Op het jaarlijkse symposium van de Vereniging tegen de Kwakzalverij wordt ook hun schertsprijs uitgereikt, genoemd naar een kwakzalver in een 16de-eeuws toneelstuk. De prijs is niet voor de ergste kwakzalver van het jaar, maar voor ‘die instelling, persoon of onderneming die afgelopen jaar het meest heeft bijgedragen aan de verspreiding in daad, woord of geschrift van de kwakzalverij in Nederland.’ Meestal wordt één of twee dagen voor de uitreiking bekend gemaakt wie de ‘gelukkige’is. Dit jaar gaat de onderscheiding naar het College van Bestuur van de Vrije Universiteit Amsterdam omdat ze een bijzondere leerstoel hebben ingesteld voor de chiropractor Sidney Rubinstein.

Chiropractie (eigenlijk ‘chiropraxie’ volgens het Groene Boekje) is een van bekendste alternatieve behandelwijzen, kwakzalverij dus. De onstaansgeschiedenis van deze bizarre methode kun je lezen in het artikel dat Dirk Koppenaal schreef in Skepter: Chiropraxie – Een wervelende show (Skepter 25.2, 2012). Recenter spraken ook een aantal leden van een werkgroep van Skepsis met Sidney Rubinstein en deden van dat gesprek verslag in hetzelfde tijdschrift: Chiropraxie en wetenschap, het blijft lastig (Skepter 32.4, 2019):
Rubinstein en De Zoete hebben ons niet kunnen overtuigen van een nieuw, op wetenschap gebaseerd, fundament onder de chiropraxie. Integendeel, het werd ons steeds duidelijker dat chiropractors onderzoek vooral gebruiken als legitimatie voor de eigen behandelpraktijk in plaats van te kijken naar wat voor de patiënt het beste is. […] Voor ons is het duidelijk: het is niet voor niets dat chiropraxie een alternatieve behandeling is.
Het CvB van de VU is niet zo dapper of sportief om de prijs morgen in persoon in ontvangst te nemen en laat zo ook de kans voorbij gaan om ter plekke een weerwoord te geven.
In de poll op deze website was de VU slechts tweede keus. De voorkeur van de stemmers in de poll was een andere genomineerde, het Ministerie van Defensie, dat nu al voor de derde keer een nominatie niet weet te verzilveren.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.