• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Algemeen / De linke weekendbijlage (47-2022)

De linke weekendbijlage (47-2022)

20 November 2022 by Pepijn van Erp 5 Comments

De linke weekendbijlage (47-2022) 5

Vaak komen we zaken op internet tegen die niet groot genoeg zijn om een heel stuk over te schrijven of soms hebben we daar de tijd niet voor. In deze rubriek delen we een verzameling interessante of gewoon vermakelijke berichtjes van de afgelopen week met de lezers van Kloptdatwel. Leesvoer voor in het weekend!

  • Skepsis-blog: Piramidependelprijs voor Marieke Kuypers en Diederik Jekel feliciteert Skepsis met 35-jarig bestaan
  • The Guardian: ‘At 52, I abandoned everything, every friend, every family member’: the top official who escaped Scientology
  • Aljazeera: Turkish ‘cult leader’ Oktar sentenced to 8,658 years in prison – in hoger beroep heeft ie een nog ‘iets’ hoger straf gekregen een lagere rechtbank had hem eerder tot 1075 jaar veroordeeld.
  • The Guardian: Real relief or an elaborate placebo? | A sceptic’s guide to wellness
  • GWUP: Video: Hey Wolfi über die „Schwurblerkönigin bei TikTok“ aka malice in wQnderland
  • Skeptical Inquirer: Hairdryers and UFOs

Jan Böhmermann neemt de Waldorfscholen onder de loep, in Nederland beter bekent als Vrije Scholen.

Steun Kloptdatwel

De linke weekendbijlage (47-2022) 6Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
De linke weekendbijlage (46-2022)
Next Entry »
De linke weekendbijlage (48-2022)

Filed Under: Algemeen

Reader Interactions

Comments

  1. Klaas van Dijk says

    25 November 2022 at 11:25

    Ronald Meester, hoogleraar waarschijnlijkheidsrekening aan de VU, heeft samen met desinformatieverspreider Marc Jacobs een nieuw boek geschreven, https://www.walburgpers.nl/nl/book/9789462499928/van-aardbeving-tot-zooenose Volgens mij is dat geen goede reclame voor de VU. Op https://ethiekenfarma.nl/marc-jacobs-desinformatie-bestaat-niet/ staan wat achtergronden over huidige activiteiten van Marc Jacobs. Een gearchiveerde versie van het Twittteraccount van Marc Jacobs staat op https://archive.ph/nyPdG

    Log in to Reply
    • René X says

      11 December 2022 at 06:35

      Heb je het gelezen?

      Log in to Reply
    • Richard Rasker says

      12 December 2022 at 11:49

      “De overheid gebruikte modellen die miljoenen doden voorspelden.

      Dit is een klinkklare leugen. De ergste scenario’s gingen uit van enkele honderdduizenden doden (ongeveer 1% van de bevolking), geen miljoenen. Verder werd de besluitvorming ook niet alleen ingegeven door het aantal doden in het slechtste scenario, maar ook door de verwachte overbelasting van de zorg door het nog veel grotere aantal zieken. En zo’n zorginfarct zou dan ook leiden tot veel meer sterfte dan alleen door Covid-19 zelf.

      Maar die miljoenen kwamen niet.”

      En dit verraadt een ernstige denkfout – want kennelijk is het niet bij deze meneer Jacobs opgekomen dat die honderdduizenden doden er niet zijn gekomen door de maatregelen(*). Dat de maatregelen hebben bijgedragen aan een forse vermindering van het aantal besmettingen (en dus zieken en doden), blijkt ook zonneklaar uit het feit dat de gebruikelijke winterse griepgolf geheel is uitgebleven, en dat er bijvoorbeeld veel minder kinderen dan normaal waren met allerlei buikinfecties.

      Daar mocht je geen kritiek op leveren.

      En weer liegt meneer Jacobs erop los. Er is voortdurend en van allerlei kanten kritiek geleverd op de voorgestelde en uitgevoerde maatregelen, en op de modellen en verwachtingen waarop deze gebaseerd zijn. Zo herinner ik me dat er in het begin vaak werd gesteld dat Covid-19 niet veel erger zou zijn dan een wat heftige griep, en ingrijpende maatregelen dus niet gewenst of zelfs maar nodig waren. Toen duidelijk werd dat de sterfte ruim tien keer hoger lag en mensen ook veel ernstiger en langer ziek werden dan van gewone griep, werd alarm geslagen en werden alsnog zware maatregelen ingesteld. Zonder deze maatregelen hadden we vrijwel zeker 150,000 doden gehad in plaats van de huidige ca. 23,000.

      De fixatie was op 1 oplossing, 1 narratief.

      Wat een nonsens. Er was niet ‘1 oplossing’ – er werd een breed spectrum aan maatregelen ingesteld, gebaseerd op onder meer afstand houden, het instellen van testlocaties, het optimaliseren van de zorg enzovoort, en later vaccinatie. De modellen en de maatregelen werden ook voortdurend bijgesteld aan de hand van de nieuwste inzichten.

      Voorzichtig niets doen, was voor de overheid nooit een optie.

      Weer een hele foute uitspraak. ‘Niets doen’ betekent domweg de ziekte op zijn beloop laten, en daar is niets ‘voorzichtig’ aan – want het zou al snel honderdduizend doden meer hebben gekost. Ik vermoed dat Jacobs dit heeft overgenomen van de Great Barrington Declaration, waarin een klein clubje onbenullen pleitte voor en vergelijkbare strategie.

      Die Marc Jacobs lijkt mij kortom niet een van de slimsten. Weet iemand wat hij voor opleiding heeft? Want ‘datawetenschapper en modelleur’ klinkt als een zelfverzonnen kwalificatie, gebaseerd op wat handigheid met spreadheets – niet als een gedegen wetenschappelijke opleiding.

      Log in to Reply
  2. Klaas van Dijk says

    16 December 2022 at 09:15

    Richard Rasker schreef: “Die Marc Jacobs lijkt mij kortom niet een van de slimsten. Weet iemand wat hij voor opleiding heeft? Want ‘datawetenschapper en modelleur’ klinkt als een zelfverzonnen kwalificatie, gebaseerd op wat handigheid met spreadheets – niet als een gedegen wetenschappelijke opleiding.”

    Marc Jacobs is op 24 november 2015 aan de UvA gepromoveerd op een proefschrift met als titel “Supporting patients in obtaining and oncologists in providing evidence-based health-related quality of life information prior to and after esophageal cancer surgery”, zie https://pure.uva.nl/ws/files/2560502/165677_Thesis_7_.pdf Op pagina 235 staat: “Marc Jacobs (1985) obtained in 2008 the academic degree Bachelor of Science with honors at Tilburg University, The Netherlands, with a major in Psychology & Health. In 2010, Marc obtained his Master’s in Medical Psychology following a 2 – year program which consisted of one year medical theory, and a year round clinical and research internship. In 2011, Marc started his PhD at the Medical Psychology Department of the Academic Medical Center / University of Amsterdam, investigating the information needs of esophageal cancer patients and their quality of life prior to and following surgery.”

    Tegenwoordig houdt Marc Jacobs zich onder andere bezig met het verspreiden van medische desinformatie over corona, zie hierboven. Tegenwoordig hecht Marc Jacobs geen / weinig waarde aan feiten. Zie bijvoorbeeld een korte draad via https://twitter.com/Sanderturnhout/status/1559943539043323912 (“Ik zal het even demonstreren dan: Marc Jacobs wordt betaald door de industriële veehouderij on verwarring te zaaien over #stikstof. Feiten heb ik niet, maar dat hoeft niet want die bestaan niet volgens Marc. De kans is heel groot want #bigagro doet dit vaker…”).

    Log in to Reply
    • Richard Rasker says

      16 December 2022 at 14:41

      Aan een gebrek aan opleiding ligt het dus niet. Jammer, want sprookjesvertellers als Jacobs zijn een smet op de reputatie van de wetenschap.

      Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Verslag Skepsis-congres 2025
7 December 2025 - Ward van Beek
Verslag Skepsis-congres 2025

Door Niels Olfert, foto’s Thomas de Wit Een kwart van de eenentwintigste eeuw zit er alweer op. Op het congres van Stichting Skepsis blikten we terug en vooruit: was vroeger alles beter? En wat kan er nu beter?  Even wat onderbuikgevoelens: steeds meer mensen geloven in fabeltjes en…Lees meer Verslag Skepsis-congres 2025 › [...]

De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten
22 November 2025 - Pepijn van Erp
De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten

In hun ongeautoriseerde biografie van Wim Hof schetsen Volkskrant-journalisten Robert van de Griend en Anneke Stoffelen een ontluisterend beeld van de goedlachse goeroe. Het is allemaal nog veel erger dan je al dacht.Lees meer De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten › [...]

Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie
12 October 2025 - Ward van Beek
Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie

.Op 4 oktober vond in de Geertekerk in Utrecht het jaarlijkse symposium plaats van de Vereniging tegen de Kwakzalverij. Het thema dit jaar was Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie. Meester KackadorisprijsDe middag begon traditioneel met de toekenning van…Lees meer Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

Dr. Marty Makary Was Paid $130,357 By Pharma.  Is His “Undue Influence” Affecting the FDA?
9 January 2026 - Jonathan Howard

Can a pharma shill doctor call other doctors pharma shills? The post Dr. Marty Makary Was Paid $130,357 By Pharma.  Is His “Undue Influence” Affecting the FDA? first appeared on Science-Based Medicine. [...]

RFK Jr. Decimates Vaccine Schedule
7 January 2026 - Steven Novella

As we have been warning for months that he would do, HHS Secretary Robert F. Kennedy, Jr. is coming to take away your vaccines. His opening gambit is to remake our system in the image of Denmark, but he won't stop there. The post RFK Jr. Decimates Vaccine Schedule first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Revisiting the question of debating science deniers
5 January 2026 - David Gorski

Wealthy tech bro turned antivax crank Steve Kirsch attacked Paul Offit for refusing to debate antivaxxers, while Dr. Mike was "surrounded" by MAHA stans. These recent events led me to revisit the question: Is it ever a good strategy to publicly debate cranks? The post Revisiting the question of debating science deniers first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    @Klaas van Dijk Bij mij komt in dit kader het woord "omerta" op, inclusief de u vast wel bekende connotatie
  • Klaas van Dijk
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    @Hans1263, ik durf niet te voorspellen wat de vervolgstappen van het Radboud UMC zullen zijn. Wel staat vast dat hun
  • Renate1
    on De linke weekendbijlage (2-2026)
    Tja, Grok werkt met AI en dat wil wel eens mis gaan. Ik vind bij het AI overzicht over mezelf
  • Hans1263
    on De linke weekendbijlage (1-2026)
    @Renate1 Hordes mensen die niet zelf in staat zijn hun problemen op te lossen en zich laten bedonderen door deze
  • De linke weekendbijlage (2-2026) - Kloptdatwel?
    on Robbert van den Broeke opgepakt voor bedreigingen
    […] skeptici. Dat van die bedreigingen klopt wel, maar aangifte heb ik daar zelf nooit van gedaan. Andere bedreigden wel,

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2026 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in