• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Algemeen / Derek Ogilvie – oude afleveringen geanalyseerd door Logates (deel 2/4)

Derek Ogilvie – oude afleveringen geanalyseerd door Logates (deel 2/4)

27 August 2011 by Maarten Koller 8 Comments

Deel 1 – Deel 2 – Deel 3 – Deel 4

Logates, de persoon achter het Blog ter bevordering van het Logisch Redeneren analyseerde in 2008 een aantal afleveringen van Derek Ogilvie’s “The Ghost Whisperer”. In de artikelen staat dat de uitzendingen nog via RTL Uitzending Gemist te bekijken zijn, maar via de links kom je tegenwoordig op de verkeerde pagina terecht. Ik heb de uitzendingen daarom opnieuw opgezocht en zal ze de komende vier zaterdagen een voor een publiceren.

Logates heeft de afleveringen in chronologische volgorde geanalyseerd. Soms heeft hij een techniek al in de analyse van een eerdere aflevering uitgelegd en noemt hij die in een andere analyse even snel. Het verdient dus de aanbeveling om bij deel 1 te beginnen.

Onder de video van de betreffende aflevering staat telkens een gedeelte uit de analyse. Via de link ga je naar de volledige analyse op het blog van Logates. Tip: open de link in een nieuw venster of print hem en lees mee terwijl je de video bekijkt.

The Ghost Whisperer, seizoen 1, aflevering 4 – volledige analyse door Logates.

————————————

1:24 – Een kort shot van een werknemer van “Team Ogilvie” (staat op haar sweater) die, zo lijkt het, een bezoeker van de show interviewt. Dit interview kan zowel voor als na de show hebben plaatsgevonden, daar kan ik geen uitsluitsel over geven. Het doet echter vermoeden dat Derek een bekende mediumtruc hanteert: informatie inwinnen over zijn publiek door werknemers bezoekers te laten interviewen met vragen als:

– met welke reden bent u naar de show gekomen?

– als Derek contact maakt met een geest voor je, wie hoop je dan dat het is?

– Gelooft u dat Derek contact kan maken met geesten (bij een “nee”- antwoord zal Derek deze mensen mijden als de pest)

– Is er iets waar Derek u mee kan helpen?

Vanzelfsprekend beginnen ze niet direct met dit soort vragen, die stellen ze heel terloops tussen onschuldige vragen als “…hoe heeft u gehoord van Derek Ogilvie?…” en “…met hoeveel personen bent u gekomen?…”. Het is niet moeilijk te zien dat met bovenstaande vragen een hoop informatie gewonnen kan worden.

1:37 – De voice-over benadrukt nog even dat Derek zonder voorkennis werkt. Ik weet niet precies waarom dat gezegd wordt, is er nog een andere mogelijkheid die door de beugel kan? Bij zulke uitspraken gaan bij mij gelijk alarmbellen af. Het doet me denken aan zo’n goedkope internetpagina die een e-book aanbiedt met de snelste manier om miljonair te worden met de tekst “…we weten dat er een hoop soortgelijke e-books worden aangeboden met nutteloze informatie, maar ons e-book is het echte werk …”. Je vraagt je af waarom ze dat blijven zeggen, het lijkt zo doorzichtig, maar schijnbaar verkoopt het toch; zou jij het kopen?

2:59 Derek zegt iets belangrijks. De ondertiteling geeft het niet helemaal goed weer, maar in principe beschrijft hij hier nu zelf het mechanisme van coldreading: als hij met informatie komt (hij zegt: als er een geest doorkomt) en niemand steekt zijn hand op omdat hij/zij de informatie denkt te herkennen gaat het helemaal mis. Bedankt mijnheer Ogilvie, een perfecte uitleg van hoe coldreading in zijn werk gaat: het “medium” roept gewoon wat onsamenhangende stukjes informatie (ik krijg de kleur “rood” door…iemand met hartkwalen…ik zie een bezorgde oudere man…water…een gitaar…ovenwanten. …zwarte schoenen…een hond…chinees eten…blablabla) en als dan iemand (of meerdere mensen, want zeg nou zelf ik heb vast iets opgeschreven dat je herkent) zijn/haar hand opsteekt gaat hij met hem/haar verder.

Dit is slechts een klein gedeelte, lees hier de volledige analyse door Logates.

Steun Kloptdatwel

Derek Ogilvie - oude afleveringen geanalyseerd door Logates (deel 2/4) 1Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Apart insect aangezien voor alien (of nooit eerder gezien wezen)
Next Entry »
Risico’s alternatieve geneeswijzen altijd afzetten tegen de voordelen

Filed Under: Algemeen, Paranormaal Tagged With: Blog ter bevordering van het Logisch Redeneren, cold reading, derek ogilvie, Logates, The Ghost Whisperer

Reader Interactions

Comments

  1. Inks says

    27 August 2011 at 09:05

    Elk mens kan readers, healers of wat dan ook mákkelijk ontmaskeren door simpelweg te liegen.
    Verzin, voordat je een persoon als Ogilvy (iriscopist, magnetiseur whatever) bezoekt, een sterk verhaal over een verloren dierbare of lichamelijke kwaal. Ga met dit verzonnen verhaal in het achterhoofd volledig mee in de coldreadingtechnieken en zeg overal “ja” op (liegen, liegen, liegen!).
    Zelfgenoegzaam zal de coldreader/healer in zijn nopjes zijn met een resultaat als deze!
    Vertel na de sessie dat u gelogen heeft.

    Ik verheug me op de dag dat een goede acteur zijn opwachting in een van de shows van Ogilvy doet!!!

    Log in to Reply
    • regenworm says

      27 August 2011 at 10:43

      Ik zou niet durven zo iets te doen. Ik ben er bang voor door de troep te worden gelyncht. 

      Log in to Reply
      • Renate1 says

        27 August 2011 at 14:20

        Inderdaad, de verdraagzaamheid in dat soort groepjes is vaak ver te zoeken.

        Log in to Reply
      • Hans says

        27 August 2011 at 19:53

        Ik zou de sessie zo goed als mogelijk vastleggen en dan de leugen publiceren samen met de sessie. Je kunt de leugen vooraf vastleggen en van een datum voorzien door er b.v. een Youtubefilmpje van te maken.
        Dat lijkt me veel doeltreffender om verder bedrog te ontmaskeren.

        Log in to Reply
        • Renate1 says

          27 August 2011 at 20:43

          Ik vrees dat het niet zal helpen.

Trackbacks

  1. Derek Ogilvie – oude afleveringen geanalyseerd door Logates (deel 1/4) says:
    11 September 2011 at 18:06

    […] 1 – Deel 2 – Deel 3 – Deel […]

    Log in to Reply
  2. Derek Ogilvie - oude afleveringen geanalyseerd door Logates (deel 1/4) - Kloptdatwel? says:
    16 October 2014 at 17:07

    […] 1 – Deel 2 – Deel 3 – Deel […]

    Log in to Reply
  3. 2stoicism says:
    13 January 2022 at 02:13

    3education

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Gevaarlijke woorden
26 July 2026 - Ward van Beek

. Liegen zou sporen nalaten in taalgebruik. Maar met die pseudowetenschappelijke theorie wijst de Belgische misdaadauteur Piet Baete waarschijnlijk onschuldigen als daders aan, schrijven drie leugenonderzoekers in Skepter 39.2. Bruno Verschuere, Glynis Bogaard en Ewout Meijer beschrijven hoe pseudowetenschappelijke leugendetectie…Lees meer Gevaarlijke woorden › [...]

Op de paranormale beurs rolt de spirituele waarheid uit een printer
26 July 2026 - Ward van Beek

. De Paraview spirituele beurs is al meer dan 30 jaar een rondreizend gezelschap van waarzeggers, helderzienden en genezers. Vanachter stalletjes vertellen ze hoe de vork, spiritueel gezien, in de steel zit. Skepter was 5 april ter plaatse in Maarssen,…Lees meer Op de paranormale beurs rolt de spirituele waarheid uit een printer › [...]

Helpt een tweede taal tegen ‘breinveroudering’?
26 July 2026 - Ward van Beek

.Meerdere talen spreken beschermt tegen hersenveroudering’, kopten onder meer de Volkskrant, BNR en RTL Nieuws afgelopen november. Dat zou blijken uit nieuw onderzoek, gepubliceerd in het gezaghebbende vakblad Nature Aging. In een groep van maar liefst 86.149 deelnemers uit 27…Lees meer Helpt een tweede taal tegen ‘breinveroudering’? › [...]

RSS Error: Retrieved unsupported status code "404"

Does public health “need” MAHA? No more than medicine “needs” CAM
27 July 2026 - David Gorski
Does public health “need” MAHA? No more than medicine “needs” CAM

Last week, The Atlantic published an embarrassingly contrarian piece about how public health "needs" the "make America healthy again" movement. Public health needs MAHA only if it "needs" to integrate antivax and quackery into medicine and public health. Sound familiar? The post Does public health “need” MAHA? No more than medicine “needs” CAM first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Stephen Macedo And Frances Lee: Defend Your Essay That Dr. Jay Bhattacharya Would Restore Trust in Public Health
26 July 2026 - Jonathan Howard
Stephen Macedo And Frances Lee:  Defend Your Essay That Dr. Jay Bhattacharya Would Restore Trust in Public Health
In 2014, Dr. Kelly Brogan and Sayer Ji Told People Natural HPV Infections Were “Beneficial, Not Deadly.” What’s Happened Since?
24 July 2026 - Jonathan Howard
In 2014, Dr. Kelly Brogan and Sayer Ji Told People Natural HPV Infections Were “Beneficial, Not Deadly.”  What’s Happened Since?

Pseudoscience requires apathy about its victims, and that's the most grotesque part about it. The post In 2014, Dr. Kelly Brogan and Sayer Ji Told People Natural HPV Infections Were “Beneficial, Not Deadly.” What’s Happened Since? first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Renate1
    on De linke weekendbijlage (30-2026)
    @ Hans, Inderdaad. Men moet mensen geen nutteloze apparaten aansmeren als airco's, terwijl ze het helemaal niet zijn. Laten we
  • Hans1263
    on De linke weekendbijlage (30-2026)
    @Renate, Dat klopt helemaal. Er moet bij een airco een gaatje in de gevel voor de electrische verbinding tussen binnen-
  • Renate1
    on De linke weekendbijlage (30-2026)
    @ Hans, Een goede airco is leuk als je een koophuis hebt. Met een huurhuis zit je toch vast aan
  • Hans1263
    on De linke weekendbijlage (30-2026)
    @Renate Ieder moet zelf bepalen of hij of zij een airco wil of kan aanschaffen. Maar trap niet in nep,
  • Renate1
    on De linke weekendbijlage (30-2026)
    Ik weet het tot nu toe wel te redden in m'n slaapkamer zonder airco. Ramen en ventilatierooster sluiten zodra het

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2026 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in