• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / (Bij)Geloof / (Kool)stof tot nadenken

(Kool)stof tot nadenken

25 May 2011 by Rosalinde van Wijck 12 Comments

(Kool)stof tot nadenken 1Het lijkt niet uit te maken met welke argumenten je komt, de creationisten blijven bij hoog en laag beweren dat de aarde tussen de 5.700 en de 10.000 jaar oud is. Er zijn hele creationistische onderzoeksgroepen die verklaringen en theorieën hebben gevonden voor alles dat erop wijst dat de aarde ouder is, of het nu gaat om fossielen of geologisch onderzoek. De methodes die de creationisten gebruiken worden door de gevestigde wetenschap doorgaans betwist, hetgeen een nogal ongemakkelijk spanningsveld oplevert voor beide partijen. Er zitten dan ook nogal wat gaten in de theorieën van de creationisten, zoals eveneens op diverse plaatsen op het web kan worden gevonden.

Een van de grote problemen die de creationisten hebben is de C14-methode. Deze methode wordt gebruikt om relatief ‘jonge’ objecten te dateren (tot ca. 60.000 jaar oud) en dat past natuurlijk niet zo goed in de Young Earth-theorie dat de aarde pas 10.000 jaar bestaat. Er zijn dan ook de nodige websites waar ‘bewijs’ wordt geleverd dat deze methode onbetrouwbaar is. Zo meldt deze site dat “The shells of living mollusks have been dated using the carbon 14 method, only to find that the method gave it a date as having been dead for 23,000 years!” En dat is nog maar één van de voorbeelden op de site. Ook answersingenesis.com vindt dat er grote gaten zitten in de theorieën omtrent koolstofdatering. Alleen jammer dat de crux van hun argument lijkt te zijn dat de wetenschap de invloed van de genesisoverstroming niet heeft meegenomen. Bovendien kunnen we niet weten wat er in het verleden zich heeft afgespeeld, omdat we er niet bij waren. Tja, tegen dat laatste kan ik inderdaad weinig inbrengen. Ik was er inderdaad niet bij.

(Kool)stof tot nadenken 2Wie verder googlet op C14 en creationisme, komt vele sites tegen die allemaal met onderzoeken komen en bewijsmateriaal waarom koolstofdatering niet betrouwbaar is, met verwijzing naar wetenschappelijke journals en al. Genoeg om de skepticus zich toch eens achter zijn oren te laten krabben. Het kan toch niet zo zijn dat de methode toch niet betrouwbaar is?

Gelukkig is er altijd nog Potholer54. Oorspronkelijk alleen bekend onder dit pseudoniem (inmiddels is bekend dat het om journalist Peter Hadfield gaat) weerlegt hij op zijn youtube-kanaal op scherpe en humoristische wijze de zie-je-wel-het-werkt-niet argumenten van de Young Earth-aanhangers, inclusief de 8000 jaar oude pinguins. Dus voor wie er nog twijfel had: Potholer54 legt het in dit hilarische filmpje nog één keer uit…

 

 

Steun Kloptdatwel

(Kool)stof tot nadenken 3Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
‘Het einde is op 21/10’
Next Entry »
Jezus is terug!

Filed Under: (Bij)Geloof, Wetenschap Tagged With: c14, creationisme, humor, koolstof, radiocarbon dating

Reader Interactions

Comments

  1. Marc says

    25 May 2011 at 09:27

    C-14 datering staat (zoals aangegeven) ook goed uitgelegd op Wikipedia maar lang niet zo grappig. Zouden creationisten zich er niet makkelijker van af kunnen maken door te zeggen dat god de wetenschappers wil laten geloven dat de aarde pas 10.000 jaar bestaat? Er is vast iets te verzinnen met hoogmoed of zo.

    Log in to Reply
  2. Jan Willem Nienhuys says

    25 May 2011 at 09:32

    Van lang geleden herinner ik me een verhaal over vanille. Je kunt vanille maken in het lab (uit aardolieproducten) maar ook uit vanillestokjes. De tweede methode is aanzienlijk duurder. Om de producenten van natuurvanille te beschermen ontwikkelde men een test met C14. Natuurvanille is natuurlijk recent, maar vanille ‘uit aardolie’ bevat natuurlijk geen C14.

    Toen kregen sommige natuurvanilleproducenten een probleem. Hun vanille was ook zeer oud. De oplossing: het werd geteeld nabij een snelweg en alle uitgestoten CO2 van de auto’s kwam in de plantjes terecht!

    Een serieuze fraudeur kan dit principe gebruiken om een lijkwade te maken die ook met C14 ongeveer 2000 jaar oud is. Je moet natuurlijk wel zorgen dat niemand erachter kan komen dat je een tuinbouwkas gehuurd hebt om daar vlas in te telen, en je moet heel precies werken om te zorgen dat je de goede schijnbare ouderdom krijgt.

    Log in to Reply
    • Ben says

      25 May 2011 at 16:57

      Zo’n fraude opzetten is denk ik nog best een lastige. Je zou bijvoorbeeld ook het water uit een oude bron moeten betrekken, anders zit er tritium in je sample waaruit blijkt dat het niet ouder kan zijn dan ca 1950.

      Maar goed, als je in een gesloten systeem een blok hout van 2000 jaar oud verbrandt en de planten laat groeien op enkel de verbrandingsproducten, dan kan het best zijn de boel te bedotten.

      Log in to Reply
  3. Hans says

    25 May 2011 at 10:14

    Het staat in een boek…
    Zie Woutertje Pieterse

    En dat is het enige “bewijs” dat creationisten hebben…

    We hebben net gezien waar een dergelijk “denk”wijze toe leidt, zie Camping.

    Merkwaardig dat er een god zou zijn die dergelijke spelletjes zou spelen en tegenstrijdige signalen zou afgeven. Heeft-ie niet iets beters te doen?

    Log in to Reply
  4. Timmerman says

    25 May 2011 at 11:55

    Ik vind het een mooi gegeven dat een god de moeite neemt om de puzzel zo ingewikkeld te maken dat de mens júist daardoor voldoende redenen vindt om aan te tonen dat de aarde niet door die god geschapen is. En al veel langer blijkt te bestaan dan de periode die in de bijbel genoemd wordt.
    ZIjn gefoefel met fossielen brengt bijvoorbeeld veel verwarring en geeft gerede twijfel over de ouderdom van de aarde die creationisten noemen.

    Zou hij daarmee ons geloof in hem op de proef willen stellen? En zo de onvoorwaardelijk gelovenden selecteren uit een groep ongelovigen en twijfelaars? 😉

    Log in to Reply
    • Jan Willem Nienhuys says

      25 May 2011 at 12:39

      Het standaardantwoord op deze vragen komt altijd uit bij ‘God is ondoorgrondelijk’.

      Log in to Reply
      • Timmerman says

        25 May 2011 at 13:13

        Dat maakt de discussie ook bíjna zinloos. En toch de moeite waard. Onzin mag ter discussie gesteld worden. Serieuze zaken trouwens ook.

        Log in to Reply
  5. Hans says

    25 May 2011 at 12:45

    Je kunt ook heel goed zonder god.

    Ik vind het flauwekul dat een god ons voor zulke dwaze puzzeltjes zou stellen.
    Alsof hij zich zou vervelen…
    En dan maar … af en toe eens het heelal laat vergaan…

    Log in to Reply
    • Timmerman says

      25 May 2011 at 13:11

      Lijkt mij ook. Een god is handig als antwoord als je zelf even niet weet hoe het allemaal in elkaar zit. Maar we weten inmiddels dat de donder niet komt van Thor die met z’n hamer op de wolken slaat.
      Ik vind het soms amusant om te lezen hoe ze zaken die wetenschappelijk onderbouwd zijn en bijbelse teksten e.d. onderuit halen toch weer proberen door te prikken met kromme redeneringen en klets. Amusant en triest tegelijkertijd.

      Log in to Reply
      • Hans says

        25 May 2011 at 14:16

        Inderdaad : als je iets niet kunt verklaren of … nog niet kunt verklaren. Dan is het gewoon de gemakkelijkste weg. Dan hoef je toch niet verder te zoeken? Dan heb je ook niet lastige wiskunde of natuurkunde of scheikunde nodig. Gewoon alleen maar: het staat in een boek… (Woutertje Pietserse).

        Log in to Reply

Trackbacks

  1. The Golden Crocoduck Awards 2011 says:
    20 June 2011 at 06:04

    […] Laatst berichtte ik al over journalist Peter Hadfield, die onder het pseudoniem Potholer54 op youtube regelmatig de creationisten verbaal er van langs geeft. Het blijk dat hij daarnaast ook jaarlijks de Golden Crocoduck Award uitgeeft aan diegene die dat jaar het negende gebod het meest heeft gebroken (lees: de grootste leugen heeft verteld) om het creationisme aan de man te brengen. Maar wat is een crocoduck? […]

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Hebben we minder gemeenschapszin dan vroeger?
16 September 2025 - Ward van Beek
Hebben we minder gemeenschapszin dan vroeger?

.In het dagelijks leven loop je als skepticus tegen heel andere zaken aan dan klassieke skeptische thema’s als homeopathie of een platte aarde. Dubieuze kleurentests op werk, vasten zou gezond zijn, en de kracht van positieve mindsets. Skepsis-podcastpresentator Richard Engelfriet sluist u door alledaagse…Lees meer Hebben we minder gemeenschapszin dan vroeger? › [...]

KNAW symposium “Debating the Facts”
8 September 2025 - Ward van Beek
KNAW symposium “Debating the Facts”

. Maandagmiddag 15 september organiseert de KNAW het symposium “Debating the Facts”, met onder andere Nobelprijs-winnaar Guido Imbens en onze Skepsis-voorzitter, Eric-Jan Wagenmakers. Hoe te voorkomen dat feiten ‘ook maar een mening’ worden… Er zijn nog een paar plaatsen. Voor meer…Lees meer KNAW symposium “Debating the Facts” › [...]

Global Skeptics in The Pub-marathon
18 August 2025 - Ward van Beek
Global Skeptics in The Pub-marathon

 Verspreid over de wereld zijn er talloze organisaties die zich inzetten voor het bevorderen van kritisch denken. En op vrijdag 22 augustus 2025 kunnen zij elkaar online ontmoeten!Die dag duiken skeptici vanuit de gehele wereld gezamenlijk (voor de tweede keer)…Lees meer Global Skeptics in The Pub-marathon › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

Stem Cell Stroke Therapy
17 September 2025 - Steven Novella

We have written quite a bit about fraudulent stem cell clinics. They have followed a typical pattern of overhyping new potential therapies, with some clinics going as far as selling fake stem cell treatments. Stem cells were a likely target – they sound extremely advanced, their potential is easy to understand, and you can use them to justify extreme claims of healing. […] The post Stem Cell Stroke Therapy first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Natural History
16 September 2025 - Mark Crislip

It usually takes me several weeks to write these essays, in part because I am slow, and in part I have more to do in retirement than I ever did when working. But as this goes live, I am recovering from a new knee replacement. As I age I am having everything that fails and either be replaced or removed. Orchiectomy next? […] The post Natural History first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Robert F. Kennedy, Jr. is definitely coming for your vaccines, part 2: VAERS, the FDA, and ACIP
15 September 2025 - David Gorski

The Food and Drug Administration appears to be about to weaponize a classic antivax trope against COVID-19 vaccines, the abuse of reports to the Vaccine Adverse Events Reporting System to falsely portray them as deadly, even as news reports suggest that RFK Jr. will further restrict access to COVID-19 and three childhood vaccines. Here we go again. The post Robert F. Kennedy, Jr. is definitely coming for your vaccines, part 2: VAERS, the FDA, and ACIP first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (37-2025)Inderdaad, iets te snel getikt. Van mij mogen vormen van plicht ook wel, b.v. vaccinatie om toegang voor kinderen te
  • Renate1 on De linke weekendbijlage (37-2025)Ik neem aan dat u RFK bedoelt. Over het geheel genomen ben ik hert wel met Sjamadriaan eens, hoewel ik
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (37-2025)Helemaal eens met Sjamadriaan. Ook ik erger me aan programma's waarin zonodig tegenover de deskundige een totale onbenul op het
  • Renate1 on Astrologie in het Teylers MuseumPlacebo vind ik ook onethisch. Maar de 'logica' van platte-aarde-gelovigen is niet zo ver verwijderd van de 'logica' van mensen
  • Hans1263 on Astrologie in het Teylers MuseumJe kunt toch ook zo'n goed gesprek beginnen zonder die malle verzinsels met sterrenbeelden en planeten? Maar OK, misschien geeft

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in