• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Overig / Leuke gezichten worden super-lelijk

Leuke gezichten worden super-lelijk

24 July 2011 by Gert Jan van 't Land 11 Comments

Het aanstaande Skepsis congres gaat over de werking van onze hersens. Soms wordt informatie zodanig verwerkt dat het tot vreemde resultaten leidt. Visuele illusies zijn daar een goed voorbeeld van.

In het filmpje hieronder kun je een heel vreemde illusie zien. Normaal uitziende meisjes krijgen ineens afschuwelijk verwrongen gezichten. Bekijk het filmpje twee keer: de eerste keer kijk je naar het kruisje, en de tweede keer kijk je naar de gezichten. Je gelooft je eigen ogen niet.

Niet iedereen schijnt overigens de illusie te kunnen zien. De skepticus Richard Wiseman klaagt op zijn website dat het hem niet lukt.

Via bad astronomy blog

Steun Kloptdatwel

Leuke gezichten worden super-lelijk 1Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Derek Ogilvie faalt op wetenschappelijke testen
Next Entry »
Noorse moordenaar geïnspireerd door politieke complottheorieën

Filed Under: Overig Tagged With: bad astronomy, optische illusie, skepsis congres

Reader Interactions

Comments

  1. A. Atsou-Pier says

    24 July 2011 at 10:34

    Met leesbril zag ik niets bijzonders. Zonder leesbril meende ik heel even iets raars te zien, maar verder kom ik niet.

    Log in to Reply
  2. Guest says

    24 July 2011 at 12:13

    Eerst zag ik niks, maar toen ik consequent naar het kruisje keek zag ik het wel, heel raar. Maar zodra je naar een gezicht kijkt is het effect weg. 

    Log in to Reply
  3. Hans says

    24 July 2011 at 14:55

    Het kostte me enige moeite het effect te zien. Je gaat algauw aan jezelf twijfelen en vraagt je af of je voor de gek wordt gehouden. Als ik het beeld verklein, en dus doe alsof ik het van een groter afstand bekijk, meen ik het effect inderdaad te zien.

    Log in to Reply
  4. Jan Willem Nienhuys says

    24 July 2011 at 15:01

    Als ik strak naar het kruisje tuur zie ik ‘in mijn ooghoeken’ allerlei Notredameklokkenluiders voorbij flitsen. Het is alsof veranderingen in het perifere gebied zwaar overdreven worden.  Het effect is er bij mij zelfs op drie meter afstand. Als ik op de gebruikelijke afstand zit is het nog erger, dan komen er ook cyclopen langs.

    Log in to Reply
  5. Renate1 says

    24 July 2011 at 15:04

    Ik moet zeggen dat ik niet veel zie. De vervormingen van de gezichten heeft volgens mij te maken met een soort na-ijleffect, waarbij door de snelle beeldwisselingen een soort overgang tussen 2 gezichten gecreeërd wordt. Meer zie ik eigenlijk niet.

    Log in to Reply
  6. Hans says

    24 July 2011 at 17:53

    Nog eens geprobeerd op mijn iPad, gewoon op leesafstand. Verbluffend deze keer, monsterachtige koppen. Zou het uitmaken of je er alle tijd voor neemt (t.w. nu) of er even snel naar kijkt (zoals vanochtend)? Ik zie nIet in wat dit proefje met scepsis te maken heeft, maar het is en blijft verbluffend.

    Log in to Reply
    • Jan Willem Nienhuys says

      24 July 2011 at 17:58

      Wbt de link met scepsis: het toont aan hoe onbetrouwbaar de waarneming is, en hoeveel variatie er nog is tussen personen.

      Log in to Reply
  7. Anthony de Vries says

    24 July 2011 at 18:28

    Ik zie het niet, ongeacht of ik nou hard op het kruisje contreer of niet…   

    Log in to Reply
    • Jan Willem Nienhuys says

      24 July 2011 at 23:06

       Als je goed kijkt zie je dat de pixel in het midden van het kruisje iets zwarter lijkt dan de rest van het kruisje. Probeer te controleren of die illusie blijft bestaan gedurende het filmpje. Uitsluitend concentreren op dat ene pixeltje.

      Log in to Reply
  8. Onlijn says

    18 August 2011 at 14:40

    Ik ben zeker scheel. Ik kan niets ontdekken.

    Log in to Reply

Trackbacks

  1. 2well-fed says:
    13 January 2022 at 02:04

    2handmaiden

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
James Randi test wichelroedelopers in Australië
11 June 2025 - SkepsisSiteBeheerder
James Randi test wichelroedelopers in Australië

In 1980 bezocht James Randi Australië op uitnodiging van Dick Smith om daar een test uit te voeren met wichelroedelopers.Lees meer James Randi test wichelroedelopers in Australië › [...]

Polarisatie juist goed voor democratie?
5 June 2025 - Ward van Beek
Polarisatie juist goed voor democratie?

.Soms lijkt het wel alsof we elkaar de hele dag de tent uit vechten. Op social media, bij verjaardagsfeestjes en in talkshows zijn we het oneens over vaccins, over Gaza, over vrouwenrechten. Dat blijkt ook uit onderzoek van het Sociaal…Lees meer Polarisatie juist goed voor democratie? › [...]

Ype & Ionica zijn Skeptisch
5 June 2025 - Ward van Beek
Ype & Ionica zijn Skeptisch

Zier hier de hele strip!  [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

RFK Jr.’s remade ACIP meets: And so it begins (in earnest)…the dismantling of US federal vaccine infrastructure
23 June 2025 - David Gorski

The newly reconstituted CDC Advisory Committee on Immunization Practices will meet this week. Packed with antivaxxers, the antivax-adjacent, and the unqualified, ACIP will begin the dismantling of the US federal vaccine infrastructure. The post RFK Jr.’s remade ACIP meets: And so it begins (in earnest)…the dismantling of US federal vaccine infrastructure first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Anti-Vax America
22 June 2025 - David Gorski

In which Dr. Gorski engages in a little shameless self-promotion for what he believes to be a good cause. The post Anti-Vax America first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Go Ahead, Make the Case that Science, Free Speech, and the NIH are Thriving Under Dr. Jay Bhattacharya
20 June 2025 - Jonathan Howard

Many smart people reassured us that Dr. Jay Bhattacharya was both qualified to run the NIH and motivated to make it a better place. They should make the case they were right. The post Go Ahead, Make the Case that Science, Free Speech, and the NIH are Thriving Under Dr. Jay Bhattacharya first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (24-2025)Benieuwd naar het resultaat. Vaak is de klokkeluider de kwaaie pier.
  • Renate1 on De linke weekendbijlage (24-2025)@ Hans Hier hebben we 2 psychologen die kennelijk vinden dat Trump psychisch gestoord is. https://www.youtube.com/watch?v=Ga3Ft15_-tA
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (24-2025)Ik weet het @ Renate. Maar er zal toch wel een Democraat zijn te vinden die proleet T. zo haat
  • Renate1 on De linke weekendbijlage (24-2025)@ Hans Ik denk dat psychologen en psychiaters vinden dat ze geen oordeel mogen uitspreken over mensen die ze niet
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (24-2025)Ik bedoelde psychiaters en psychologen. Zo moeilijk is een beoordeling toch niet, ook niet als je Trump niet zelf onder

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in