• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / (Bij)Geloof / Hoe debatteer je met creationisten? – Bill Nye op TAM 2014

Hoe debatteer je met creationisten? – Bill Nye op TAM 2014

18 October 2014 by Pepijn van Erp 13 Comments

Eerder dit jaar ging Bill Nye, ‘The Science Guy’, in debat met Ken Ham, een bekende creationist en oprichter van het Creation Museum. Er was veel discussie op Internet in skeptische kringen of dat wel zo verstandig was. Wat heb je immers te winnen met zo’n debat, geef je niet de indruk dat je de argumenten van creationisten toch zo serieus moet nemen dat je ze op hetzelfde podium, als het ware op hetzelfde niveau, moet bestrijden? Uiteindelijk viel het debat veel van die sceptici niet tegen en kreeg Nye behoorlijk wat complimenten dat hij het toch gedaan had. Op The Amazing Meeting legde Nye meer uit over zijn motivatie en voorbereiding voor het debat, maar hij snijdt ook nog wat andere zaken aan (MH370, meteorietinslagen). Als altijd een uitermate positief gestemd verhaal over wat we allemaal niet met wetenschap kunnen bereiken.

Zie ook ‘Creationismedebat tussen Bill Nye en Ken Ham‘ voor het gevoerde debat en de discussie die omstreeks die tijd gevoerd werd. Een compacte samenvatting van het debat hieronder in een cartoon.

NyeHamCartoon600x300

 

 

Steun Kloptdatwel

Hoe debatteer je met creationisten? - Bill Nye op TAM 2014 1Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
Previous Post
Next Entry »
Acupunctuurnaald zwerft 40 jaar door een lijf

Filed Under: (Bij)Geloof, Skepticisme, Skeptische TV, Wetenschap Tagged With: Bill Nye, creationisme, Ken Ham, meteoriet, MH370, TAM 2014

Reader Interactions

Comments

  1. JennyJ0 says

    18 October 2014 at 18:00

    Het is “debatteer”… met twee t’s dus. 🙂

    Log in to Reply
    • Pepijn van Erp says

      18 October 2014 at 19:12

      Argh, suf! Had eerder een concepttitel met iets ‘hoe voer je een debat’ en dan pas je die iets te ondoordacht aan 🙁

      Log in to Reply
  2. FVerweven says

    18 October 2014 at 23:25

    Grappige man is die Bill Nye.
    Ik was hem al eerder tegengekomen, maar dan vooral in de discussies over god, niet zo’n one-man presentatie als nu.

    Die grapjes over zijn ‘former boss’ Boeing, is dat een insider joke?

    Log in to Reply
  3. Ragnar764 says

    20 October 2014 at 00:05

    Hoe debatteer je met een jonge-aarde-creationist?, door hem/haar een dino-bot te laten zien.

    Log in to Reply
    • Renate1 says

      20 October 2014 at 08:00

      Helaas helpt dat bitter weinig.

      Log in to Reply
      • FVerweven says

        20 October 2014 at 11:31

        Klopt, want blijkbaar zijn ze ook niet onder de indruk dat we licht ontvangen uit delen van het heelal die veel verder weg zijn dan 6.000 lichtjaren.

        Log in to Reply
        • Renate1 says

          20 October 2014 at 11:47

          In het creationisme museum kun je zien dat mensen en dino’s samen hebben geleefd. En anders zegt men gewoon dat deze botten een product van de duivel zijn om mensen aan god te laten twijfelen. (Een uitspraak van een streng-gelovig vriendje.)

        • FVerweven says

          20 October 2014 at 12:02

          Ja, ze zijn goed in rechtpraten, ‘gods wegen zijn ondoorgrondelijk’ is zo een zalfje dat overal op gelegd kan worden. Dat de AAA god een duivel naast zich tolereert zal ook wel een reden hebben.
          Maar dat god 6.000 jaar geleden de moeite nam het licht van miljarden sterren per stuk te manipuleren vraagt toch om een betere reden en een bijzondere uitleg.

      • Ragnar764 says

        20 October 2014 at 14:28

        Renate schrijft: In het creationisme museum kun je zien dat mensen en dino’s samen hebben geleefd

        Daar zou je toch niet aan moeten denken, enig idee hoe groot sommige exemplaren wel niet konden worden, dat hadden we nooit overleefd.

        Ooit is er wel eens sprake geweest van zwendel inzake fossielen meende ik. Maar dan nog.

        Er bestaat geen enkele sluitende aanpak op welke wijze je met een creationist een debat aan zou kunnen gaan.

        Log in to Reply
        • Renate1 says

          20 October 2014 at 15:55

          Natuurlijk konden ze wel samenleven, kijk maar naar De Flintstones. 🙂

        • Ragnar764 says

          20 October 2014 at 15:59

          Natuurlijk dat is ook zo, dat ik daar niet zo gauw aan gedacht heb. 🙂
          Ik keek ook vaker naar de Jetsons.

  4. Albert_van_der_Heijden says

    21 October 2014 at 00:00

    De cartoon hierboven geeft aardig de werkelijkheid weer zoals ik die ken als verantwoordelijke voor het ‘op het net gooien’ van ruim 1.500.000 wetenschappelijke titels voor een van de grotere wetenschappenlijke uitgevers – en voor het afschrijven en afvoeren van de onverkochte werken. Boekte ik zo nu en dan ook een verdwaalt religieus werkje op – werkjes met heel veel ‘witte ruimte’, geringe omvang, en in de onderklasse van het prijzenspectrum, een aantal maanden later gingen ze vrijwel zonder uitzondering allemaal in de recyclage – de vuilnisbak.
    Een paar conclusies die dan komen bovendrijven zijn snel getrokken naar aanleiding van de verkoopcijfers:
    Wetenschappens hebben meer geld over voor onderzoek en literatuur voor dure boeken;
    Religieuzen kan het kennelijk niet zo hard boeien om onderzoek te doen;
    Wetenschappers hebben meer te vertellen in veelal klein font op dichtbeschreven pagina’s;
    Religie is eigenlijk niet zo interessant en er valt eigenlijk ook niet zo veel te vertellen, ondanks het wat grotere font en goeddeels witte pagina’s.
    Desondanks blijf ik me verbazen over de grote hoeveelheden onzin die de kranten vult, en de bekrompenheid van de goegemeente. Als ik alleen al kijk naar de oplageverschillen tussen bijvoorbeeld de ‘Linda’ en de ‘KIJK’, springen de tranen me in de ogen.

    Log in to Reply
    • FVerweven says

      21 October 2014 at 00:24

      In plaats van de Linda met de Kijk te vergelijken zou ik het met Quest vergelijken. Kijk is toch meer voor de jeugd. Quest zakt in betaalde papieren oplage naar 160.000 en Linda groeit naar 200.000, maar de groei lijkt er nu wel uit te zijn.
      Amusement wint het altijd van kennis…

      Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie
12 October 2025 - Ward van Beek
Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie

.Op 4 oktober vond in de Geertekerk in Utrecht het jaarlijkse symposium plaats van de Vereniging tegen de Kwakzalverij. Het thema dit jaar was Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie. Meester KackadorisprijsDe middag begon traditioneel met de toekenning van…Lees meer Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie › [...]

Het ‘Red Panda Effect’
8 October 2025 - Ward van Beek
Het ‘Red Panda Effect’

.In de Skeptical Inquirer van october/november (Volume 49, No. 5) wordt door Craig A. Foster en Kelsey M. McGinn teruggeblikt naar een uitgave van het blad uit 1979, met daarin een verhaal over een verdwenen panda, ontsnapt uit Blijdorp, wiens ontsnapping…Lees meer Het ‘Red Panda Effect’ › [...]

Kernenergie is een keuze
3 October 2025 - Ward van Beek
Kernenergie is een keuze

.In sceptische kringen is kernenergie geen taboe. Maar veel argumenten vóór kernenergie zijn op wensdenken gebaseerd. door Frank Biesboer, voormalig hoofdredacteur van De Ingenieur, Skepter 38.3 Voor de Nederlandse energiewereld was de brief die minister Hermans van Klimaat en Groene Groei in mei publiceerde over…Lees meer Kernenergie is een keuze › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

Goodbye to Focused Protection. Jay Bhattacharya’s Latest 1-Page Pandemic “Plan” is for Vulnerable People to Stop Being Vulnerable.
21 November 2025 - Jonathan Howard

Jay Bhattacharya's new "plan" is really an admission that if there's a new pandemic, he’s not competent enough to do any of the incredible things he “would have” done regarding COVID. He's not even going to try. The post Goodbye to Focused Protection. Jay Bhattacharya’s Latest 1-Page Pandemic “Plan” is for Vulnerable People to Stop Being Vulnerable. first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Hope, Evidence, and Hard Questions in Duchenne Muscular Dystrophy
20 November 2025 - Scott Gavura

I’ve been reflecting on the disappointing outcomes and the reaction to Sarepta Therapeutics’ recently announced clinical trial results for its Duchenne muscular dystrophy treatments, AMONDYS 45 (casimersen) and VYONDYS 53 (golodirsen). The tension is evident: Families want treatments that benefit patients, while critics note the evidence reveals a different story. Duchenne muscular dystrophy is a relentless disease. When a company suggests it […] The post Hope, Evidence, and Hard Questions in Duchenne Muscular Dystrophy first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Creatine Supplements for Brain Function
19 November 2025 - Steven Novella

There is a long history of supplements marketed to enhance memory, focus, overall cognitive function, and brain health. None of them are backed by quality scientific evidence, and they seem to go through the typical conveyor belt of claims – by the time one claim is collapsing, such as ginkgo biloba, the industry is happy to move on to the next. The […] The post Creatine Supplements for Brain Function first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263 on De Correspondent winkelt selectief in het Skepter onderzoek naar paranormaal geloofDe signatuurleer wordt er ook nog even bijgehaald. Als er iets baarlijke nonsens is, is dat het wel. Niet eens
  • Renate1 on De Correspondent winkelt selectief in het Skepter onderzoek naar paranormaal geloofMijn hemel, wat een zeldzame flauwekul. Het is oud, dus het moet wel waarde hebben. De wetenschap is er deels
  • Hans1263 on De Correspondent winkelt selectief in het Skepter onderzoek naar paranormaal geloofWat een ongelooflijke prietpraat, dit lange artikel. Onbegonnen werk om alle onzin en denkfouten te weerleggen, en waarom zou ik?
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc JacobsZonMw, financier van de bijdrage van Bram Bakker aan het rapport over oversterfte en aan een daaraan gekoppelde Engelstalige preprint
  • Hans1263 on Artsencollectief geeft podium aan kankerkwakzalver William Makis op hun quackfest@Klaas van Dijk Verschillende boeken over gelezen. Typisch complotdenkgedrag.

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in