• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Gezondheid / Oproep: praat met uw homeopaat!

Oproep: praat met uw homeopaat!

14 August 2014 by Maarten Koller 5 Comments

Zach Weiner van de webcomic Saturday Morning Breakfast Cereal pakt volgens eigen zeggen succesvol homeopaten via hun eigen logica:

20110605

 

Wat mij betreft de moeite waard om eens te proberen ;).

Steun Kloptdatwel

Oproep: praat met uw homeopaat! 1Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Meende Freek de Jonge dat nu echt?
Next Entry »
The Vaccination Chronicles

Filed Under: Gezondheid, Humor, Kort Tagged With: homeologica, verdunning

Reader Interactions

Comments

  1. Jan Willem Nienhuys says

    14 August 2014 at 10:13

    De hoge verdunningen zijn inderdaad voor vele critci een bron van verwondering. Maar ‘in de homeopathie’ is er eigenlijk helemaal geen theorie dat iets ‘sterker’ wordt door verdunnen. In elk geval schrijft Hahnemann in par. 270 van de Organon dat er een merkwaardige verandering optreedt in stoffen als ze worden geschud of verwreven met een ‘indifferente’ droge of vloeibare substantie ertussen, en dat die verandering erin bestaat dat ‘innerlijke spirituele medicinale krachten’ vrijkomen. Dan kunnen ook zand, houtskool, kalk en keukenzout wonderkrachten ontwikkelen (geroosterde badspons ook trouwens).

    Zoals gebruikelijk bij religies is hij er bijzonder vaag over hoe dat kan. Hij beschouwt het als een ervaringsfeit. Ik vermoed dat hijzelf en zijn eerste navolgers het bedacht hadden als verklaring van het feit dat ‘minimale doses’ zowel na toediening als bij geneesmiddelproeven ‘werkten’.

    In par. 128 schrijft Hahnemann, dat de ‘meest recente onderzoekingen’ hebben geleerd dat je bij geneesmiddelproeven de beste resultaten krijgt als men daarbij de 30e potentie (C30) gebruikt. Inderdaad staat de symptoomboeken vol met resultaten die met zulke proeven verkregen zijn.

    Het komt er dus op neer dat de hoofdleer van de homeopathie niet is ‘verdunnen’ maar ‘ervaren’. Men vaart blind op ‘ervaring’ zonder enige zelfkritiek. Het is vergelijkbaar met een voetballer die een mooi doelpunt maakt als hij groene sokken aanheeft en vervolgens niet meer zonder groene sokken kan.

    Bijgeloof ontstaat bij onzekerheid, en in de genezerij is veel onzeker. Een consciëntieuze arts baseert zich op kennis die verkegen is door zoveel mogelijk allerlei subjectieve vertekeningen uit te sluiten. De ‘gewone’ artsen waren overigens tot voor kort nauwelijks beter dan de homeopaten. De tijd dat wat ‘professor’ zei automatisch werd geaccepteerd is nog niet zo lang achter ons.

    (De ramp met DES kon ontstaan doordat een professor zonder enig ander bewijs dan een zekere a priori plausibiliteit had verklaard dat het spul goed was tegen miskramen.)

    Trouwens: de medische studenten moeten zo ontzaglijk veel leren dat ze eenvoudigweg geen tijd hebben om behalve de ‘feiten’ ook de bewijzen te leren. Naar schatting zou een gewone huisarts wekelijks royaal meer dan 168 uur nodig hebben om gewoon bij te blijven op het eigen vakgebied als hij/zij alles las wat relevant is.

    Dat veroorzaakt natuurlijk ook weer onzekerheid en dus …

    Log in to Reply
    • Hans1263 says

      14 August 2014 at 17:28

      “Innerlijke spirituele medicinale krachten”.
      Wat een prachtige omschrijving waarmee allerlei vaagdenkers aan de haal kunnen gaan, en die alleen maar op geloof berust.

      Log in to Reply
      • Jan Willem Nienhuys says

        14 August 2014 at 20:24

        Ik zie dat ik fout geciteerd, het moet par. 269 zijn:
        http://www.homeoint.org/books4/organon/org260.htm#p269

        Die homöopathische Heilkunst entwickelt zu ihrem besondern Behufe die innern, geistartigen Arzneikräfte der rohen Substanzen, mittels einer ihr eigenthümlichen, bis zu meiner Zeit unversuchten Behandlung, zu einem, früher unerhörten Grade, wodurch sie sämmtlich erst recht sehr, ja unermeßlich – durchdringend wirksam und hülfreich werden

        Log in to Reply
        • Hans1263 says

          14 August 2014 at 21:50

          Tja, het blijft natuurlijk de vaagpraat van die tijd. Daar is geen bezwaar tegen want er werd en wordt wel meer gekletst; wist men veel 200 jaar geleden…
          Wat wel bezwaarlijk is, dat mensen nog steeds in homeopathie geloven en zich laten bedriegen.

        • Utrechtse says

          10 September 2014 at 16:26

          Dat er nog steeds huisartsen en specialisten zijn die hun patiënten naar homeopaten (en andere kwakzalvers) verwijzen. Hun verwijzing kan een krachtige aanmoediging en goedkeuring vormen voor patiënten die de weg niet weten in een woud van aanbod. Dat is behoorlijk bezwaarlijk.

          Dat patiënten verdwalen op aanwijzing van hun dokter, kan betekenen dat ze de weg voorgoed kwijtraken.

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Verslag Skepsis-congres 2025
7 December 2025 - Ward van Beek
Verslag Skepsis-congres 2025

Door Niels Olfert, foto’s Thomas de Wit Een kwart van de eenentwintigste eeuw zit er alweer op. Op het congres van Stichting Skepsis blikten we terug en vooruit: was vroeger alles beter? En wat kan er nu beter?  Even wat onderbuikgevoelens: steeds meer mensen geloven in fabeltjes en…Lees meer Verslag Skepsis-congres 2025 › [...]

De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten
22 November 2025 - Pepijn van Erp
De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten

In hun ongeautoriseerde biografie van Wim Hof schetsen Volkskrant-journalisten Robert van de Griend en Anneke Stoffelen een ontluisterend beeld van de goedlachse goeroe. Het is allemaal nog veel erger dan je al dacht.Lees meer De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten › [...]

Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie
12 October 2025 - Ward van Beek
Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie

.Op 4 oktober vond in de Geertekerk in Utrecht het jaarlijkse symposium plaats van de Vereniging tegen de Kwakzalverij. Het thema dit jaar was Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie. Meester KackadorisprijsDe middag begon traditioneel met de toekenning van…Lees meer Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie › [...]

RSS Error: Retrieved unsupported status code "404"

Glyphosate Remains Controversial
25 February 2026 - Steven Novella

Glyphosate is the most used herbicide in the world, with farmer applying about 750 million kg per year. The US is the heaviest user, responsible for 19% of global use. The chemical is popular among industrial farmers because it is safe and effective, and yet it also remains highly controversial. It is also back in the news, and so an update on […] The post Glyphosate Remains Controversial first appeared on Science-Based Medicine. [...]

MAHA: Everything old is new again, except this time antiscience cranks (like Stanislaw Burzynski) are in charge
23 February 2026 - David Gorski

Returning from my hiatus, I couldn't decide on a specific new topic, mainly because so much bad stuff happened in my absence. So, in this post I back up a bit to reflect on how RFK Jr.'s "make America healthy again" is nothing new. What is new is that the antiscience-cranks are in charge. The post MAHA: Everything old is new again, except this time antiscience cranks (like Stanislaw Burzynski) are in charge first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Is the FDA is Hiding “Evidence” the COVID Vaccine Killed Children?
20 February 2026 - Jonathan Howard

It's everything anti-vaxxers have been crowing about for decades. The post Is the FDA is Hiding “Evidence” the COVID Vaccine Killed Children? first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Renate1
    on Ondanks kritiek op hun twijfelachtige enquête blijft NSCR erbij dat jaarlijks 20.000 Nederlandse mannen zich in het buitenland schuldig maken aan seksueel kindermisbruik
    Ik moet zeggen dat het me ook niet bepaald iets lijkt om via een enquête te onderzoeken. Zouden mensen die
  • Klaas van Dijk
    on De linke weekendbijlage (8-2026)
    @Hans1263, er blijkt zelfs een uitgebreid persbericht hierover uitgebracht te zijn. https://www.rechtspraak.nl/organisatie-en-contact/organi
  • Hans1263
    on De linke weekendbijlage (8-2026)
    @Klaas van dijk Een crowdfunding gaat natuurlijk niet (want wie trapt daar nog in), drie ton is wel erg veel
  • Klaas van Dijk
    on De linke weekendbijlage (8-2026)
    De rechtbank in Den Haag heeft de ontnemingsvordering tegen de zelfbenoemde dominee Pieter Kuit voor het grootste deel toegekend. Dit
  • Renate1
    on De linke weekendbijlage (8-2026)
    @ Hans, Ik denk dat ik dat al eens gelezen heb.

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2026 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in