• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Algemeen / Logica en de vorm van de aarde

Logica en de vorm van de aarde

12 March 2025 by Arthur Bijl 3 Comments

Laatst kwam ik redeneringen tegen die beschreven waren in een specifieke logische formele vorm genaamd modus tollens. Logica wordt over het algemeen gezien als een wat moeilijker vak en we worden er in het dagelijks leven niet echt mee geconfronteerd, vooral niet met formele logica. Dit soort redeneringen kunnen dan intimiderend werken. Hierdoor leek het mij goed om eens gezamenlijk de modus tollens redenering te behandelen. Deze redenering werd namelijk gebruikt in het online platte aarde debat. De informatie over logica kan men meenemen naar andere debatten waar vergelijkbare redeneringen gebruikt worden en zo komt er meer bekendheid over formele logica. Ik geef eerst wat informatie over de modus tollens en enkele basisbegrippen uit de logica. Dan ga ik op de specifieke modus tollens redenering in. En eindig met een modus tollens redenering die de lezer zelf kan behandelen ter oefening.

De modus tollens is de naam van een geldige redenering die bekend staat als de negatie van de consequent (De Jong, p.150). De geldigheid komt door de vorm van de redenering en kan bewezen worden via de propositielogica. De vorm van de modus tollens ziet er uitgeschreven als volgt uit: 

als p, dan q

niet-q

______

niet-p

(p en q kan men vervangen door proposities (datgene wat door een informatieve zin(in een bepaalde context) tot uitdrukking wordt gebracht (De Jong, p.96)). 

Het standaard voorbeeld hiervan is: Als het regent (p), dan worden de straten nat (q). De straten worden niet nat (niet-q). Dus regent het niet (niet-p). 

Door deze vorm te hanteren kom je tot een redenering die deductief geldig is. Deductief geldig wilt zeggen dat de conclusie van de redenering noodzakelijk waar is als de premissen (zinnen die bewijzen of argumenten zijn voor de conclusie) waar zijn (De Jong, p.119). Deductief geldig zegt dus niets over de waarheid van de premissen. Als zowel de premissen waar zijn en de redenering geldig is dan noem je de redenering bewijskrachtig (De Jong, p.121). 

Nu we de basis van de modus tollens en enkele logische begrippen hebben behandeld kunnen we naar de redenering van Flatsly Cline kijken. Zie de eerste afbeelding.

Logica en de vorm van de aarde 3
Afbeelding 1

Hij geeft eerst de naam en vorm van de redenering die gebruikt gaat worden, de modus tollens. Vervolgens maakt hij de redenering en verklaart proposities p en q. Vertaald gaat de redenering als volgt. Als commerciële vliegtuigen 2 uur vliegen met een snelheid van 500 mijlen per uur (1000 mijl) over een bol met een straal van 3959 mijl (p) dan zou het vliegtuig voor 128.3 mijl aan verticale verval moeten dalen/een weg vinden gedurende zijn reis (q). Commerciële vliegtuigen dalen niet 128.3 mijl terwijl ze 500 mijl per uur vliegen voor 2 uur (ze vliegen vlak)  (niet-q). Dus de aarde is niet een bol (dus niet-p).

Wat opvalt is dat de redenering niet helemaal netjes genoteerd staat. Propositie p bevat meer informatie dan niet-p en q en niet-q hebben het omgekeerde probleem. Als we het wat netter willen verwoorden zouden we het kunnen aanpassen naar: als de aarde een bol is met een straal van 3959 mijl (p), dan zouden commerciële vliegtuigen die 500 mijl per uur vliegen gedurende 2 uur 128,3 mijl moeten dalen (q). Commerciële vliegtuigen dalen niet 128,3 mijl als ze 500 mijl per uur vliegen gedurende 2 uur (niet-q). Dus is de aarde geen bol met een straal van 3959 mijl (niet-p). 

Zo ziet het argument er beter uit en zien we ook dat de conclusie van Flatsy Cline in zijn post te uitgebreid is en niet hetgeen is wat uit de modus tollens volgt. Het zou bijvoorbeeld kunnen dat de aarde geen bol is met straal van 3959 mijl maar 3958 mijl. Dat sluit de redenering niet uit. Maar gegeven onze kennis over de vorm van de aarde zullen we maar uitgaan van de straal van 3959 mijl. Daar zit dus niet het probleem met de redenering. Ook de vorm van de modus tollens klopt zoals we gezien hebben. Dus is de redenering deductief geldig.

Laten we propositie q (dat commerciële vliegtuigen die 500 mijl per uur vliegen gedurende 2 uur 128,3 mijl moeten dalen) bekijken. Deze daling is waarschijnlijk gevonden door de kromming te bepalen over een afstand van 1000 mijl die het vliegtuig zou afleggen als het een rechte lijn zou volgen. Hoewel de berekeningen kunnen afwijken, zie de earth curve calculator, gaan we er maar vanuit dat dit correct zou zijn. Vliegtuigen hoeven echter niet te dalen omdat vliegtuigen op een bepaalde hoogte vliegen, de kruishoogte, die de vorm van de aarde volgt. Als de aarde kromt dan blijft het vliegtuig ten opzichte van het punt waarboven hij zich bevind op die kruishoogte. Het vliegtuig daalt dus niet maar door het behouden van zijn kruishoogte lijkt het alsof er daling is ten opzichte van zijn vertrekpunt. Op een bol met straal van 3959 mijl is boven en beneden ten opzichte van het middelpunt van die bol. Dus is het vreemd om te spreken van een daling van een eerder vertrekpunt omdat beneden voor het vliegtuig de kromming van de aarde volgt. 

Terugkomend naar de redenering kunnen we nu concluderen dat de vorm (modus tollens) en propositie p kloppen maar propositie q niet klopt waardoor het argument niet bewijskrachtig is. Omdat propositie q niet klopt zijn alle premissen waarin propositie q zit onjuist. En als de premissen niet waar zijn dan is de redenering niet bewijskrachtig. De bovenstaande redenering zou dus niet overtuigend moeten zijn in het debat over de vorm van de aarde. 

Als laatst volgt een modus tollens redenering voor de lezer zelf ter oefening.

Logica en de vorm van de aarde 4
Afbeelding 2 Black Swan foto

 

De Jong, W. R. Argumentatie en formele structuur, basisboek logica. Uitgeverij Boom, Amsterdam. 2005. 

Hints voor de Black Swan foto en modus tollens redenering: 

1: Hoe ziet de redenering eruit in de vorm van de modus tollens? Wat is de p? En wat de q?

2: Zijn er meerdere foto’s van deze constructies gemaakt? Wat is daarop te zien?

3: Hoe komt het dat de hijskraan en zijconstructie een golvende beweging hebben?

Een bespreking van dit plaatje en de redenering is hier te vinden.

Steun Kloptdatwel

Logica en de vorm van de aarde 5Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
De linke weekendbijlage (10-2025)
Next Entry »
Familieopstellingen: het gebrek aan bewijs en de gevaren

Filed Under: Algemeen, Factchecking, Overig Tagged With: argumenten, logica, platte aarde

Reader Interactions

Comments

  1. Henk Schuring says

    12 March 2025 at 19:13

    Ik weet de formele naam niet maar p is uiteraard een samengestelde voorwaarde. Als […], En […],(En, En, …), dan (q). De extra voorwaarden gaan ihb over de effecten die de atmosfeer kan hebben op het zicht (atmosferische refractie, e.d.).

    Log in to Reply

Trackbacks

  1. TFE gebaseerd op ongeldige logica? - Kloptdatwel? says:
    28 March 2025 at 09:02

    […] we in de eerdere post hebben geleerd kunnen deductieve redeneringen (redeneringen waarbij als de premissen waar zijn het […]

    Log in to Reply
  2. TFE gebaseerd op ongeldige logica?(2) - Kloptdatwel? says:
    8 September 2025 at 13:48

    […] wel een platte aarde kunnen falsificeren. Ze maken dan een modus tollens redenering die wij in de eerste post van deze reeks tegen zijn gekomen. De vorm van de redenering ziet er als volgt […]

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Verslag Skepsis-congres 2025
7 December 2025 - Ward van Beek
Verslag Skepsis-congres 2025

Door Niels Olfert, foto’s Thomas de Wit Een kwart van de eenentwintigste eeuw zit er alweer op. Op het congres van Stichting Skepsis blikten we terug en vooruit: was vroeger alles beter? En wat kan er nu beter?  Even wat onderbuikgevoelens: steeds meer mensen geloven in fabeltjes en…Lees meer Verslag Skepsis-congres 2025 › [...]

De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten
22 November 2025 - Pepijn van Erp
De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten

In hun ongeautoriseerde biografie van Wim Hof schetsen Volkskrant-journalisten Robert van de Griend en Anneke Stoffelen een ontluisterend beeld van de goedlachse goeroe. Het is allemaal nog veel erger dan je al dacht.Lees meer De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten › [...]

Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie
12 October 2025 - Ward van Beek
Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie

.Op 4 oktober vond in de Geertekerk in Utrecht het jaarlijkse symposium plaats van de Vereniging tegen de Kwakzalverij. Het thema dit jaar was Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie. Meester KackadorisprijsDe middag begon traditioneel met de toekenning van…Lees meer Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie › [...]

RSS Error: Retrieved unsupported status code "404"

RFK Jr. is definitely coming for your vaccines (part 8): “Massive Epidemic of Vaccine Injury,” ACIP, and a prominent oncologist
9 March 2026 - David Gorski

The MAHA Institute is holding an event called MEVI Roundtable: Massive Epidemic of Vaccine Injury to fear monger about vaccines. Unfortunately, Dr. Wafik El-Deiry, a prominent oncologist-scientist, will participate. The post RFK Jr. is definitely coming for your vaccines (part 8): “Massive Epidemic of Vaccine Injury,” ACIP, and a prominent oncologist first appeared on Science-Based Medicine. [...]

MAHA Government Doctors Feel Entitled to Falsely Smear Private Citizens in the Press While Demanding That They Not Be Falsely Smeared in the Press
5 March 2026 - Jonathan Howard

Our so-called public servants have one set of standards for themselves and another for private citizens who dare to the challenge their government. The post MAHA Government Doctors Feel Entitled to Falsely Smear Private Citizens in the Press While Demanding That They Not Be Falsely Smeared in the Press first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Latest Science on Origins of SARS-CoV-2
4 March 2026 - Steven Novella

Science continues to support a much higher likelihood of of a natural origin for SARS-CoV-2 than a "lab leak." The post Latest Science on Origins of SARS-CoV-2 first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Renate1
    on Uiterst dubieus: euthanasiewens via gefaciliteerde communicatie
    Een bizarre zaak. Aan de ene kant, wil men, als iemand aangeeft zeer sterk psychisch te lijden en daardoor een
  • Hans1263
    on De linke weekendbijlage (9-2026)
    @Renate1 Ik zou het opvatten als compliment. Die "men" zou je juist kunnen betichten van te weinig rationeel.
  • Uiterst dubieus: euthanasiewens via gefaciliteerde communicatie - Kloptdatwel?
    on En DWDD danste kritiekloos mee
    […] kunnen maken zonder begeleiders die haar (onbewust) hielpen. Zelf schreef ik een paar jaar later over Niek Zervaas op
  • Renate1
    on De linke weekendbijlage (9-2026)
    Dat ik 'te' rationeel zou zijn, kreeg ik te horen bij een re-integratiebedrijf, waar men ook meende dat ik een
  • Uiterst dubieus: euthanasiewens via gefaciliteerde communicatie - Kloptdatwel?
    on Twintig jaar oude documentaire prikt Facilitated Communication door
    […] ondersteunt bij het gebruik van een toetsenbord of letterbord. En die versies zijn herhaaldelijk onderuit gehaald als betr

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2026 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in