• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / K-d-Weetjes / Amelia Earhart eindelijk gevonden, of trappen de media er weer te makkelijk in?

Amelia Earhart eindelijk gevonden, of trappen de media er weer te makkelijk in?

9 March 2018 by Pepijn van Erp 4 Comments

“Mysterie verdwenen pilote Amelia Earhart nu eindelijk opgelost?” staat er als titel boven het nieuwsbericht op de NOS website. Nu kun je er meestal van uitgaan dat het antwoord dan wel nee zal zijn, maar wie dit artikeltje leest zal waarschijnlijk achterblijven met het idee dat nu wel degelijk vrij zeker vaststaat dat Amelia Earhart aan haar einde kwam op het atol Nikumaroro. Volstrekt ten onrechte.
Amelia Earhart eindelijk gevonden, of trappen de media er weer te makkelijk in? 5
De NOS gaat, evenals andere media, weer eens veel te makkelijk mee in dit speculatieve verhaal,  maar maakt het nog erger door zelfs de simpelste zaken niet te checken.

Eerst die simpele blunders. Er is helemaal geen schoen gevonden, alleen een hak. En er is geen sextant gevonden, alleen doosje waarvan sommigen beweren dat het gebruikt werd om een sextant in op te bergen. Dit is allemaal vrij makkelijk te vinden, je kunt het ook naluisteren (of lezen) in een aardig podcast op Skeptoid uit 2012. Scientias doet het wel beter in de berichtgeving, maar is ook niet erg kritisch.

Het nieuwtje gaat om dat onderzoek van dat skelet. Op dat punt gaan veel media volstrekt de mist in met de gevonden ‘99% zekerheid’. De onderzoeker beweert aangetoond te hebben dat zijn schattingen van lengtes in het skelet van Earhart beter passen bij de metingen van het gevonden – maar niet meer beschikbare – skelet dan 99% van de andere skeletten in zijn referentiedatabase. Niet dat het 99% zeker is dat het skelet van Earhart is!
Voor de kans dat dat skelet vervolgens inderdaad van Earhart was, heb je in ieder geval ook nog de a priori kans nodig dat zij in de buurt van dat eiland was, en die moet als heel erg laag ingeschat worden op basis van een berg argumenten die niets met skeletten van doen hebben.

De forensisch antropoloog Richard Jantz die dit onderzoekje heeft gepubliceerd denkt daar in navolging van TIGHAR (The International Group for Historic Aircraft Recovery) en in weerwil van al dat bewijs heel anders over. TIGHAR beweert al heel lang dat het skelet toch van Earhart zou zijn geweest, maar hun argumentatie en onderzoek moeten als pseudowetenschap gequalificeerd worden.

Zo’n onderzoekje, ook al is het van dubieuze kwaliteit, is natuurlijk wel goede publiciteit voor dat spiksplinternieuwe tijdschrift waarin dit onderzoek staat: Amelia Earhart and the Nikumaroro Bones: A 1941 Analysis versus Modern Quantitative Techniques, Richard L. Jantz, Forensic Anthropology. 2018.

Enige tijd terug was er ook al ‘nieuws’ over Earhart, ze zou staan op een foto die genomen zou zijn na haar verdwijning. Het bleek echter om een foto te gaan van eerdere datum waar zij onmogelijk op zou kunnen staan (zie de linke weekendbijlage 28-2017).

Steun Kloptdatwel

Amelia Earhart eindelijk gevonden, of trappen de media er weer te makkelijk in? 6Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
De linke weekendbijlage (9-2018)
Next Entry »
De linke weekendbijlage (10-2018)

Filed Under: K-d-Weetjes, Pseudowetenschap Tagged With: Amelia Earhart

Reader Interactions

Comments

  1. Renate1 says

    10 March 2018 at 20:42

    Tja, als je een skelet hebt waarvan de beschrijving voor 99% overeenkomt met de lichaamsbouw van Amelia Earhart, dan moet het Amelia Earhart wel zijn. Of iemand met min of meer dezelfde lengte of een vergelijkbare lichaamsbouw. En dan hebben we alleen maar de beschrijving van het skelet, met andere woorden, de persoon van wie het skelet is, hoeft vooral qua lengte vergelijkbaar te zijn met Amelia Earhart. En op hoeveel mensen zou dit van toepassing zijn?
    Ik denk heel wat. Kortom de krant en en de heer Jantz lopen wel heel erg ver voor de muziek uit. Ik vermoed dat ze de muziek nauwelijks kunnen horen.

    Log in to Reply
  2. Constantia Oomen says

    10 March 2018 at 21:01

    Pepijn, I’m on your side, ik vind dat ze moeten rectificeren. Vooral het idee van de needle in de haystack qua locatie. De wereld is groot! En de genoemde rest natuurlijk.
    Alleen echt DNA bewijs was overtuigend geweest.

    Log in to Reply
  3. Pepijn van Erp says

    10 March 2018 at 23:31

    De statistiek van Jantz is nog veel zwakker dan ik oorspronkelijk dacht, toen ik zijn artikel vluchtig had doorgenomen. De vergelijking van de skeletten gaat ook maar om 3 lengtes, meer kon hij ook niet enigszins verantwoord aflezen van foto’s van Earhart en de oudere metingen van de gevonden botten. En ontzettend veel ruimte om het allemaal net een beetje richting de quasi-identificatie te sturen.

    Log in to Reply
    • Constantia Oomen says

      11 March 2018 at 03:52

      A very poor excuse for “scientific results” dus. Heb je al een brief ingezonden (naar de diverse nieuwsverspreiders)?

      Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
In de fuik van fabel en fictie – inzichten in mis- en desinformatie
18 April 2026 - Ward van Beek

‘De Fuik’, Paulien Valk, Texel Het Skepsiscongres 2026, op 31 oktober a.s., in Congrescentrum de Eenhoorn in Amersfoort, heeft dit jaar als thema: “In de fuik van fabel en fictie – inzichten in mis- en desinformatie.” De titel spreekt voor…Lees meer In de fuik van fabel en fictie – inzichten in mis- en desinformatie › [...]

10 drogredenaties uit trukendoos antivaxers
31 March 2026 - Ward van Beek

 De antivaccinatiebeweging weet massa’s mensen te overtuigen – alleen al de dalende vaccinatiegraad bewijst dat. De argumenten die ze gebruiken klinken overtuigend. Het zijn stuk voor stuk drogredenen. Epidemioloog Hassan Vally bespreekt er tien.  Dit artikel staat ook in Skepter 39.1…Lees meer 10 drogredenaties uit trukendoos antivaxers › [...]

De succesformule voor bedrog
16 March 2026 - Ward van Beek

De Keshe Foundation verkoopt pseudowetenschappelijke plasmatechnologie door met technische termen en autoriteit te strooien, bizarre voorspellingen te doen en zich af te zetten tegen de gevestigde wetenschap.Lees meer De succesformule voor bedrog › [...]

RSS Error: Retrieved unsupported status code "404"

Injectable Peptides – The New Snake Oil
27 May 2026 - Steven Novella
Injectable Peptides – The New Snake Oil

We are going backwards. Hopefully this will be temporary trend, but it has been consistent for the past few decades. Prior to the FDA we had the “wild west” of patent medicines – anyone could put anything in a bottle and sell it with any claims. It was up to the average person to decide if a product was safe or effective. […] The post Injectable Peptides – The New Snake Oil first appeared on Science-Based Medicine. [...]

How Unbekoming! The central delusion of MAHA
25 May 2026 - David Gorski
How Unbekoming! The central delusion of MAHA

What do vitamin K shots, vaccines, MTHFR variants, and statins have in common? The answer is what I call the central delusion behind MAHA, which was inadvertently revealed by a blogger with the 'nym Unbekoming. The post How Unbekoming! The central delusion of MAHA first appeared on Science-Based Medicine. [...]

My Sincere Message to Dr. Jay Bhattacharya: Welcome Aboard and Good Luck. We Are Rooting for Your Success.
24 May 2026 - Jonathan Howard
My Sincere Message to Dr. Jay Bhattacharya: Welcome Aboard and Good Luck.  We Are Rooting for Your Success.

It seems having real-world responsibility has taught Dr. Jay Bhattacharya a valuable lesson- it’s better to try to stop dangerous viruses rather than play catch-up after a lot of people have already died. The post My Sincere Message to Dr. Jay Bhattacharya: Welcome Aboard and Good Luck. We Are Rooting for Your Success. first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Renate1
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    Ja, zo'n opleiding kost de maatschappij veel geld, maar goed er zijn meer mensen die een opleiding doen, waar ze
  • Hans1263
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    @Renate Wat denkt u dat zo'n opleiding kost. Aan de maatschappij (vooral heel veel geld), en ook aan de student
  • Renate1
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    @ Hans, Tja, dat is ook iets wat je je af zou kunnen vragen. Maar goed, normaal gesproken zou hij
  • Hans1263
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    Je kunt je ook afvragen waarom je eigenlijk na zo'n jarenlange opleiding een dansschool begint in plaats van verder te
  • Renate1
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    Er zijn meer mensen met een gedegen opleiding, die behoorlijk van het pad af zijn geraakt. De heer Engel besloot

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2026 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in