• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / (Bij)Geloof / Marjoe – achter de schermen bij een gebedsgenezer

Marjoe – achter de schermen bij een gebedsgenezer

30 April 2011 by Maarten Koller 20 Comments

Afgelopen dinsdag schreef ik over het nieuwste programma van Derren Brown waarin hij gebedsgenezers onder de loep neemt. Omdat de uitzending op de Engelse zender Channel Four was, konden veel mensen het programma helaas niet volgen. De onderstaande documentaire gaat over hetzelfde onderwerp.

Dit is het verhaal van kind-predikant Marjoe, die na jaren een filmcrew uitnodigt met zijn laatste tour mee te gaan om een echt behind-the-scenes perspectief te krijgen. De New York Times schreef in 1972:

(…) Marjoe’s rather cool explanations of how he operates to excite the crowds and milk them of funds (…)

Marjoe talks at length about his career, about how his mother used to hold his head under a faucet if he forgot his lines, about his always being aware that he wasn’t “a miracle child,” about his lack of belief and wish to make a clean break.

Wat kun je verwachten? Scènes waarin Marjoe de cameraploeg instrueert hoe ze zich moeten gedragen (niet roken, geen lang haar) om niet door de mand te vallen, ze zijn immers een docu aan het maken over Marjoe die laat zien hoe de geldmachine werkt, en het zou niet handig zijn als dat opvalt of als mensen vragen gaan stellen. Verwacht scènes waarin waar Marjoe als een typische over-the-top tv-priester tekeer gaat met halleluja’s hier, en ‘praise the lord’s daar. Waarin Marjoe de cameraploeg voordoet hoe je in tongen praat. En scènes waarin Marjoe een grote zak met vers afgetroggeld geld leeggooit op bed: “Thank you Jesus!”.

Alle stereotypen blijken waar te zijn, in elk geval in het verhaal van Marjoe.

Heb je geen mogelijkheid om de video te kijken, lees dan hier een verslag van deze docu.

Steun Kloptdatwel

Marjoe - achter de schermen bij een gebedsgenezer 1Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Theorie milieuramp Paaseiland doorgeprikt
Next Entry »
Derren Brown: Miracles for Sale (nu met video)

Filed Under: (Bij)Geloof, Alternatieve schade, Buitenland Tagged With: fraude, gebedsgenezer, geld, kind-predikant, marjoe, oplichter

Reader Interactions

Comments

  1. Constantia Maria Oomen says

    30 April 2011 at 09:01

    Hij gelooft (nu) in karma.
    http://video.google.nl/videoplay?docid=-178629120699935619&hl=nl# op 26.26 minuten

    Log in to Reply
  2. Hans says

    30 April 2011 at 09:42

    Er past hier maar 1 woord voor: verknipt! Zowel de ouders, Marjoe, maar zeker ook zijn publiek.

    Log in to Reply
    • Constantia Maria Oomen says

      30 April 2011 at 11:10

      Dat is zeer subjectief, wat je zegt. Alles is relatief, afhankelijk van de bril waar je doorheen kijkt. Gekeken door een andere bril zou iemand jou precies zo kunnen beoordelen.
      Ik werd alleen al moe en kriebelig van het kijken naar de man, en het publiek, dus ik begrijp wel wat je bedoelt.

      Log in to Reply
      • Hans says

        30 April 2011 at 14:01

        Vanwaar dan deze dubbelzinnige reactie? Alles wat iedereen zegt, is subjectief. Mag het alsjeblieft?

        Log in to Reply
        • Constantia Maria Oomen says

          30 April 2011 at 17:46

          Nee, ik dacht: ik zeg het maar. Voor dat je denkt, dat dit een feit is.

        • Hans says

          1 May 2011 at 11:26

          @ Sten Oomen

          ” Voordat je denkt dat het een feit is” …
          ???
          Dit is volstrekt onbegrijpelijk.
          Ik herinnner me bovendien nogal subjectieve beweringen van uw kant.

  3. Misha Davids says

    1 May 2011 at 15:38

    Liefhebbers van obscure cinema weten dat Marjoe na zijn relicarriere in de film gegaan is en een werkelijk affreus oeuvre op zijn naam heeft staan, met als hilarisch dieptepunt waarschijnlijk wel de Star Wars ripoff Star Crash. Check die trailer! (Voordat je denkt dat het een feit is)http://www.youtube.com/watch?v=_gg1SSjiNI8

    Log in to Reply
    • Constantia Maria Oomen says

      1 May 2011 at 17:07

      Dit kan toch wel ronduit leedvermaak genoemd worden, dacht ik?

      Log in to Reply
  4. Constantia Maria Oomen says

    1 May 2011 at 17:06

    @ Hans

    Het is heel begrijpelijk: jij vindt het nodig alle mensen op die video voor gek (‘verknipt’) te verklaren. Ik voel me geroepen om je uitspraak wat te relativeren (omdat je het zelf niet doet). En ik houd me wel aan de feiten, dus niet alweer zomaar iets roepen.

    Log in to Reply
    • Hans says

      1 May 2011 at 18:03

      En wat mag het dan in gerelativeerde vorm wel zijn in plaats van verknipt? Dat Marjoe zelf zo (hm) …merkwaardig is geworden, kan ik me nog voorstellen, met zulke op zijn zachtst gezegd (hm) nogal … merkwaardige ouders. Wat is dat voor (hm) …merkwaardige ” opvoeding”, als je in dit geval dat woord zou mogen gebruiken?
      En welk weldenkend publiek reageert zo (hm)… merkwaardig?
      Ik blijf het allemaal maar tamelijk verknipt vinden…

      Log in to Reply
      • Constantia Maria Oomen says

        1 May 2011 at 18:31

        Moet ik dat nu weer gaan uitleggen? Wat voor de een idiote religie is, is voor de ander de echte waarheid. En andersom.

        Log in to Reply
        • Hans says

          1 May 2011 at 22:05

          Nee hoor, ik hoef niets uitgelegd te krijgen. Ik reageer gewoon op de vreemde dingen die ik om me heen zie gebeuren en die ik zo hier en daar lees. Religie hoort daar bij.

      • Renate1 says

        1 May 2011 at 18:31

        Vermoedelijk laat het publiek zich gewoon meeslepen. Kijk naar de reacties van het publiek bij bepaalde popconcerten.

        Log in to Reply
        • Constantia Maria Oomen says

          1 May 2011 at 22:50

          Dat is een goede, Renate, zo had ik het nog niet bekeken. Ja, van gillende meiden etc. sta ik ook altijd te kijken, (zelf nooit gedaan)

  5. Hans says

    2 May 2011 at 09:21

    Massapsychose kun je het ook noemen. Anderen maken daar in bepaalde omstandigheden handig en sluw gebruik van, bijvoorbeeld onder het mom van religie. Of zoals Jomanda onder het mom van een geneeskundige behandeling. Je moet toch wel enigszins lichtgelovig zijn om daar in te trappen? Of kijk naar de beruchte verkoopreisjes. Ik blijf het op zijn minst vreemd vinden. Je mag toch aannemen dat mensen min of meer bij hun verstand van huis vertrekken om zich vervolgens zo willoos te laten bedotten? Hoe weinig waardering en respect ik ook voor welke religie dan ook heb, het besproken fenomeen overschrijdt m.i. de grenzen van normaal denkvermogen dat ik de meeste gelovigen aanwezig veronderstel.

    Log in to Reply
    • Timmerman says

      2 May 2011 at 09:53

      Mensen zullen vast en zeker enigszins bij hun verstand van huis vertrekken. Maar mensen zijn beïnvloedbaar, sterk beïnvloedbaar. Juist in grotere groepen.
      Reclamemakers, bedrijven, politici, maken daar gebruik van. Voorbeelden te over. En achteraf rest vaak slechts verbazing of verbijstering. ‘Hebben wij dat gedaan?’ of ‘heb ik daarvoor gejuichd?’
      En wat vaker voorkomend denk ik; ‘had ik dat ding nou wel écht nodig??’ 😉

      Log in to Reply
  6. Hans says

    2 May 2011 at 11:01

    Ik realiseer me natuurlijk dat iedereen, ook ik, beïnvloedbaar is. Maar ik houd mijn nuchtere verstand er toch altijd nog wel enigszins bij… Het onderwerp van bespreking gaat m.i. verder dan gezond verstand.

    Log in to Reply
    • Timmerman says

      2 May 2011 at 11:38

      “Iets” verder ja, mijlen! 😉
      Je hebt gelijk. En als je je van te voren inleest als je interesse in bijvoorbeeld een Jomanda gewekt is, dan hoef je in principe niet eens meer te gaan. Dat het koud is op Antartica weet ik, ook al ben ik er zelf nog nooit geweest. 😉

      Log in to Reply
      • Hans says

        2 May 2011 at 13:29

        Juist, mee eens! Bedrog is bedrog, dat weet je ook zonder dergelijke sessies bij te wonen.
        Gewoon nuchter boerenverstand is meestal voldoende om dat te constateren. Wat te mooi is om waar te zijn, moet de alarmbellen laten rinkelen. Ik krijg af en toe mailtjes van lieden die aankondigen enorme bedragen op mijn rekening te storten. Als ik alleen maar even…
        Als mensen zich zo willen laten gaan, zijn ze daar natuurlijk vrij in. Maar meestal gaat het ten koste van de portemonnee. Bij kwakzalvers is dat strijk en zet het geval. Kwakzalvers moeten m.i. bij voorkeur worden ontmaskerd om te voorkomen dat mensen slachtoffer worden van hun eigen lichtgelovigheid. Gelukkig zijn er meer die dat vinden, kijk maar naar programma’s als Opgelicht en Radar.
        En verder blijf ik de ouders van Marjoe knots vinden en Marjoe zelf verknipt.

        Log in to Reply

Trackbacks

  1. 3emission says:
    12 January 2022 at 23:40

    1competency

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Global Skeptics in The Pub-marathon
18 August 2025 - Ward van Beek
Global Skeptics in The Pub-marathon

 Verspreid over de wereld zijn er talloze organisaties die zich inzetten voor het bevorderen van kritisch denken. En op vrijdag 22 augustus 2025 kunnen zij elkaar online ontmoeten!Die dag duiken skeptici vanuit de gehele wereld gezamenlijk (voor de tweede keer)…Lees meer Global Skeptics in The Pub-marathon › [...]

Videos European Skeptics Congres 2024
18 August 2025 - Ward van Beek
Videos European Skeptics Congres 2024

 In 2024 organiseerde afis, de Franse zusterorganisatie van Skepsis, het 20ste European Skeptics Congress, in Lyon. Een aantal van de bijdragen zijn ook online te bekijken: [...]

Fluoride-angst?
30 June 2025 - Ward van Beek
Fluoride-angst?

Raad eens’, vraagt Cor van Loveren: ‘Het is begin jaren zeventig. Hoeveel gaatjes denk je dat een kind van vijf gemiddeld had?’ Het antwoord: achttien. ‘In haast elke tand zat wel een gat.’ Gemiddeld genomen dan. Er waren ook tanden…Lees meer Fluoride-angst? › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

With Brains Pickled by Social Media, Our Dishonest, Sheltered, Juvenile Medical Establishment Keeps Trying to Sic Vengeful Online Mobs Against Doctors Who Actually Care for Patients
21 August 2025 - Jonathan Howard

There are a lot of unstable, angry people out there, and it's easy to get powerful guns in the US. The post With Brains Pickled by Social Media, Our Dishonest, Sheltered, Juvenile Medical Establishment Keeps Trying to Sic Vengeful Online Mobs Against Doctors Who Actually Care for Patients first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Health Narratives on Social Media
20 August 2025 - Steven Novella

Engaging on social media about health issues can be daunting. I know this is not news, but it is important to understand what is happening phenomenologically. I also think it’s a microcosm of what’s happening to our society in general because of social media – we no longer have a shared fact-based reality as people increasingly live in different universes of information. […] The post Health Narratives on Social Media first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Traditional Medicine Based Extinction. An Update.
19 August 2025 - Mark Crislip

What we do best. The post Traditional Medicine Based Extinction. An Update. first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Klaas van Dijk Dat heet DARVO, las ik een paar dagen geleden in NRC. Ontken, val aan, verwissel aanvaller en
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Hans1263, bedankt voor je bemoedigende woorden. Enerzijds hoef ik alleen maar wat toe te kijken, anderzijds durf ik niet te
  • Hans1263 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Klaas van Dijk Houd vol! Soms vecht je als skepticus tegen een complotgelovige bierkaai maar lukt de overwinning van de
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Hans1263 en anderen, onderstaand bericht van mij op LinkedIn heeft ondertussen >27.000 "impressies". Voor zover mij bekend is dit het
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (32-2025)@satria Ik kijk zelfs na afgelopen zondag helemaal niet meer naar Zomergasten. Dan hoef ik die glijerige Griet in haar

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in