• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Gezondheid / Reclame Code Commissie deelt tik op de vingers uit voor spotjes met ‘de R in de maand’ van griepalert en Oscillococcinum

Reclame Code Commissie deelt tik op de vingers uit voor spotjes met ‘de R in de maand’ van griepalert en Oscillococcinum

20 February 2019 by Pepijn van Erp 11 Comments

De Reclame Code Commissie heeft een beslissing genomen over de klachten die ingediend waren over de spotjes van griepalert.nl en Oscillococcinum die vanaf januari in de STER-blokken te zien waren, die met “de ‘R’ is in de maand”. De commissie vindt dat de reclame-uitingen in strijd zijn met artikel 2 van de Nationale Reclamecode en beveelt de adverteerder aan om niet meer op een dergelijke wijze reclame te maken. Mooi, daar zijn we hopelijk weer een tijdje vanaf.

Reclame Code Commissie deelt tik op de vingers uit voor spotjes met 'de R in de maand' van griepalert en Oscillococcinum 1

In ‘De boefjes van Salveo Pharma‘ schreef ik waarom de spotjes in mijn ogen niet door de beugel konden. Voor een homeopathische geneesmiddel mag je geen reclame maken waarbij je noemt waar het voor bedoeld is als je daarvoor geen wetenschappelijk bewijs kunt overleggen. De Nederlandse marketeer van Oscillococcinum, Salveo Pharma, had een spotje voor Oscillococcinum ter goedkeuring ingediend bij de instantie die daar over gaat: KOAG/KAG. Die keurde het spotje goed, omdat er niet zo’n indicatie in genoemd wordt en ‘R in de maand’ gezien wordt als aanduiding voor een gebruiksmoment, wat blijkbaar wel mag. Het spotje voor griepalert.nl werd echter niet aan KOAG/KAG voorgelegd.

KOAG/KAG schreef, na aanleiding van de klachten, aan de Reclame Code Commissie van mening te zijn dat “beide commercials op een onjuiste manier bij elkaar zijn gebracht” en dat de indicatie griep die in de commercial voor griepalert.nl wordt genoemd, afstraalt op de commercial voor Oscillococcinum die er telkens meteen op volgde in de STER-blokken. Volgens Salveo Pharma zouden de uitingen echter volledig los van elkaar staan: “Tussen beide commercial is geen enkel verband te leggen noch te impliceren.” Het is niet zo verwonderlijk dat de commissie hier niet in meeging en oordeelt dat “de gemiddelde consument een onmiskenbare samenhang [zal] zien tussen beide commercials.”

Kortom, de klagers kregen gelijk. Maar intussen kon Salveo Pharma tot deze uitspraak ongestoord doorgaan met het uitzenden van de spotjes en het is maar de vraag of hun geplande campagne nu zoveel ingekort is. Over de gang van zaken bij de STER heb ik daarom eigenlijk ook wel wat vragen. Die heeft zich er blijkbaar voor geleend om die twee spotjes achter elkaar geplakt uit te zenden en had toch ook wel kunnen bedenken dat dat dubieus was, aangezien er alleen een KOAG/KAG-goedkeuring was voor het Oscillococcinum-spotje zonder het griepalert-verhaal daaraan voorafgaand.

Update 2 april 2019
Salveo Pharma was in beroep gegaan tegen de uitspraak, maar heeft ook bij het College van Beroep van de Stichting Reclame Code ongelijk gekregen. Aanvulling: uitspraak nu ook online.

Steun Kloptdatwel

Reclame Code Commissie deelt tik op de vingers uit voor spotjes met 'de R in de maand' van griepalert en Oscillococcinum 2Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
De linke weekendbijlage (7-2019)
Next Entry »
De linke weekendbijlage (8-2019)

Filed Under: Gezondheid, Reclame Code Commissie Tagged With: griepalert, Oscillococcinum, reclame code commissie, salveo pharma

Reader Interactions

Comments

  1. RV says

    21 February 2019 at 09:21

    Zelf ervoer ik wel degelijk een verband tussen beide reclames.

    In de reclame voor occiliokotsnium zegt men: neem een buisje van dat spul. Ik zeg dan: of neem twee buisjes of drie en giet ze tegelijk leeg in je keel want het is toch maar homeopathie.

    Ik heb het gevoel dat de voornaamste doelgroep van reclames de vrouwen zijn. Afgezien dan van echte manlijke reclames. Maar daar horen geen autoreclames meer bij.

    Soms kom ik bij het Kruidvat. De laatste maal vroeg een vrouw aan een dame achter de toonbank om een of ander homeopathisch middel. Ik zie een man dat niet zo gauw doen.

    Log in to Reply
    • Hans1263 says

      21 February 2019 at 21:05

      Of neem maar liever helemáál geen buisje van deze kwakzalverij in plaats van twee of drie.
      Je kunt je geld even goed in de sloot gooien, naast de nog levende eenden waarvan de ingewanden van een van hen in verrotte staat voor dit bedrog worden gebruikt.
      Voor het geld kun je ook veel aardiger of zo u wilt nuttiger dingen doen.

      Log in to Reply
  2. rotterdamdemo says

    21 February 2019 at 18:55

    Reclame wordt ook vandaag nog gewoon door de STER uitgezonden. Het verband is onmiskenbaar. Bovendien, de website griepalert staat vol met reclames en aanbevelingen voor medicatie als je een van de symptomen van griep ervaart. Waarom is er niet gewoon een boetesysteem?

    Log in to Reply
    • FVerweven says

      21 February 2019 at 21:43

      Ik zag net bij terugkijken naar DWDD dat in het reclameblok er voor de twee gewraakte spotjes direct na elkaar werden uitgezonden.
      Ik dacht dat de STER zich aan de uitspraken van de RCC hield?

      Log in to Reply
    • Jan Willem Nienhuys says

      5 March 2019 at 20:35

      Reclame en de controle erop gaat door zogeheten zelfregulatie. De fabikranten, advertentiebureaus, media en consumenten-organisaties hebben gezamenlijk een code afgesproken op basis van vrijwilligheid (met allerlei speciale codes voor speciale dingen zoals tabak, alcohol. loterijen en nog veel meer). De RCC kan dus oordelen dat een adverteerder zich niet aan de regels heeft gehouden, maar het enige wat ze kunnen doen is hun oordeel publiceren en dan hopen dat de adverteerder zich aan de regels houdt, de media die de reclame publiceren stoppen met de gewraakte reclame. Maar de RCC is geen onderdeel van de overheid.

      In principe valt geneesmidelenreclame onder de Geneesmiddelenwet, en IGJ (voorheen IGZ genaamd) is belast met de uitvoering. Maar IGJ doet niet zo veel. Bij klachten over reclame sturen ze het eerst door naar de RCC.

      Log in to Reply
  3. Pepijn van Erp says

    5 March 2019 at 17:21

    Salveo Pharma gaat nog in beroep ook. 19 maart wordt dat behandeld.

    Log in to Reply
    • FVerweven says

      5 March 2019 at 18:04

      Zou dat zijn om te winnen of gewoon om de spotjes tot het eind van het griepseizoen te kunnen blijven uitzenden?

      Log in to Reply
      • Pepijn van Erp says

        6 March 2019 at 12:39

        Ik denk allebei, alhoewel ze waarschijnlijk niet veel hoop zullen hebben dat de RCC ze in beroep alsnog gelijk zal geven. Hun argumentatie is niet bepaald overtuigend te noemen.

        Log in to Reply
  4. Pepijn van Erp says

    2 April 2019 at 11:08

    Het College van Beroep van de Stichting Reclame Code bevestigt in hoger beroep de uitspraak van de Commissie. Helaas staat er in de uitspraak niets over enige verantwoordelijkheid van STER in deze kwestie.

    Log in to Reply
    • Pepijn van Erp says

      3 April 2019 at 10:04

      uitspraak nu ook online

      Log in to Reply

Trackbacks

  1. 2highways says:
    13 January 2022 at 02:18

    3forgotten

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Graancirkels op European Skeptics Congress 2024
7 May 2025 - SkepsisSiteBeheerder
Graancirkels op European Skeptics Congress 2024

Voordracht van Francesco Grassi op ESC2024 in Lyon.Lees meer Graancirkels op European Skeptics Congress 2024 › [...]

SKEPP wordt 35… en dat vieren ze!
27 April 2025 - SkepsisSiteBeheerder
SKEPP wordt 35… en dat vieren ze!

Onze Belgische zusterorganisatie SKEPP bestaat dit jaar 35 jaar. Op zaterdag 10 mei vieren ze dat met een mooi programma. Hoofdgast is de bekende skepticus en emeritus hoogleraar psychologie Chris French die onlangs ook tot erelid van SKEPP werd benoemd.…Lees meer SKEPP wordt 35… en dat vieren ze! › [...]

Breakthrough-prijs voor Gerard ’t Hooft
7 April 2025 - Pepijn van Erp
Breakthrough-prijs voor Gerard ’t Hooft

Professor Gerard ’t Hooft had al een Nobelprijs op zak, maar kan sinds dit weekend nog een van de meest prestigieuze onderscheidingen in de wetenschap op zijn indrukwekkende palmares bijschrijven: hij kreeg de Special Breakthrough Prize in Fundamental Physics! ’t…Lees meer Breakthrough-prijs voor Gerard ’t Hooft › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

Breathing Easy: Treating Allergic Rhinitis
8 May 2025 - Scott Gavura

Spring is a miserable season for those with seasonal allergies. There are effective drug- and non-drug measures that can control most symptoms effectively. The post Breathing Easy: Treating Allergic Rhinitis first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Pig Heart Xenografts for Infants
7 May 2025 - Steven Novella

Organ transplant is a potentially lifesaving medical intervention, but there is a critical lack of donor organs. Even in a wealthy country like the US, there are about 100,000 people on the waiting list for an organ transplant, but only about 23 thousand organs become available each year. About 6 thousand people die each year while on the waiting list. For this […] The post Pig Heart Xenografts for Infants first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Dear President Trump: Jealous Deep State Haters and Losers Want to Destroy YOUR Genius, Lifesaving, Nobel-Prize Winning Achievement. YOUR Vaccine.
6 May 2025 - Jonathan Howard

You've proven your haters wrong over and over again. As the most POWERFUL man in the world, and one of the most BRILLIANT men every to live, you can do it all with one quick phone call. The post Dear President Trump: Jealous Deep State Haters and Losers Want to Destroy YOUR Genius, Lifesaving, Nobel-Prize Winning Achievement. YOUR Vaccine. first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc JacobsOp https://archive.is/1Exnu staat een gearchiveerde versie van een recente posting van Ronald Meester op LinkedIn. In deze posting verwijst
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc JacobsEen verbeterde versie van Hoofdstuk 6 van dit rapport van Ronald Meester en Marc Jacobs is op 22 april 2025
  • Hans1263 on Volgens Maurice de Hond beschikt hij over telepathische gavenHet filmpje waarin hij een trucje met Jeroen Pauw uithaalt, bewijst natuurlijk helemaal niets, ja misschien het denkniveau van De
  • Renate1 on De linke weekendbijlage (17-2025)En de paashaas is er snel vandoor gegaan,
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (17-2025)@Renate1 Nee, de paashaas heeft het in een mandje op zijn rug. 😅😅😅

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in