• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Gezondheid / De verblindende angst van arts Felix van der Wissel

De verblindende angst van arts Felix van der Wissel

28 May 2021 by Arthur Bijl 17 Comments

Felix van der Wissel, huisarts, cosmetisch arts en TV-dokter, komt vaker in Zuid-Afrika en kreeg daar toentertijd te maken met de gevolgen van de vroegere apartheid. Zijn angst dit te herbeleven lijken zijn ogen te sluiten voor de COVID-19 pandemie. Dit wordt duidelijk in zijn blckbx-optreden van 13 mei.

De verblindende angst van arts Felix van der Wissel 7

Die angst voor de, in zijn woorden, medische apartheid illustreert Van der Wissel met een drietal eerder gedeelde foto’s op zijn Facebook waarin hij het beleid van Israël ten aanzien van gevaccineerden en ongevaccineerden denkt te kunnen illustreren.

De verblindende angst van arts Felix van der Wissel 8
Van der Wissel: “De gele ster komt in zicht…“

Het plaatje van de gereserveerde strandstoelen bleek echter een verkeerd vertaalde overheidscampagne te zijn, die sinds eind februari is verwijderd. De Hebreeuwse tekst betekent ‘gevaccineerd zijn in Tel Aviv-Yafo’ en het gaat hier niet om echte strandstoelen maar om uit de kluiten gewassen exemplaren die Tel Aviv gebruikt voor promotie.
Dat Van der Wissel en blckbx dat nog delen, is volgens mij een indicatie dat zij daarvan niet goed op de hoogte zijn.

Het niet goed op de hoogte zijn blijkt ook uit de gevonden informatie over wat wel en niet is toegestaan voor gevaccineerden en niet-gevaccineerden. Het klopt dat gevaccineerden uitgezonderd waren van de coronamaatregelen. Echter sinds 19 maart geldt dat tevens voor negatief getesten. Bovendien worden vele coronamaatregelen ook afgebouwd voor niet-gevaccineerden.

In het filmpje komen ook andere zaken langs die niet echt vertrouwen geven in Van der Wissels oordeel. Ik licht er enkele zaken ter illustratie uit.

  • Hij accepteert een Infection Fatality Rate van 0,15 voor COVID-19, terwijl die waarde in Nederland duidelijk hoger ligt (Zie Mythe 2);
  • Hij ontkent wetenschappelijke bewijzen voor de coronamaatregelen;
  • Hij beschouwt Zweden en de staat Texas als voorbeelden voor Nederland om het aantal maatregelen terug te brengen. Maar staten en landen zijn meestal zo verschillend dat je die niet zondermeer met elkaar kunt vergelijken;
  • Het beruchte schip van Brautigam en de opmerkingen over opschaling van de zorg tonen zijn onbegrip van exponentiële groei. Het is bij COVID-19 niet mogelijk om even snel de zorg op te schalen;
  • Hij benadrukt dat de langetermijneffecten van vaccinatie niet duidelijk zijn, hoewel onzekerheid daarover erg klein is. Daarentegen heeft hij het niet over de onzekerheid van langetermijneffecten van COVID-19 en dat lijkt me juist belangrijk om een goede afweging te kunnen maken tussen wel of niet vaccineren.

Maar Van der Wissels slaat de plank helemaal mis met zijn bewering dat je als 40-60 jarige slechts 0,01% kans hebt om met COVID-19 op de IC terecht te komen. Zijn onderbouwing voor dat zeer geringe percentage is dat die leeftijdscategorie in Nederland meer dan 5 miljoen mensen telt en dat er op het moment van het interview zo’n 600 ervan op de IC lagen. Dat is een ongelofelijke redeneerfout! Ten eerste vergeet hij bij die 600 personen degenen uit die leeftijdsgroep mee te rekenen, die al eerder op de IC hebben gelegen. De tweede denkfout die tot dit sterk vertekende percentage leidt, is om alle meer dan 5 miljoen 40-60 jarigen in de berekening op te nemen. Dat hadden alleen de met SARS-CoV-2 besmette personen moeten zijn. Dat de werkelijke kans bij 40-60 jarigen om op de IC opgenomen te worden niet heel precies is te bepalen, zal duidelijk zijn. Maar dat die kans aanzienlijk groter is dan 0,01% is wel duidelijk.

Terugkomend op het inzetten van vaccinatiebewijzen zijn er zeker vraagtekens te plaatsen met betrekking tot ethiek en privacy. Zie ook de overdenkingen van de Gezondheidsraad over vaccinatiebewijzen. Maar we moeten voorkomen dat we achterhaalde of foutieve informatie gebruiken om angst voor apartheid te rechtvaardigen.

Van der Wissel deelt wel meer onzin op Facebook. Afgelopen woensdag nog dit bericht van de beruchte website Frontnieuws (een voorzetting van het openlijk antisemitische Fenixx):

De verblindende angst van arts Felix van der Wissel 9

 

Wie de moeite neemt om het bericht op de website van het Zweeds RIVM even zelf met Google Translate te lezen (wat Van der Wissel gezien zijn opmerking onder zijn eigen bericht niet eens gedaan had), komt er snel achter dat er van stoppen met de PCR-test helemaal geen sprake is. Wat er staat – dat een positieve pcr-test niet onomstotelijk wijst op een actieve infectie – is geheel in lijn met wat het RIVM ook bericht. Wie nog wat verder kijkt, komt erachter dat de Zweedse regels bij een positieve uitslag wat quarantaine betreft nog wat strenger zijn dan de Nederlandse.

Steun Kloptdatwel

De verblindende angst van arts Felix van der Wissel 10Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
De Venus Veil – dit moet je zien!
Next Entry »
De linke weekendbijlage (22-2021)

Filed Under: Gezondheid Tagged With: Blckbx, corona, Felix van der Wissel, Flavio Pasquino

Reader Interactions

Comments

  1. FVerweven says

    28 May 2021 at 14:47

    [ dat je als 40-60 jarige slechts 0,01% kans hebt om met COVID-19 op de IC terecht te komen. ]

    Komt daar niet bij dat als je zo zou kunnen rekenen dat je er dan bij moet vermelden dat we al 14 maanden beperkende maatregelen hebben opgelegd? Zonder die maatregelen is de kans op besmetting vele malen hoger en uiteindelijk belanden er veel meer 40-60 jarigen op de IC.

    Log in to Reply
    • Renate1 says

      28 May 2021 at 15:43

      Ook dat, maar het is misschien toch goed om uit te gaan van het aantal mensen dat besmet raakt en daarna op de IC beland. De maatregelen die genomen zijn, zijn uiteindelijk bedoeld om het aantal besmettingen omlaag te brengen. Ook vaccinaties dragen daar aan bij, terwijl deze er ook voor lijken te zorgen dat de gevolgen van een infectie minder ernstig zijn en er dus minder mensen op de IC belanden.

      Log in to Reply
    • Wilma S. says

      28 May 2021 at 16:33

      @FVerweven en Renate1
      Blijkens dit bericht van 1 mei j.l. is het in ieder geval niet wenselijk om de risico’s te bagatelliseren:
      https://www.trouw.nl/binnenland/vermoedens-bezorgde-artsen-bevestigd-forse-stijging-jongere-coronapatienten~bd2110bb/

      Er liggen nu veel meer mensen onder de 50 jaar door corona in het ziekenhuis, op zowel de intensive care als de verpleegafdelingen.

      Peeters schetst het beeld: “Zo’n 75 procent van deze patiënten tussen de 30 en 50 jaar heeft geen andere aandoeningen of stoornissen. Het zijn gezonde jonge mensen die nu hartstikke ziek in het ziekenhuis liggen. Als deze patiënten weer naar huis gaan, wacht nog een lange periode van herstel, met kans op chronische klachten.”

      Volgens Peeters is de situatie nog ernstiger dan je je op het eerste gezicht realiseert. Er worden namelijk ook zo’n zeshonderd coronapatiënten thuis verzorgd met zuurstoftherapie, bleek vorige week via Nu.nl. Dat gebeurde vorig jaar niet. Er krijgen dus nóg meer mensen ziekenhuiszorg dan in de dagelijkse cijfers zichtbaar is. Peeters noemt het ‘zeer waarschijnlijk’ dat onder deze groep ‘thuisliggers’ ook relatief veel jonge mensen zitten. “Voor zo’n behandeling thuis kies je de meest ongecompliceerde patiënten. Dat zijn in algemene zin vaak jongere mensen.”

      Log in to Reply
      • Renate1 says

        28 May 2021 at 16:43

        Ik was ook beslist niet van plan om de risico’s te bagatelliseren. Dat laat ik wel aan de warhoofden over, die bijvoorbeeld kijken naar de complete bevolking, in plaats van alleen naar de mensen die geïnfecteerd raken en die dan voor het gemak maar vergeten dat er van alles wordt gedaan om de verspreiding van het virus te voorkomen.

        Log in to Reply
        • Wilma S. says

          28 May 2021 at 16:48

          @Renate1

          Ik was ook beslist niet van plan om de risico’s te bagatelliseren.

          Ik bedoelde uiteraard Felix van der Wissel en consorten die dat overduidelijk wel (blijven) doen.
          Voor het rekenwerk moet je sowieso bij Jan Willem Nienhuys zijn. 😉

    • Jan Willem Nienhuys says

      28 May 2021 at 16:42

      Het opvallendste is dat de kans die hij noemt zou moeten zijn:
      ‘de kans dat een Nederlander in de genoemde leeftijdsgroep op 13 mei 2021 op de IC ligt is 0,01%’
      Na een jaar (dus 17 perioden van drie weken) wordt dat al 0,17, en als je de epidemie uit de klauwen laat lopen door alle sociale contacten weer te laten functioneren komt daar nog eens een factor 10 of 100 bij.

      Log in to Reply
  2. Jan Willem Nienhuys says

    28 May 2021 at 16:49

    Wat zou hij met ‘Texas vergelijkbaar met Nederland’ bedoelen? Hoe hoog de vaccinatiegraaf in Texas is weet ik niet (in de VS is die op het ogenblik ongeveer 50%), maar Texas telt nu nog steeds 75% meer doden per miljoen dan Nederland, waarbij je moet rekenen dat het gebied een stuk minder dicht bevolkt is.

    Log in to Reply
    • Wilma S. says

      28 May 2021 at 17:01

      De cijfers van gisteren: https://apps.texastribune.org/features/2020/texas-coronavirus-cases-map/?_ga=2.123837130.1771909327.1622213834-54876602.1622213834

      Log in to Reply
    • FVerweven says

      2 June 2021 at 00:36

      [ waarbij je moet rekenen dat het gebied een stuk minder dicht bevolkt is. ]

      In vrijwel elk ontwikkeld land woont 85%+ in stedelijk of verstedelijkt gebied, of je nu naar Nederland, Scandinavië (vaak woont 1/3 rond de hoofdstad) of Australië kijkt.

      Ik heb begrepen dat de mobiliteit veel bepalender is, maar ik kan daar even niet zo snel iets over vinden.

      Log in to Reply
      • Henk Algra says

        2 June 2021 at 11:17

        Dat was o.a. in dat gesprek met Willem Engel met Chi, waarbij Engel volkomen door de mand viel.

        Log in to Reply
        • FVerweven says

          2 June 2021 at 12:12

          Dat herinner ik me ook, maar daar werd het ook slechts zijdelings genoemd.
          Ik heb al een aantal keren gegoogeld op mobility (-index) maar meestal gaat het over het beperken van de mobiliteit vanwege corona.

          Ik kan niks vinden over hoe het gedrag per land van mensen is, hoe zij elkaar (buiten coronatijd) begroeten (buigen, handen, zoenen vrouw, zoenen man), of ze elkaar makkelijk aanraken, hoe vaak zij iemand bezoeken en hoe ver zij daarvoor reizen, verenigings- en sportleven, carnavalsleven, koningsdag, spring break etc.

          Dat zou een mobiliteitsindex moeten opleveren tussen kluizenaar en treinconducteur o.i.d.

  3. Henk Algra says

    2 June 2021 at 11:15

    Wat heb ik een statistische pech. In mijn omgeving vijf 40 tot 60-jarigen die in het ziekenhuis zijn beland met covid-19, waarvan drie op de IC. Maar volgens een coronascepticus hadden die mensen hun immuunsysteem niet op orde. Eigen schuld dus. Ook een 68-jarige vriend en notoir antivaxxer belandde op de IC. Nu hij weer aanspreekbaar is weet hij het nóg zekerder dat vaccinatie niet nodig is: hij heeft véél meer lichaamseigen antistoffen opgebouwd dan ik met mijn twee prikken en alle gevolgen die dat gaat hebben. Geen speld tussen te krijgen, laat staan een naald.

    Log in to Reply
    • FVerweven says

      2 June 2021 at 11:45

      Als hij onderstaand artikel punt voor punt in zijn voordeel op zijn persoonlijke situatie kan toepassen, petje af, maar er zijn zoveel onzekerheden dat m.i. vrijwel niemand kan zeggen dat je die vaccinatie na ziekte gerust achterwege kunt laten.

      https://www.ewmagazine.nl/kennis/achtergrond/2020/12/heeft-een-coronavaccin-nog-zin-als-je-al-ziek-bent-geweest-794650/

      Log in to Reply
  4. Henk Algra says

    2 June 2021 at 12:58

    Ik sprak een tijdje geleden een man die zijn tanden niet poetst, want dat verstoort het ecosysteem (lees: immuunsysteem) van zijn gebit. Hij had geen corona gekregen en ook geen gaatjes omdat hij nooit poetste. Op mijn vraag hoe hij wist dat hij geen gaatjes had zei hij: ‘ik ga niet naar de tandarts, want ik heb geen gaatjes’. Elke overeenkomst met antivaxxers berust uiteraard op louter toeval.

    Log in to Reply
    • Wilma S. says

      2 June 2021 at 20:06

      Elke overeenkomst met antivaxxers berust uiteraard op louter toeval.

      Geheel toevallig werd deze cartoon getekend:
      De werking van je #immuunsysteem is genetisch bepaald of is aangeleerd. Doordat je ziek wordt of via een #vaccin.

      Beweren dat je vertrouwt op je immuunsysteem omdat je gezond eet, is dus net als ongetraind zeggen: “Ik vertrouw op mijn spieren”

      #IkPrikNiet #ikweiger #antivaxxers

      https://twitter.com/LokoCartoons/status/1399983997854310404

      Log in to Reply
      • Renate1 says

        2 June 2021 at 20:17

        En dan zijn er nog de reacties van mensen die de strekking van de cartoon kennelijk niet begrijpen.

        Log in to Reply
  5. Peter says

    3 November 2021 at 11:34

    En ondertussen roepen steeds meer mensen om een ziekenhuis stop voor ongevaccineerden en worden de maatregelen om zonder qr ergens naar toe te gaan steeds groter….

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Inschrijvingen Skepsiscongres 2025 geopend: Was vroeger alles beter?
9 May 2025 - Ward van Beek
Inschrijvingen Skepsiscongres 2025 geopend: Was vroeger alles beter?

.Het vorige congres ligt nog vers in ons geheugen, maar omdat ontwikkelingen steeds sneller gaan zijn wij alweer druk bezig met het Skepsiscongres 2025, op zaterdag 1 november a.s.  De maatschappij bekeken met een skeptische bril Je hoort het vaak:…Lees meer Inschrijvingen Skepsiscongres 2025 geopend: Was vroeger alles beter? › [...]

Graancirkels op European Skeptics Congress 2024
7 May 2025 - SkepsisSiteBeheerder
Graancirkels op European Skeptics Congress 2024

Voordracht van Francesco Grassi op ESC2024 in Lyon.Lees meer Graancirkels op European Skeptics Congress 2024 › [...]

SKEPP wordt 35… en dat vieren ze!
27 April 2025 - SkepsisSiteBeheerder
SKEPP wordt 35… en dat vieren ze!

Onze Belgische zusterorganisatie SKEPP bestaat dit jaar 35 jaar. Op zaterdag 10 mei vieren ze dat met een mooi programma. Hoofdgast is de bekende skepticus en emeritus hoogleraar psychologie Chris French die onlangs ook tot erelid van SKEPP werd benoemd.…Lees meer SKEPP wordt 35… en dat vieren ze! › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

Brainspotting is Classic Pseudoscience
14 May 2025 - Steven Novella

Have you heard of brainspotting? It’s been around since 2003 when it was invented out of whole cloth (not “discovered”) by psychotherapist David Grand. It seems to be gaining in popularity recently, so it is worth the SBM treatment. Here is how proponents describe the alleged phenomenon: “Brainspotting makes use of this natural phenomenon through its use of relevant eye positions. This […] The post Brainspotting is Classic Pseudoscience first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Lysenkoism 2.0 and the dismantling of the NIH
12 May 2025 - David Gorski

Robert F. Kennedy Jr.'s "make America healthy again" is basically Lysenko 2.0. It's come to the NIH and is destroying the crown jewel of US biomedical research with ideology and cronyism. The post Lysenkoism 2.0 and the dismantling of the NIH first appeared on Science-Based Medicine. [...]

David Geier, Mail Order Pharmacist
10 May 2025 - Kathleen Seidel

David Geier was in the drug business. What was he selling before the FDA stepped in? The post David Geier, Mail Order Pharmacist first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Wouter Jansen on Ben ik zelf eigenlijk een beetje vrij van bullshit?Persoonlijk vind ik het een beetje een slap stuk hierboven. Wat de schrijver lijkt te doen is identiek aan wat
  • Renate1 on Ben ik zelf eigenlijk een beetje vrij van bullshit?Tja, bij de uitspraak van de heer Bregman dat de meeste mensen deugen, wil ik daar graag de woorden 'in
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (19-2025)@Richard Rasker Ik denk dat het antwoord "hersenloos" is. We moeten hier het hoofd maar koel houden, het gek geworden
  • Renate1 on De linke weekendbijlage (19-2025)@ Richard Rasker, Inderdaad. Veel van wat nu wordt afgeschaft door de regering van de VS, was juist bedoeld om
  • Richard Rasker on De linke weekendbijlage (19-2025)@Hans1263 Het intrieste is dat men met het opheffen van USAID en andere federale programma's en diensten juist het exacte

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in