffecten?

De schrijvers zijn geen pseudowetenschappers. Het lijkt mij een goede zaak de grenzen van de wetenschap op te zoeken. Gaan Al-Khalili en McFadden over het randje? Ik weet het antwoord (nog) niet maar ik weet niet of de schrijvers met dit boek op de goede weg zijn.

Steun kloptdatwel via een aankoop van het boek via onderstaande link bij Bol.com.

Boekbespreking 'Life on the Edge: The Coming of Age of Quantum Biology' 2
Boekbespreking 'Life on the Edge: The Coming of Age of Quantum Biology' 3

Dank aan Elise Boele voor het nakijken en de correcties.

Steun Kloptdatwel

Boekbespreking 'Life on the Edge: The Coming of Age of Quantum Biology' 4Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Genomineerden voor de Meester Kackadorisprijs 2016
Next Entry »
Hebben rechters overal verstand van?

Filed Under: Algemeen, Wetenschap

Reader Interactions

Comments

  1. Jan Willem Nienhuys says

    19 September 2016 at 08:57

    Ik heb het boek niet gelezen, maar het is overduidelijk dat wij slechts vier soorten lichtdetectoren hebben (drie voor kleur en een voor algemene helderheid). Daarmee kunnen we enorm veel schakeringen onderscheiden (tal van vogels hebben 4 verschillende kleurreceptoren, die zien dus onvoorstelbaar veel meer). Dus dat je met 300 types receptoren maar 10.000 geuren kunt onderscheiden lijkt me niet zo bijzonder. Als 1 receptor de dominante component van de geur onderscheidt, dan verdelen de overige 299 receptoren die dominante geur in nog maar 30 subgroepen in.

    Overigens zijn de genen voor de meeste types geurreceptoren defect. Er zijn 1000 genen voor ‘geurreceptor’ en daar werken er – bij mensen – maar 350 van. Kennelijk is het kunnen waarnemen van geuren niet erg belangrijk geweest voor de overlevingskansen van onze verre voorouders.

    Het is niet eens zeker of al die receptoren ook allemaal voor een andere waarneming zorgen. Bij de smaak bijv. zijn er wel 25 bitter-receptoren, die allemaal hetzelfde signaal ‘bitter’ afgeven.

    Log in to Reply
  2. AAtsouPier says

    19 September 2016 at 14:03

    Typfoutje
    Na “100 jaar” staat “die”. Dat woord moet weg, volgens mij.

    Log in to Reply
    • JennyJ0 says

      23 September 2016 at 13:18

      Test

      Log in to Reply
  3. mazzelstof says

    27 September 2016 at 12:52

    Ik denk op basis van de, toegegeven zeer summiere, kennis dat ik tot nu toe van dit onderwerp heb genomen deze review misschien iets te kritisch zou kunnen zijn. Maar ik kan het mis hebben omdat ik het boek niet heb gelezen. Dus is mijn enig antwoord voorlopig dat ik daar dan maar eens verandering in moet gaan brengen en de bestelling plaatsen.

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Fluoride-angst?
30 June 2025 - Ward van Beek
Fluoride-angst?

Raad eens’, vraagt Cor van Loveren: ‘Het is begin jaren zeventig. Hoeveel gaatjes denk je dat een kind van vijf gemiddeld had?’ Het antwoord: achttien. ‘In haast elke tand zat wel een gat.’ Gemiddeld genomen dan. Er waren ook tanden…Lees meer Fluoride-angst? › [...]

James Randi test wichelroedelopers in Australië
11 June 2025 - SkepsisSiteBeheerder
James Randi test wichelroedelopers in Australië

In 1980 bezocht James Randi Australië op uitnodiging van Dick Smith om daar een test uit te voeren met wichelroedelopers.Lees meer James Randi test wichelroedelopers in Australië › [...]

Polarisatie juist goed voor democratie?
5 June 2025 - Ward van Beek
Polarisatie juist goed voor democratie?

.Soms lijkt het wel alsof we elkaar de hele dag de tent uit vechten. Op social media, bij verjaardagsfeestjes en in talkshows zijn we het oneens over vaccins, over Gaza, over vrouwenrechten. Dat blijkt ook uit onderzoek van het Sociaal…Lees meer Polarisatie juist goed voor democratie? › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

Dr. Vinay Prasad’s Catch-22: The Only Way He Can Truly Succeed at His Job is to Get Fired Again
15 August 2025 - Jonathan Howard

No matter what regulatory decisions Dr. Vinay Prasad makes moving forward, the fact that he was willing to legitimize and quietly work for RFK Jr. in first place means he will always be a failure in my book. The post Dr. Vinay Prasad’s Catch-22: The Only Way He Can Truly Succeed at His Job is to Get Fired Again first appeared on Science-Based Medicine. [...]

GLP-1 Patch Scams: The Science Doesn’t Support the Hype
14 August 2025 - Scott Gavura

GLP-1 drugs work; GLP-1 patches don’t The post GLP-1 Patch Scams: The Science Doesn’t Support the Hype first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Lithium and Alzheimer’s Disease
13 August 2025 - Steven Novella

This is an interesting story, which has been all over the news so worthy of covering here. Alzheimer’s disease (AD), the major cause of dementia in humans, is a very complex disease. We have been studying it for decades, revealing numerous clues as to what kicks it off, what causes it to progress, and how to potentially treat it. This has lead […] The post Lithium and Alzheimer’s Disease first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (32-2025)@satria Ik kijk zelfs na afgelopen zondag helemaal niet meer naar Zomergasten. Dan hoef ik die glijerige Griet in haar
  • Hans1263 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Klaas van Dijk Er is een mooi spreekwoord over met pek omgaan en besmetting etc. Een bestuur dat zo doorgaat,
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Hans1263, dat klopt inderdaad helemaal. Het is dan de taak van de Radboud UMC arts / onderzoeker Jona Walk om
  • satria on De linke weekendbijlage (32-2025)Ik heb Eva Crutzen hoog zitten, erg spijtig dat haar zomergastavond gesaboteerd is. Uitgesteld kijken is sowieso een pre, ik
  • Hans1263 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Klaas van Dijk Dacht ik ook al. Laf, dubieus, onwetenschappelijke vuiligheid.

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in