• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Kort / Makeup: kijk mij, ik ben jong, gezond, vruchtbaar en heb interesse in jou!

Makeup: kijk mij, ik ben jong, gezond, vruchtbaar en heb interesse in jou!

16 November 2010 by Maarten Koller 3 Comments

De cosmetica industrie doet regelmatig claims over de werkzaamheid van producten in de trant van ‘verjongt de huid’, ‘vermindert de rimpel-diepte met 43%’ en ‘geeft u een gezonde uitstraling’. Om wat (door mij verzonnen) voorbeelden te noemen.  Of de claims nu waar zijn of niet, consumenten geloven er steeds minder van.

De reclame-waakhond in Engeland, de Advertising Standards Agency (ASA), heeft vorig jaar Bio-Oil op de vingers getikt, omdat ze meningen van gebruikers als objectief bewijsmateriaal aandragen. Een ander argument dat ze aandroegen in hun daarop volgende verdediging is dat ze zeggen ze het best verkochte middel tegen littekens te zijn in 21 verschillende landen, waaronder Engeland, en dat ze niet zo succesvol zouden zijn als het product niet effectief was. Interessant is dat cosmetisch chemicus Johann Wiechers de mening van personen soms wel toelaatbaar vindt, zijn onderbouwing lijkt echter te zijn dat het mag omdat in Amerika zeer vaak middels vragenlijsten ‘bewijs’ voor effectiviteit van producten wordt verkregen…

Een grote tak van de cosmetica industrie is natuurlijk de makeup, en Christie Wilcox, die op scienceblogs.com blogt onder de titel “Observations of a nerd”, beschreef afgelopen 4 november kort hoe het nou zit met de wetenschappelijke stand van zaken. Vooral het hoe en waarom het werkt. Ze laat zien dat het eigenlijk allemaal te maken heeft met het aantrekkelijk maken van jezelf: ‘kijk mij, ik ben jong, gezond, vruchtbaar en heb interesse in jou!’.

Makeup: kijk mij, ik ben jong, gezond, vruchtbaar en heb interesse in jou! 1
Photoshop: wanneer makeup gewoon niet genoeg is.

Onderzoek heeft aangetoond dat een vrouwen gezicht tijdens de vruchtbare periode van haar menstruatiecyclus. Makeup werkt omdat het de tekenen van vruchtbaarheid overdrijft of nabootst.
(…)
Een op de vijf mannen zeggen dat hun partner teveel makeup draagt en zelfs een op de tien zegt dat ze liever zien dat vrouwen helemaal geen makeup dragen. Leuk, maar keer op keer laat onderzoek zien dat mannen foto’s van vrouwen mét makeup als aantrekkelijker, zekerder, gezonder en intelligenter zien. Ze krijgen er zelfs het idee door dat ze waarschijnlijk meer verdienen en prestigieuzere banen hebben dan de foto’s van vrouwen zonder makeup.
(…)
En makeup is eigenlijk alleen te begrijpen in het licht van de evolutie.

Lees het hele artikel op scienceblogs.com: The Science of Makeup

Enkele celebreties met en zonder makeup

Makeup: kijk mij, ik ben jong, gezond, vruchtbaar en heb interesse in jou! 2
Manson: enger mét of juist zonder makeup?

UPDATE 17-11-2010:  Naar aanleiding van enkele opmerkingen over wat aan dit artikel nu skeptisch zou zijn heb ik een inleiding geschreven. Mijn insteek ‘werkt makeup nu eigenlijk?’ was blijkbaar niet bepaald duidelijk.

Steun Kloptdatwel

Makeup: kijk mij, ik ben jong, gezond, vruchtbaar en heb interesse in jou! 3Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
McDonalds hamburgers rotten niet?
Next Entry »
Justitie eist jaar voorwaardelijk tegen Jomanda

Filed Under: Kort, Wetenschap Tagged With: aantrekkelijkheid, evolutie, makeup, mannen, vrouwen

Reader Interactions

Comments

  1. Maarten says

    29 November 2010 at 17:18

    Eerlijk gezegd zie ik nog steeds niet wat hier skeptisch aan is. Heer Koller, wat bekritiseert u nou precies? Of is het enkel de link?

    De link tussen evolutie en eigenlijk wel modern gebruik dan ook riekt mij naar sociobiologie, op zich al een omstreden vakgebied. Het lijkt me best plausibel dat vrouwen er aantrekkelijker uit willen zien door make-up. Het werkt immers. Maar wil dat meteen zeggen dat ze er genetisch op zijn geprogrammeerd?

    Log in to Reply
  2. Maarten Koller says

    29 November 2010 at 17:56

    Ik bekritiseer eigenlijk niet, ik observeer in dit stuk eerder. Ik vond het opmerkelijk dat de cosmetica industrie claims doet waar consumenten steeds minder van geloven, terwijl uit studies blijkt dat in elk geval make-up wel degelijk effect heeft.

    Dit stuk schreef ik om eens te kunnen variëren op het standaard antwoord ‘nee’, wat hier regelmatig al dan niet expliciet voorbij komt op de impliciet gestelde vraag ‘kloptdatwel’: ja, het klopt wel, make-up werkt.

    Overigens zijn de vrouwen er niet genetisch op geprogrammeerd, maar juist ‘wij’, de mannen, wel. Ondanks dat wij (soms) beweren er niet gevoelig voor te zijn, we zijn het wel.

    Ik moet wel zeggen dat deze post niet een van mijn sterkste is: aangezien ik mijzelf al enkele keren heb moeten uitleggen is het niet goed genoeg geschreven, mijn excuses voor de onduidelijkheid.

    Log in to Reply
  3. Maarten says

    30 November 2010 at 08:09

    Aha, maar dan begrijp ik het een stuk beter. Kloptdatwel is jonge site en jullie moeten je draai misschien nog wat vinden. Voorlopig ziet het er goed uit, ik zal ze zeker blijven volgen.

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Verslag Skepsis-congres 2025
7 December 2025 - Ward van Beek
Verslag Skepsis-congres 2025

Door Niels Olfert, foto’s Thomas de Wit Een kwart van de eenentwintigste eeuw zit er alweer op. Op het congres van Stichting Skepsis blikten we terug en vooruit: was vroeger alles beter? En wat kan er nu beter?  Even wat onderbuikgevoelens: steeds meer mensen geloven in fabeltjes en…Lees meer Verslag Skepsis-congres 2025 › [...]

De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten
22 November 2025 - Pepijn van Erp
De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten

In hun ongeautoriseerde biografie van Wim Hof schetsen Volkskrant-journalisten Robert van de Griend en Anneke Stoffelen een ontluisterend beeld van de goedlachse goeroe. Het is allemaal nog veel erger dan je al dacht.Lees meer De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten › [...]

Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie
12 October 2025 - Ward van Beek
Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie

.Op 4 oktober vond in de Geertekerk in Utrecht het jaarlijkse symposium plaats van de Vereniging tegen de Kwakzalverij. Het thema dit jaar was Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie. Meester KackadorisprijsDe middag begon traditioneel met de toekenning van…Lees meer Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

RFK Decimates Vaccine Schedule
7 January 2026 - Steven Novella

As anticipated, RFK Jr. continues to be a wrecking ball on the American healthcare scene as HHS secretary. His latest move to undermine vaccines in any way possible is to reduce the number of vaccines on the routine vaccine schedule from covering 17 illnesses to covering only 11. This will have the predictable result of reducing vaccine compliance and increasing preventable disease. […] The post RFK Decimates Vaccine Schedule first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Revisiting the question of debating science deniers
5 January 2026 - David Gorski

Wealthy tech bro turned antivax crank Steve Kirsch attacked Paul Offit for refusing to debate antivaxxers, while Dr. Mike was "surrounded" by MAHA stans. These recent events led me to revisit the question: Is it ever a good strategy to publicly debate cranks? The post Revisiting the question of debating science deniers first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Detox 2026: What Big Wellness Wants You to Believe
2 January 2026 - Scott Gavura

Detox trends come and go. Modern “detox” claims, from microplastics to microbiome resets are marketing, not science. The post Detox 2026: What Big Wellness Wants You to Believe first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263
    on Hersenscan Kim Kardashian toont ‘lage activiteit’ en ‘gaten’, maar klopt dat wel?
    Als je zo "beroemd" bent als die mevrouw Kardashian, laat je dan zo'n onderzoek en het resultaat ervan zien aan
  • Hans1263
    on De linke weekendbijlage (1-2026)
    Er bestaan alleen zogenaamde paragnosten, ook te schrijven als "paragnosten".
  • Hans1263
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    @Klaas van Dijk Mevrouw Walk is met haar ondermijnende en naieve openbare uitspraken een flink afbreukrisico voor het Radboud UMC.
  • Klaas van Dijk
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    @Hans1263, iedereen kan zelf vaststellen dat de Radboud UMC arts Jona Walk "uitspraken op medisch gebied" van RFK Jr. "serieus
  • Hans1263
    on De linke weekendbijlage (1-2026)
    Ik kan me goed voorstellen dat Brigitte Macron en haar man zich gruwelijk ergeren aan complotverhalen over haar. Er blijft

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2026 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in