• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Algemeen / Opgelicht?! opgelicht

Opgelicht?! opgelicht

27 September 2016 by Ewout Meijer 8 Comments

Er was al dat bedrijf gespecialiseerd in fraudedetectie dat zich schuldig maakte aan misleiding. Toen was er de afdeling Integriteitszaken van Delta Lloyd die zaken deed met dat oneerlijke bedrijf. Nieuw in dit illustere rijtje: het TV programma Opgelicht?! is opgelicht.

De aflevering van afgelopen dinsdag (20-9-2016) ging onder andere over een bende oplichters die vrouwen geld afhandig maakte. Onder de verdachte was ook een vrouw die voor de camera een uitgebreide verklaring aflegde. De waarachtigheid van deze verklaring werd door een expert – een heuse luitenant-kolonel – met de Forensic Voice Stress Analyzer (FVSA) getest. Voor de expert was het overduidelijk: het verhaal was van begin tot eind gelogen.

Een redacteur van Opgelicht ?1spreekt met Lt-col. John W. Ryan
Een redacteur van Opgelicht ?! spreekt met Lt-col. John W. Ryan

Bij Opgelicht?! wisten ze blijkbaar niet dat er geen enkel bewijs is dat op stem gebaseerde leugendetectie werkt, en dat de mensen die het aanbieden eigenlijk gewoon geldkloppers zijn. Dus stelde ik de redactie van het programma daarvan op de hoogte. Ik kreeg een mail terug van verslaggever Marco Kamphuis. Geen bedankje. Integendeel. Kamphuis volgde de lijn van doorgewinterde complotdenkers:

  • Wij gebruikten niet de Israëlische LVA, maar de Australische FVSA. Uw bezwaren zijn dus helemaal niet van toepassing.
  • Ik verzoek u de bewering dat het system niet deugt met relevante onderzoeken te ondersteunen. Daarbij verzoek ik u alle onderzoeken mee te nemen en niet alleen te refereren naar onderzoeken die uw stelling onderschrijven, zoals u dat bij de LVA deed.
  • Het systeem geldt in verschillende landen, waaronder de VS, als wettig bewijsmiddel. Dat was voor mij als journalist voldoende reden om met dit systeem de analyse te laten doen.

Nou ben ik de beroerdste niet en schreef ik Marko Kamphuis terug dat ik niet zo onder de indruk was van het de-ene-homeopathische-dosering-is-de-andere-niet argument. En dat ik openstond voor wetenschappelijk onderzoek dat laat zien dat de FVSA wel leugens kan detecteren. Maar waar dat dan was. De bewijslast rust immers op de schouders van mensen die het apparaat gebruiken of laten gebruiken. Of vinden ze bij Opgelicht?! ook dat bijvoorbeeld alternatieve geneeswijzen acceptabel zijn zolang nog niet uit onderzoek is gebleken dat ze geen enkele geneeskundige werking hebben?

Ook schreef ik dat ik weinig onder de indruk was van het bewijsmiddel-argument. Op de eerste plaats: als het al zo is dat het als bewijsmiddel wordt geaccepteerd, zegt dat nog weinig. Niet alles wat in de rechtszaal als fidele techniek wordt gepresenteerd is dat ook, zo blijkt uit een recent rapport. Op de tweede plaats omdat het mij – gezien de Amerikaanse jurisprudentie (bijvoorbeeld deze, deze, en deze) – erg onwaarschijnlijk lijkt dat in dat land leugendetectie via de stem in de rechtbank als bewijs wordt geaccepteerd. Maar dat ik open stond voor een verwijzing naar een zaak waarin het daadwerkelijk als bewijs geaccepteerd was.

Toen bleef het stil. Ik informeerde nog eens, en kreeg ik een kribbig mailtje van Marco Kamphuis retour met een gegooglede Latijnse spreuk. Affirmanti incumbit probatio om precies te zijn. En het bericht dat hij wel iets beters te doen had. Hij zal wel druk zijn met zijn opleiding journalistiek.

Opgelicht?! houdt een kleine miljoen kijkers voor dat op stem gebaseerde leugendetectie werkt. Maar de redactie van het programma kan de werkzaamheid van het apparaat op geen enkele manier onderbouwen. De redactie wil vast geen mensen op verkeerde ideeën brengen. Het zou daarom het programma sieren als het in de volgende uitzending – en op de webpagina – een kritische noot zouden plaatsen. Een rectificatie zeg maar. En dat ze Marco Kamphuis nog eens uitlegt dat er kritische kijkers bestaan die je best vriendelijk te woord mag staan. En dat je niet moet bluffen met Latijnse citaten als je niet op het gymnasium hebt gezeten.

Verscheen eerder op het Forensische Psychologie Blog

Steun Kloptdatwel

Opgelicht?! opgelicht 1Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Een boek vol leugens: “9/11 is gewoon een complot”
Next Entry »
Klaus Ross genomineerd voor Gouden Bord voor de Kop 2016

Filed Under: Algemeen Tagged With: leugendetectie, opgelicht, stemanalyse

Reader Interactions

Comments

  1. FVerweven says

    27 September 2016 at 11:50

    Affirmanti incumbit probation
    Niet iedereen heeft Gymnasium gedaan, dus hier de vertaling:
    De bewijslast berust bij hem die iets beweert.
    Alleen is dat Affirmanti incumbit probatio zonder N aan het eind van probatio.
    Is dat nu een tikfout van de auteur of van Marco Kamphuis die het latijn niet beheerst?

    Log in to Reply
    • Ewout Meijer says

      27 September 2016 at 14:53

      Mea culpa.

      Log in to Reply
  2. FVerweven says

    4 October 2016 at 11:26

    Gaan we spam toelaten?

    Log in to Reply
  3. FVerweven says

    4 October 2016 at 16:56

    Ik stel de volgende test voor aan Marco Kamphuis:
    lees een verklaring voor dat de Forensic Voice Stress Analyzer (FVSA) werkt en noem de wetenschappelijke onderzoeken heeft die dat bewijzen;
    en een verklaring voorlezen dat de Forensic Voice Stress Analyzer (FVSA) absoluut niet deugt en dat je bij Kloptdatwel daarvoor de uitstekende uitleg kan vinden.

    Eén van de twee moet de FVSA als leugen aanwijzen…

    Log in to Reply
  4. Pepijn van Erp says

    2 April 2018 at 12:59

    De opmerkingen van ene WT (en ook daaropvolgende reacties) heb ik verwijderd, ze waren off-topic en een poging de discussie te kapen.

    Log in to Reply
    • Constantia Oomen says

      2 April 2018 at 14:58

      Wat’s geburt? Nu ben ik toch nieuwsgierig. Had ik gelijk dat dit bericht over faillissement “namens de curator” niet klopte?

      Log in to Reply
    • Pepijn van Erp says

      5 June 2021 at 15:03

      WT kwam weer terug en daarop kwamen reacties met beschuldigingen aan zijn adres. Die reacties zijn nu verwijderd.

      De oorspronkelijke reactie van WT is op zijn verzoek verwijderd om redenen die wij niet helemaal begrijpen. Blijkbaar had bij problemen met een uitzending van Opgelicht? waarin zijn eigen handelen aan de orde kwam en waarover hij zelfs juridische procedures heeft gevoerd tegen de omroep die het uitzond. Als uitkomst van die juridische strijd hebben de partijen volgens WT afgesproken de lelijke dingen die ze her en der over elkaar hebben geuit, zoveel mogelijk te (laten) verwijderen.
      WTs opmerking kwam erop neer dat de slordige reportage van Opgelicht? waar het in dit blog om gaat typerend zou zijn voor hun algehele werk en dus ook voor de uitzending waarin hij zelf in het zonnetje werd gezet.
      Aangezien Kloptdatwel geen partij is in de afspraken die AVROTROS en WT hebben gemaakt bij de afwikkeling van hun verschil, en die afspraken helemaal niet kennen, kunnen we alleen maar speculeren over precieze reden van zijn herhaalde verzoeken om zijn reactie (en de daaropvolgende reacties van anderen) hier te verwijderen; en hoewel onze vingers jeuken, gaan we dat nu niet doen.

      Log in to Reply
  5. Hans1263 says

    14 September 2018 at 15:02

    De proceskosten van de Tros terugbetalen…
    Ik denk dat men er bij de Tros niet al te sterk op gaat rekenen dat dit gebeurt.

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
In de fuik van fabel en fictie – inzichten in mis- en desinformatie
18 April 2026 - Ward van Beek

‘De Fuik’, Paulien Valk, Texel Het Skepsiscongres 2026, op 31 oktober a.s., in Congrescentrum de Eenhoorn in Amersfoort, heeft dit jaar als thema: “In de fuik van fabel en fictie – inzichten in mis- en desinformatie.” De titel spreekt voor…Lees meer In de fuik van fabel en fictie – inzichten in mis- en desinformatie › [...]

10 drogredenaties uit trukendoos antivaxers
31 March 2026 - Ward van Beek

 De antivaccinatiebeweging weet massa’s mensen te overtuigen – alleen al de dalende vaccinatiegraad bewijst dat. De argumenten die ze gebruiken klinken overtuigend. Het zijn stuk voor stuk drogredenen. Epidemioloog Hassan Vally bespreekt er tien.  Dit artikel staat ook in Skepter 39.1…Lees meer 10 drogredenaties uit trukendoos antivaxers › [...]

De succesformule voor bedrog
16 March 2026 - Ward van Beek

De Keshe Foundation verkoopt pseudowetenschappelijke plasmatechnologie door met technische termen en autoriteit te strooien, bizarre voorspellingen te doen en zich af te zetten tegen de gevestigde wetenschap.Lees meer De succesformule voor bedrog › [...]

RSS Error: Retrieved unsupported status code "404"

MAHA Ruins Everything – Apeel Edition
20 May 2026 - Steven Novella

About 30-40% of all food produced is wasted and not consumed. That is a stunning figure – a third of produce goes to waste. That amount of food is grown on land area the equivalent of China, uses 45 trillion gallons of water, and produces about 3% of greenhouse gas emissions. An average American household of four spends about $3 thousand a […] The post MAHA Ruins Everything – Apeel Edition first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Lipstick on Fengxi
19 May 2026 - Mark Crislip

Another attempt to demonstrate that the fiction of acupuncture is based in reality. This time it is the interstitium. Nope. The post Lipstick on Fengxi first appeared on Science-Based Medicine. [...]

A blast from the past: The “interstitium,” the inspiration for that recent awful NYT acupuncture article
18 May 2026 - David Gorski

I'm on vacation this week and decided to repost a 2018 article that I had written for my other blog (but never published on SBM) that's oddly relevant to the SBM post last week about that awful NYT acupuncture article. Meet the introduction of the "interstitium" in acupuncture, complete with a major Deepak Chopra connection! The post A blast from the past: The “interstitium,” the inspiration for that recent awful NYT acupuncture article first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    @Klaas van Dijk Wat heerlijk toch, zo'n nieuwe medewerkster die vrijwel vanaf dag 1 al juridische problemen oproept! Dat heeft
  • Renate1
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    En ik sluit niet uit dat mevrouw Walk ook het feit dat ze internist is in de strijd gooit bij
  • Klaas van Dijk
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    @Hans1263 en @Renate1, de ziekenhuisjurist van de ZGT zit in een spagaat, niet in de laatste plaats omdat hij op
  • Hans1263
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    @Klaas van Dijk Of deze geheimzinnigheid is op verzoek van mevrouw zelf en/of de leidinggevenden hebben haar aangesteld op voorwaarde
  • Renate1
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    Het blijft toch wel een merkwaardige zaak. Alle medewerkers van het ziekenhuis (nou ja, misschien niet al het verplegend en

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2026 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in