• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Skepticisme / Genomineerden voor de Meester Kackadorisprijs 2018

Genomineerden voor de Meester Kackadorisprijs 2018

6 September 2018 by Pepijn van Erp 14 Comments

Genomineerden voor de Meester Kackadorisprijs 2018 5De Vereniging tegen de Kwakzalverij zal op zaterdag 6 oktober bekend maken wie dit jaar de Meester Kackadorisprijs binnensleept. De prijs is bedoeld voor die instelling, persoon of onderneming die afgelopen jaar het meest heeft bijgedragen aan de verspreiding in daad, woord of geschrift van de kwakzalverij in Nederland.

Dit jaar staan er zeven genomineerden op de lijst die vandaag (6 sept.) bekend werd gemaakt. Een mooie selectie kandidaten of valt er wel wat op aan te merken? Wie mist er beslist op het lijstje en wie hoort er echt niet op thuis? Discussieer mee en geef uw keuze aan in de poll!

Bij de beoordeling van de lijst is het wel goed in het achterhoofd te houden wat de bedoeling van de prijs precies is. Die is niet in eerste instantie bedoeld om de ergste kwakzalver aan te wijzen. Op de website van de Vereniging tegen de Kwakzalverij (VtdK) staat het reglement. Uit de inleiding daarbij:

Hoewel daadwerkelijk actieve kwakzalvers niet worden uitgesloten, is nadrukkelijk ook gedacht aan personen/instellingen die via publiciteit, geldstromen, opleidingen, wet- of regelgeving, mantelorganisaties, rechtspraak of anderszins de kwakzalverij hebben bevorderd zonder daarbij zelf vuile handen te maken. Het kan zijn dat de bekroonde activiteiten willens en wetens zijn ondernomen, maar ook naïeve of bona fide inspanningen die wellicht onbedoeld de kwakzalverij hebben bevorderd, kunnen in aanmerking komen. Goed bedoeld is dus geen excuus!

De genomineerden

  1. Prof. mr. dr. Martin Buijsen (1963), hoogleraar gezondheidsrecht in Rotterdam, omdat hij zich in tv-programma Eenvandaag voorstander van betaling door een zorgverzekeraar betoonde van de hoge kosten die een patiënte met ‘chronische Lyme’ in België had gemaakt.
  2. Rapper Lange Frans vanwege de kletspraat die hij verspreidt over de gevaren van elektromagnetische velden en zijn promotie van onzinartikelen die je er tegen zouden beschermen (Floww).
  3. Wilfred Genee, schreef samen met zijn vrouw een  gezondheidsboek in samenwerking met A.Vogel.
  4. De Hogeschool Arnhem Nijmegen is genomineerd omdat de ‘Faculteit Economie en management’ een minor neurolinguïstisch programmeren (NLP) aanbiedt.
  5. Gelre ziekenhuizen, locatie Zutphen, omdat ze aan mensen die menen aan het zogenaamde electro-hypersensitiviteits syndroom (EHS) te lijden, aanbieden dat zij zich op poli of afdeling kunnen verplaatsen of kunnen gaan liggen binnen een stralingsbaldakijn, waardoor de patiënt wordt gesterkt in zijn fobie.
  6. NVM-mondhygiënisten, omdat ze cursussen en workshops van de orthomoleculaire mondhygiënist Yvonne Kort ruimhartig accrediteert.
  7. De Vereniging van Specialisten Ouderengeneeskunde (Verenso). Deze wetenschappelijke vereniging geeft haar leden in overweging om in geval van probleemgedrag van demente patienten ‘tactiele prikkels toe te passen als acupressuur of therapeutic touch’.

Poll

Update: de oplettende lezer zal al wel gemerkt hebben dat er wat mis is met onze poll. De plugin die we daarvoor gebruiken heeft recent een forse update gekregen, zo ingrijpend dat de polls in de oudere versie het niet meer doen. En makkelijk bij de reeds uitgebrachte stemmen komen, gaat ook niet 🙁

Wat denkt de lezer van Kloptdatwel ervan? Daar zijn we uiteraard benieuwd naar. Geef uw commentaar in de reactiemogelijkheid hieronder en vul de poll in. Meteen stemmen als u uw mening al klaar hebt, maar wachten met stemmen kan natuurlijk ook om de overwegingen van andere commentatoren uw eerste oordeel mogelijk te laten beïnvloeden. De jury van de Meester Kackadorisprijs gaf in 2015 de prijs nog aan de winnaar van onze poll, maar  in 2016 en vorig jaar weken ze af. Wie weet beïnvloedt uw stem dit jaar stiekem toch weer de keuze van de winnaar! Poll sluit op 4 oktober 2018.

This poll is no longer accepting votes

Wie verdient de Meester Kackadorisprijs 2025?
128 votes
StemResultaten

Update 5 oktober
De Hogeschool Arnhem Nijmegen is de al dan niet gelukkige winnaar.

Steun Kloptdatwel

Genomineerden voor de Meester Kackadorisprijs 2018 6Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Symposium Vereniging tegen de Kwakzalverij – Het placebo-effect: behagen of misleiden?
Next Entry »
De linke weekendbijlage (36-2018)

Filed Under: Skepticisme Tagged With: Gelre Ziekenhuizen, Hogeschool Arnhem Nijmegen, Lange Frans, Martin Buijsen, Mr. Kackadorisprijs, NVM-Mondhygienisten, Vereniging tegen de kwakzalverij, Verenso, Wilfred Genee

Reader Interactions

Comments

  1. Renate1 says

    6 September 2018 at 14:57

    Wel weer een lastige. Zou Lange Frans eigenlijk niet af moeten vallen, omdat ik in zijn geval weinig kans zie op verbetering?

    Voor mij zou het dan gaan tussen:
    Gelre Ziekenhuizen
    NVM-mondhygiënisten
    en
    Verenso
    Daarbij heb ik dan om de een of andere reden een voorkeur voor de mondhygiënisten.

    Log in to Reply
  2. Jan Willem Nienhuys says

    7 September 2018 at 15:23

    Ik ga niet vertellen wat ik gestemd heb, maar ik heb laten meewegen hoeveel zieken die mogelijk niet in staat zijn een zelfstandig oordeel te vormen hierdoor getroffen kunnen worden; het medisch gezag en ‘die zou toch zeker beter moeten weten’ vind ik ook belangrijk.

    Log in to Reply
    • Renate1 says

      7 September 2018 at 15:47

      Inderdaad. Misschien dat het Gelre ziekenhuis nog een betere kandidaat is.

      De hoogleraar gezondheidsrecht heeft uiteindelijk toch weinig medisch gezag, hoewel zieken daar misschien anders over denken.

      Log in to Reply
  3. FVerweven says

    7 September 2018 at 20:02

    Lange Frans kost de gemeenschap niet veel, wel diegenen die er in trappen, maar dan is de schade gering.
    Wilfried Genee zie ik zijn bekendheid misbruiken om zijn vrouw helpen een boek te verkopen, en ook hier tamelijk weinig gezondheidseffecten.
    Het effect van de Hogeschool Arnhem kan heel beperkt zijn.
    Het gezondheidseffect en kostenaspect van mondhygiënisten met orthomoleculaire opvattingen lijkt me ook beperkt.
    Idem voor Reiki uitoefenende ouderenspecialisten.

    Blijft Prof. mr. dr. Martin Buijsen en Gelre ziekenhuizen over.
    Beide jagen de gemeenschap op hoge kosten en versterken het geloof in kwakzalverij.
    Maar Buijsen deed/doet dat sporadisch en Gelre Ziekenhuizen zet het permanent vast in steen en beton, voor iedereen zichtbaar.
    Gelre krijgt dus mijn stem.

    Log in to Reply
    • Renate1 says

      7 September 2018 at 20:23

      Inderdaad, een zeer juiste redenering. Bovendien verwacht je van een ziekenhuis dat ze niet meegaan in de wanen van de patiënt.
      Prof. mr. dr. Martin Buijsen is geen medicus en zou zich dus verre moeten houden van vergaande uitspraken over het vergoeden van behandelingen, waarvan hij niet kan beoordelen of ze daadwerkelijk nuttig zijn.

      Log in to Reply
    • Jan Willem Nienhuys says

      7 September 2018 at 22:59

      Maar het aantal dementen onder behandeling van een specialist ouderengeneeskunde (ca. 170.000 gediagnostiseerd) is wel heel
      erg veel meer dan het aantal elektrohypersensitieven in het
      Gelre-ziekenhuis te Zutphen.
      Zelfs als maar 1% van die specialisten de adviezen van hun vereniging
      serieus neemt.
      Daar staat tegenover dat dat baldakijn waarschijnlijk ziekmakend is,
      en aan dementie waarschijnlijk niets te doen is. (Mijn leken-idee.)
      Hoewel: geld besteed aan die therapeutic touch en acupressuur is
      gewoon weggegooid geld dat beter aan iets zinvollers besteed kan worden.

      Log in to Reply
      • Renate1 says

        8 September 2018 at 11:02

        Daar heeft u op zich gelijk in, maar je kunt het misschien zien als een extra vorm van aandacht, hetgeen op zich misschien ook nog wel zinvol is, zonder deze onzin natuurlijk goed te willen praten.

        Log in to Reply
        • Hans1263 says

          8 September 2018 at 18:45

          Ik bezoek zeer regelmatig een patiënt in een verpleeghuis die vrijwel alleen nog reageert op “tactiele prikkels” en dat non-verbaal duidelijk merkbaar waardeert. Dat doe ik niet als “knuffelgekkie” en ik geef het natuurlijk ook niet idiote namen als acupressuur en TT. Juist, gewoon door iemand zachtjes aan te raken (aan zijn arm, om misverstanden maar meteen weg te nemen) een vorm van aandacht geven, de enige aandacht die nog mogelijk is.

  4. unbanmagic says

    8 September 2018 at 11:20

    Acupressuur en therapeutic touch klinken als ongewenst en overbodig aanraken van mensen, die daar waarschijnlijk ook nog eens bezwaar tegen maken in hun toestand. Vandaar mijn stem voor 7. Een wildvreemde knuffelgekkie die in het vanuit een geloofsovertuiging in oude mensen gaat lopen knijpen, zeer waarschijnlijk tegen hun zin in, noemt een normaal mens dat geen aanranding?

    Log in to Reply
    • FVerweven says

      8 September 2018 at 12:10

      Ik neem aan dat een demente die niet aangeraakt wil worden dat ook wel zal aangeven? Een kind of een baby doet dat immers ook? Als het niet door praten kan dan wel door fysiek afwerende bewegingen.

      Log in to Reply
      • unbanmagic says

        8 September 2018 at 12:24

        ‘bij probleem gedrag’
        Ik neem aan dat men dit probleem gedrag wil verminderen, verhinderen, genezen? Dat zal dus zeer waarschijnlijk tegen de zin in gaan van mensen die het probleem van hun gedrag niet in zien door dementie.

        Log in to Reply
  5. Pepijn van Erp says

    5 October 2018 at 13:16

    De HAN heeft ‘gewonnen’!

    Log in to Reply
    • Renate1 says

      5 October 2018 at 14:01

      Als het goed is, wist men dat daar al, voor het bekend gemaakt werd.
      https://www.kwakzalverij.nl/nieuws/hogeschool-arnhem-nijmegen-han-wint-kwakzalversprijs-2018/

      De opleiding ‘verpleegkundige complementaire zorg’ moet door de cursisten zelf worden betaald, maar omvat haptonomie, centeren, ademhalingsoefeningen, massage, aromazorg en energetische zorg (bedoeld wordt therapeutic touch) en staat onder leiding van de helderziende Martine Busch, verbonden aan het (parapsychologische) Van Praag Instituut.

      Log in to Reply
      • Pepijn van Erp says

        5 October 2018 at 18:26

        😉

        Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie
12 October 2025 - Ward van Beek
Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie

.Op 4 oktober vond in de Geertekerk in Utrecht het jaarlijkse symposium plaats van de Vereniging tegen de Kwakzalverij. Het thema dit jaar was Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie. Meester KackadorisprijsDe middag begon traditioneel met de toekenning van…Lees meer Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie › [...]

Het ‘Red Panda Effect’
8 October 2025 - Ward van Beek
Het ‘Red Panda Effect’

.In de Skeptical Inquirer van october/november (Volume 49, No. 5) wordt door Craig A. Foster en Kelsey M. McGinn teruggeblikt naar een uitgave van het blad uit 1979, met daarin een verhaal over een verdwenen panda, ontsnapt uit Blijdorp, wiens ontsnapping…Lees meer Het ‘Red Panda Effect’ › [...]

Kernenergie is een keuze
3 October 2025 - Ward van Beek
Kernenergie is een keuze

.In sceptische kringen is kernenergie geen taboe. Maar veel argumenten vóór kernenergie zijn op wensdenken gebaseerd. door Frank Biesboer, voormalig hoofdredacteur van De Ingenieur, Skepter 38.3 Voor de Nederlandse energiewereld was de brief die minister Hermans van Klimaat en Groene Groei in mei publiceerde over…Lees meer Kernenergie is een keuze › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

Rejecting The Null Hypothesis
29 October 2025 - Steven Novella

In various contexts, for practical, philosophical, and logical reasons, there is a default assumption. In the criminal justice system, for example, someone is presumed innocent until proven guilty. Therefore we must act “as if” someone is innocent until the burden of proof is met that they are indeed guilty of the specific crime of which they are accused. In medicine, if someone […] The post Rejecting The Null Hypothesis first appeared on Science-Based Medicine. [...]

The opposite of “turbo cancer”: COVID-19 vaccines sensitize cancer to immunotherapy
27 October 2025 - David Gorski

A new preliminary study published in Nature suggests that COVID-19 vaccines might actually boost the immune system to make immunotherapy more effective. If confirmed in followup studies, this result suggests that the vaccines do the opposite of causing "turbo cancer." The post The opposite of “turbo cancer”: COVID-19 vaccines sensitize cancer to immunotherapy first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Dr. Vinay Prasad Doesn’t Realize He’s The Establishment. It’s His Job to Produce Results for the American Public, Not Fluff Donald Trump.
26 October 2025 - Jonathan Howard

Because he can masterfully feign concern over evidence and data, Dr. Prasad is the Shohei Ohtani of spreading doubt and mistrust about vaccines. It's no surprise that under his "leadership", diseases are spreading and Andrew Wakefield is taking a victory lap. The post Dr. Vinay Prasad Doesn’t Realize He’s The Establishment. It’s His Job to Produce Results for the American Public, Not Fluff Donald Trump. first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Renate1 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc JacobsAch ja, mevrouw Wiersma en de BBB. Van dat soort partijen moet je het hebben. Net als de heer Eerdmans
  • Hans1263 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc JacobsEn meisje Wiersma maar traineren, op wetenschappelijke gronden (zoals ze zelf meent, of althans volhoudt, of... ordinair liegt). Gelukkig he
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc JacobsHelaas is er iets niet helemaal goed gegaan met de link naar een gearchiveerde versie van dit recent bericht van
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc JacobsEen aantal dagen geleden is een nieuw rapport van Ronald Meester met als titel "De illusie van een betrouwbare stikstof-modelwerkelijkheid"
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (42-2025)@Renate1 Er is een aanzienlijk verschil tussen westelijk en oostelijk Europa qua tijd van zonsopgang en -ondergang. Dus: los het

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in