• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Skeptische TV / Skepsis Congres 2014 – Universitaire onwetenschap: een échte nachtmerrie – Gustaaf Cornelis

Skepsis Congres 2014 – Universitaire onwetenschap: een échte nachtmerrie – Gustaaf Cornelis

21 February 2015 by Björn 6 Comments

Op 8 November 2014 was in de Jaarbeurs in Utrecht het jaarlijkse Skepsis Congres. De lezingen van die dag zijn vastgelegd en zijn te vinden op Youtube. Hieronder de informatie en een link naar de vierde spreker op het Congres dr. G.C. Cornelis.

dr. G.C. Cornelis is hoofddocent wetenschapsfilosofie aan de Vrije Universiteit Brussel en de Universiteit Antwerpen. In 2013 publiceerde hij Eerlijke wetenschap.

Het stinkt in de tuin van akademos. Absurd hoge werkdruk en een kille administratie leiden tot oneerlijke wetenschap, onbetrouwbare resultaten en onzinnige kennis. De schade die deze onwetenschap aan ons wereldbeeld toebrengt, doet het maatschappelijke effect van de kolderieke pseudowetenschap verbleken.

Steun Kloptdatwel

Skepsis Congres 2014 - Universitaire onwetenschap: een échte nachtmerrie - Gustaaf Cornelis 1Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Chiropractors en antivaccinanten vangen bot bij de rechter
Next Entry »
Prins Laurent blijft verbazen: “ik heb dagelijks contact met overledenen”.

Filed Under: Skeptische TV, Wetenschap Tagged With: skepsis congres, statistiek, wetenschappelijke fraude

Reader Interactions

Comments

  1. Constantia Oomen says

    21 February 2015 at 21:11

    Trouwe fan meldt zich weer. Ook bekeken. Hoge kwaliteit sprekers dit jaar. Duidelijke spreker, doet het geheel uit zijn hoofd, gesteund door zijn geduldige beelden.

    Een beetje afgeleid door mijn lieve vrienden JW en Pepijn die naast elkaar zitten op 5 tot tien over twaalf… (onverstoorbaar en geconcentreerd luisterende JW en mooi-haar en mooie-iPad (?), Pepijn)

    Het is wel grappig, deze spreker stemt zowel overeen met de vorige spreker, Ruud Abma, als dat hij ervan af wijkt (is dit correct Nederlands?). Rond 17 en 38.30 minuten hoor ik hem op peer review ingaan (er waren meer momenten); dat waar Ruud Abma zo voor was om fraude in de wetenschap tegen te gaan, daar is Gustaaf helemaal niet zo voor, hij ziet daar geen oplossing in.

    Sowieso vind ik het een goede zaak dat men tijdens dit skeptische congres blijk geeft van gezond en eerlijk zelfinzicht: dat ook de wetenschap op de schuine helling staat, niet alleen de maatschappij door pseudowetenschap (uit de alternatieve sector). Tegenstanders van Skepsis moeten zich stevig achter de oren krabben bij hun eigen dus schijnargument dat skeptici- wetenschappers niet kritisch naar zichzelf (durven) kijken.

    Rond 31.37 is er op verzoek van de spreker geknipt in de lezing, dit wekt vanzelfsprekend mijn nieuwsgierigheid: betreft het inhoudelijke censuur of een stevige hoestbui?

    Rond 34.30 hoor ik Gustaaf Cornelis bevestigen wat Ruud Abma zei: mensen in de wetenschap moeten weer de tijd krijgen; al die tijd- en publicatiedruk zorgt ervoor dat potentiële top wetenschappers er zelfs voortijdig uitstappen. Men heeft immers ook nog een privé leven of ambieert er een.

    Getraind speaker Gustaaf Cornelis gaat heel gedienstelijk naar de juiste sheet terug als een vraagsteller daarop in gaat (rond 47.30 minuten).

    Twee keer hoor ik Gustaaf zeggen dat er meer geknuffeld dan wel meer liefde moet worden gegeven aan de wetenschappers die het goed doen (volgens spreker gaat maar liefst bijna eenderde van de wetenschappers de fout in, rond 20.34 minuten).

    Ik zie hier dus een pleidooi voor meer menselijkheid in de wetenschap die er juist voor zal gaan zorgen dat de wetenschap weer gezonder kan gaan worden. Amen tot that, lijkt mij. En hugs vanuit California.

    Log in to Reply
    • hskep says

      23 February 2015 at 11:29

      Inderdaad heel fijn, deze aandacht voor de problematische kanten van de reguliere wetenschap. Past ook mooi bij het actuele thema’s als ‘data transparancy’ en de All Trials Campaign, pogingen om de echte data betreffende farmaceutische onderzoeken boven tafel te krijgen.
      En wat een verschil met de alternatieve wereld. Daar heb ik nog nooit iets van openlijke, kritische zelfbeschouwing mogen zien.

      Log in to Reply
      • Constantia Oomen says

        23 February 2015 at 12:38

        Nu je het zegt. Al dat gepraat, het rondstrooien van Deepak achtige nietszeggendheden dat nog steeds zo populair is (ik kijk even om me heen, je hoeft bepaald niet ver te zoeken, deze bijvoorbeeld: Liefde is vriendelijk pic.twitter.com/QxAC4yvYHl – is dat zo?)
        De vele boeken, tijdschriften en cursussen over spiritualiteit, ze komen holler over dan ooit.
        Je ziet nu nooit eens een congres in de new age sector met de titel: Wat is er mis in de ‘spirituele wereld’… Wat het meest nodig is, bestaat niet eens of wordt angstvallig vermeden, echt nadenken is blijkbaar not done.

        Een lichtend voorbeeld ja, dit.

        Log in to Reply
  2. Albert_van_der_Heijden says

    25 February 2015 at 01:30

    Zonder me te storen aan verdere kennisnamemogelijkheden, stel ik de kreet ‘oneerlijke wetenschap’ in vraag; het klinkt als ‘alternatieve geneeskunde’, alsof er sprake is andere geneeskunde dan bewezen geneeskunde. Is ‘oneerlijke wetenschap’ niet beter te vervangen door het veel duidelijker ‘bedrog’ versus ‘geverifieerde feiten’? Want wat is anders ‘wetenschap’ behalve dan ‘eerlijk’? Is er een wetenschap die een verifieerbare wetenschap is anders dan dat? Zijn er 2 soorten die aanspraak kunnen maken op verifieerbaarheid? -En vooropgesteld dat dat zo is, kunnen we die ook kennen, en welke kunnen we dan vertrouwen? ‘Eerlijk’ lijkt me een overbodig adjectivum wat andere dingen aan het verklaren gaat dan datgene wat verklaart dient te worden: het sticht uitsluitend verwarring, en lijkt de wetenschap niet te dienen, behalve dan die van de oplichters; ergo, het lijkt sterk op een ‘valsheid in geschrifte’. Waarvan acte.

    Log in to Reply
    • Hans1263 says

      25 February 2015 at 11:42

      “Oneerlijke wetenschap” is hetzelfde als “geen wetenschap”, bedrog dus en oplichting van de geldschieters.
      “Alternatieve geneeskunde” is gelijk aan nietsdoen en is geen geneeskunde. Dus bedrog en oplichting van de patiënten.

      Log in to Reply
    • Pietje says

      28 February 2015 at 05:18

      @Albert, zo problematisch zou het toch niet moeten zijn om het kaf van het koren te scheiden, gegeven het feit dat we al zo lang beschikken over duidelijke wetenschappelijk criteria om het kaf van het koren te scheiden.

      Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Error
  • Error
  • SBM

RSS Error: WP HTTP Error: cURL error 7: Failed to connect to skepsis.nl port 443 after 12 ms: Connection refused

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

Dr. Marty Makary Was Paid $130,357 By Pharma.  Is His “Undue Influence” Affecting the FDA?
9 January 2026 - Jonathan Howard

Can a pharma shill doctor call other doctors pharma shills? The post Dr. Marty Makary Was Paid $130,357 By Pharma.  Is His “Undue Influence” Affecting the FDA? first appeared on Science-Based Medicine. [...]

RFK Jr. Decimates Vaccine Schedule
7 January 2026 - Steven Novella

As we have been warning for months that he would do, HHS Secretary Robert F. Kennedy, Jr. is coming to take away your vaccines. His opening gambit is to remake our system in the image of Denmark, but he won't stop there. The post RFK Jr. Decimates Vaccine Schedule first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Revisiting the question of debating science deniers
5 January 2026 - David Gorski

Wealthy tech bro turned antivax crank Steve Kirsch attacked Paul Offit for refusing to debate antivaxxers, while Dr. Mike was "surrounded" by MAHA stans. These recent events led me to revisit the question: Is it ever a good strategy to publicly debate cranks? The post Revisiting the question of debating science deniers first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Klaas van Dijk
    on De linke weekendbijlage (2-2026)
    Morgen is er dan eindelijk een rechtzaak tegen de zelfbenoemde dominee Pieter Kuit van BPOC2020. Er ligt in ieder geval
  • Hans1263
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    @Klaas van Dijk Bij mij komt in dit kader het woord "omerta" op, inclusief de u vast wel bekende connotatie
  • Klaas van Dijk
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    @Hans1263, ik durf niet te voorspellen wat de vervolgstappen van het Radboud UMC zullen zijn. Wel staat vast dat hun
  • Renate1
    on De linke weekendbijlage (2-2026)
    Tja, Grok werkt met AI en dat wil wel eens mis gaan. Ik vind bij het AI overzicht over mezelf
  • Hans1263
    on De linke weekendbijlage (1-2026)
    @Renate1 Hordes mensen die niet zelf in staat zijn hun problemen op te lossen en zich laten bedonderen door deze

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2026 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in