• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Alternatieve schade / Dubieuze familieopstelling bij Dream School van de NTR

Dubieuze familieopstelling bij Dream School van de NTR

19 February 2025 by Pepijn van Erp 1 Comment

In het NTR programma Dream School wordt een aantal leerlingen gevolgd die zijn vastgelopen in het reguliere schoolsysteem en onder begeleiding van onder andere voormalig wereldkampioen kickboksen Lucia Rijker in een soort privé-onderwijs geholpen worden een nieuwe start te maken. Deze kwetsbare jongeren van tussen de 16 en 23 jaar oud worden daarbij ook blootgesteld aan allerlei coachingstechnieken. In seizoen 7 mag Els van Steijn met ze aan de slag. Zij doet ze een familieopstelling aan, een nogal omstreden methode. Kijk en huiver bij dit fragment:

Wat een familieopstelling inhoudt, wordt wel aardig duidelijk uit dit fragment. De representant speelt dus iemand die hij of zij eigenlijk helemaal niet kent, maar vertelt wel van alles dat als waardevol wordt gepresenteerd. De krankzinnige theorie hierachter is dat de representant relevante informatie tot zich kan laten komen vanuit een alwetend veld.
De methode is bedacht door de omstreden Duitse psychotherapeut Bert Hellinger. Rob Nanninga schreef in 2004 een uitgebreid artikel in Skepter over de oorsprong. Bij het Bert Hellinger Instituut beschrijven ze als volgt hoe dat zou werken met dat veld:

Dubieuze familieopstelling bij Dream School van de NTR 3

In de special met luisteraarsvragen van de Skepsis podcast van december 2024 hadden we het ook al even over de familieopstellingen, want ondanks het bizarre karakter, neemt de populariteit ervan toe. Er is wel wat experimenteel onderzoek gedaan naar de mogelijke effectiviteit, maar de kwaliteit van het bewijs houdt niet echt over. Lees daarvoor het artikel dat Richard Engelfriet hierover schreef voor de nieuwe Skepter die omstreeks 1 maart zal verschijnen.

Hellinger hield er dus nogal dubieuze ideeën op na, en het is daarom geen wonder dat veel familieopstellers daar aardig ver weg van blijven. Van Steijn is echter opgeleid aan het Bert Hellinger Instituut en haar boeken en website zijn duidelijk doordrenkt met zijn gedachtengoed, dat je op zijn minst als erg conservatief mag omschrijven. Dat wordt ook wel duidelijk als je voor wat ergertainment kijkt naar een gesprek dat ze had met Giel Beelen.

Normaalgesproken is de representant een van de andere deelnemers aan een familieopstelling, hier speelt een medewerker van Van Steijn, Demi Keppel, deze rol. Dit maakt het geheel misschien nog wel dubieuzer. Ook fluistert Van Steijn iedereen voor het gemak zelf maar in wat er gezegd moet worden. Hadden de deelnemers zelf dan tijdelijke verbindingsproblemen met dat alwetende veld? Het maakt het nog meer een tenenkrommend toneelstukje gericht op opwekking van emotie, alles voor de kijkcijfers en gratis reclame voor de onderneming van Van Steijn.


Het hier getoonde fragment komt uit de derde aflevering die gepland staat voor uitzending op 4 maart maar al te bekijken is via NPO Start. Een handige compilatie van alle fragmenten uit afleveringen 2 en 3 die met de familieopstelling te maken hebben, kun je hier bekijken.

Steun Kloptdatwel

Dubieuze familieopstelling bij Dream School van de NTR 4Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
De linke weekendbijlage (7-2025)
Next Entry »
De linke weekendbijlage (8-2025)

Filed Under: Alternatieve schade Tagged With: Bert Hellinger, Dream School, Else van Steijn, familieopstelling, ntr

Reader Interactions

Comments

  1. Hans1263 says

    19 February 2025 at 17:31

    Wat een gore smeerlapperij! Ik heb er geen andere woorden voor.
    Moet het op blote voeten? Alleen dat al zegt iets over het zweefgehalte.
    Een alwetend veld is natuurlijk totale humbug. Hellinger is een oplichter.

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Kan de aarde eventjes zwaartekracht verliezen?
12 August 2026 - SkepsisSiteBeheerder

NASA zou hebben berekend dat op 12 augustus 2026 de aarde 7,3 seconden zonder zwaartekracht zou komen te zitten. Onzin natuurlijk, maar wat zou er gebeuren als het toch zou kunnen?Lees meer Kan de aarde eventjes zwaartekracht verliezen? › [...]

Ype & Ionica zijn skeptisch
3 August 2026 - Ward van Beek

. Ook in het zomernummer van Skepter zijn Ype en Ionica weer skeptisch … [...]

Niet zwemmen na het eten!
31 July 2026 - Ward van Beek

. Robert Baden-Powell liet er in 1908, in de eerste druk van zijn Scouting for boys geen twijfel over bestaan: ‘Ga nooit pal na een maaltijd in diep water zwemmen, want dan krijg je hoogstwaarschijnlijk kramp, waardoor je dubbelklapt en…Lees meer Niet zwemmen na het eten! › [...]

RSS Error: Retrieved unsupported status code "404"

Wendy Weber, a naturopath, now leads NCCIH. Let the quackery flow (even more)!
31 August 2026 - David Gorski
Wendy Weber, a naturopath, now leads NCCIH. Let the quackery flow (even more)!

Not-A-Doctor Wendy Weber, a naturopath, has been appointed Director of the NCCIH. Will this mean more MAHA quackery on top of the usual quackademic medicine? The post Wendy Weber, a naturopath, now leads NCCIH. Let the quackery flow (even more)! first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Dr. Vinay Prasad’s Latest Evidence the COVID Vaccine Killed Kids: “Trust Me, Bro.”
29 August 2026 - Jonathan Howard
Dr. Vinay Prasad’s Latest Evidence the COVID Vaccine Killed Kids:  “Trust Me, Bro.”

Dr. Vinay Prasad expected us to believe obviously absurd things. There's no reason to trust him or care about what he says today. The post Dr. Vinay Prasad’s Latest Evidence the COVID Vaccine Killed Kids: “Trust Me, Bro.” first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Dr. Jay Bhattacharya on Measles: “I Think I’ve Done My Best.”
27 August 2026 - Jonathan Howard
Dr. Jay Bhattacharya on Measles:  “I Think I’ve Done My Best.”

As football coach Bill Parcells famously said, “you are what your record says you are”. The post Dr. Jay Bhattacharya on Measles: “I Think I’ve Done My Best.” first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Klaas van Dijk
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    Frank Roodenburg staat ook weer eens in de krant. https://www.haarlemsdagblad.nl/regio/haarlem/heemsteedse-huisarts-mag-van-regionaal-tuchtc
  • Klaas van Dijk
    on Oversterftestudie van Saskia Mostert et al. eindelijk ingetrokken
    Dezelfde Bram Bakker stelt op 18 augustus 2026: "COPE guidelines zijn er niet voor niets, ze zijn goed, en hier
  • Renate1
    on De linke weekendbijlage (35-2026)
    @ Hans, Twee warhoofden bij elkaar. Leuk duo. Maar om de een of andere reden denk ik bij mensen die
  • Hans1263
    on De linke weekendbijlage (35-2026)
    @Renate Ik bedoelde het als grapje: twee heksen bij elkaar. Paraguay kan natuurlijk ook, als naieve illusie.
  • Renate1
    on De linke weekendbijlage (35-2026)
    Ook een optie, maar soms krijg ik de indruk dat mensen die Nederland willen verlaten, omdat men zich niet vrij

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2026 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in