• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Gezondheid / SPS-NIP: discussie over medicatie met een homeopaat

SPS-NIP: discussie over medicatie met een homeopaat

13 December 2010 by Maarten Koller 2 Comments

Als psychologie student en student-lid van het NIP kreeg ik het volgende bericht binnen:

(meer informatie op de Facebook pagina van het SPS-NIP)

SPS-NIP: discussie over medicatie met een homeopaat 1

Interessant lijkt me, ik vind de docu’s van Louis Theroux altijd leuk om naar te kijken en ik ben benieuwd wat de nieuwste ontwikkelingen zijn wat betreft ADHD-medicatie. Ik ben alleen erg verbaasd dat homeopaat Gerda Zaalberg ook haar visie komt geven. Wat een homeopaat kan toevoegen aan een wetenschappelijke discussie over medicatie bij ADHD is mij een raadsel.

Voor degene die onbekend zijn met homeopathie, hier kort de drie principes waar homeopathie zich op baseert:

* Hoe sterker verdund, hoe sterker de werking: men neemt 1 druppel van een werkzame stof en mengt dit met 99 druppels water: een 1C verdunning. we hebben nu dus 99% water. Daarvan nemen we weer 1 druppel en mengen die weer met 99 druppels water: een 2C verdunning en nu hebben we 99,99% water. De meeste homeopathische middelen zitten rond de 6C (99,9999999999% water) en de ‘sterkste’ homeopatische middelen gaan tot 30C en soms nog verder. Het is dan allang niet meer mogelijk om enig verschil te vinden met gewoon water. Vanaf ongeveer 12C zit er namelijk zelfs niet meer één molecuul van de originele stof in het water.
* Schudden: door het middel ritualistisch te schudden zou het zijn werkzaamheid krijgen.
* Het gelijkende wordt door het gelijkende genezen: als je van een ui traanogen krijgt, dan zou een verdunning van een ui je genezen wanneer je door bijvoorbeeld hooikoorts last van traanogen krijgt. Of stoffen gelijkende symptomen teweegbrengen wordt bepaald door eveneens extreem schudverdunde stoffen op gezonde mensen uit te proberen. Zo zijn er over de duizend “symptomen” geconstateerd bij keukenzout 30C.

Dat de drie principes onzin zijn, lijkt me duidelijk, maar in de eerste plaats gaat het natuurlijk om werkzaamheid: als iets werkt, dan bedenken we later wel hoe het werkt. Alleen werkt het niet. Zelfs fabrikanten van homeopathische middelen hebben geen bewijzen en geloven er niet in, maar verkopen het simpelweg omdat mensen het willen kopen. Het enige effect wat er is, komt door het placebo-effect. Skepsis heeft al talloze keren over homeopathie geschreven. Evenals de Vereniging tegen de Kwakzalverij.

Om te laten zien dat homeopathische middelen niets doen worden er zelfs over de hele wereld collectieve zelfmoorden georganiseerd waarbij er een overdosis homeopathische middelen wordt geslikt (een overzicht op Skepchick). James Randi doet het al jaren en liet het ook zien in Utrecht. In Engeland organiseert 1023 de collectieve zelfmoorden.

Goed, nu je dat allemaal weet ben je net als ik vast erg benieuwd wat de homeopaat komt doen bij de discussie over ADHD en medicatie. Ik heb inmiddels contact gehad met het SPS-NIP en zij hebben me laten weten dat ondanks dat zij een homeopaat uitnodigen voor deze discussie “dit op geen enkele wijze iets zegt over de mate waarin het NIP of haar bestuur achter deze methoden staat.” Het SPS-NIP wil door zowel voor- als tegenstanders aan het woord te laten, studenten de gelegenheid bieden om zelf hun conclusies te trekken.

Ik moet het SPS-NIP wel nageven: ze zijn kritischer wat betreft alternatieve geneeswijzen dan ik had verwacht. Ze hopen echt dat er vanuit de studenten kritische vragen komen. Ik ben zeer benieuwd hoe de discussie zal verlopen.

In het onderstaande filmpje is te zien hoe een homeopathisch hospitaal zou kunnen werken. Laten we hopen dat het er in Nederland nooit van komt (zoals wel het geval is in Engeland).

Steun Kloptdatwel

SPS-NIP: discussie over medicatie met een homeopaat 2Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Britse apotheek: we hebben geen bewijs dat homeopathie werkt
Next Entry »
50 misvattingen binnen de psychologie

Filed Under: Gezondheid, Kort Tagged With: gerda zaalberg, homeopathie, nederlands instituut psychologen, sectie psychologie studenten, sps nip

Reader Interactions

Comments

  1. Magnolia says

    13 December 2010 at 20:13

    Als de bijeenkomst een discussie betreft tussen voor- en tegenstanders van medicatie, dan neem ik aan dat de homeopaat wordt uitgenodigd als voorstander van medicatie ?

    Afgezien van dat het niet werkt – een klein detail waar we nipt overheen stappen – medicaliseren homeopaten op hun wijze namelijk zo ongeveer álles.

    Log in to Reply

Trackbacks

  1. Homeopaat discussieert mee over ADHD medicatie says:
    2 February 2011 at 06:07

    […] Al eerder schreef Kloptdatwel.nl over het feit dat er tijdens een discussie over medicatie gebruik bij kinderen met ADHD ook een homeopaat aanwezig zou zijn. Ik uitte toen al mijn bezorgdheid richting het SPS-NIP (Sectie Psychologie Studenten van het Nederlands Instituut van Psychologen). Zij waren het echter niet met mij eens en door beide partijen aan het woord te laten wilden zij de studenten de kans geven om hun eigen conclusies te trekken. Lees verder om te zien of dat gelukt is. […]

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • SKEPP
  • SBM
Spontaneous Human Combustion
5 March 2021 - Jan Willem Nienhuys
Spontaneous Human Combustion

There doesn’t exist such a thing as Spontaneous Human Combustion (SHC). True, if a human body is exposed to temperatures over 700 degrees Celsius, it will burn if enough oxygen is present. The hidden assumption in the SHC myth is that humans are special, because the phenomenon of an animal suddently bursting out in flames ... Meer lezen Het bericht Spontaneous Human Combustion verscheen eerst op Skepsis Blog. [...]

Skepter 34.1 – lentenummer 2021
25 February 2021 - Pepijn van Erp
Skepter 34.1 – lentenummer 2021

Het lentenummer van Skepter, met een interview met Elisabeth Bik, Roel van Duijn blijkt lid te zijn van de illuminati, handlezen, en nog veel meer. Het bericht Skepter 34.1 – lentenummer 2021 verscheen eerst op Skepsis Blog. [...]

Bewijzen sprokkelen in fabeltjesland
22 February 2021 - Wim van Utrecht
Bewijzen sprokkelen in fabeltjesland

Nieuw UFO-boek van Coen Vermeeren Noem het vooringenomen, maar de verwachtingen waren niet hoog gespannen toen we vernamen dat het eerste deel van een nieuw UFO-boek van dr. ir. Coen Vermeeren het daglicht had gezien. Maar goed, iedereen verdient een tweede kans, en misschien was dit nieuwe werk wel minder sensatiegericht en beter gestoffeerd dan ... Meer lezen Het bericht Bewijzen sprokkelen in fabeltjesland verscheen eerst op Skepsis Blog. [...]

“Long COVID” - De laatste golf?
9 April 2021 - Paul De Belder

Het is ondertussen een cliché en ook niet meteen formeel te becijferen, maar wellicht domineerde nog nooit één onderwerp het denken, schrijven en praten van zovelen zo lang als de recente pandemie. Toen het stof van de overrompelende eerste golf neer begon te dwarrelen, werd al snel minstens evenveel in het zand gerold over van alles en nog wat. Wetenschappers, politici, journalisten, opiniemakers, zorgverleners, en zowat elke andere beroepsgroep kibbelden vrijwel dagelijks over zowat alle aspecten van de onzichtbare vijand. [...]

Vaccineren, doen of laten?
11 March 2021 - Ledenadmin Skepp

De covid-crisis zette ons leven on hold. Ondanks het feit dat coronavaccins een terugkeer naar een normaal leven beloven, geeft een aanzienlijk deel van de bevolking aan zich niet te laten vaccineren. Nochtans voorkomen vaccinatiecampagnes volgens wetenschappers talloze infectieziektes. De dodelijkste aller tijden, de pokken, is er zelfs door uitgeroeid. Polio wacht hetzelfde lot. [...]

Wat iedereen zou moeten weten over klimaatverandering
10 March 2021 - Ledenadmin Skepp

Het klimaat is een complex fenomeen, en effectieve oplossingen vinden om de klimaatopwarming tegen te gaan, of zijn gevolgen te milderen is nog ingewikkelder. Het is moeilijk om er voor een groot publiek over te schrijven zonder de lezer te verliezen en toch niet te grote simplificaties te maken. Bart Verheggen slaagt daar wonderwel in, in een heel toegankelijk boekje. Hij is doctor ingenieur, klimaatwetenschapper en docent aan Amsterdam University College. Sinds 2008 onderhoudt hij een klimaatblog: www.klimaatveranda.nl. [...]

Update on Energy Medicine Pain Patches: Jovi and Its Targeted Marketing Strategy
20 April 2021 - Harriet Hall

For many women, cramps are a regular feature of their menstrual periods. Jovi is being marketed as a cure. It isn't. It's just more energy medicine pain patch nonsense. The post Update on Energy Medicine Pain Patches: Jovi and Its Targeted Marketing Strategy first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Christian Elliot’s “18 Reasons I Won’t Be Getting a Covid Vaccine”: Viral antivaccine misinformation
19 April 2021 - David Gorski

Christian Elliot is a self-proclaimed "natural health nerd" and entrepreneur who recently published 18 reasons why he wouldn't take the COVID-19 vaccine. Unfortunately, it's viral disinformation based on conspiracy theories, bad science, pseudoscience, and nonsense. The post Christian Elliot’s “18 Reasons I Won’t Be Getting a Covid Vaccine”: Viral antivaccine misinformation first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Adverse Events Linked to Pediatric “Alternative Medicine” in the Netherlands
16 April 2021 - Clay Jones

A study out of the Netherlands documented pediatric adverse events associated with complementary and alternative medicine over three years. Thankfully there weren't a lot of kids harmed, but when there is no potential benefit from an intervention, even one is way too many. The post Adverse Events Linked to Pediatric “Alternative Medicine” in the Netherlands first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • FVerweven on De linke weekendbijlage (16-2021)Nee, geen opzet, gewoon fout, niet goed nagelezen voordat ik op de zend knop drukte. Ik had het inmiddels wel
  • disqus_VmJiIVPLgx on De linke weekendbijlage (16-2021)"een taal verslechterd en verarmd" en "Nederland word" is anders ook nogal creatief taalgebruik. Of is dat soms opzettelijk en
  • Wilma S. on Donaties – Nieuwe look – Advertenties wegMaarten zal vast een lijstje met werkende html-codes voor deze site willen plaatsen.
  • FVerweven on Donaties – Nieuwe look – Advertenties wegComplimenten voor de nieuwe lay-out, ik weet dat het veel werk is. Naast wat veel ruimte tussen de reacties stoort
  • Wilma S. on De linke weekendbijlage (16-2021)Goed nieuws: het 'fieldlabevenement' in de Efteling gaat ook niet door. Er waren te weinig aanmeldingen: 18:59 https://www.volkskrant.nl/nie

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2021 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in