• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Wetenschap / Verkeerde bronnen in Google Scholar

Verkeerde bronnen in Google Scholar

7 February 2011 by Maarten Koller 4 Comments

Wetenschappelijke bronnen zijn belangrijk. Wie heeft onderzoek gedaan, op welke manier, met hoeveel personen, en wat kwam daar precies uit en waar moeten we op letten bij het interpreteren van die resultaten? Een goede bron bevat dat soort informatie en vaak nog veel meer. Dat is de reden dat je als student ook nooit naar zoiets als Wikipedia kunt verwijzen: het is leuk dat je daar iets hebt gelezen maar er is geen mogelijkheid om antwoord op bovenstaande vragen te krijgen. (En daarom bevat een goed Wikipedia-artikel dus ook voldoende verwijzingen naar gebruikte (wetenschappelijke) bronnen).

Google Scholar is een dienst van Google waarmee je in wetenschappelijke bronnen kunt zoeken. Het blijkt alleen dat hier ook bronnen in zijn opgenomen die op geen enkele manier wetenschappelijk te noemen zijn.

AnswersInGenesis.org, Creation.com (Creation Ministries International), en ICR.org (Institute for Creation Research) zijn alledrie creationistische organisaties. Creationisten geloven o.a. dat de aarde een aantal duizend jaar geleden gecreëerd is door een god.

We weten natuurlijk al enkele honderden jaren dat de aarde in elk geval veel ouder is dan dat en tegenwoordig kunnen we (met een zekere foutmarge) zeggen dat de aarde ongeveer 4,6/4,5 miljard jaar geleden ontstaan is. Dat is niet zomaar een feit. Er zijn allerlei verschillende dateringsmethoden gebruikt om tot die miljarden te komen. Elke observatie wijst op dat getal. En heel belangrijk: mocht er ooit informatie komen die keihard het tegendeel bewijst dan zal dit getal aangepast worden. Wetenschap negeert in principe geen herhaalbare observaties.

Creationisten daarentegen doen dat wel.  Vroeger dachten er veel meer mensen dat de aarde erg jong was (net zoals dat er veel mensen zijn die dachten dat hij nog veel ouder was). Maar hoe oud iets is, kun je testen. Via de wetenschappelijke methode zijn de testen gedaan en de uitkomst is wat de uitkomst is, of je het nu leuk vindt of niet. Creationisten vonden het echter niet leuk en bleven vasthouden aan hun geloof. Verwar trouwens creationisten niet per definitie met gelovigen; absoluut niet alle gelovigen gaan mee in de onwetenschappelijke creationistische ideëen.

Je kan je vast voorstellen dat je de publicaties van deze creationistische organisaties dus niet zou moeten tegenkomen in een wetenschappelijke literatuur-zoekmachine.

Er is inmiddels een petitie gestart om deze ‘bronnen’ te weren.

Alleen is de petitie waarschijnlijk zinloos want Google Scholar werkt ongeveer(1)als volgt(2): als pagina’s/pdf’s/tekst/andere documenten er simpel weg uit zien als een wetenschappelijke tekst, dan wordt het zeer waarschijnlijk opgenomen.

Dus tja, zolang de creationisten stukken schrijven waarin doen alsof het allemaal heel wetenschappelijk is, zal Google ze waarschijnlijk niet kunnen weren. Oppassen met je bronnen dus.

In deze tekst staan links naar Wikipedia pagina’s. Dat is niet bedoelt als bron maar juist als mogelijkheid om meer informatie te achterhalen, met daarin de eigenlijke bronnen. Voordat ik daar weer op gewezen wordt 😉

Bekijk hieronder de Bullshit aflevering over creationisme:
http://www.youtube.com/watch?v=jLRkV1-LMMs
http://www.youtube.com/watch?v=CkaKBXSxrko


Steun Kloptdatwel

Verkeerde bronnen in Google Scholar 1Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Carl Sagan and the armed spaceship of the imagination
Next Entry »
Wichelroede: gevaarlijke onzin

Filed Under: Wetenschap Tagged With: answers in genesis, bronnen, creation, creationisme, google, icr, petitie, scholar, wetenschappelijk

Reader Interactions

Comments

  1. Matthijs R. Koot says

    7 February 2011 at 19:03

    Ik heb de petitie ondertekend met de opmerking “Google Scholar would provide a better service to its users when it would be as least as careful about information as those users are”.

    Aan de andere kant: worden studenten en wetenschappers niet juist getraind om zèlf kaf van koren te scheiden, en geen enkele bron als “onverdacht” te beschouwen? Vormen creationistische organisaties een ander (groter?) probleem voor de gebruikers van Google Scholar dan bijvoorbeeld het ontbreken van onderscheid tussen wel/niet peer-reviewed publicaties, of tussen ongepubliceerde essays (bijvoorbeeld huiswerk dat studenten op hun homepage plaatsen) en artikelen in drukwerk?

    Er is trouwens een soort voorloper van Google Scholar die ook niet zonder problemen is: CiteSeer(.ist.pdu.edu), in 1997 ontwikkeld door NEC. CiteSeer heeft ongevraagd onder doi=10.1.1.109.8154 een onderzoeksrapport geïndexeerd dat ik samen met een studiegenoot heb geschreven in het kader van een opleiding. De aanwezigheid in de CiteSeer-index kan de suggestie wekken dat het gaat om een wetenschappelijke publicatie, en dat is het niet.

    Van mij mogen Google Scholar en CiteSeer (zijn er nog meer?) een hele grote disclaimer op hun beginpagina zetten en het oordeel over content aan de (daardoor beter geïnformeerde) gebruiker laten.

    Log in to Reply
  2. Heimdall says

    7 February 2011 at 19:41

    Toch wil men ook in Nederland (weer) proberen deze onzin een wetenschappelijke status te geven!

    http://www.refdag.nl/nieuws/binnenland/de_oude_wereld_scheppingsmodel_kans_geven_in_wetenschap_1_531951

    http://www.oude-wereld.nl/

    Log in to Reply
  3. Renate says

    7 February 2011 at 23:21

    Mijn hemel. En dit wordt dan gepresenteerd onder de noemer “Fair science”. Misschien kunnen de homeopaten en andere kwakzalvers hier ook nog iets van leren.

    Log in to Reply
  4. Martin Bier says

    8 February 2011 at 03:36

    Er wordt doorlopend touwgetrokken om Wikipedia. Uit onvrede met Wikipedia hebben rechtsreligieuzen in de VS 5 jaar geleden zelf een eigen alternatief, “Conservapedia.com,” opgezet. Afgelopen zomer was er in de bloggerswereld wat ophef over een conservapedia artikel over de relativiteitstheorie (http://conservapedia.com/Counterexamples_to_Relativity). Dit artikel is zo volslagen krankzinnig dat je niet weet of je nu moet gaan huilen of lachen. Maar het bleek dus niet om een grap of om sabotage van de site te gaan.

    In het parallel universum dat de “religious right” heeft gecreeerd is er trouwens ook een “peer reviewed” creationistisch tijdschrift (http://www.creationresearch.org/about_crs.htm). Daar worden serieuze “baraminologische” debatten gevoerd over ezel en paard: kwamen ze samen van Noachs Ark af of is dit onderscheid daarna ontstaan?

    Martin Bier

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
‘Dat kán geen toeval zijn!’
30 September 2026 - Ward van Beek

. Over dwalingen in de rechtszaal Rechters en juristen moeten vaak oordelen over kansen en waarschijnlijkheden, maar dat blijkt lastig. Denkfouten liggen dan op de loer – met soms dramatische gevolgen. ‘Mensen geloven niet in toeval’, hoort Erna van Balen…Lees meer ‘Dat kán geen toeval zijn!’ › [...]

Alles ADHD
24 September 2026 - Ward van Beek

. ADHD lijkt zich goed te lenen voor ludieke filmpjes op sociale media, vol overdrijving en halve waarheden. Vaak gaan ze over hoe je ADHD herkent. Praten mensen zichzelf zo al scrollend ADHD aan of valt het wel mee? Anouk…Lees meer Alles ADHD › [...]

In Memoriam Frank Israël
23 September 2026 - SkepsisSiteBeheerder

De emeritus hoogleraar astronomie was voorzitter van Stichting Skepsis van 2012 tot 2023.Lees meer In Memoriam Frank Israël › [...]

RSS Error: Retrieved unsupported status code "404"

“Is it Your Assertion That Picking Headlines of Dead Kids is a Good Way to Evaluate a Policy?”
16 October 2026 - Jonathan Howard
“Is it Your Assertion That Picking Headlines of Dead Kids is a Good Way to Evaluate a Policy?”

What matters more than reality itself? The post “Is it Your Assertion That Picking Headlines of Dead Kids is a Good Way to Evaluate a Policy?” first appeared on Science-Based Medicine. [...]

I Used to Wonder How the Tuskegee Experiment Could Have Happened. No More.
15 October 2026 - Jonathan Howard
I Used to Wonder How the Tuskegee Experiment Could Have Happened. No More.

The cowards and sycophants who enabled, promoted, and normalized MAHA in any way are collectively to blame for its attempt to do Tuskegee 2.0. The post I Used to Wonder How the Tuskegee Experiment Could Have Happened. No More. first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Keep An Eye On This Ebola Outbreak
14 October 2026 - Steven Novella
Keep An Eye On This Ebola Outbreak

Ebola is a deadly disease caused by the orthoebolavirus group of viruses. It is infamous for being extremely deadly, with a mortality rate as high as 80-90%. Luckily, it only spreads by direct contact with body fluids, not through the air. However, it is mainly a problem in sub-Saharan Africa, where the lack of infrastructure and some cultural practices can cause it […] The post Keep An Eye On This Ebola Outbreak first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263
    on De linke weekendbijlage (41-2026)
    Had men met de "ontmaskering" van meneer Wilbrink niet héél éven kunnen wachten tot hij overleden zou zijn? Meneer is
  • Hans1263
    on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs
    Mee eens. Brickhouse weet het beter. Daarom stelde ik hierboven de vraag of ze misschien bekend zou zijn met de
  • Renate1
    on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs
    Het zijn de anderen die moeten veranderen, opdat mevrouw Steenhuis niet hoeft te veranderen. In de spiegel kijken is te
  • Hans1263
    on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs
    @Klaas van Dijk Misschien bedoelt ze daar haar zogeheten "positieve leefstijlverandering" mee? Mogelijk bedoelt madame evenwel helemaal niet
  • Klaas van Dijk
    on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs
    @Renate1 en @Hans1263, volgens dezelfde Ingrid Steenhuis, zie hierboven, was ik "niet bereid mij loyaal en dienstbaar op te stellen".

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2026 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in