Of waarom Ajax over dit seizoen toch nog een prijs in de wacht kan slepen
De Vereniging tegen de Kwakzalverij zal op zaterdag 3 oktober bekendmaken wie dit jaar de Meester Kackadorisprijs binnensleept. De prijs is bedoeld voor die instelling, persoon of onderneming die afgelopen jaar het meest heeft bijgedragen aan de verspreiding in daad, woord of geschrift van de kwakzalverij in Nederland. De prijs wordt uitgereikt voorafgaand aan het traditionele symposium.
Dit jaar staan er 8 genomineerden op de lijst die op 21 juli bekend werd gemaakt. Een mooie selectie van kandidaten of valt er wel wat op aan te merken? Wie mist er beslist op het lijstje en wie hoort er echt niet op thuis? Discussieer mee en geef uw keuze aan in de poll!
Bij de beoordeling van de lijst is het wel goed in het achterhoofd te houden wat de bedoeling van de prijs precies is. Die is niet in eerste instantie bedoeld om de ergste kwakzalver aan te wijzen. Op de website van de Vereniging tegen de Kwakzalverij (VtdK) staat het reglement. Uit de inleiding daarbij:
Hoewel daadwerkelijk actieve kwakzalvers niet worden uitgesloten, is nadrukkelijk ook gedacht aan personen/instellingen die via publiciteit, geldstromen, opleidingen, wet- of regelgeving, mantelorganisaties, rechtspraak of anderszins de kwakzalverij hebben bevorderd zonder daarbij zelf vuile handen te maken. Het kan zijn dat de bekroonde activiteiten willens en wetens zijn ondernomen, maar ook naïeve of bona fide inspanningen die wellicht onbedoeld de kwakzalverij hebben bevorderd, kunnen in aanmerking komen. Goed bedoeld is dus geen excuus!
De genomineerden
Hier is de lijst met de genomineerden met een zeer beknopte samenvatting van de reden waaraan ze de nominatie te danken hebben. Voor een uitvoerigere onderbouwing verwijs ik u naar de website van de VtdK.
- Academy for Integrative Medicine (AIM)
Deze ‘academy’ voert het woord ‘medicine’ in haar naam, maar het onderwijsaanbod roept de vraag op in hoeverre hier nog sprake is van geneeskunde in wetenschappelijke zin. Op de website worden opleidingen aangeboden in onder meer antroposofische geneeskunde, integrative nursing, leefstijlcoaching, acupunctuur en zogeheten Mind Body Energy Medicine. - Ajax
Ajax heeft sinds 1 januari 2026 een officiële sponsorovereenkomst met Vitakruid, een bedrijf dat aan het Nederlandse publiek een ruim aanbod biedt van supplementen waarvoor geen wetenschappelijke onderbouwing bestaat. - BENU-apotheken
Meerdere redenen voor de nominatie, oa het sturen van emails waarin aangeboden wordt om een commerciële DNA-test af te nemen wat indruist tegen de landelijke richtlijn van het Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG) en patiënten onnodig op kosten jaagt. - Het Nederlands Telegeneeskundig Genootschap (NTG)
Deze ‘beroepsgroep’ blijft hardnekkig middelen adviseren waarvan de werkzaamheid bij COVID-19 ondanks jaren onderzoek opvallend afwezig blijft, namelijk ivermectine en hydroxychloroquine. - SBS6
In het zaterdagmiddagprogramma Iedereen Jong worden reguliere gezondheidsonderwerpen gemengd met kwakzalverij. - Scientific Dentistry United (SDU)
Dit magazine van de TanDentaal-uitgeverij blameert zich in het nummer 4 van 2025, jaargang 12 door ruim baan te geven aan de Nederlandse Vereniging voor Biologische Tandheelkunde (NVBT). - Sympopna
Op 24 juni 2026 organiseerde Sympopna een webinar van twee uur over Integrative medicine. Onder deze term wordt reguliere zorg vermengd met alternatieve behandelwijzen waarvoor vaak onvoldoende of geen bewijs bestaat. - Verpleegkundigen en Verzorgenden Nederland (V&VN)
Vanwege hun accreditati van de nascholing Integratieve Verpleegkunde en Gezondheidscoach.V&VN kent deze scholing maar liefst 120 accreditatiepunten toe, terwijl de eigen accreditatievoorwaarden expliciet verwijzen naar evidence-based practice.
Poll
Wat denkt de lezer van Kloptdatwel ervan? Daar zijn we uiteraard benieuwd naar. Geef uw commentaar in de reactiemogelijkheid hieronder en vul de poll in. Stem meteen als u uw mening al klaar hebt, maar wachten met stemmen kan natuurlijk ook om uw eerste oordeel mogelijk te laten beïnvloeden door de overwegingen van andere commentatoren. Soms volgde de jury van de Meester Kackadorisprijs de uitslag van onze poll, soms ook niet. Wie weet beïnvloedt uw stem dit jaar toch weer de keuze van de winnaar! Poll sluit op 1 oktober 2026 om 12.00 uur.

Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.