• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Algemeen / Brian Wansink kortstondig honorair hoogleraar in Groningen

Brian Wansink kortstondig honorair hoogleraar in Groningen

6 December 2017 by Pepijn van Erp 8 Comments

Voor Skepter sprak ik zeer recent met twee van de ontmaskeraars van de Amerikaanse voedingspsycholoog Brian Wansink, die dit jaar van zijn voetstuk is gevallen. Veel van zijn studies blijken op los zand te berusten en deels meermalen herkauwd te zijn. Wansink is hoogleraar aan de fameuze Cornell University en werkt samen met talloze wetenschappers over de hele wereld. Met de Rijksuniversiteit Groningen blijkt de samenwerking verder te zijn gegaan dan het gezamelijk schrijven van artikelen met wetenschappers aan die universiteit: hij was er van oktober 2016 tot april 2017 zelfs honorair hoogleraar aan de Faculteit Economie en Bedrijfskunde.

Brian Wansink kortstondig honorair hoogleraar in Groningen 1Wansink bleek een medewerkerspagina op de website van RUG te hebben gehad, in ieder geval vanaf 1 augustus 2016 tot ergens in april 2017. In de Catalogus Professorum Academiae Groninganae staat hij nog vernoemd. Gezien het samenvallen in de tijd van het verwijderen van die medewerkerspagina en de eerste officiële berichtgeving van Cornell over het instellen van een onderzoek naar de artikelen van Wansink, ligt de vraag voor de hand of dat misschien reden was voor de RUG om stilletjes de nog prille verbintenis met Wansink te beëindigen. Ik deed navraag bij de RUG en de betrokken faculteit.

‘Honorair hoogleraar, wat is dat nu ook voor een titel?’ zult u misschien denken. Ik kwam ‘m onlangs ook pas voor de eerste keer tegen (in de persoon van prof. De Blot bij de enneagrampromotie), maar het is aan de RUG in ieder geval niet zomaar een willekeurig uit te delen titel. Op de openbare website van de RUG staat echter alleen dat een gewoon hoogleraar ook honorair aangesteld kan worden en dat de benoemingsprocedure hetzelfde is als die van gewoon hoogleraren. In het Hooglerarenbeleid RUG 2016 staat het verder uitgewerkt:

De honoraire aanstelling wordt onder meer gebruikt voor de volgende gevallen:

  • hoogleraren die de universiteit verlaten wegens het aanvaarden van een betrekking elders en bereid zijn voor een deel van hun werktijd te participeren in onderwijs-en/of onderzoekstaken aan de RUG;
  • hoogleraren, die werkzaam zijn in het bedrijfsleven/industrie/overheid en daarnaast betrokken zijn bij het universitaire onderwijs/onderzoek.
  • de benoeming van hoogleraren die in dienst zijn van NWO;
  • aanstelling na emeritaat (bij de benoemingsperiode wordt de leeftijdsgrens van AOW-gerechtigde leeftijd + 5 jaar in acht genomen).

en

Voorwaarden voor een honoraire aanstelling zijn:

  1. er moet de facto sprake zijn van onderwijs- en/of onderzoekstaken in het belang van (onderdelen van-) de RUG;
  2. de werkgever van betrokkene moet instemmen met het honoraire hoogleraarschap;
  3. het voorstel gaat uit van de desbetreffende faculteit;
  4. de zusterfaculteiten zijn geraadpleegd en stemmen in met de voorgedragen kandidaat;
  5. de afspraken worden schriftelijk vastgelegd en ter kennis gebracht van de eventuele derde;
  6. de benoeming (honoraire aanstelling) geschiedt door het College van Bestuur voor een bepaalde tijd, maximaal voor 5 jaar. Bij de benoemingsperiode wordt de leeftijdsgrens van AOW-gerechtigde leeftijd + 5 jaar in acht genomen.

Onder welke categorie Wansink precies valt, is me niet helemaal duidelijk: ‘bedrijfsleven/industrie/overheid’ lijkt me niet echt van toepassing, want hij is toch vooral hoogleraar aan een andere universiteit (en niet bij ons NWO). Maar met het ‘onder meer’ in de eerste zin, is er sowieso vast een mouw aan te passen. Tot zijn werkzaamheden in Groningen, waar hij gedurende zijn aanstelling enkele keren kort verbleef, gaf hij onderwijs aan PhD-studenten en vervulde een gastdocentschap bij een masteropleiding. Daarnaast was hij betrokken bij onderzoek rond consumer well being, health en marketing. Wansink heeft best veel gepubliceerd met Koen van Ittersum die ook hoogleraar is aan de RUG, dus op zich is dit allemaal niet zo vreemd.

Een honorair hoogleraar stelt dus echt wel wat voor aan de RUG en ook de benoeming kan moeilijk een wassen neus genoemd worden. Het lijkt me echter best een hoop gedoe voor iemand die maar zes maanden de honorair hoogleraar komt uithangen, want zo kort bekleedde Wansink deze functie dus. Of was de aanstelling oorspronkelijk misschien toch voor langere periode bedoeld? Dergelijke details kon de faculteit mij echter niet vertellen, vanwege het privacygevoelige karakter …

Lees ook de interviews met de ‘datadetectives’ Tim van der Zee en Nick Brown die ik voor Skepter afnam. En lees The Wansink Dossier: An Overview om al Wansinks artikelen te vinden waar tot nu toe iets mee aan de hand lijkt te zijn.

Steun Kloptdatwel

Brian Wansink kortstondig honorair hoogleraar in Groningen 2Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Kwakzalvende medici verantwoordelijk voor rechterlijke dwaling over chronische Lyme?
Next Entry »
De linke weekendbijlage (48-2017)

Filed Under: Algemeen Tagged With: Brian Wansink, honorair hoogleraar, RUG

Reader Interactions

Comments

  1. Constantia Oomen says

    6 December 2017 at 06:49

    Het lijkt me echter best een hoop gedoe voor iemand die maar zes maanden de honorair hoogleraar komt uithangen,

    Grijns. Ik hoorde ook al termen als “pronkhoogleraar” en “andermansverenhoogleraar”.

    Pepijn, mijn inziens bespeur ik toch steeds de neiging van jou om tegen de gevestigde orde aan te trappen (mijzelf ook niet vreemd). Ben jij misschien ook een jongste kind in het gezin?

    Log in to Reply
  2. Martin_Bier says

    6 December 2017 at 09:14

    Universiteiten i.h.a. hebben dit soort “honorair hoogleraar” constructies. Ze zijn voornamelijk bedoeld om iemand van bedrijfsleven, overheid, industrie of andere universiteit tijdelijk te laten overkomen om z’n expertise te delen. Doorgaans is het een individuele professor die het initiatief neemt om een vakbroeder van een andere universiteit tijdelijk aan te laten stellen i.v.m. een project dat ze samen doen. Zulke samenwerkingsprojecten duren zelden langer dan een half jaar (een semester). Het is moeilijk om financiers er toe over te halen de aanstelling langer dan een half jaar te laten duren. Ook hebben de meeste “honoraire hoogleraren” er geen zin in om langer dan een half jaar weg van huis te zijn. Dat half jaar is dus niet verbazingwekkend.

    Log in to Reply
    • Pepijn van Erp says

      6 December 2017 at 10:59

      Maar heb je het dan ook over benoemingsprocedures die vergelijkbaar zijn met een gewone hoogleraarbenoeming? Met raadplegen van zusterfaculteiten enzo?

      Log in to Reply
      • Martin_Bier says

        6 December 2017 at 17:10

        Ik weet niet wat zo’n benoemingsprocedure precies behelst in Groningen. Maar in de gevallen dat ik te maken heb gehad met dit soort tijdelijke aanstellingen in de natuurkunde kwam het erop neer dat ook de decaan van de Faculteit der Natuurwetenschappen z’n handtekening onderaan een formulier moest zetten.

        Log in to Reply
        • Constantia Oomen says

          6 December 2017 at 19:25

          kwam het erop neer dat ook de decaan van de Faculteit der Natuurwetenschappen z’n handtekening onderaan een formulier moest zetten.

          Easy does it, Martin!

    • Hans1263 says

      6 December 2017 at 17:06

      Blijven dus over de dubieuze reputatie van meneer Wansink en de vraag wat in ‘s hemelsnaam het nut is van voedingspychologie.

      Log in to Reply
  3. Klaas van Dijk says

    6 December 2017 at 20:01

    Zie https://www.rug.nl/staff/k.h.w.knot/ voor een voorbeeld van een andere honorair hoogleraar aan de RUG (zie ook https://www.rug.nl/news/2011/12/111206knot ).

    Log in to Reply
  4. Klaas van Dijk says

    9 December 2017 at 21:26

    Op https://www.rug.nl/staff/k.van.ittersum/009062017kvi.pdf staat een uitgebreid CV van de RUG hoogleraar Koert van Ittersum. Op dit CV staat momenteel een lijst van 34 “refereed publications – journal publications”. Brian Wansink is mede-auteur van 24 van deze 34 publicaties (artikelen in peer-reviewed tijdschriften). Een vlotte blik op http://www.timvanderzee.com/the-wansink-dossier-an-overview/ maakt duidelijk dat op dit overzicht (‘Detailed list of individual papers with errors’) een aantal publicaties voorkomen die op het actuele CV staan van Koert van Ittersum.

    Op https://www.rug.nl/staff/k.van.ittersum/cv staat verder te lezen: “Furthermore, he edited the inaugural issue of the Journal of the Association for Consumer Research entitled “The Behavioral Science of Eating” (together with Brian Wansink).”. Ook een flyer hierover is via het CV van Koert van Ittersum te dowloaden, zie https://www.rug.nl/staff/k.van.ittersum/flyer.pdf

    Is het gewoon niet zo dat het logisch lijkt om te veronderstellen dat Koert van Ittersum het voorstel heeft gedaan om Brian Wansink te benoemen als gasthoogleraar aan de RUG, en is het logisch om te veronderstellen dat Koert van Ittersum ook wel zal weten hoe het kan dat er vlot een eind kwam aan dit gasthoogleraarschap van Brian Wansink? Ik neig er sterk naar om Pepijn gelijk te geven dat een dergelijke benoeming als gasthoogleraar in principe voor een langere tijd is.

    En wat is de visie van Koert van Ittersum op het commentaar over zijn artikelen die staan vermeld op http://www.timvanderzee.com/the-wansink-dossier-an-overview/ ?

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Global Skeptics in The Pub-marathon
18 August 2025 - Ward van Beek
Global Skeptics in The Pub-marathon

 Verspreid over de wereld zijn er talloze organisaties die zich inzetten voor het bevorderen van kritisch denken. En op vrijdag 22 augustus 2025 kunnen zij elkaar online ontmoeten!Die dag duiken skeptici vanuit de gehele wereld gezamenlijk (voor de tweede keer)…Lees meer Global Skeptics in The Pub-marathon › [...]

Videos European Skeptics Congres 2024
18 August 2025 - Ward van Beek
Videos European Skeptics Congres 2024

 In 2024 organiseerde afis, de Franse zusterorganisatie van Skepsis, het 20ste European Skeptics Congress, in Lyon. Een aantal van de bijdragen zijn ook online te bekijken: [...]

Fluoride-angst?
30 June 2025 - Ward van Beek
Fluoride-angst?

Raad eens’, vraagt Cor van Loveren: ‘Het is begin jaren zeventig. Hoeveel gaatjes denk je dat een kind van vijf gemiddeld had?’ Het antwoord: achttien. ‘In haast elke tand zat wel een gat.’ Gemiddeld genomen dan. Er waren ook tanden…Lees meer Fluoride-angst? › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

With Brains Pickled by Social Media, Our Dishonest, Sheltered, Juvenile Medical Establishment Keeps Trying to Sic Vengeful Online Mobs Against Doctors Who Actually Care for Patients
21 August 2025 - Jonathan Howard

There are a lot of unstable, angry people out there, and it's easy to get powerful guns in the US. The post With Brains Pickled by Social Media, Our Dishonest, Sheltered, Juvenile Medical Establishment Keeps Trying to Sic Vengeful Online Mobs Against Doctors Who Actually Care for Patients first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Health Narratives on Social Media
20 August 2025 - Steven Novella

Engaging on social media about health issues can be daunting. I know this is not news, but it is important to understand what is happening phenomenologically. I also think it’s a microcosm of what’s happening to our society in general because of social media – we no longer have a shared fact-based reality as people increasingly live in different universes of information. […] The post Health Narratives on Social Media first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Traditional Medicine Based Extinction. An Update.
19 August 2025 - Mark Crislip

What we do best. The post Traditional Medicine Based Extinction. An Update. first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Hans1263, dat klopt inderdaad helemaal. Jona Walk is er extreem bedreven in om alle DARVO tactieken maximaal uit te buiten.
  • Hans1263 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Klaas van Dijk Dat heet DARVO, las ik een paar dagen geleden in NRC. Ontken, val aan, verwissel aanvaller en
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Hans1263, bedankt voor je bemoedigende woorden. Enerzijds hoef ik alleen maar wat toe te kijken, anderzijds durf ik niet te
  • Hans1263 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Klaas van Dijk Houd vol! Soms vecht je als skepticus tegen een complotgelovige bierkaai maar lukt de overwinning van de
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Hans1263 en anderen, onderstaand bericht van mij op LinkedIn heeft ondertussen >27.000 "impressies". Voor zover mij bekend is dit het

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in