• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / (Bij)Geloof / Een preview van het Einde der Tijden in De Balie

Een preview van het Einde der Tijden in De Balie

20 December 2012 by Willem-Jan van Zeist 8 Comments

Een preview van het Einde der Tijden in De Balie 1
Kom je ook?

Hier op Kloptdatwel.nl zijn we niet de enigen die geïnteresseerd zijn in het Einde der Tijden, zoals bijvoorbeeld verwacht wordt op aanstaande vrijdag 21 december 2012. Debatcentrum De Balie in Amsterdam organiseerde deze week een Kenniscafé bestaande uit een rijk gevulde avond waarin op verschillende manieren de aanstaande verwoesting van onze planeet werd belicht.

De stemming zat er, skeptisch gezien, al direct goed in toen het volledige publiek aan het begin van het programma toegaf er wel vertrouwen in te hebben dat de aarde volgende week nog bestaat. Echter, iets later op de avond liet een aantal bezoekers doorschemeren wel wat te zien in de komende ‘verandering van bewustzijn’ over de hele wereld. Een enkeling verwoordde de teleurstelling over de negatieve blik hierop door de (veelal skeptisch georiënteerde) sprekers. Er is, klaarblijkelijk, enige discrepantie tussen de verschillende kampen over hoe er gedacht wordt over de vrolijkheid van het snel naderende vergaan van de aarde.

Het eerste onderdeel van de avond, een spoedcursus apocalyptisch denken, werd verzorgd door Maarten Keulemans die in zijn boek Exit Mundi ruim zeventig scenario’s voor het einde van de wereld verzameld heeft. De bijbehorende website, hoewel ietwat gedateerd ogend, biedt een schat aan informatie voor de ware ‘einde der tijden’-enthousiast. Mooi zijn ook de titels van zijn verkozen rampscenario’s zoals ZZAPP!, WHAMMO!, en BLUB… BLUB!

In een lezing die wat nuchterder van toon was, legde archeologe Laura van Broekhoven nog eens even rustig uit hoe het ook alweer zit met die Maya-kalender en hoe ze toch echt niet het einde van de wereld voorspeld hebben. Gesneden koek voor de doorgewinterde skepticus uiteraard! Ondertussen werd overigens duidelijk dat de aanwezige experts ook niet wisten hoe laat de wereld precies zou moeten vergaan, maar volgens de algemene consensus in de zaal zou dat om 12:11 uur vrijdag begin van de middag moeten zijn. Een beetje vroeg voor onze borrel [zie afbeelding], maar ja dat wisten die Maya’s toen natuurlijk nog niet!

Hierna werd Joke van Saane, godsdienstpsychologe aan de VU, door presentator Martijn van Calmthout1 aan de tand gevoeld over de vraag waarom mensen nou zo graag in doemscenario’s geloven. Vooral bij haar kwam het idee ter sprake dat mensen deze aanstaande gebeurtenissen vaak positief benaderen en reikhalzend uitkijken naar de komende veranderingen waarin het, in hun ogen, alleen maar beter kan worden. Als minst ‘skeptische’ spreker was het juist interessant dat ze deze andere kijk op het Einde der Tijden belichtte, terwijl de rest van de avond vooral ging over massa-uitstervingen door kometen, vulkanen en klimaatveranderingen. Er blijkt, zoals eerder gezegd, nogal uiteenlopende ideeën te zijn over hoe de zaken eruit zullen zien op 21 december 2012.

Verder stond er op het programma nog een ietwat deprimerende uiteenzetting door paleoklimatoloog Lucas Lourens over mogelijke planetaire doemscenario’s en de rol die de uitstoot van fossiele brandstoffen door de moderne mens kan spelen in een potentiële herhaling van een al eerder voorgekomen massa-uitsterving. Hierna was er nog even tijd voor een vrolijke afsluiter met een onzinfilmquiz over films met geheel toepasselijke thema’s, denk aan Armageddon, Deep Impact en The Matrix, uitgekozen door George van Hal. Ondanks het feit dat niemand uit onze Skepsis-delegatie het lukte om de quiz te winnen, was het toch zeker een leuke avond om op terug te kijken!

1. Martijn van Calmthout omschreef zich overigens als ‘gepatenteerd atheïst’ en blijkbaar zijn goddeloosheid zeer serieus neemt. Tenminste, dat of zijn woordgebruik is gewoon wat curieus.

Steun Kloptdatwel

Een preview van het Einde der Tijden in De Balie 2Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Een Fictieve Kolonel en een Bezorgde Burger
Next Entry »
Boek review: When Prophecy Fails

Filed Under: (Bij)Geloof, Bezochte activiteiten Tagged With: einde van de wereld

Reader Interactions

Comments

  1. Dennis says

    20 December 2012 at 10:38

    Het voordeel voor skeptici is dat ze zich kunnen verkneukelen bij het vrekregen gelijk. Zouden de doemdenkers gelijk krijgen dan lijkt me dat er nog weinig gelegenheid zal zijn tot sliep-uit gedrag richting de skeptici….

    Log in to Reply
  2. Ragnar764 says

    21 December 2012 at 00:50

    De skeptici zijn eigenlijk gewoonweg een stel angsthazen, i.p.v van kalm en onverschrokken het cruxiale moment af te wachten, gaan ze zich een stuk in hun kraag zuipen, zodat ze er nog weinig tot niets van zullen merken als deze duister voorspelling eventueel bewaarheid zou worden. 🙂   

    Log in to Reply
    • Willem-Jan says

      21 December 2012 at 11:32

      Dus eigenlijk heb ik een heel goed excuus om om tien over twaalf vanmiddag al aan het bier te gaan :).

      Log in to Reply
      • Ragnar764 says

        21 December 2012 at 13:03

        Ik zou zo gauw echt geen beter excuus kunnen bedenken. 🙂

        Log in to Reply
    • Renate1 says

      21 December 2012 at 16:48

       Ik ga geheel nuchter het einde tegemoet.

      Log in to Reply
      • Ragnar764 says

        21 December 2012 at 17:31

        Jij bent tenminste een vrouw naar mijn hart. 🙂

        Log in to Reply
  3. Constantia Oomen says

    21 December 2012 at 02:36

    De echte waarheid achter het einde van de kalender…

    Log in to Reply
  4. Constantia Oomen says

    21 December 2012 at 06:28

    Jongens, als ik straks nog op één oor lig in Amerika (wegens negen uur tijdverschil) of iets anders, willen jullie dan even wachten met het vieren van het einde van de wereld! Ik vind het namelijk niet eerlijk, ik wil ook meedoen! :p

    Het is toch wat met dat einde van de wereld, en al helemaal met al die tijdverschillen.

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Fluoride-angst?
30 June 2025 - Ward van Beek
Fluoride-angst?

Raad eens’, vraagt Cor van Loveren: ‘Het is begin jaren zeventig. Hoeveel gaatjes denk je dat een kind van vijf gemiddeld had?’ Het antwoord: achttien. ‘In haast elke tand zat wel een gat.’ Gemiddeld genomen dan. Er waren ook tanden…Lees meer Fluoride-angst? › [...]

James Randi test wichelroedelopers in Australië
11 June 2025 - SkepsisSiteBeheerder
James Randi test wichelroedelopers in Australië

In 1980 bezocht James Randi Australië op uitnodiging van Dick Smith om daar een test uit te voeren met wichelroedelopers.Lees meer James Randi test wichelroedelopers in Australië › [...]

Polarisatie juist goed voor democratie?
5 June 2025 - Ward van Beek
Polarisatie juist goed voor democratie?

.Soms lijkt het wel alsof we elkaar de hele dag de tent uit vechten. Op social media, bij verjaardagsfeestjes en in talkshows zijn we het oneens over vaccins, over Gaza, over vrouwenrechten. Dat blijkt ook uit onderzoek van het Sociaal…Lees meer Polarisatie juist goed voor democratie? › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

Science Based Satire: The Forces I Enabled Are Attacking Science Just Like They Said They Would. Here’s Why Left Leaning Public Health Experts are to Blame.
19 July 2025 - Jonathan Howard

No one could have foreseen these attacks on science and medicine. There were no warnings, and no one sounded the alarm bell. The post Science Based Satire: The Forces I Enabled Are Attacking Science Just Like They Said They Would. Here’s Why Left Leaning Public Health Experts are to Blame. first appeared on Science-Based Medicine. [...]

As Diseases Spread and Trust in the FDA Crumbles, Its Leaders Are Obsessed with an MRI Abnormality in 1 in 61,500 Males Ages 12-24
18 July 2025 - Jonathan Howard

Our medical establishment told people to "Stop Trusting the Public Health Establishment". Now, almost no one trusts our medical establishment. The post As Diseases Spread and Trust in the FDA Crumbles, Its Leaders Are Obsessed with an MRI Abnormality in 1 in 61,500 Males Ages 12-24 first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Your terrain, your fault? Germ Theory Denial 2025
17 July 2025 - Scott Gavura

Terrain theory is making a comeback, offering the illusion that illness is always preventable, and blaming the sick for being sick. The post Your terrain, your fault? Germ Theory Denial 2025 first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Klaas van Dijk Onnozele leidinggevenden ("bestuurders") die niet lezen, wat ze lezen niet begrijpen, en mocht dat toch het geval
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc JacobsRonald Meester, Jona Walk en Bram Bakker hebben een nieuwe versie gemaakt van hun in het Engels vertaalde preprint van
  • Hans1263 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Klaas van Dijk Voldoende reden om het Radboud te mijden als het enigszins kan. Kwakzalversnest.
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Hans1263, tot heden is er niets wat erop wijst dat het Radboud UMC hun arts Jona Walk, aldaar werkzaam op
  • Hans1263 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc JacobsHet is me duidelijk, @ Klaas van Dijk Het lijkt me heel simpel: wie zwijgt, stemt toe. Incompetentie en collaboratie

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in