• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Algemeen / Is die foto echt of nep?

Is die foto echt of nep?

12 December 2012 by Pepijn van Erp 10 Comments

Computerprogramma’s bedoeld voor het bewerken van digitale foto’s zijn tegenwoordig zo geavanceerd, dat het zelfs voor experts erg lastig is om vast te stellen of een bepaalde afbeelding echt is of nep. Skeptici zullen misschien vooral geïnteresseerd zijn in het achterhalen of foto’s van UFO’s of Bigfoot gemanipuleerd zijn, voor Justitie gaat het vaak om belangrijker zaken. Zo is het bij vermeende kinderporno van groot belang om te weten of er geknipt en geplakt is, of dat er daadwerkelijk minderjarigen zijn gebruikt als model. Een bedrijfje uit de Verenigde Staten heeft nu software ontwikkeld waarmee je objectieve informatie kunt verkrijgen van een afbeelding die kan helpen om de vraag te beantwoorden of het om een origineel beeld gaat.

Na de orkaan Sandy, die o.a. New York hard trof, begonnen er op het Internet talloze foto’s te circuleren, waarvan je je af kon vragen of ze wel echt waren. Een mooi voorbeeld is de onderstaande foto, die een haai laat zien die door de ondergelopen straten van Brigantine Beach in New Jersey zou zwemmen.

Is die foto echt of nep? 1
Een foto die in eerste instantie op Facebook geplaatst werd, maar snel het Internet overging.

De website Snopes.com kon de bron achterhalen van de foto van de haai, die gebruikt was om in de foto van de ondergelopen buurt te plakken. Als het je niet lukt om zo’n bronafbeelding te achterhalen, kan het knap lastig zijn om te laten zien dat het om een hoax gaat. Fourandsix Technologies biedt in sommige gevallen een oplossing. De software die ze ontwikkeld hebben, maakt gebruik van het gegeven dat er niet één vastgelegde manier is waarop foto’s in het JPEG-formaat worden opgeslagen. Alle fabrikanten van fototoestellen en de makers van bewerkingssoftware doen dat op net iets andere wijze.
De ‘forensische’ software van Fourandsix kan van een afbeelding een soort vingerafdruk nemen en die vergelijken met een enorme database met daarin de ‘vingerafdrukken’ van camera’s en software die bekend zijn. Op die manier kan dan vastgesteld worden of de compressie van de afbeelding overeenkomt met een origineel beeld uit een camera of dat er iets aan de hand is. Een gedeelte van de foto kan bijvoorbeeld een andere ‘vingerafdruk’ hebben dan zijn omgeving en op die manier door de mand vallen als knip-en-plakwerk.

Een van de oprichters van Fourandsix hield een interessant verhaal op de Luminance 2012 conferentie, waarin dit allemaal nog eens langskomt. Hij laat interessante voorbeelden zien, ook over hoe onze waarneming makkelijk voor de gek gehouden kan worden.

De software valt waarschijnlijk buiten het budget van de doorsnee computergebruiker, maar ik kan me goed voorstellen dat het voor overheden en bedrijven interessant kan zijn. Het heeft ook weinig zin om er te gebruik van te maken als je niet de beschikking hebt over afbeeldingen die mogelijk origineel zijn. Een plaatje geplukt van een website is normaal gesproken al veel te veel verkleind om nog bruikbare informatie op te leveren. Als je toch aan de slag wil, is er ook een web-based demo version die nog wel te betalen is.
Tot slot wil ik wijzen op het historische overzicht van fotomanipulatie dat op de website staat onder de titel ‘Photo Tampering throughout History‘. En ook op het blog staan een aantal interessante artikelen die je kunnen helpen om van foto’s vast te stellen of ze gemanipuleerd zijn.

Steun Kloptdatwel

Is die foto echt of nep? 2Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
How to be a pain in the ass
Next Entry »
Skepsis Congres 2012 – Huub Philippens – Incompetentiegericht onderwijs

Filed Under: Algemeen, Factchecking, Hoax Tagged With: foto, fotografie, fourandsix, hoax, photoshop, sandy

Reader Interactions

Comments

  1. Constantia Oomen says

    12 December 2012 at 07:43

    En ik neem aan dat je deze app kent en mogelijk zelfs gebruikt, zoals ik?

    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.unveil&hl=en

    Log in to Reply
  2. Pepijn van Erp says

    12 December 2012 at 09:48

    Ik vond net de website http://fotoforensics.com/  die het nog wel doet en gebruik maakt van die ELA-methode. Volgens mij gaat het wel om een iets andere aanpak, maar het is zeker een website die ik ga onthouden.

    Log in to Reply
  3. Willem-Jan says

    12 December 2012 at 09:59

    Altijd leuk dit soort dingen, moet de presentatie nog kjiken maar moest meteen denken aan een vermakelijke verhandeling over dit onderwerp van Nederlandse bodem (Nep!):
    http://www.uitzendinggemist.nl/afleveringen/1250386

    Log in to Reply
  4. Bas Uterwijk says

    12 December 2012 at 10:00

    Hoop niet op een tovermiddel! Als fotograaf ben ik enorm geinteresseerd in dit soort toepassingen en heb meerdere malen foto’s waarvan ik wist ofwel vermoedde door deze tools gehaald. De interpretatie is een kunst op zich en het gebeurt vrijwel nooit dat er heel erg duidelijk gesjoemeld blijkt te zijn.
    Een van de problemen is dat het vaak voorkomt dat een fotograaf twee beelden uit een sessie samenshopt tot één foto. Hierbij zijn zowel de Jpeg kwaliteit als de camera instellingen meestal vrijwel identiek.

    Log in to Reply
    • Pepijn van Erp says

      12 December 2012 at 10:25

      En we moeten ook bedenken dat het hier alleen maar gaat om digitale manipulatie. ‘Ouderwetse’ trucage kun je zo niet ontmaskeren. Denk bijvoorbeeld aan die beelden van Robbert van den Broeke: http://www.skepsis.nl/blog/2012/04/fotos-van-robbert-van-den-broeke/

      Log in to Reply
  5. Dennis says

    12 December 2012 at 10:23

    De behandelde software interpreteert niet, maar beoordeeld de technische consistentie van het bestand zelf. Dat is geen kunst maar pure wiskunde. 

    Ik vraag me af wat je er nog mee kan als je origineel een raw bestand is. Daar zit geen jpg compressie in. Aan de andere kant is raw lastiger te edditten en is het in feite nog meer afhankelijk van welke camera je gebruikt. Maakt het misschien alleen maar makkelijker.

    Log in to Reply
    • Bas Uterwijk says

      12 December 2012 at 10:31

       Je begrijpt me verkeerd Dennis, wat ik probeer te zeggen is dat  de “kunst” van het interpreteren bij de gebruiker van de software ligt. Ik heb trouwens net even een beeld waar ik van weet dat het een collage is door de analyser gehaald daar kan ik eigenlijk niks aan afleiden. Maar dat was een compilatie, zoals ik net al zei, van twee beelden met dezelfde technische aspecten.

      Log in to Reply
      • Dennis says

        12 December 2012 at 11:14

        Niet het facet wat door het genoemde FourMatch wordt geanaliseerd. Maar besef vooral dat je dan wel altijd het originele bestand uit de camera nodig hebt. Meer dan ontmaskeren dat dit niet door de camera geleverd werd kan het ook niet.

        Log in to Reply
  6. Bas Uterwijk says

    12 December 2012 at 10:39

    Ik begin wel benieuwd te worden waar dit stukje software eigenlijk toe in staat is. Het zou me niets vebazen als het niet veel meer was dan een luxe uitvoering van de gratis web app. Ik word altijd een beetje achterdochtig wanneer er technologie op de markt komt die beweert dingen te kunnen die voor zover ik weet technisch nog in de kinderschoenen staan. Zo ben ik altijd redelijk sceptisch geweest over het gebruik van gezichtsherkenning in openbare ruimtes.
    Voor een heel groot deel van de mensen is technologie een soort tovenarij en kunnen handige jongens een hoop verdienen met halfbakken uitvindingen.

    Log in to Reply
  7. Dennis says

    12 December 2012 at 11:16

    Wat die kerel in het filmpje vergeet te melden is dat bij die analyse van de schaduwen, met het trekken van lijnen, dat je dan enkel met schaduwen mag werken die op hetzelfde precies rechte vlak vallen. Die fout wordt zo snel gemaakt en heeft in al heel wat valse beschuldigingen geresulteerd…

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • SKEPP
  • SBM
European Skeptics Congress 2022 vindt plaats in september te Wenen
15 May 2022 - Pepijn van Erp

  Het tweejaarlijks georganiseerde congres van de koepel van Europese skeptische organisaties ECSO zal komende keer plaatvinden in Wenen, van 8 t/m 11 september. Een uitgelezen moment om actieve skeptici te onmoeten en te horen waar die zich zoal mee bezighouden in hun landen. Zeker nu het het weer het eerste congres is na het ... Meer lezen Het bericht European Skeptics Congress 2022 vindt plaats in september te Wenen verscheen eerst op Skepsis Blog. [...]

Gauquelin’s Mars Effect
9 March 2022 - Jan Willem Nienhuys
Gauquelin’s Mars Effect

For Dutch version click on flag.   The Mars Effect kept skeptics quite busy for quite some time. One of the amazing things is how easily all kinds of skeptics were fooled and how quickly they launched themselves into investigations without examining properly the source of this effect. Rereading the original articles doesn’t lessen this ... Meer lezen Het bericht Gauquelin’s Mars Effect verscheen eerst op Skepsis Blog. [...]

Skepter 35.1 – themanummer over reuk
26 February 2022 - Pepijn van Erp
Skepter 35.1 – themanummer over reuk

Ruikt de mens wel echt zo slecht als wordt beweerd? Wat is er voor bewijs voor de werkzaamheid van aromatherapie? Welke rol spelen feromonen in ons liefdesleven? Maar we keken ook de documentaires over Jomanda en verdiepten ons in het verband tussen complotdenken en populisme. Het bericht Skepter 35.1 – themanummer over reuk verscheen eerst op Skepsis Blog. [...]

De onzin in HR is nog lang niet dood - Het artikel dat u drie jaar lang niet mocht lezen...
9 May 2022 - Paul De Belder
De onzin in HR is nog lang niet dood - Het artikel dat u drie jaar lang niet mocht lezen...

Twee jaar geleden (maart 2016) gaf Patrick een TED talk over de onzin in human resources. Ondanks het duidelijke succes bij een Human Resources (HR) publiek is daarmee de onzin duidelijk de wereld nog niet uit.  We bespreken in dit artikel één recent én een langlopend voorbeeld van wat je allemaal kunt aantreffen in de HR-wereld, of zakenwereld tout court. Enkele jaren geleden schreef Patrick een kritisch artikel over het Carl Van De Velde Instituut (CVI). Carl Van de Velde (52) leidt het instituut dat naar hem is vernoemd en is naar eigen zeggen een self-made man die zonder hogere studies zich opwerpt als coach of goeroe van mensen die – tsja, snel rijk willen worden… [...]

Sapiens – Een beeldverhaal – Een misleidende verweving van wetenschappelijke feiten en fantasierijke interpretaties
17 May 2022 - Paul De Belder

Fictieve wetenschappers Harari brengt enkele (relatief) nieuwe wetenschappelijke inzichten. We waren niet uniek. Nog niet zo lang geleden leefden we samen met andere moderne mensensoorten, zoals de Neanderthalers en de Denisovamens. De Neanderthaler werd in het verleden schromelijk onderschat, maar blijkt nu erg slim te zijn geweest, met grote survivalskills. Enkel Sapiens overleefde en veroverde de hele wereld. Dat hebben we te danken aan onze taal en het vermogen om mythen en verhalen te creëren die collectieve intelligentie, sociale samenhang en grote samenlevingen mogelijk maakten. Het leidde ook tot grote variëteit in gezins- en samenlevingsvormen en culturele gewoonten. Maar Sapiens ontpopte zich ook tot een intercontinentale seriemoordenaar van andere diersoorten. Harari brengt die inzichten door vier personages als wetenschapper op… [...]

‘Dokter Google is een kwakzalver’
11 May 2022 - tayson

De voorbije twee jaar werden we overspoeld met desinformatie over corona en covid. Nu we in de staart van de pandemie lijken te zitten, is het hopelijk voor iedereen duidelijk dat het virus niet mee surft met de elektromagnetische stralen uit onze smartphone, covid niet onvruchtbaar maakt (tijdens de pandemie werden meer kinderen geboren) en de coronavaccins geen microchips bevatten die onze handel en wandel in kaart brengen. [...]

Vaccines Don’t Save Lives
20 May 2022 - Jonathan Howard

Fostering basic critical thinking skills and countering medical misinformation is a vital undertaking. The post Vaccines Don’t Save Lives first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Yes. I Remember it Well. A COVID 45 Retrospective
19 May 2022 - Mark Crislip

With faltering memory, questionable opinions, and sketchy references, an infectious disease revenant reflects on the last 2.5 years of COVID 45. Grizzly bear assault free. As in no assault, not the price of a Grizzly bear assault. The post Yes. I Remember it Well. A COVID 45 Retrospective first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Homeopathy and Pre-Registered Trials
18 May 2022 - Steven Novella

Preregistering clinical trials is a great idea, but we have to actually track registration. The post Homeopathy and Pre-Registered Trials first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (20-2022)Gossie!
  • Wilma S. on De linke weekendbijlage (20-2022)@Hans1263 Vanuit jouw standpunt gezien, heb je gelijk.
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (20-2022)Humor ist wenn man trotzdem lacht.
  • Wilma S. on De linke weekendbijlage (20-2022)@Hans1263 Hij (RV red.) zei slechts dat het genoemde drietal eigenlijk het beste liefdevol kon worden verzorgd… etc. Is het
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (20-2022)U schreef zelf, mw. S.: "wat wil je dan doen met"... gevolgd door een serie namen. Het leek me niet

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2022 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in