• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Columns / De Telegraaf als kwaliteitskrant?

De Telegraaf als kwaliteitskrant?

9 August 2016 by Cees Renckens 373 Comments

Cees Renckens schrijft columns voor Kloptdatwel. Van 1988 tot 2011 was hij voorzitter van de Vereniging tegen de Kwakzalverij. Foto: Klaas Jaarsma
Cees Renckens schrijft columns voor Kloptdatwel. Van 1988 tot 2011 was hij voorzitter van de Vereniging tegen de Kwakzalverij. Foto: Klaas Jaarsma

Bekend is de anekdote waarin de destijds beroemde vliegenier Viruly (1905-1986) zei dat hij zeer tevreden was over de betrouwbaarheid van de berichtgeving in zijn kwaliteitskrant. Alleen zodra het over luchtvaart ging, dan viel dat nogal eens tegen.

Tot de kwaliteitskranten in ons land worden gemeenlijk NRC, Volkskrant en Trouw gerekend en De Telegraaf zeker niet. Die laatste populistische krant, daarmee kon je als intellectueel of hoger opgeleide beter niet gezien worden en je las hem soms noodgedwongen in verre vakantieoorden, waar hij meestal de enige verkrijgbare Nederlandse krant was. Je ergerde je dan aan de koppen in chocoladeletters en de onbenulligheid van het nieuws dat de voorpagina haalde, terwijl oud zeer uit de platte rechtse periode van de krant nog altijd schrijnde. Pro Wiegel en contra Den Uyl, daar waren wij als linkse intelligentsia en lezers van Vrij Nederland niet blij mee.

Recent ben ik echter enigszins in verwarring geraakt door artikelen in respectievelijk NRC en Telegraaf, die mijn zo vertrouwde opinie over beide kranten onder druk heeft gezet. Zo kwam NRC op 29 juli met een zeer onkritisch artikel Zweven in het ziekenhuis, waarin de schrijfster, kennelijk een stagiaire, zich van alles op de mouw liet spelden door drie medische hoogleraren en goedgelovig de conclusies overnam uit een rapport over de verbreiding van CAM in de Nederlandse ziekenhuizen (‘94% heeft CAM in huis’), geschreven door een homeopate, een antroposofisch arts en een paranormale genezeres. Pepijn van Erp had met dat rapport al de kachel aangemaakt, maar dat was de schrijfster geheel ontgaan.

Hoogleraar interne geneeskunde Smit bagatelliseerde in het artikel het ontbreken van bewijzen van effectiviteit, terwijl psychiater Speckens niet alleen (vaak al overbelaste) verpleegkundigen, maar zelfs artsen zo ver wil krijgen dat zij complementaire zorg gaan bieden. De hypnotherapie van kinderarts Benninga bij kinderen met buikpijn wordt, anders dan hij stelde, terecht nog steeds niet als reguliere zorg beschouwd door het Zorginstituut. Feitelijk kan worden vastgesteld dat de Nederlandse ziekenhuizen er in het algemeen uitstekend in slagen om de kwakzalverij buiten de deur te houden. Een ingezonden reactie van ondergetekende waarin ik dat uitlegde werd niet geplaatst. Op 30 juli was het opnieuw raak in de NRC met twee pagina’s over de Feyenoorder Dirk Kuijt, waarin hij zijn medische team voorstelde. Dat sporters bijgelovig zijn dat wisten we al, maar Kuijt maakt het wel heel bont: een ‘fysieke trainer’, de clubarts, een paragnost/magnetiseur, een haptonoom, een orthomanueel arts en een gewone fysiotherapeut. Enkelen van hen worden sprekend opgevoerd door verslaggever Verseput, maar enig weerwerk levert hij niet.

Nee, dan De Telegraaf! Deze krant had uitstekende berichtgeving over de sterfgevallen in het Heilpraktikerskliniekje van Klaus Ross, opgetreden na intraveneuze toediening van diens ‘100% biologische’ ongeregistreerde anti-kanker medicatie. Op 5 augustus publiceerde de krant er drie artikelen over, waaronder een redactioneel hoofdartikel, waarin werd gesteld dat de schok van de Millecam-tragedie lijkt te zijn uitgewerkt, waardoor kwakzalvers weer meer kansen krijgen. Met alleen strenge regels zal die verleiding nooit opgeheven kunnen worden, maar de reguliere geneeskunde zou best eens wat vaker stelling mogen nemen tegen behandelingen waarvan het nut niet is bewezen en die zelfs schadelijk kunnen zijn. Aldus de krant, die ik decennia lang verfoeide (Steenhorst, wijlen Smalhout!), maar nu kwaliteitskrant NRC (Frits Abrahams, Youp van ’t Hek, Piet Borst)  even kwalitatief heeft ingehaald. Hopelijk een tijdelijk fenomeen, want aan het omzetten van mijn abonnement ben ik nog niet toe.

Steun Kloptdatwel

De Telegraaf als kwaliteitskrant? 3Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Duivelse barcodes
Next Entry »
De Zin en Onzin van een Kruisteken

Filed Under: Columns Tagged With: betrouwbaarheid, Klaus Ross, telegraaf, ZonMw

Reader Interactions

Comments

  1. Renate1 says

    12 September 2016 at 13:07

    Z’n homeopathische brouwseltjes zullen weinig schade bij hem aan kunnen richten.

    Log in to Reply
    • Hans1263 says

      12 September 2016 at 14:40

      Nou, 3-broompyruvaat was toch nog niet getest, zeker niet in die nieuwe, er anders uitziende, goedkoper samenstelling?

      Log in to Reply
      • Renate1 says

        12 September 2016 at 14:48

        Nee, dat zouden we misschien wel op hem kunnen testen, maar dat is misschien weer wat erg sadistisch.

        Log in to Reply
        • Hans1263 says

          12 September 2016 at 15:52

          Sadisme is mijn bedoeling niet. Maar als je dan bedenkt dat hij zijn middeltjes wel zonder enige kennis van zaken en naar willekeur aan zijn patiënten toediende, wens ik hem weinig goeds toe.

  2. Renate1 says

    12 September 2016 at 16:43

    Ik wens de heer Ross ook weinig goeds toe, vandaar mijn hoop op een aardige gevangenisstraf. Ik vrees dat het daar overigens niet van zal komen en ik ben bang dat z’n slachtoffers, of hun nabestaanden nog steeds in z’n praatjes, of in die van andere kwakzalvers zullen blijven geloven. Hopen dat deze mensen nooit meer de zorg mogen dragen voor enig levend wezen, is in ieder geval een optie.

    Log in to Reply
    • Hans1263 says

      12 September 2016 at 17:31

      Het enige wat wij kunnen doen, is intensief blijven “zeuren” over de gevaarlijke en ondeskundige kwakzalverij van Ross en de vele zogenaamde alternatieve “behandelmethoden”. Vechten tegen de bierkaai, maar toch blijven doen!

      Log in to Reply
      • Renate1 says

        12 September 2016 at 19:33

        Doen we. Het blijft me verbazen dat er bij zo’n kwakzalver altijd wel weer patiënten klaarstaan om de man te verdedigen, zelfs als ze misschien zelf slechte ervaringen heeft, maar dat als er iemand autobanden lek prikt de mensen bij wijze van spreke in de rij staan om de dader op te knopen.

        Log in to Reply
        • Hans1263 says

          12 September 2016 at 21:50

          Ongelijk bekennen is lastig, vooral als er ook geld mee gemoeid is…

  3. Wilma S. says

    18 September 2016 at 13:06

    Het laatste nieuws uit Duitsland:
    http://www.telegraaf.nl/binnenland/26627904/___Ross_mocht_3BP_niet_toedienen___.html

    ’Ross mocht 3BP niet toedienen’

    AMSTERDAM – Een Duitse federale medicijnwaakhond heeft het Openbaar Ministerie in Krefeld, dat de dood van drie patiënten van natuurgenezer Klaus Ross onderzoekt, in verlegenheid gebracht.

    Volgens de waakhond mogen natuurgenezers helemaal geen glucoseblokkers (3BP) geven aan kankerpatiënten. Dat is volledig in tegenspraak met wat justitie daar eind augustus zelf over naar buiten heeft gebracht.

    Maar volgens de Duitse wet mag 3BP alleen op voorschrift van een reguliere arts worden toegediend, zo blijkt uit het deze week gepubliceerd advies van de zorgautoriteit Bundesinstitut für Arzneimittel und Medizinprodukte.

    http://www.bfarm.de/SharedDocs/Risikoinformationen/Pharmakovigilanz/DE/RI/2016/RI-3-brompyruvat.html

    Log in to Reply
    • Hans1263 says

      18 September 2016 at 15:13

      Vreemd… Mag een Duitse arts dan wél zomaar een ongeregistreerd middel toedienen?
      Het komt me voor dat dit alleen zou mogen na officiële toestemming en onder toepassing van strenge onderzoekprotocollen? Ik moet hier wel opmerken dat ik de Duitse wet niet ken.

      Log in to Reply
      • Renate1 says

        18 September 2016 at 15:57

        Als ik het stukje dat Wilma aanhaalt zo lees, mag een Duitse arts dit middel wel voorschrijven.

        Log in to Reply
  4. Wilma S. says

    24 October 2016 at 20:48

    In Duitsland zou men zich de ogen uit de kop moeten schamen en als de wiedeweerga met adequate wettelijke maatregelen komen:

    https://www.sciencebasedmedicine.org/german-alternative-cancer-clinics/

    German alternative cancer clinics: Combining experimental therapeutics with rank quackery and charging big bucks for it

    Posted by David Gorski on October 24, 2016

    A couple of months ago, I discussed patient deaths at an alternative medicine clinic in Europe, where a naturopath named Klaus Ross had been administering an experimental cancer drug (3-bromopyruvate, or 3-BP) to patients outside the auspices of a clinical trial. 3-BP is a drug that targets the Warburg effect, a characteristic of cancer cells first reported in the 1920s by Otto Warburg in which the cancer cell changes its metabolism to shut off oxidative phosphorylation (the part of glucose metabolism requiring oxygen that produces the most energy) to rely almost exclusively on glycolysis and anaerobic metabolism. From a cancer cell evolution standpoint, one can understand why cancer cells would behave this way, as this change allows them to survive in environments with much less oxygen than normal cells, but the side effect of the Warburg effect is that cancer cells consume a lot of glucose for their energy needs. Indeed, positron emission tomography (PET scanning) takes advantage of this characteristic of cancer cells to use glucose labeled with a positron-emitting isotope that accumulates in cells. The result is that cancer cells, which in general use a lot more glucose than normal cells, light up compared to the surrounding tissue, allowing the identification of areas suspicious for cancer. Targeting the Warburg effect is therefore a strategy to attack cancer cells preferentially.

    Since I wrote about the tragic deaths of those cancer patients, I’ve been seeing stories about German alternative medicine cancer clinics popping up in my newsfeed over and over again. Intuitively, you’d think that a scientifically advanced economic powerhouse like Germany would have stricter regulations over the practice of medicine, but, the more I looked into these clinics, the more I realized that there are a lot of quack clinics in Germany every bit as quacky as any clinic in Tijuana, but with a twist. Like Mexican alternative medicine clinics, German clinics often charge enormous sums of money for treatments that range from the unproven to the dubious to pure quackery. However, in addition to the rank quackery, German cancer clinics include legitimate experimental drugs that are as yet unproven and might even only have cell culture or animal evidence supporting its potential efficacy. Indeed, 3-BP is just such an example. It is a legitimate candidate cancer drug that’s in the pipeline, having shown promise in cell culture and animal experiments, but that has no human data from systematic clinical trials yet, just a handful of anecdotes when it was tried in humans under desperate circumstances. Not surprisingly, Klaus Ross’ main clinic is in Germany, and, like so many other clinics there, he was administering an as-yet-unapproved drug to humans.

    So, prodded by a couple of recent stories from the UK, I decided to take another look at these German cancer clinics.

    eindquotes:

    That’s the worst thing of all. Think of it this way. What if the doctors at Hallwang and other German cancer clinics really do have protocols using experimental drugs that cure cancers that can’t now be cured and save lives that can’t now be saved by conventional medicine? Failure to publish these protocols and their results is not just unethical, it’s downright criminal because, without publication, no other patients can benefit from their protocols unless they come to Hallwang. The doctors at Hallwang basically treat their protocols as trade secrets, so that their clinic is the only place such good results can be obtained.

    That’s the best case scenario. Now let’s look at the worst case scenario.

    Consider another possibility about clinics like Hallwang. Their protocols don’t work any better than conventional medicine. They almost certainly don’t even work as well as conventional medicine. However, combining a “make it up as you go along” approach to the use of experimental drugs with the addition of “holistic quackery” appeals to desperate patients who want hope, are prone to believe the “best of both worlds” sales pitches, and like the idea of “individualized” treatment regardless of whether it really is or not. Publishing their true results would be a threat to their ability to charge outrageous sums of money to patients like Pauline Gahan.

    Of the two possibilities, the first is criminal, and the second is even more criminal. I also know which possibility that I consider more likely.

    Log in to Reply
« Older Comments

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Graancirkels op European Skeptics Congress 2024
7 May 2025 - SkepsisSiteBeheerder
Graancirkels op European Skeptics Congress 2024

Voordracht van Francesco Grassi op ESC2024 in Lyon.Lees meer Graancirkels op European Skeptics Congress 2024 › [...]

SKEPP wordt 35… en dat vieren ze!
27 April 2025 - SkepsisSiteBeheerder
SKEPP wordt 35… en dat vieren ze!

Onze Belgische zusterorganisatie SKEPP bestaat dit jaar 35 jaar. Op zaterdag 10 mei vieren ze dat met een mooi programma. Hoofdgast is de bekende skepticus en emeritus hoogleraar psychologie Chris French die onlangs ook tot erelid van SKEPP werd benoemd.…Lees meer SKEPP wordt 35… en dat vieren ze! › [...]

Breakthrough-prijs voor Gerard ’t Hooft
7 April 2025 - Pepijn van Erp
Breakthrough-prijs voor Gerard ’t Hooft

Professor Gerard ’t Hooft had al een Nobelprijs op zak, maar kan sinds dit weekend nog een van de meest prestigieuze onderscheidingen in de wetenschap op zijn indrukwekkende palmares bijschrijven: hij kreeg de Special Breakthrough Prize in Fundamental Physics! ’t…Lees meer Breakthrough-prijs voor Gerard ’t Hooft › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

Breathing Easy: Treating Allergic Rhinitis
8 May 2025 - Scott Gavura

Spring is a miserable season for those with seasonal allergies. There are effective drug- and non-drug measures that can control most symptoms effectively. The post Breathing Easy: Treating Allergic Rhinitis first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Pig Heart Xenografts for Infants
7 May 2025 - Steven Novella

Organ transplant is a potentially lifesaving medical intervention, but there is a critical lack of donor organs. Even in a wealthy country like the US, there are about 100,000 people on the waiting list for an organ transplant, but only about 23 thousand organs become available each year. About 6 thousand people die each year while on the waiting list. For this […] The post Pig Heart Xenografts for Infants first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Dear President Trump: Jealous Deep State Haters and Losers Want to Destroy YOUR Genius, Lifesaving, Nobel-Prize Winning Achievement. YOUR Vaccine.
6 May 2025 - Jonathan Howard

You've proven your haters wrong over and over again. As the most POWERFUL man in the world, and one of the most BRILLIANT men every to live, you can do it all with one quick phone call. The post Dear President Trump: Jealous Deep State Haters and Losers Want to Destroy YOUR Genius, Lifesaving, Nobel-Prize Winning Achievement. YOUR Vaccine. first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc JacobsOp https://archive.is/1Exnu staat een gearchiveerde versie van een recente posting van Ronald Meester op LinkedIn. In deze posting verwijst
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc JacobsEen verbeterde versie van Hoofdstuk 6 van dit rapport van Ronald Meester en Marc Jacobs is op 22 april 2025
  • Hans1263 on Volgens Maurice de Hond beschikt hij over telepathische gavenHet filmpje waarin hij een trucje met Jeroen Pauw uithaalt, bewijst natuurlijk helemaal niets, ja misschien het denkniveau van De
  • Renate1 on De linke weekendbijlage (17-2025)En de paashaas is er snel vandoor gegaan,
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (17-2025)@Renate1 Nee, de paashaas heeft het in een mandje op zijn rug. 😅😅😅

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in