• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Algemeen / Bruno Gröning – “wondergenezer”?

Bruno Gröning – “wondergenezer”?

13 August 2011 by Maarten Koller 6 Comments

Bruno Gröning (1906 – 1959) was een Duitse gebedsgenezer. Een genezing zou volgens hem bereikt moeten worden door jezelf open te stellen voor de ‘heilstroom’. Een goddelijke kracht die je beter zou maken.

Gröning zei ook dat ‘ongeneeslijk’ niet bestond. Tenminste, hij zei dat alle ziekten, maar niet alle mensen kunnen worden genezen. Handig excuus om achter de hand te hebben wanneer een ‘genezing’ niet lukt natuurlijk.

Op de website www.brunogroening.nl kunnen we fantastische verhalen lezen:

Midden vorige eeuw was Bruno Gröning in Duitsland een fenomeen.
Alleen al door zijn aanwezigheid en door te spreken genazen mensen.
Dit gebeurde niet alleen in zijn nabijheid, maar ook op afstand.
Toen dat bekend werd, stroomden duizenden mensen toe.
Bijbelse taferelen waren het gevolg: blinden konden zien, lammen konden lopen.

Jammer genoeg was Bruno zelf een van de mensen die niet kon worden genezen, want hij overleed aan kanker. Dat zou komen omdat hij zichzelf niet mocht helpen. Maar kanker is ‘slechts’ de officiële doodsoorzaak:

Was het werkelijk kanker? Dr. Bellanger had na de tweede operatie gezegd:

“De verwoesting in Bruno’s lichaam is verschrikkelijk, het is een totale inwendige verbranding. Hoe hij zo lang en zonder ontzettende pijn te lijden, kon leven, is mij een raadsel.”

Bruno Groening had al jaren voordien gezegd:

“Als men mij het werken zal verbieden, verbrand ik inwendig.”

En het werken was hem inderdaad verboden, want hij had wegens het ongeoorloofd uitoefenen van de geneeskunde de Heilpraktikerwet overtreden, zo besloot de Duitse rechtbank. 

De Bruno Gröning Vriendenkring, bestaat uit mensen die ‘de erfenis’ van Bruno willen behouden. Behalve de website organiseren zij ook een soort lezingen/informatieavonden. Daar komen een stel artsen die horen bij de “Medisch Wetenschappelijke Vakgroep” van de vriendenkring. Zij vertellen over allerlei genezingen die ze hebben meegemaakt en hebben gedocumenteerd. Maar net zoals je een verhaal over een UFO kan documenteren, betekent dit nog niet dat het buitenaards was.

Leden van de tweede Skepsis werkgroep Utrecht zijn vorig jaar naar zo’n bijeenkomst geweest. Morgen kan je het verslag daarvan hier op Kloptdatwel lezen.

Steun Kloptdatwel

Bruno Gröning - "wondergenezer"? 1Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Geenstijl bezoekt Niburu ‘Disclosure Tour’
Next Entry »
Bijeenkomst Bruno Groning Vriendenkring

Filed Under: Algemeen Tagged With: Bruno Groning, duits, gebedsgenezer, ongeneeslijk, vriendenkring

Reader Interactions

Comments

  1. Jan Willem Nienhuys says

    13 August 2011 at 10:43

    Hier nog wat informatie van niet-gelovige websites:
    Artikel van Maandblad tegen de Kwakzalverij, 72.8 (augustus 1957), p. 1
    http://www.kwakzalverij.nl/1115/De_grote_Groning

    Verslag van een poging om de Bruno Gröning Vriendenkring weg te houden van de universiteit:
    http://www.kwakzalverij.nl/51/Bruno_Groning_en_de_Universiteit_Maastricht_

    Op pagina 12 van het Actieblad tegen de Kwakzalverij 113.3 (mei 2002) staat een iets uitvoeriger artikel, in te zien via
    http://www.kwakzalverij.nl/649/Actieblad_tegen_de_Kwakzalverij_mei_2002

    Het artikel Heilstroom in de rubriek Parariteiten van Skepter 13 (4), december 2000 is hier te vinden.
    http://www.skepsis.nl/pararit13.html#134a

    Al deze links zijn ook aan te klikken op het korte overzicht op
    http://www.kwakzalverij.nl/859/Begrippenlijst_g

    Daar staat bovendien een link naar de Duitse Wikipedia
    http://de.wikipedia.org/wiki/Bruno_Gr%C3%B6ning

    De kritische website Esowatch (zeer aan te bevelen voor informatie over alternatieve en occultistische zaken) wijdt een artikel aan de BGV:
    http://www.esowatch.com/ge/index.php?title=Bruno_Gr%C3%B6ning-Sekte
    en ook een stukje aan Bruno Gröning zelf:
    http://www.esowatch.com/ge/index.php?title=Bruno_Gr%C3%B6ning

    Deel van de Bruno Gröning-organisatie is de zogenaamde Medisch Wetenschappelijke Vakgroep (medizinisch-wissenschaftlichen Fachgruppe, oftewel MWF), waarvan de naam nogal misleidend is. Dat men er af en toe in slaagt een zaaltje bij een universiteit te huren komt misschien door die naam.

    Log in to Reply
  2. valasco says

    12 December 2011 at 19:12

    ach meneer nienhuys; u heeft toch ook  in uw nimmer aflatende ijver, getracht jomanda op de brandstapel te gooien wat u tot op heden terecht niet is gelukt en u ook nooit zal lukken. Men moet weten dat u gesubsidieerd wordt door alwetende en zeer machtige reguliere medische industrie die nog immer koppig en halstarrig niet toelaat om enige andere vorm van geneeskunde toe te laten. Dit natuurlijk uit angst om haar positie te verliezen. Ik vertel dit er maar even bij zodat de lezer een wat genuanceerder beeld kan krijgen van het geheel !!

    Log in to Reply
    • Maarten Koller says

      12 December 2011 at 20:53

      Men moet weten… is die bewering een grap? Gelooft u dat zelf nu echt? Met welk doel komt u zo’n bewering hier precies doen?

      Log in to Reply
    • Jan Willem Nienhuys says

      12 December 2011 at 21:20

      Dat soort beschuldigingen raakt kant nog wal. De mensen die dit soort beschuldigingen uiten weten niet hoe de wereld in elkaar zit.

      Subsidies van Big Tobacco en Big Supplement en Big Energy aan wetenschappers hebben tot doel die wetenschappers aan te zetten tot onderzoek waaruit blijkt dat het wel los loopt met de gevaren van (bijv.) tabak en kooldioxide. Als farmaceutisch bedrijf X de verkoop van middel Y willen stimuleren, dan is het betalen van geld aan dwarskijkers zoals bij Skepsis een buitengewoon onefficiënte methode. Wij bevelen helemaal geen reguliere middelen aan.

      Skepsis wordt slechts gesubsidieerd door donateurs die vrijwel allemaal een klein bedragje geven. Ik word betaald door het ABP, ongeacht wat ik verder uitspook.

      De Stichting Skepsis heeft er aan meegewerkt dat een rechter zich uitsprak over de rol van Jomanda bij de dood van Millecam, nadat het OM zich er had afgemaakt met het type argument dat vroeger werd gebruikt voor verkrachte vrouwen: ‘ze vroeg er toch om, ze wou het zelf, eigen schuld dikke bult.’ De rechter heeft toen geoordeeld dat het OM zich inderdaad beter had moeten inspannen. Uiteindelijk heeft de rechter Jomanda behoorlijk knorren gegeven voor dingen die helaas verjaard waren. De rechter heeft echter geoordeeld dat de opzet tot zware mishandeling niet bewezen is. Daar zit iets in, maar niettemin is het OM in cassatie gegaan. De brandstapel is trouwens allang afgeschaft door de Nederlandse justitie.

      Log in to Reply
  3. Dick de Ridder says

    14 July 2012 at 14:19

    het openmen van Genezende Stroom werkt prima
    daarom ben ik nog een actief werkend mens
    en geen invalide die ik was voordat ik dat leerde.
    Genezende Stroom of Heilstroom vitaliseerd en geneest
    of men dat nu leuk vind of niet
    het zijng gewoon feiten

    Log in to Reply
  4. sarahthehague says

    19 October 2012 at 20:15

    Sinds 2006 ben ik door het opnemen van de genezende stroom en door gratis en vrijblijvend naar bijeenkomsten van Bruno Groning vriendenkring te gaan, genezen van borderline en zware depressies.

    Voor die tijd was mijn leven vaak een nachtmerrie, nu kan ik stellen een gelukkiger mens te zijn dan ooit. Buiten deze genezing om had ik flinke schulden. Sinds ik bewust/ positief ben gaan denken en daardoor echt ben gaan leven, run ik op dit moment twee goedlopende internationale bedrijven.

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
‘Dat kán geen toeval zijn!’
30 September 2026 - Ward van Beek

. Over dwalingen in de rechtszaal Rechters en juristen moeten vaak oordelen over kansen en waarschijnlijkheden, maar dat blijkt lastig. Denkfouten liggen dan op de loer – met soms dramatische gevolgen. ‘Mensen geloven niet in toeval’, hoort Erna van Balen…Lees meer ‘Dat kán geen toeval zijn!’ › [...]

Alles ADHD
24 September 2026 - Ward van Beek

. ADHD lijkt zich goed te lenen voor ludieke filmpjes op sociale media, vol overdrijving en halve waarheden. Vaak gaan ze over hoe je ADHD herkent. Praten mensen zichzelf zo al scrollend ADHD aan of valt het wel mee? Anouk…Lees meer Alles ADHD › [...]

In Memoriam Frank Israël
23 September 2026 - SkepsisSiteBeheerder

De emeritus hoogleraar astronomie was voorzitter van Stichting Skepsis van 2012 tot 2023.Lees meer In Memoriam Frank Israël › [...]

RSS Error: Retrieved unsupported status code "404"

RFK Jr. is definitely coming for your vaccines (part 12): The new NIH vaccine injury clinic is likely a sham
12 October 2026 - David Gorski
RFK Jr. is definitely coming for your vaccines (part 12): The new NIH vaccine injury clinic is likely a sham

Last week, RFK Jr. and his minions opened a "vaccine injury clinic" at the NIH. With no budget, structure, or leadership announced, the program appears to be a sham in service of RFK Jr.'s war on vaccines. The post RFK Jr. is definitely coming for your vaccines (part 12): The new NIH vaccine injury clinic is likely a sham first appeared on Science-Based Medicine. [...]

The EBM Gurus, RCT Zealots, & “Sensible” Doctors Who Gave Us Kennedy’s Chemtrails, Wakefield’s Wins, Paxton’s Prosecutions, & Schwartz’s Study
9 October 2026 - Jonathan Howard
The EBM Gurus, RCT Zealots, & “Sensible” Doctors Who Gave Us Kennedy’s Chemtrails, Wakefield’s Wins, Paxton’s Prosecutions, & Schwartz’s Study

Though these examples just scratch the surface, they are the end result of the doctors I've written about previously, as well as the academic and media ecosystems that promoted them. The post The EBM Gurus, RCT Zealots, & “Sensible” Doctors Who Gave Us Kennedy’s Chemtrails, Wakefield’s Wins, Paxton’s Prosecutions, & Schwartz’s Study first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Nobel Prize in Physiology or Medicine 2026
7 October 2026 - Steven Novella
Nobel Prize in Physiology or Medicine 2026

Each year I like to document the Nobel Prize in Physiology or Medicine here on SBM – it’s a great reminder of the power of science to transform medicine. There is nothing like it in so-called “alternative medicine”, which is still peddling basically the same snake oil and energy nonsense of previous centuries, just with updated marketing. This year the prize goes […] The post Nobel Prize in Physiology or Medicine 2026 first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Renate1
    on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs
    De uitspraken van de heer De Nooijer doen me denken aan Polen, waar men regenboogvrije, of homo-vrije gemeenten had of
  • Hans1263
    on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs
    @Renate E.e.a. is me te absurd om zelfs maar na te zoeken. Ongetwijfeld een ernstig geval van kwareco*! Behandeling (vgl.
  • Renate1
    on De linke weekendbijlage (40-2026)
    Als je dacht dat het niet gekker kon, dan lijk je het mis te hebben. In Texas wil men artsen
  • Renate1
    on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs
    Nou ja, de heer De Nooijer is in ieder geval van de partij, die iets tegen de regenboogvlag had. Op
  • Hans1263
    on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs
    @Klaas van Dijk Oldebroek, fijn dorp waar regenboogvlaggen worden gestolen resp. vernield. Ik weet niet of genoemde figuur daar iets

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2026 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in