• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Uit het nieuws / Kun je doodgaan aan een gebroken hart?

Kun je doodgaan aan een gebroken hart?

17 January 2012 by Gert Jan van 't Land 8 Comments

Kun je doodgaan aan een gebroken hart? 1
Bron: wikipedia

Soms slaan volkswijsheden de spijker op de kop. Uit recent onderzoek blijkt dat je echt kunt overlijden aan een gebroken hart. Vorige week publiceerde het blad Circulation: Journal of the American Heart Association een onderzoek van de Harvard Medical School waaruit dit blijkt. Vreemd genoeg is dit het eerste onderzoek naar dit fenomeen, aldus de onderzoekers. Een overzicht van gebruikte bronnen vind je aan het eind van dit artikel.

De dag na het overlijden van een dierbare is de kans op een hartaanval meer dan 20 keer hoger dan normaal. In de week daarna is de kans daarop 6 keer hoger dan anders. Daarna wordt de kans op een hartaanval geleidelijk weer normaal. Onderzoeker Elizabeth Mostofsky ziet een verklaring voor dit fenomeen:

“Als iemand sterft worden de nabestaanden vaak overstelpt door depressieve, angstige en boze emoties. Daardoor kan hun bloeddruk verhogen, hun hartslag toenemen en kunnen er bloedklonters gevormd worden. Deze kwaaltjes kunnen dan weer een hartaanval uitlokken” zo citeert de Belgische krant Het Nieuwsblad. 

‘At the beginning of the grieving process, people are more likely to experience less sleep, low appetite and higher cortisol levels, which can also increase heart attack risks. Elizabeth Mostofsky, lead author of the research, said grieving people also sometimes neglect regular medications, possibly leading to adverse heart events’, voegt de Engelse krant Telegraph toe.

Een eerdere studie (2005) uit het blad New England Journal of Medicine had al aangetoond dat partners van een overledene op lange termijn een grotere kans lopen om te sterven door hartfalen of beroertes. Dat wordt aangeduid als het ‘gebroken hart syndroom’. De rouwende kan lijden aan somberheid, verzorgt zichzelf minder goed en eet en slaapt onvoldoende. Dit beïnvloedt het immuunsysteem negatief waardoor de kans op hart en vaatproblemen toenemen.

Kun je doodgaan aan een gebroken hart? 2
Steun van naasten is belangrijk bij een gebroken hart (bron: wikimedia commons, Nevit Dilmen).

De artsen stellen vast dat steun en waakzaamheid van vrienden en familie belangrijk is na het overlijden van een dierbare.

 

Dit artikel is gebaseerd op publicaties in de Engels krant Telegraph, de New York Times, de Belgische krant Het Nieuwsblad en het Nederlands blad Rendement.

Meer achtergrondinformatie is te vinden op de website van TheHeart.org.

Het artikel waarin het onderzoek wordt beschreven: Mostofsky E, Maclure M, Sherwood JB, et al. Risk of acute myocardial infarction after the death of a significant person on one’s life. The determinants of myocardial infarction onset study. Circulation 2012; DOI: 10.1161/CIRCULATIONAHA.111.061770. Available at: http://circ.ahajournals.org.

 

Illustratie voorzijde:  een deel van een schilderij van Ivan Nikolaevitsj Kramskoi (1837-1887) getiteld ‘ontroostbaar verdriet’ (neoetesjnoje gorje).

 

 

Steun Kloptdatwel

Kun je doodgaan aan een gebroken hart? 3Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Dierenasiel blijft zitten met zwarte katten
Next Entry »
Spiritueel coach aan de tand gevoeld over voorspellingen 2011

Filed Under: Uit het nieuws, Wetenschap Tagged With: beroerte, hartaanval, overlijden, volkswijsheid

Reader Interactions

Comments

  1. Geert Blom says

    17 January 2012 at 12:06

    Wellicht kloppen de resultaten van dit onderzoek. Twee opmerkingen:

    1) Waarom zijn gevallen onderzocht van hartaanvallen tussen 1989 en 1994, oftewel 15-20 jaren terug?

    Na zo een lange periode is het mijns inziens waarschijnlijk dat precieze data niet meer door alle respondenten correct worden herinnerd en dus mogelijk deels incorrect worden ingevuld op de questionnaires, zelfs bij zulke ingrijpende levenservaringen als dood van een dierbare en een hartaanval.

    2) Nieuwe informatie is het volgens mij niet. De medische wereld kent reeds langer het zogenaamde Broken Heart Syndrome.
    Zie voor details hierover:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Takotsubo_cardiomyopathy
    http://www.mayoclinic.com/health/broken-heart-syndrome/DS01135
    http://www.takotsubo.com/

    Mijn bronnen heb ik volledig middels Google vergaard. Bekijk mijn bevindingen zelf nog met een kritische blik.

    Log in to Reply
    • Gert Jan van 't Land says

      17 January 2012 at 12:22

      Het artikel is te vinden via deze link: 
      http://circ.ahajournals.org/content/early/2012/01/09/CIRCULATIONAHA.111.061770.abstract

      Log in to Reply
  2. Anton says

    17 January 2012 at 13:10

    Volgens mij is het inderdaad een combinatie van factoren (schrik, stress, opwinding) op hoge leeftijd na een traumatische ervaring. Ik denk dat je dit fenomeen ook bij andere plotselinge, ingrijpende ervaringen zult zien als mensen daar op een hoge leeftijd mee geconfronteerd worden. Maar ja, een gebroken hart spreekt mensen wellicht meer aan.

    Log in to Reply
  3. Hans says

    17 January 2012 at 18:00

    Er zijn gevallen bekend van mensen die zeer kort na hun echtgen(o)ot(e) overlijden. Een heel bekend geval is dat waarbij de echtgenote van de schrijver Elsschot (Alphons de Ridder) een dag na hem plotseling overleed. Of zij elkaar nu zo vreselijk dierbaar waren, is de vraag. Kijk maar naar het gedicht Het Huwelijk (Tussen droom en daad staan wetten in de weg en practische bezwaren…) en naar het feit dat Alphons iedere dag “de hort opging”. In dit geval zal het wel de stress, schrik en opwinding zijn geweest. Of zij is overleden aan hartfalen, weet ik niet.

    Log in to Reply
  4. Anton says

    19 January 2012 at 11:29

    Mijn probleem met de term ‘gebroken hart syndroom’ is ook meer dat het de lading niet dekt. Je zou het beter kunnen hebben over ‘Death by Shock’ of ‘doodgeschrokken’ om een meer plastische benaming te gebruiken. Zeker de laatste staat open voor discussie omdat het naar mijn gevoel meer staat voor iets dat onmiddelijk optreedt bij de gebeurtenis, maar het is dan niet overgoten met een onnodig romantische kwalificatie.

    Log in to Reply
    • Hans says

      19 January 2012 at 19:32

      Heet dat niet PTSS? Uitgaande van de letterlijke betekenis van die term veronderstel ik dat het hier mogelijk om hetzelfde gaat. Maar misschien zien psychiaters en psychologen dat heel anders?

      Log in to Reply
      • Anton says

        20 January 2012 at 10:33

        Nee, PTSS is inderdaad een psychische aandoening die door een traumatische ervaring kan ontstaan, maar de diagnose zal meestal pas na enige tijd worden gesteld. De meeste mensen zijn wel zeer aangedaan na een traumatische ervaring, maar verwerken deze veelal zelf. Als dit niet gebeurt kan er PTSS worden gedianosticeerd. In het bovenstaande geval hebben wij het over mensen die vlak na de gebeurtenis plotseling overlijden.  

        Log in to Reply
        • Hans says

          21 January 2012 at 13:05

          Je zou het misschien dus kunnen betitelen als acuut PTSS?

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Abonnement Skepter nu gratis voor studenten
8 July 2026 - Ward van Beek

. Stichting Skepsis heeft als doel buitengewone beweringen aan een kritisch onderzoek te onderwerpen en daarover te publiceren. Al sinds 1987 ontvangen ongeveer 2800 donateurs en abonnees een aantal keer per jaar het tijdschrift Skepter waarin deze onderwerpen en uitkomsten van…Lees meer Abonnement Skepter nu gratis voor studenten › [...]

‘Je wil niet dat mensen doorschieten en alles in twijfel trekken’
8 July 2026 - Ward van Beek

. Sociale media zijn zorgelijk als het gaat om misinformatie, merkt onderwijswetenschapper Eva Janssen van de Universiteit Utrecht op. Toch blijken mensen met het juiste duwtje in de rug verrassend goed in staat om misinformatie te herkennen. Janssen spreekt op…Lees meer ‘Je wil niet dat mensen doorschieten en alles in twijfel trekken’ › [...]

In de fuik van fabel en fictie – inzichten in mis- en desinformatie
18 April 2026 - Ward van Beek

‘De Fuik’, Paulien Valk, Texel Het Skepsiscongres 2026, op 31 oktober a.s., in Congrescentrum de Eenhoorn in Amersfoort, heeft dit jaar als thema: “In de fuik van fabel en fictie – inzichten in mis- en desinformatie.” De titel spreekt voor…Lees meer In de fuik van fabel en fictie – inzichten in mis- en desinformatie › [...]

RSS Error: Retrieved unsupported status code "404"

A Letter to the American College of Surgeons: Don’t Censor Dr. Marty Makary, Amplify His Voice.
12 July 2026 - Jonathan Howard
A Letter to the American College of Surgeons:  Don’t Censor Dr. Marty Makary, Amplify His Voice.

We need to remember the doctors who literally stood behind Donald Trump, and we don't need their permission to do so. The post A Letter to the American College of Surgeons: Don’t Censor Dr. Marty Makary, Amplify His Voice. first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Why Should We Trust Journalist David Zweig Regarding COVID and Schools When He Pals Around With Proud Child-Labor Advocates?
10 July 2026 - Jonathan Howard
Why Should We Trust Journalist David Zweig Regarding COVID and Schools When He Pals Around With Proud Child-Labor Advocates?

David Zweig is welcome on my podcast with Dr. Wendy Orent to answer that question. The post Why Should We Trust Journalist David Zweig Regarding COVID and Schools When He Pals Around With Proud Child-Labor Advocates? first appeared on Science-Based Medicine. [...]

A shoddy, ethically-challenged cancer study gets published… for now.
9 July 2026 - David Weinberg
A shoddy, ethically-challenged cancer study gets published… for now.

Update on ivermectin/mebendazole cancer study The post A shoddy, ethically-challenged cancer study gets published… for now. first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Renate1
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    Ik gebruik het toch al niet. Redenen te over. Ik zie het nut niet, in een beperkt aantal woorden kun
  • Hans1263
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    @Renate Voldoende redenen om geen X te gebruiken.
  • Renate1
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    Van de reacties onder de opmerking van Maarten Keulemans zakt mijn broek aardig af. Wetenschapsjournalisten en wetenschappers moeten we niet
  • Klaas van Dijk
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    Ook Maarten Keulemans heeft gereageerd op een volksgezondheidsondermijnende antivax uitspraak van Jona Walk https://archive.ph/lBOT9 "Desinf
  • Hans1263
    on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest
    @Renate We mogen dan wel dor hout zijn naar de domme mening van een zogenaamde journaliste (ik blijf haar dit

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2026 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in