• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / K-d-Weetjes / Amelia Earhart eindelijk gevonden, of trappen de media er weer te makkelijk in?

Amelia Earhart eindelijk gevonden, of trappen de media er weer te makkelijk in?

9 March 2018 by Pepijn van Erp 4 Comments

“Mysterie verdwenen pilote Amelia Earhart nu eindelijk opgelost?” staat er als titel boven het nieuwsbericht op de NOS website. Nu kun je er meestal van uitgaan dat het antwoord dan wel nee zal zijn, maar wie dit artikeltje leest zal waarschijnlijk achterblijven met het idee dat nu wel degelijk vrij zeker vaststaat dat Amelia Earhart aan haar einde kwam op het atol Nikumaroro. Volstrekt ten onrechte.
Amelia Earhart eindelijk gevonden, of trappen de media er weer te makkelijk in? 5
De NOS gaat, evenals andere media, weer eens veel te makkelijk mee in dit speculatieve verhaal,  maar maakt het nog erger door zelfs de simpelste zaken niet te checken.

Eerst die simpele blunders. Er is helemaal geen schoen gevonden, alleen een hak. En er is geen sextant gevonden, alleen doosje waarvan sommigen beweren dat het gebruikt werd om een sextant in op te bergen. Dit is allemaal vrij makkelijk te vinden, je kunt het ook naluisteren (of lezen) in een aardig podcast op Skeptoid uit 2012. Scientias doet het wel beter in de berichtgeving, maar is ook niet erg kritisch.

Het nieuwtje gaat om dat onderzoek van dat skelet. Op dat punt gaan veel media volstrekt de mist in met de gevonden ‘99% zekerheid’. De onderzoeker beweert aangetoond te hebben dat zijn schattingen van lengtes in het skelet van Earhart beter passen bij de metingen van het gevonden – maar niet meer beschikbare – skelet dan 99% van de andere skeletten in zijn referentiedatabase. Niet dat het 99% zeker is dat het skelet van Earhart is!
Voor de kans dat dat skelet vervolgens inderdaad van Earhart was, heb je in ieder geval ook nog de a priori kans nodig dat zij in de buurt van dat eiland was, en die moet als heel erg laag ingeschat worden op basis van een berg argumenten die niets met skeletten van doen hebben.

De forensisch antropoloog Richard Jantz die dit onderzoekje heeft gepubliceerd denkt daar in navolging van TIGHAR (The International Group for Historic Aircraft Recovery) en in weerwil van al dat bewijs heel anders over. TIGHAR beweert al heel lang dat het skelet toch van Earhart zou zijn geweest, maar hun argumentatie en onderzoek moeten als pseudowetenschap gequalificeerd worden.

Zo’n onderzoekje, ook al is het van dubieuze kwaliteit, is natuurlijk wel goede publiciteit voor dat spiksplinternieuwe tijdschrift waarin dit onderzoek staat: Amelia Earhart and the Nikumaroro Bones: A 1941 Analysis versus Modern Quantitative Techniques, Richard L. Jantz, Forensic Anthropology. 2018.

Enige tijd terug was er ook al ‘nieuws’ over Earhart, ze zou staan op een foto die genomen zou zijn na haar verdwijning. Het bleek echter om een foto te gaan van eerdere datum waar zij onmogelijk op zou kunnen staan (zie de linke weekendbijlage 28-2017).

Steun Kloptdatwel

Amelia Earhart eindelijk gevonden, of trappen de media er weer te makkelijk in? 6Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
De linke weekendbijlage (9-2018)
Next Entry »
De linke weekendbijlage (10-2018)

Filed Under: K-d-Weetjes, Pseudowetenschap Tagged With: Amelia Earhart

Reader Interactions

Comments

  1. Renate1 says

    10 March 2018 at 20:42

    Tja, als je een skelet hebt waarvan de beschrijving voor 99% overeenkomt met de lichaamsbouw van Amelia Earhart, dan moet het Amelia Earhart wel zijn. Of iemand met min of meer dezelfde lengte of een vergelijkbare lichaamsbouw. En dan hebben we alleen maar de beschrijving van het skelet, met andere woorden, de persoon van wie het skelet is, hoeft vooral qua lengte vergelijkbaar te zijn met Amelia Earhart. En op hoeveel mensen zou dit van toepassing zijn?
    Ik denk heel wat. Kortom de krant en en de heer Jantz lopen wel heel erg ver voor de muziek uit. Ik vermoed dat ze de muziek nauwelijks kunnen horen.

    Log in to Reply
  2. Constantia Oomen says

    10 March 2018 at 21:01

    Pepijn, I’m on your side, ik vind dat ze moeten rectificeren. Vooral het idee van de needle in de haystack qua locatie. De wereld is groot! En de genoemde rest natuurlijk.
    Alleen echt DNA bewijs was overtuigend geweest.

    Log in to Reply
  3. Pepijn van Erp says

    10 March 2018 at 23:31

    De statistiek van Jantz is nog veel zwakker dan ik oorspronkelijk dacht, toen ik zijn artikel vluchtig had doorgenomen. De vergelijking van de skeletten gaat ook maar om 3 lengtes, meer kon hij ook niet enigszins verantwoord aflezen van foto’s van Earhart en de oudere metingen van de gevonden botten. En ontzettend veel ruimte om het allemaal net een beetje richting de quasi-identificatie te sturen.

    Log in to Reply
    • Constantia Oomen says

      11 March 2018 at 03:52

      A very poor excuse for “scientific results” dus. Heb je al een brief ingezonden (naar de diverse nieuwsverspreiders)?

      Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Error
  • Error
  • SBM

RSS Error: WP HTTP Error: cURL error 7: Failed to connect to skepsis.nl port 443 after 17 ms: Connection refused

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

Dr. Marty Makary: Using Dead Children to Create a Spectacle of Accusations
12 December 2025 - Jonathan Howard

Via podcasts, Fox News interviews, and "leaked" memos, our FDA leaders are teasing "profound revelations" about dead children and hidden data, complete with dastardly villains and brave heroes, namely themselves. Stay tuned for more! The post Dr. Marty Makary: Using Dead Children to Create a Spectacle of Accusations first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Extracorporeal Blood Oxygenation and Ozonation
10 December 2025 - Steven Novella

There is an entire industry catering to people who, as Webb once famously said on the hilarious Homeopathic A&E skit, have “more money than sense.” This is the so-called “wellness” industry, now supercharged by an online army of “wellness influencers”. At first approximation, this entire industry is basically a scam. That may sound unfair, but it is built into its very essence. […] The post Extracorporeal Blood Oxygenation and Ozonation first appeared on Science-Based Medicine. [...]

“Best practices”: The buzzword that the Trump administration will use to eliminate as many vaccines as RFK Jr. can
8 December 2025 - David Gorski

The CDC Advisory Committee on Immunization Practices met last week, eliminating the universal recommendation for the birth dose of the hepatitis B vaccine. There was, however, a more insidious threat to vaccines in a White House press release after the meeting cloaked under the buzzword "best practices." The post “Best practices”: The buzzword that the Trump administration will use to eliminate as many vaccines as RFK Jr. can first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Klaas van Dijk on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfestIk heb ook maar even een posting hierover op LinkedIn gezet. https://www.linkedin.com/posts/klaas-van-dijk-a40672297_sinds-aantal-dagen-staa
  • Klaas van Dijk on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest@Renate1 en @Hans1263, bedankt voor jullie reacties. Ik denk dat het belangrijk is om precies na te gaan hoe en
  • Hans1263 on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest@Renate Mevrouw Henrion is een typisch voorbeeld voor mijn stelling dat godsdienst, complotgeloof en kwakzalverij steeds samengaan. Inderdaa
  • Hans1263 on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest@Klaas van Dijk Mee eens. Daarom noemde ik het theekransjegewauwel. Gevaarlijk theekransjegewauwel, om dat woord er nog maar aan toe
  • Renate1 on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfestIk heb de Wikipediapagina maar even via Google Translate vertaald. Mijn hemel, deze dame is echt in de war. Deeltjes

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in