• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Skepticisme / Handlezers zelf onder de loep genomen

Handlezers zelf onder de loep genomen

1 August 2015 by Leon Korteweg 22 Comments

Je kent het wel: je zit in een moeilijke periode in je leven, hebt wellicht relatie-, gok- of gezondheidsproblemen en je bent onzeker over je toekomst. Je bent op zoek naar iemand die je gerust kan stellen dat het allemaal wel goed komt en wellicht praktisch advies kan geven. Gelukkig zijn er dan allerlei mensen die je wel willen helpen. Dat kunnen vrienden of familieleden zijn, of deskundigen die je er geld voor betaalt. Maar net als de ene vriend de andere niet is, is ook de ene expert de andere niet, en zeker als het gaat om toekomstadvies lopen er ook heel wat dubieuze figuren rond die niet per se het beste met je voor hebben.

Ergens in dat rijtje zijn de handlezers(*): waarzeggers die aan de hand van de lijntjes op je hand beweren je toekomst te kunnen ‘lezen’. Maar kunnen zij echt je toekomst voorspellen? Of stellen ze eigenlijk meer vragen dan ze antwoorden geven? Wat zijn die antwoorden eigenlijk waard? Zijn sommige van de meer concrete adviezen niet heel gevaarlijk voor bijvoorbeeld je gezondheid of financiën? Is het niet gewoon een standaard praatje dat ze elke klant vertellen? En zijn ze uiteindelijk niet gewoon uit op je geld?

De Good Thinking Society onderzocht het allemaal met een verborgen camera. Het kostte aardig wat Britse ponden om het te kunnen aantonen, maar het (best wel verbijsterende) resultaat mag er zijn en is dan ook bedoeld om een groot publiek te waarschuwen voor dit soort zeer twijfelachtige praktijken die we naar alle waarschijnlijkheid wel oplichterij mogen noemen.

Deel 1: Michael onderzoekt of de handlezeres wel echt iets over hem weet of maar doet alsof. Hij krijgt meer vragen dan antwoorden.

Deel 2: Alice heeft een ongeneeslijke ziekte, Laurie doet alsof hij gokverslaafd is. Wat voor adviezen zal de handlezeres geven?

Deel 3: een vergelijking van alle antwoorden in alle drie lezingen en een extra lezing bij de dochter van de handlezeres die hetzelfde beroep heeft. Het lijkt nogal gerepeteerd, hè?

(*) [Redactie: zoals onlangs op Kloptdatwel is besproken zijn er ook handlezers die niet aan toekomst voorspellen doen en een iets serieuzere indruk maken, waarvan het overigens de vraag blijft of die tot meer waarachtige uitspraken over iemand kunnen komen louter op grond van de lijnen van de hand.]

Steun Kloptdatwel

Handlezers zelf onder de loep genomen 3Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Smakeloze reclame voor Traditionele Chinese Geneeskunde afgekeurd
Next Entry »
Hogere gezondheidszorgkosten bij homeopathie als aanvullende zorg

Filed Under: Skepticisme, Skeptische TV Tagged With: handlezen, oplichting, paranormaal, pseudowetenschap

Reader Interactions

Comments

  1. Constantia Oomen says

    1 August 2015 at 07:19

    Beland in het rijk van Hades, waar de zon niet schijnt.
    Zo iemand en zulk gedrag kom je in je nachtmerries tegen. Ik heb dit bekeken voor het slapen gaan. Als dat maar goed gaat.

    Inderdaad, deze robot achtige mevrouw kan net zo goed een bandje afspelen.
    Er zijn ook mensen die echt naar de lijnen en meer kijken. Je kunt daar best uitspraken over wagen, als ook over de betekenis van de lengte van de kootjes in verhouding tot elkaar, de dikte van die kootjes (drie delen, elk deel staat voor iets), de knokkels in je vingers, de maantjes op je nagels. In het (verre) verleden las ik met enige regelmaat boeken over handen en handlijnkunde.
    De lengte van de duim, enzovoort. Ik kan best een beetje iemands hand lezen. Eerlijk gezegd denk ik dat ik intellectuele en filosofische hoogvliegers er tussenuit haal. Aan handen kun je wel iets zien.
    Sommige handen zijn heel kinderlijk, andere artistiek of intelligent. Vergeet ook niet praktische zaken als: heeft iemand werkhanden, denk ook aan eelt, of verwende handen.
    Maar ik zelf zie dus meer in hand in het algemeen lezen, dus de bouw, niet de lijnen! De lijnen zeggen mij een stuk minder dan de fysionomie van de hand.
    Vraag: wie denkt dat de handen van een zeer knappe kop hetzelfde kunnen zijn als die van een laten we zeggen ‘simpel’ iemand?

    Log in to Reply
  2. FVerweven says

    1 August 2015 at 11:43

    Wat ziet dat er ongelooflijk ongeïnteresseerd uit, dat standaard riedeltje.
    Na al die jaren moet dat ook wel vermoeiend zijn om steeds weer hetzelfde te vertellen.

    Niet verder vertellen want dan zou iemand anders kunnen merken dat die hetzelfde verhaal heeft gekregen. Als je überhaupt in staat bent die woordenstroom enigzins in je op te nemen en te onthouden.

    Zie ook hoe ze actief de klanten de deur uit werkt, eerst dat bovenlichaam vol naar voren om het einde van het verhaal te benadrukken en daarna fluks dat deurtje opentrekken.
    Dream over.

    Log in to Reply
    • Constantia Oomen says

      1 August 2015 at 12:11

      Niet verder vertellen want dan

      Dat dacht ik ook.

      Dream over

      Zeer goed uitgedrukt. Maar dan toch in retrogressie: nachtmerrie.

      Log in to Reply
      • FVerweven says

        1 August 2015 at 22:14

        Als u het heel erg met iemand eens bent, geef dan een plusje, klaar.

        Niet die zinloze opmerkingen plaatsen van “geheel mee eens” die niets nieuws toevoegen en waar we er al veel te veel van hebben.

        Log in to Reply
  3. Hans1263 says

    1 August 2015 at 14:05

    Ordinair en peperduur kermisvermaak, meer is dit niet. Ik ben ervan overtuigd dat handlezers die “een iets serieuzer indruk maken” er evenmin iets van bakken, er ook niet in slagen meer te produceren dan redelijk voorspelbare algemeenheden.
    Er was kortgeleden al een discussie over dit onderwerp op deze site. Is er intussen voortgang geboekt met een serieus proefje met volle medewerking van een handlezer die “een serieuze indruk maakt”? Laat me raden… Nee, denk ik.

    Log in to Reply
    • Pepijn van Erp says

      1 August 2015 at 14:29

      Ik vermoed dat de dame in kwestie op vakantie is, ik probeer het contact begin september te herstellen.

      Log in to Reply
      • Hans1263 says

        1 August 2015 at 17:40

        Ik hoop en verwacht dat de proef een succes wordt, dan zijn we voorgoed van deze flauwekul af. Wat ik met succes bedoel, zal duidelijk zijn.

        Log in to Reply
        • FVerweven says

          1 August 2015 at 17:48

          Dat geloof je toch zelf niet?

        • Hans1263 says

          1 August 2015 at 18:21

          Ik bedoel dat er dan na dit proefje met zekerheid voor eens en voor altijd kan worden gezegd dat handlezen pure onzin is. Wat goedgelovigen dan willen geloven en doen, moeten ze zelf maar weten.

        • FVerweven says

          1 August 2015 at 19:49

          Ogilvy is nog steeds aan de bak ondanks zijn mislukte test bij Randi.
          Zijn mede-kwakkers zijn sindsdien niet massaal werkloos geworden.

          De ontkenners zullen zeggen “die jullie getest hebben is helemaal geen echte handlezer”.

          Dus in een serieuze discussie kun je er wat mee, maar het verschijnsel en de klandizie zullen niet echt veel afnemen.

        • Hans1263 says

          2 August 2015 at 09:15

          Dan kom je terecht in kwakkersargumenten die aangeven dat je ALLE “bewijzen” moet ontkrachten. Dat zij zo. En dat kwakkers werk houden, idem. In ieder geval kun je na het proefje overal rondvertellen dat het pertinent onzin is, zoals dat ook geldt voor het perpetuum mobile etc. En dat is dan de winst.

        • Renate1 says

          2 August 2015 at 13:28

          Helaas helpt het niet, of nauwelijks. Zelfs als een consumentenprogramma kletskoekverkopers ontmaskert, blijft het toch doorgaan. De waarzeggers, kaartleggers en helderzienden blijven het scherm van de TV vervuilen.

        • Hans1263 says

          2 August 2015 at 16:51

          Ik ben niet zo naief dat ik denk dat het helpt. Wat ik beweer, is slechts dat we na afloop van het proefje ons voortdurend kunnen beroepen op dat proefje met de simpele conclusie dat handlezen onzin is. Wie zo dom is dat hij dan niet horen wil, die hoort dan maar niet.

      • Constantia Oomen says

        2 August 2015 at 20:55

        Ze zijn altijd op vakantie als jij ze wilt contacteren, zet je dat niet aan het denken? 😉

        Log in to Reply
  4. Constantia Oomen says

    2 August 2015 at 20:51

    Ik krijg trouwens de indruk, naar die drie clips kijkend, dat die mevrouw niet eens naar de lijnen keek. Echt wel heel erg, laat dan in ieder geval blijken dat je belezen bent. 😀

    Log in to Reply
    • Hans1263 says

      3 August 2015 at 08:13

      Mevrouw ratelt totaal ongeinteresseerd een uit het hoofd geleerd lesje af, vaak met dezelfde zinnen. Het maakt dan ook geen enkel verschil of ze hand”leest” of niet. Het gaat alleen om winstoptimalisatie: de klant zoveel mogelijk laten betalen en hem of haar zo snel mogelijk weer buiten knikkeren, zodat er gauw weer een nieuw slachtoffer binnen kan komen. Dat doet me sterk denken aan zekere dames die achter rood verlichte ramen zitten.

      Log in to Reply
      • hskep says

        3 August 2015 at 11:24

        Hans, dat is niet aardig tegenover de dames achter die rood verlichte ramen. Velen van hen zijn vriendelijk, betrokken en doen hun werk gewoon goed. Daar word je als klant niet bedonderd maar krijg je waar je voor betaalt.

        Log in to Reply
        • Hans1263 says

          4 August 2015 at 08:45

          Ik denk dat u een te rooskleurig beeld hebt van prostitutie.

        • hskep says

          5 August 2015 at 22:29

          Ik denk dat er over het algemeen een te negatief beeld wordt geschetst van prostitutie.
          Mijn punt hier is vooral dat de vergelijking tussen handlezeressen en hoeren niet opgaat. Bij de eersten word je bedonderd, krijg je niets voor je geld. Bij de laatsten krijg je, zoals afgesproken, seks voor je geld. Dat is geen oplichterij.

        • Hans1263 says

          6 August 2015 at 18:20

          In beide gevallen krijg je illusie. Als u tevreden bent met de illusie van echte seks, seks dus die van beide kanten komt, prima dan. Ik bedoelde vooral het aspect van winstoptimalisatie. We zijn het eens over de oplichterij van de handlezeres.

  5. FVerweven says

    4 August 2015 at 01:38

    Nog zoiets:

    Guy Goes Undercover To Prove Psychics Aren’t Psychic

    “I see a long life.”

    http://www.huffingtonpost.com/entry/psychics-palm-reading-undercover_55bf8a96e4b0d4f33a03580a?ncid=txtlnkusaolp00000592

    Log in to Reply

Trackbacks

  1. Lectuur op zaterdag: handlezers, controverse en een dronken student | X, Y of Einstein? says:
    15 August 2015 at 07:38

    […] Handlezers zelf onder de loupe genomen. […]

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
James Randi test wichelroedelopers in Australië
11 June 2025 - SkepsisSiteBeheerder
James Randi test wichelroedelopers in Australië

In 1980 bezocht James Randi Australië op uitnodiging van Dick Smith om daar een test uit te voeren met wichelroedelopers.Lees meer James Randi test wichelroedelopers in Australië › [...]

Polarisatie juist goed voor democratie?
5 June 2025 - Ward van Beek
Polarisatie juist goed voor democratie?

.Soms lijkt het wel alsof we elkaar de hele dag de tent uit vechten. Op social media, bij verjaardagsfeestjes en in talkshows zijn we het oneens over vaccins, over Gaza, over vrouwenrechten. Dat blijkt ook uit onderzoek van het Sociaal…Lees meer Polarisatie juist goed voor democratie? › [...]

Ype & Ionica zijn Skeptisch
5 June 2025 - Ward van Beek
Ype & Ionica zijn Skeptisch

Zier hier de hele strip!  [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

Real Time Computer Communication
18 June 2025 - Steven Novella

For those with advanced ALS (amyotrophic lateral sclerosis) or certain brainstem strokes, they can be what is referred to as “locked in”. They are mostly paralyzed. A tip of the basilar artery brainstem stroke, for example, can leave one only able to move their eyes. Many with ALS, long before they get to this point, lose the ability to speak because of […] The post Real Time Computer Communication first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Infection Control/Infection Prevention
17 June 2025 - Mark Crislip

Summertime. And the living is easy. Janice Joplin has to be the best singer. Ever. There may be those in the comments who disagree, but remember, within the context of the blog, what I write is canon. Which is not the same as being true. Canon. Any-who. I spend summer on the front porch and rarely venture inside. Outside has had the […] The post Infection Control/Infection Prevention first appeared on Science-Based Medicine. [...]

RFK Jr.’s vaccine committee bloodbath: I hope you’re all up-to-date on your vaccines…
16 June 2025 - David Gorski

...because the CDC schedule is about to start shedding vaccines the way antivax newly appointed ACIP members think people vaccinated against COVID-19 shed spike protein. Ground zero for RFK Jr.'s extinction-level event with respect to public health is vaccines and the committee that recommends them for the CDC schedule. The post RFK Jr.’s vaccine committee bloodbath: I hope you’re all up-to-date on your vaccines… first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (24-2025)@Renate1 Als het ooit zo walgelijk en primitief zou moeten, zou ik geen hap door de keel kunnen krijgen. Dan
  • Renate1 on De linke weekendbijlage (24-2025)Er zijn natuurlijk eetbare planten te vinden in de stad, waar zij ze ook vond. Ze bakte het een en
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (24-2025)@Renate1 Het is op klompen aan te voelen dat er niet voldoende natuur in Nederland is om 18-miljoen (of zijn
  • Martin Bier on Koud maanlicht? Een klein skeptisch onderzoekHet is niet moeilijk om dit soort dingen gewoon op te zoeken. Maanlicht heeft een sterkte van maximaal 0,0034 watt
  • Renate1 on De linke weekendbijlage (24-2025)Gisteren was in 'Met het oog op morgen' iemand te gast, die een half jaar leefde van wat ze in

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in