• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Gezondheid / Antivaxxers jubelend over tot twee keer toe ingetrokken studie

Antivaxxers jubelend over tot twee keer toe ingetrokken studie

20 May 2017 by Pepijn van Erp 2 Comments

‘Studie: gevaccineerde kinderen heftig ongezonder!’ kopt een bericht op de beruchte kwakwebsite Wanttoknow.nl. Eindelijk zou er eens een serieus onderzoek gedaan zijn waarin de gezondheid van gevaccineerde kinderen is vergeleken met die van ongevaccineerde. De studie zou bevestigen wat antivaxxers al jaren roepen: dat autisme en ADHD veel vaker voorkomen bij kinderen die netjes hun prikken krijgen. En er zou nu ook blijken dat ze meer kans lopen op allerlei andere aandoeningen. Er klopt echter geen bal van. De studie waar het om gaat is een puinhoop en is achtereenvolgens door twee journals, die niet bepaald bekend staan om hun gedegen peer review, ingetrokken.

Antivaxxers jubelend over tot twee keer toe ingetrokken studie 1

Het gaat om een onderzoek onder 666 kinderen die thuisonderwijs kregen. Dit is niet bepaald een groep die je representatief kunt noemen voor de gehele populatie. Dat blijkt ook wel uit de verdeling van kinderen die wel, niet, of gedeeltelijk aan het vaccinatieprogramma tegen kinderziektes hadden deelgenomen. Maar liefst 39% was helemaal niet gevaccineerd en van de gevaccineerden had minder dan de helft alle prikken uit dat programma gekregen. Daarnaast werd alle data verzameld door de moeders te ondervragen, zowel wat de vaccinatiestatus betreft als het voorkomen van aandoeningen en de ziektegeschiedenis. Weinig objectief dus. Alleen al vanwege de manier waarop deze dataset bijelkaar is gesprokkeld, zou je elk resultaat daaruit beter maar negeren; je kunt er echt niets mee.

Volgens antivaxxers zou het zogenaamd de eerste keer zijn dat er een vergelijking zou zijn gemaakt tussen gevaccineerden en ongevaccineerden, maar dat klopt ook al niet. De journals waar het om gaat, in eerste instantie Frontiers in Public Health en daarna Journal of Translational Science, zijn (online) uitgaves van organisaties die niet bepaald een goede reputatie hebben. De peer review bij Frontiers werd bijvoorbeeld gedaan door een chiropractor en iemand die er nauwelijks ervaring mee had. Frontiers stelde bij de intrekking heel lafjes dat het artikel slechts ‘provisional accepted’ was.
Als zulke platforms zo’n studie al intrekken, kun je er eigenlijk wel van uitgaan dat het wel heel erg duidelijk om onzinwetenschap gaat. Antivaxxers zien in de intrekking natuurlijk eerder een paniekreactie van BigPharma en alles dat onder hun invloed staat.

Waarom antivaxxers zo blij zijn met deze studie is alleen maar te verklaren uit het feit dat de zogenaamde resultaten hun waanideeën lijken te bevestigen. De manier waarop de studie tot stand is gekomen is mijns inziens al genoeg om ‘m in de prullenbak te gooien, maar voor wie graag de dirty details induikt, kan ik de volgende blogs aanraden:

  • VACCINESWORKBLOG: Why this vaxed v. unvaxed study is not valid: Update: Study retracted AGAIN.
  • Retraction Watch: Updated: Vaccine-autism study retracted — again
  • Science Based Medicine: Two (now retracted) studies purporting to show that vaccinated children are sicker than unvaccinated children show nothing of the sort (geeft ook links naar de inmiddels ingetrokken artikelen).

Steun Kloptdatwel

Antivaxxers jubelend over tot twee keer toe ingetrokken studie 2Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
In De Balie: Well Fed – documentaire over genetisch gemodificeerde landbouw
Next Entry »
Quaning – onzin opgediend op een bedje van theoretische natuurkunde

Filed Under: Gezondheid Tagged With: antivaccinatie mythes, autisme, vaccinaties, wanttoknow

Reader Interactions

Comments

  1. Wilma S. says

    30 May 2017 at 18:25

    Quote uit artikel:

    Waarom antivaxxers zo blij zijn met deze studie is alleen maar te verklaren uit het feit dat de zogenaamde resultaten hun waanideeën lijken te bevestigen.

    Jannes Koetsier, helaas nog steeds geregistreerd als arts, hierover in discussie met Gert Van Dijk:
    https://twitter.com/artsJannes/status/869564969452544001

    Koetsier concludeerde vandaag nog steeds:

    . Beter onderzoek van niet gevaccineerde kinderen vergelijken met wel gevac. moet toch mogelijk zijn en is nodig.

    Hoe diep Koetsier nog verder kan zakken, is afwachten.

    Log in to Reply

Trackbacks

  1. 3engineers says:
    11 January 2022 at 16:14

    1revealed

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Verslag Skepsis-congres 2025
7 December 2025 - Ward van Beek
Verslag Skepsis-congres 2025

Door Niels Olfert, foto’s Thomas de Wit Een kwart van de eenentwintigste eeuw zit er alweer op. Op het congres van Stichting Skepsis blikten we terug en vooruit: was vroeger alles beter? En wat kan er nu beter?  Even wat onderbuikgevoelens: steeds meer mensen geloven in fabeltjes en…Lees meer Verslag Skepsis-congres 2025 › [...]

De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten
22 November 2025 - Pepijn van Erp
De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten

In hun ongeautoriseerde biografie van Wim Hof schetsen Volkskrant-journalisten Robert van de Griend en Anneke Stoffelen een ontluisterend beeld van de goedlachse goeroe. Het is allemaal nog veel erger dan je al dacht.Lees meer De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten › [...]

Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie
12 October 2025 - Ward van Beek
Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie

.Op 4 oktober vond in de Geertekerk in Utrecht het jaarlijkse symposium plaats van de Vereniging tegen de Kwakzalverij. Het thema dit jaar was Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie. Meester KackadorisprijsDe middag begon traditioneel met de toekenning van…Lees meer Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

The We Want Them Infected Movement Isn’t Just for COVID Anymore
16 January 2026 - Jonathan Howard

Our medical establishment’s claim that they want to save “core vaccines” by attacking other vaccines is like an arsonist claiming he wants to save your house by removing smoke detectors because they interfere with fire extinguishers. The post The We Want Them Infected Movement Isn’t Just for COVID Anymore first appeared on Science-Based Medicine. [...]

DIY Botox: Why Self-Injecting a Neurotoxin Is a Terrible Idea
15 January 2026 - Scott Gavura

DIY Botox is popular on TikTok, but injecting an internet-sourced neurotoxin into your face is a gamble that can can lead to serious harms. The post DIY Botox: Why Self-Injecting a Neurotoxin Is a Terrible Idea first appeared on Science-Based Medicine. [...]

RFK Jr. Turns the Food Pyramid on Its Head
14 January 2026 - Steven Novella

The antivax activist who is now our Secretary of Health and Human Services, Robert F. Kennedy, Jr. has turned his attention briefly from vaccines to food, all in order to promote the consumption of more meat and dairy products. Will this "make America healthy again"? I think you know the answer. The post RFK Jr. Turns the Food Pyramid on Its Head first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263
    on De linke weekendbijlage (2-2026)
    @Klaas van Dijk Juist, soort zoekt altijd soort. Opmerkelijk dat mensen die door de sjoemelkuitjes in financiële zin werden misbruikt
  • Klaas van Dijk
    on De linke weekendbijlage (2-2026)
    @Hans1263, het denkpatroon en de gedachtenwereld van Djamila le Pair, de auteur van dat lange stuk over Pieter (en Jade)
  • Hans1263
    on De linke weekendbijlage (2-2026)
    @Klaas van DIjk Als ik dit verslag héél erg vriendelijk benader, zou ik zeggen dat het weinig genuanceerd is. "Gekleurd"
  • Klaas van Dijk
    on De linke weekendbijlage (2-2026)
    @Hans1263 en @Renate1, op https://pinchofsoot.nl/rechtszaak-tegen-pieter-kuit-kenmerkt-zich-door-gegoochel-met-cijfers/ staat een erg lang e
  • Renate1
    on De linke weekendbijlage (2-2026)
    De heer Kennedy heeft in zijn oneindige 'wijsheid', besloten om een nieuw voedingsadvies te geven. Hiervoor heeft hij besloten de

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2026 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in