• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Paranormaal / Skepsis congres 2013 – Bernd Kramer – Enlightenment anyone?

Skepsis congres 2013 – Bernd Kramer – Enlightenment anyone?

19 April 2014 by Maarten Koller 12 Comments

Bernd Kramer is journalist in Berlin and author of Erleuchtung gefällig

Enlightenment anyone?

Speaker investigated the German esoteric scene in a very personal way: He tried to offer supernatural services himself. He quickly got a job at a psychic hotline. Soon he had clients willing to believe almost everything he would tell. What makes these kinds of fake realities so attractive for people? And are we all seducible?

De onderstaande video is opgenomen tijdens het Skepsis congres 2013 ‘Wonderlijke ervaringen’. De gebruikte slides staan onder de video.

https://www.youtube.com/watch?v=9a7xpUUl2fs

Enlightenment anyone? from Maarten Koller

Steun Kloptdatwel

Skepsis congres 2013 - Bernd Kramer - Enlightenment anyone? 1Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Corrigeert de wetenschap zichzelf?
Next Entry »
Uit Skepter: Het Ronde Huis van Wodan

Filed Under: Paranormaal, Skepsis Congres, Skepticisme Tagged With: Bernd Kramer, skepsis congres

Reader Interactions

Comments

  1. Constantia Oomen says

    19 April 2014 at 20:16

    De lezing heb ik helemaal laten afspelen, maar ik had er niet de gehele tijd mijn 100 % aandacht bij. Bernd Kramer heeft veel in zijn mars, denk ik. Het is jammer dat de taal altijd zo’n grote barrière vormt. Ik denk dat de lezing met gemak 50% ingedikt had kunnen worden, want ik zie hem erg veel dingen in een aantal variaties herhalen. De toehoorders lachen vaak, en dan is de pointe dus bereikt (dat kan hij dus erg goed), maar daarna gaat hij datzelfde nog eens uitleggen. Onzekerheid, Bernd, nergens voor nodig. “In der Beschränkung zeigt sich der Meister”, Bernd! Dat is volgens mij voornamelijk terug te voeren op de taalbarrière; had hij het maar in het Duits gehouden…

    Op circa 15.27 minuten zie je Bernd bijvoorbeeld zoeken naar woorden: hij heeft geen mooi Engels woord voor het Duitse woord: “Energieausgleich”. Zulke mooie woorden hebben alleen de Duitsers. Ik zou het vertalen met: energy compensation. “Ausgleich” betekent zoiets als een stroom die naar een bepaalde riching gaat van waaruit weer een andere stroom komt, en dat ze elkaar ergens in the middle meeten en ausgleichen.

    Ik weet het: de beste stuurlui staan aan wal, dus het is alleen bedoeld als opbouwende feedback.

    Maar: ik vind wel dat Bernd zijn ‘paracliënten’ de waarheid had moeten vertellen. Wie A zegt, moet echt B zeggen. Als je ze al doelbewust bij de neus neemt in je eigen verkenningstocht: see it through. You have to, eventually, anyway.

    Verder krijg ik toch de indruk dat deze zaken, zoals deze taak die Bernd zichzelf gesteld had, geen toevallige keuzes zijn. Bernd heeft wat met dit wereldje, en zoals hij zelf ook met een grapje aanstipt: hij zou er bijna zelf in gaan geloven.
    Zijn voorbeeld proefpersoon zei ook dat de kerstbal inderdaad heet werd in zijn handen.
    🙂

    Het leven is niet zo gemakkelijk in elkaar gezet, dat je alle pionnen op bootje A kunt zetten en alle lopers op bootje B. Gelukkig maar, dat maakt het leven toch wat uitdagender.

    Log in to Reply
    • Jan Willem Nienhuys says

      19 April 2014 at 22:46

      Tja, ik zou Energieausgleich vertalen met energetische equilibratie. Het is misschien niet letterlijk, maar het gaat erom dat je een of andere vage maar indrukwekkende wetenschappelijk klinkende term hebt. Constantia moet het boek van kramer maar bestellen.

      Log in to Reply
      • Constantia Oomen says

        20 April 2014 at 01:41

        Hallo JW,

        maar “Ausgleich” is helemaal geen vage, indrukwekkende, wetenschappelijk klinkende term in het Duits; het is een woord dat iedere Duitser gebruikt!

        Voorbeeldje even snel van internet gehaald, want ik kom net thuis van 54 kilometer fietsen:

        “Familie, Freunde und Freizeit (speziell Sport) sind für mich ein wichtiger Ausgleich zum Beruf.”

        Log in to Reply
        • regenworm says

          20 April 2014 at 13:08

          Bij amazon.de kun je vooralsnog 40 paginas van dit boek gratis bekijken, waarvan 26 paginas met pure tekst.

        • Constantia Oomen says

          20 April 2014 at 19:38

          Aha!

        • regenworm says

          20 April 2014 at 23:04

          Het lijkt als of ze net het aantal beschikbare bladzijden hebben gewijzigd. Van voormaals 26 tekst-paginas tot nu maar 5.

        • Constantia Oomen says

          20 April 2014 at 23:33

          Op Amazon.com is er volgens mij meer dan dat:

          http://www.amazon.com/Erleuchtung-gef%C3%A4llig-Bernd-Kramer/dp/3861537176/ref=sr_1_sc_1?ie=UTF8&qid=1398029468&sr=8-1-spell&keywords=bernd+kramer+erleuchung+gef%C3%A4llig

        • Jan Willem Nienhuys says

          20 April 2014 at 16:56

          energetische vereffening zou in elk geval de woordspeling naar ‘betalen’ wat beter weergeven. En met balans kom je dan weer wat meer naar de zweverige hoek…

        • Constantia Oomen says

          20 April 2014 at 19:37

          Wat dacht je van “energetic clearing”, JW 🙂

          Ik hoor deze gedachtegang regelmatig bij Annemarie Sips
          ( https://kloptdatwel.nl/2014/03/10/abalone-ontstoringspot-antistralingsmeuk/ ): dat je vooral geen verlegenheid of schaamte hoeft te voelen om een goed bedrag voor jezelf te vragen (consulten, ontstoringspotten, cursussen lifecoach, enzovoort).
          Bernd Kramer liet dan ook fikse bedragen zien die een mevrouw kwijt was om van de regen in de drup terecht te komen: zie dia 13 van de presentatie hierboven.

    • regenworm says

      20 April 2014 at 11:58

      Ik heb alleen die kleine fractie bekeken waar de ‘Energieausgleich’ voorkwam. Ik snap nu wel waarom hij daar moeite mee had zijn gedachten in het Engels te vertalen. Hij probeerde blijkbaar een woordspel wat zich in het Duits wel voordoet op het Engels toe te passen, hetgeen, zoals men weet, zelden lukt.

      ‘Ausgleich’ is een gewoon Duits woord van de spreektaal, ik wil er niet dieper op ingaan. Maar ‘Energieausgleich’ komt al wat zeldzamer voor, met name in zweverige kringen. Aan de andere kant kun je de twee woorden ook met andere betekenis gebruiken. ‘Ausgleich’ heeft soms ook de betekenis ‘loon, vergoeding, betaling’. En ‘Energie’ staat vaak voor ‘arbeid, inspanning, moeite’. Vandaar het woordspel: … het geld moet je beschouwen als een vergoeding voor mijn inspanning oftewel als Energieausgleich. Aanwezige Duitsers konden er blijkbaar om lachen.

      Log in to Reply
      • Constantia Oomen says

        20 April 2014 at 19:40

        Het blijft van een bijna mystieke lading (als ik zo vrij mag zijn) hoezeer taal een invloed heeft op mensen en onderlinge communicatie, en ook op de eigen geest. En inderdaad: hoe moeilijk het soms is je in een andere taal dan je eigen moedertaal uit te drukken.

        Log in to Reply

Trackbacks

  1. UWV vergoedt opleidingen tot helderziende says:
    12 June 2015 at 14:22

    […] Bernd Kramer, spreker tijdens het Skepsis congres van 2013, infiltreerde al ooit als ‘spiritueelconsulent’, zonder enige opleiding blufte hij […]

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten
22 November 2025 - Pepijn van Erp
De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten

In hun ongeautoriseerde biografie van Wim Hof schetsen Volkskrant-journalisten Robert van de Griend en Anneke Stoffelen een ontluisterend beeld van de goedlachse goeroe. Het is allemaal nog veel erger dan je al dacht.Lees meer De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten › [...]

Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie
12 October 2025 - Ward van Beek
Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie

.Op 4 oktober vond in de Geertekerk in Utrecht het jaarlijkse symposium plaats van de Vereniging tegen de Kwakzalverij. Het thema dit jaar was Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie. Meester KackadorisprijsDe middag begon traditioneel met de toekenning van…Lees meer Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie › [...]

Het ‘Red Panda Effect’
8 October 2025 - Ward van Beek
Het ‘Red Panda Effect’

.In de Skeptical Inquirer van october/november (Volume 49, No. 5) wordt door Craig A. Foster en Kelsey M. McGinn teruggeblikt naar een uitgave van het blad uit 1979, met daarin een verhaal over een verdwenen panda, ontsnapt uit Blijdorp, wiens ontsnapping…Lees meer Het ‘Red Panda Effect’ › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

Goodbye to Focused Protection. Jay Bhattacharya’s Latest 1-Page Pandemic “Plan” is for Vulnerable People to Stop Being Vulnerable.
21 November 2025 - Jonathan Howard

Jay Bhattacharya's new "plan" is really an admission that if there's a new pandemic, he’s not competent enough to do any of the incredible things he “would have” done regarding COVID. He's not even going to try. The post Goodbye to Focused Protection. Jay Bhattacharya’s Latest 1-Page Pandemic “Plan” is for Vulnerable People to Stop Being Vulnerable. first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Hope, Evidence, and Hard Questions in Duchenne Muscular Dystrophy
20 November 2025 - Scott Gavura

I’ve been reflecting on the disappointing outcomes and the reaction to Sarepta Therapeutics’ recently announced clinical trial results for its Duchenne muscular dystrophy treatments, AMONDYS 45 (casimersen) and VYONDYS 53 (golodirsen). The tension is evident: Families want treatments that benefit patients, while critics note the evidence reveals a different story. Duchenne muscular dystrophy is a relentless disease. When a company suggests it […] The post Hope, Evidence, and Hard Questions in Duchenne Muscular Dystrophy first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Creatine Supplements for Brain Function
19 November 2025 - Steven Novella

There is a long history of supplements marketed to enhance memory, focus, overall cognitive function, and brain health. None of them are backed by quality scientific evidence, and they seem to go through the typical conveyor belt of claims – by the time one claim is collapsing, such as ginkgo biloba, the industry is happy to move on to the next. The […] The post Creatine Supplements for Brain Function first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Renate1 on De linke weekendbijlage (47-2025)Wat is het toch handig als je geen geweten hebt. Je kunt rijk worden en als er iets mis gaat
  • Renate1 on De linke weekendbijlage (46-2025)Ja, dat heb ik ook bij het Integratief Kankercentrum.
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (46-2025)Een hoogleraraar integratieve fysiologie? Bij het woord "integratief" begin ik meteen te fronsen.
  • Renate1 on De linke weekendbijlage (46-2025)Beter laat dan nooit. Wetenschappers nemen afstand van Wim Hof. https://www.volkskrant.nl/wetenschap/wetenschappers-uiten-publiekelijk-kriti
  • Hans1263 on De Correspondent winkelt selectief in het Skepter onderzoek naar paranormaal geloofDe signatuurleer wordt er ook nog even bijgehaald. Als er iets baarlijke nonsens is, is dat het wel. Niet eens

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in