• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Overig / Leuke gezichten worden super-lelijk

Leuke gezichten worden super-lelijk

24 July 2011 by Gert Jan van 't Land 11 Comments

Het aanstaande Skepsis congres gaat over de werking van onze hersens. Soms wordt informatie zodanig verwerkt dat het tot vreemde resultaten leidt. Visuele illusies zijn daar een goed voorbeeld van.

In het filmpje hieronder kun je een heel vreemde illusie zien. Normaal uitziende meisjes krijgen ineens afschuwelijk verwrongen gezichten. Bekijk het filmpje twee keer: de eerste keer kijk je naar het kruisje, en de tweede keer kijk je naar de gezichten. Je gelooft je eigen ogen niet.

Niet iedereen schijnt overigens de illusie te kunnen zien. De skepticus Richard Wiseman klaagt op zijn website dat het hem niet lukt.

Via bad astronomy blog

Steun Kloptdatwel

Leuke gezichten worden super-lelijk 1Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Derek Ogilvie faalt op wetenschappelijke testen
Next Entry »
Noorse moordenaar geïnspireerd door politieke complottheorieën

Filed Under: Overig Tagged With: bad astronomy, optische illusie, skepsis congres

Reader Interactions

Comments

  1. A. Atsou-Pier says

    24 July 2011 at 10:34

    Met leesbril zag ik niets bijzonders. Zonder leesbril meende ik heel even iets raars te zien, maar verder kom ik niet.

    Log in to Reply
  2. Guest says

    24 July 2011 at 12:13

    Eerst zag ik niks, maar toen ik consequent naar het kruisje keek zag ik het wel, heel raar. Maar zodra je naar een gezicht kijkt is het effect weg. 

    Log in to Reply
  3. Hans says

    24 July 2011 at 14:55

    Het kostte me enige moeite het effect te zien. Je gaat algauw aan jezelf twijfelen en vraagt je af of je voor de gek wordt gehouden. Als ik het beeld verklein, en dus doe alsof ik het van een groter afstand bekijk, meen ik het effect inderdaad te zien.

    Log in to Reply
  4. Jan Willem Nienhuys says

    24 July 2011 at 15:01

    Als ik strak naar het kruisje tuur zie ik ‘in mijn ooghoeken’ allerlei Notredameklokkenluiders voorbij flitsen. Het is alsof veranderingen in het perifere gebied zwaar overdreven worden.  Het effect is er bij mij zelfs op drie meter afstand. Als ik op de gebruikelijke afstand zit is het nog erger, dan komen er ook cyclopen langs.

    Log in to Reply
  5. Renate1 says

    24 July 2011 at 15:04

    Ik moet zeggen dat ik niet veel zie. De vervormingen van de gezichten heeft volgens mij te maken met een soort na-ijleffect, waarbij door de snelle beeldwisselingen een soort overgang tussen 2 gezichten gecreeërd wordt. Meer zie ik eigenlijk niet.

    Log in to Reply
  6. Hans says

    24 July 2011 at 17:53

    Nog eens geprobeerd op mijn iPad, gewoon op leesafstand. Verbluffend deze keer, monsterachtige koppen. Zou het uitmaken of je er alle tijd voor neemt (t.w. nu) of er even snel naar kijkt (zoals vanochtend)? Ik zie nIet in wat dit proefje met scepsis te maken heeft, maar het is en blijft verbluffend.

    Log in to Reply
    • Jan Willem Nienhuys says

      24 July 2011 at 17:58

      Wbt de link met scepsis: het toont aan hoe onbetrouwbaar de waarneming is, en hoeveel variatie er nog is tussen personen.

      Log in to Reply
  7. Anthony de Vries says

    24 July 2011 at 18:28

    Ik zie het niet, ongeacht of ik nou hard op het kruisje contreer of niet…   

    Log in to Reply
    • Jan Willem Nienhuys says

      24 July 2011 at 23:06

       Als je goed kijkt zie je dat de pixel in het midden van het kruisje iets zwarter lijkt dan de rest van het kruisje. Probeer te controleren of die illusie blijft bestaan gedurende het filmpje. Uitsluitend concentreren op dat ene pixeltje.

      Log in to Reply
  8. Onlijn says

    18 August 2011 at 14:40

    Ik ben zeker scheel. Ik kan niets ontdekken.

    Log in to Reply

Trackbacks

  1. 2well-fed says:
    13 January 2022 at 02:04

    2handmaiden

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Fluoride-angst?
30 June 2025 - Ward van Beek
Fluoride-angst?

Raad eens’, vraagt Cor van Loveren: ‘Het is begin jaren zeventig. Hoeveel gaatjes denk je dat een kind van vijf gemiddeld had?’ Het antwoord: achttien. ‘In haast elke tand zat wel een gat.’ Gemiddeld genomen dan. Er waren ook tanden…Lees meer Fluoride-angst? › [...]

James Randi test wichelroedelopers in Australië
11 June 2025 - SkepsisSiteBeheerder
James Randi test wichelroedelopers in Australië

In 1980 bezocht James Randi Australië op uitnodiging van Dick Smith om daar een test uit te voeren met wichelroedelopers.Lees meer James Randi test wichelroedelopers in Australië › [...]

Polarisatie juist goed voor democratie?
5 June 2025 - Ward van Beek
Polarisatie juist goed voor democratie?

.Soms lijkt het wel alsof we elkaar de hele dag de tent uit vechten. Op social media, bij verjaardagsfeestjes en in talkshows zijn we het oneens over vaccins, over Gaza, over vrouwenrechten. Dat blijkt ook uit onderzoek van het Sociaal…Lees meer Polarisatie juist goed voor democratie? › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

Garden of Healing
15 July 2025 - Mark Crislip

As I read the plaques in the Garden of Healing, I thought it would be a fun project to compare the content with reality. The post Garden of Healing first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Dr. Pierre Kory resurrects the false claim that vaccines cause SIDS
14 July 2025 - David Gorski

Dr. Pierre Kory name-checked me in a post falsely claiming that vaccines cause SIDS. I finally get around to responding. The post Dr. Pierre Kory resurrects the false claim that vaccines cause SIDS first appeared on Science-Based Medicine. [...]

The Opinion Class: Practicing Focused Protection From Reality
13 July 2025 - Jonathan Howard

A class of sheltered COVID pundits are eager to conjure an alternate history where we let the virus spread in 2020 and everything turned out just fine. The post The Opinion Class: Practicing Focused Protection From Reality first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263 on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc JacobsHet is me duidelijk, @ Klaas van Dijk Het lijkt me heel simpel: wie zwijgt, stemt toe. Incompetentie en collaboratie
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Hans1263, per abuis heb ik mijn reactie op jouw bericht van 5 juli 2025 (om 21:25) op de verkeerde plek
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc Jacobs@Hans1263, het is inderdaad erg opvallend dat de werkgevers van het trio, te weten de VU (Ronald Meester), het Radboud
  • Hans1263 on De linke net-na-het-weekendbijlage (27-2025)De bekende en verderfelijke combinatie van complotgeloof, geloof en kwakzalverij.
  • Renate1 on De linke net-na-het-weekendbijlage (27-2025)https://www.kwakzalverij.nl/nieuws/bestuur-stuurt-brief-aan-minister-en-vaste-kamercommissie-vws/ Waarom verbaast het me niet dat mevrouw Ag

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in