• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Complottheorieën / Complotdenkende piloten, het aerotoxisch syndroom en het platteaardegeloof

Complotdenkende piloten, het aerotoxisch syndroom en het platteaardegeloof

16 November 2017 by Pepijn van Erp 23 Comments

Het tv-programma Zembla besteedde al een paar keer aandacht aan het aerotoxisch syndroom, een aandoening die veroorzaakt zou worden door giftige stoffen in de lucht die in de cabine wordt geblazen. Vliegtuigmaatschappijen willen er niets van weten. In aflevering van 8 november gaat het met name over een piloot die er uiteindelijk zoveel last van zou hebben gekregen dat hij niet meer kon vliegen. Zembla onthult dat hij een vergaand zwijgcontract van KLM moest tekenen in ruil voor zijn ontslagvergoeding. Deze Willem Felderhof heeft echter ook last van andere kwalen: hij gelooft in chemtrails en geheime geo-engineeringsprojecten, en in complotten rondom 9/11. Een onvermoede bijwerking van die giftige cockpitluchtjes?

Complotdenkende piloten, het aerotoxisch syndroom en het platteaardegeloof 1
Willem Felderhof in 2013, beeld van een bijgehouden videodagboek (Zembla uitzending 8 november 2017)

Willem Felderhof kwam ik voor het eerst tegen als organisator van de Open Mind Conference 2015 in Nederland, een bijeenkomst van complotdenkers waar Felderhof zelf een verhaal hield over chemtrails en andere manieren die overheden zouden gebruiken om ons te vergiftigen. De conferentie zou eigenlijk in Amsterdam plaatsvinden, maar er onstond commotie toen bleek dat holocaustontkenner Christopher Bollyn er ook een verhaal zou houden. De conferentie week uit naar John Consemulders Centrum Zonnewijzer (inmiddels opgeheven).

Beetje vreemd dat Zembla in de uitzending niets over deze kant van Felderhof meldde. Voor de andere mensen die claimen slachtoffer te zijn van dit aerotoxisch syndroom lijkt het me niet zo fijn dat Zembla-makers Ton van der Ham en Nikki van der Westen hem presenteren als een van de best gedocumenteerde gevallen. Op zijn eigen website windt Felderhof er ook geen doekjes om waar hij staat:

The Netherlands, like most other European countries, is no longer a sovereign country but it is hijacked and occupied by imperialistic forces with dark agenda’s. All this is facilitated by corrupt puppet governments that are controlled by a psychopathic elite. A visible embodiment of this control structure in the Netherlands is the so-called “royal” family.

En een blik op een paar artikelen vertellen je verder waarschijnlijk genoeg.

Dat het aerotoxisch syndroom kan leiden tot complotdenken, ga ik natuurlijk niet beweren. Andersom is het wel voorstelbaar dat mensen die meer dan gemiddeld gevoelig zijn voor complottheorieën onbegrepen lichamelijk ongemak eerder aan zo’n oorzaak wijten. Er lopen wel meer piloten rond met heel vreemde ideeën zonder verhalen over vieze cockpitlucht.
Onlangs kwam ons een ander merkwaardig verhaal ter ore: ene Lydia Ouwersloot (vermoedelijk pilote bij KLM) zit sinds enige maanden aan de grond, omdat ze uit de kast kwam als platteaardegelovige! In overleg met de bedrijfsarts is ze voorlopig medisch ongeschikt verklaard om te vliegen, mentaal niet stabiel genoeg. U kunt haar verhaal horen in een interview met Mark Sargant. Ze vertelt daarin dat ze in complottheorieën geïnteresseerd raakte nadat haar kind een hersenbeschadiging had overgehouden van vaccinaties, gelukkig hersteld na behandeling door Tinus Smits, u weet wel die homeopaat die de krankzinnige CEASE therapie bedacht … Nog iemand dus, die veel vlieguren maakte en steeds raardere gedachten ontwikkelde.

Steun Kloptdatwel

Complotdenkende piloten, het aerotoxisch syndroom en het platteaardegeloof 2Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
De linke weekendbijlage (44-2017)
Next Entry »
De linke weekendbijlage (45-2017)

Filed Under: Complottheorieën, Gezondheid Tagged With: aerotoxisch syndroom, KLM, Lydia Ouwersloot, willem felderhof, zembla

Reader Interactions

Comments

  1. disqus_EzjPhWoKKS says

    16 November 2017 at 10:46

    Een vliegtuigpiloot (m/v) die in een platte aarde gelooft… die zou waarschijnlijk aan de grond zitten wegens een zichtprobleem hebben, want als je de rondheid van de aarde vanaf 11.000 meter niet kan zien dan gaat er iets behoorlijk mis met je ogen.

    Log in to Reply
    • Richard R. says

      16 November 2017 at 14:02

      De ronding van de aarde is nog niet echt goed zichtbaar op 11.000 meter hoogte; de afstand tot de horizon moet een significant deel van de omtrek van de aarde zijn om een ronding te kunnen zien. Op 11 kilometer hoogte is de horizon een kleine 400 kilometer ver weg, dus één procent van de aardomtrek, en dat is denk ik nog te weinig om een kromming te zien. Wikipedia geeft hier een formule voor.

      Maar zelfs zonder al die rekenkunsten zou zeker een piloot toch echt beter moeten weten: bij een platte aarde zou bijvoorbeeld de afstand Kaapstad – Sydney een veelvoud moeten zijn van de bekende afstand (ca. 11.000 kilometer, ~14 uur vliegen). Je moet wel heel erg in rare kronkels gaan redeneren om dan te verklaren waarom die vlucht over ca. drie keer de afstand net zo lang duurt als bijvoorbeeld Kaapstad – Rome (eveneens 11.000 kilometer).

      Log in to Reply
      • Pepijn van Erp says

        16 November 2017 at 14:20

        Er staat een leuke simulator op http://walter.bislins.ch/bloge/index.asp?page=Flat-Earth%3A+Finding+the+curvature+of+the+Earth daar kun je het effect zien op een willekeurige hoogte. Op 11 km hoogte heb je een vrij wijd blikveld en scherpe ogen nodig om de kromming te zien.

        Log in to Reply
        • Richard R. says

          16 November 2017 at 15:16

          Inderdaad een bijzonder fraaie en inzichtelijke simulatie — gelijk maar even gebladwijzerd! Inderdaad wordt de kromming net zo’n beetje zichtbaar op 11 kilometer hoogte.
          Helaas is het zoals met alle soorten aluhoedjesgeloof: Flat-Earthers laten zich ook hier niet door overtuigen en zullen ongetwijfeld allerlei ad-hoc-redenen verzinnen waarom dit toch niet klopt. Zelfs wanneer je dit soort lieden naar bijvoorbeeld het ISS zou meenemen, zullen ze nog steeds hardnekkig blijven volhouden dat je ze op een of andere manier voor de gek houdt…

      • Richard R. says

        16 November 2017 at 15:45

        Na nog wat rondklikken zie ik dat de gelovigen dus ook een heel simpele ‘verklaring’ hebben voor de vliegafstanden en -tijden op het zuidelijk halfrond: al die kortere, min of meer directe vluchten vinden volgens hen nooit plaats. Deze nepvluchten worden alleen in de vluchtschema’s opgenomen om het volk voor de gek te houden…
        Niks redeneren in kronkels dus om e.e.a. te verklaren, maar gewoon het complot weer een stuk uitbreiden is dus gewoon het devies.

        Je zou zeggen dat deze mensen toch een vreselijk leven moeten hebben, wanneer ze denken dat ze doorlopend voor de gek worden gehouden (en ook door vrijwel iedereen voor gek worden verklaard).

        Log in to Reply
        • Renate1 says

          16 November 2017 at 16:38

          Misschien moeten ze dan zelf eens zo’n vlucht boeken.

          Maar ja, dat zou ze uit de droom helpen, dat zij degenen zijn die wakker zijn en dat iedereen die wel in een ronde aarde gelooft slaapt.

        • Renate1 says

          16 November 2017 at 17:04

          De man hanteert wel een heel eigenaardige redenering.
          Er zijn maar weinig vluchten die rechtstreeks van Australië naar Zuid Amerika gaan en de rest gaat via een plaats in de VS of Canada. De rechtstreekse vluchten moeten dus fake zijn en niet vertrekken. Het idee dat er misschien meer mensen zijn die van Australië naar de VS willen reizen en meer mensen die van de VS naar Zuid Amerika willen reizen dan dat er mensen zijn die van Australië naar Zuid Amerika willen reizen is kennelijk nog nooit in het hoofd van de man opgekomen.

          Het is natuurlijk niet mogelijk om commentaar te geven op de onzin die deze meneer in z’n Youtube-filmpje verkondigt.

        • RV says

          16 November 2017 at 21:26

          Onze ogen zien niet altijd recht wat recht is. Wij zien alles enigszins gebold/gehold oftewel gebogen. Om dit te corrigeren verzonnen de oude Grieken de zogeheten entasis.
          https://nl.wikipedia.org/wiki/Entasis
          Welnu, zou je als platte-aardegelovige kunnen redeneren, onze gekromde waarneming stijgt evenredig in sterkte met de hoogte van ons waarnemingspunt. Een kromme redenering? Zeker. 🙂 Maar als platte-aardegelovige moet je wat. Of de platte-aardegelovige de genoemde redenering hanteren, weet ik niet. Maar je weet maar nooit. 🙂

      • Jan Willem Nienhuys says

        17 November 2017 at 10:08

        De horizon is natuurlijk altijd een cirkel. Het feit alleen al dat je van een hogere plek verder kunt kijken (maar niet oneindig ver) is al een aanwijzing voor de rondheid.

        Als de aarde exact vlak zou zijn, dan zou de Mont Blanc flink boven de horizon uitsteken. Ga maar na. Die ongeveer 5 km hoog en de afstand is 600 km, de schijnbare grootte is dus 5/600 = 1/120 radiaal, dat is een halve graad. Dat is de diameter van de volle maan.

        We kunnen de volle maan uitstekend zien als die net is opgekomen en schijnbaar op de horizon rust. Dan zouden we de Mont Blanc ook in het zuiden moeten kunnen zien als die verlicht is door de zon.

        Wat een betere maatstaf is, is de mate waarin de horizon lager is dan precies horizontaal. Als je op de grond bepaalt wat de richting is naar de noordelijke horizon, en naar de zuidelijke horizon (je kunt ook oost met west vergelijken, het gaat erom dat het twee tegenovergestelde punten zijn) dan maken die twee richtingen een hoek van ongeveer 180 graden. Op 11 km hoogte is het nog maar 173,4 graden.

        Anders gezegd, de horizondip is 3,3 graden, dat is iets meer dan een duimbreed op armlengte. Dat is zes maal de diameter van de volle maan.

        Het is natuurlijk lastig om dat in een vliegtuig te doen, maar misschien niet onmogelijk. Je moet midden in het vliegtuig gaan staan
        en proberen door de raampjes links en rechts de horizon in het oog te vatten, bijvoorbeeld zo dat de horizon schijnbaar samenvalt met de onderkant van het raampje. Je oog zal dan wat hoger zijn dan de onderkant van het raampje (een centimeter of 10 schat ik).

        Een andere methode (als je vlak naast een raampje zit in een verder vol bezet vliegtuig) is dat je probeert naar de horizon te kijken door een niet helemaal vol glas, en dat je probeert de horizon te zien terwijl je precies langs de horizontale vloeistofoppervlakte kijkt.

        Ik betwijfel of dat platteaardegelovigen zal overtuigen.

        Nog even terug naar de Mont Blanc. Het is algemeen bekend dat je die niet kunt zien vanuit Nederland.

        Als je van Griekenland naar Kreta vaart, zie je aanvankelijk Kreta niet,
        hoewel er hoge bergen op Kreta zijn, bijna 2500 meter. Het is echter 300 km van Athene naar Kreta. Op je bootreis zul je dus Kreta geleidelijk uit de zee zien verrijzen, maar pas als je halverwege bent.

        Dit verschijnsel, dat je bergachtige eilanden bij nadering uit de zee ziet verrijzen (bij goed zicht) moet bekend geweest zijn aan alle zeelieden in de Oudheid in de Middellandse Zee. Vandaar dat de bolvorm van de aarde in die tijd al bekend was. Aristoteles schreef al diverse argumenten op ten gunste van de boltheorie.

        Maar dit zal de platteaardegelovigen niet overtuigen. Die hebben inmiddels vast al bedacht waarom de zon altijd maar een deel van de aarde verlicht, en hoe zons- en maansverduisteringen mogelijk zijn.

        Log in to Reply
  2. FVerweven says

    16 November 2017 at 12:45

    Felderhof gelooft ook in chemtrails.
    Vreemd dat hij na 20 jaar vliegen als piloot niks concreets heeft verzameld om te bewijzen dat het ook echt gebeurt met passagiersvliegtuigen. Zelfs als hij destijds nog niet in chemtrails geloofde moet hem toch e.e.a. zijn opgevallen en waarom zijn dan de chemtrails niet schuldig aan zijn ziekte?
    Of snapte hij zelf ook wel dat hij beter niet met chemtrails moest aankomen om zijn ontslagvergoeding niet in gevaar te brengen?

    Log in to Reply
  3. FVerweven says

    16 November 2017 at 12:55

    Is er iets bekend van Neuroloog Gerard Hageman?
    Ik krijg een beetje het idee dat hij een beetje op gevoel werkt. Door zijn diagnose komen dan steeds meer patiënten met gelijksoortige klachten op hem af waardoor zijn eigen gevoel dat het waar is nog eens wordt versterkt.
    Doet me en beetje denken aan die arts die achter elk shaken baby syndroom een vaccinatieschade ziet.

    Log in to Reply
  4. RV says

    16 November 2017 at 21:35

    Ik ben benieuwd naar de titels van de boeken op de foto. Welke weergaloze meesterwerkjes staan er in de kast? “The Science Delusion” van Sheldrake?
    https://philosophynow.org/issues/93/The_Science_Delusion_by_Rupert_Sheldrake

    Log in to Reply
  5. Pepijn van Erp says

    17 November 2017 at 14:24

    Die Willem Felderhof is naast complotdenker ook nog een praktiserende kwakzalver. Op zijn website http://www.bodyoneness.nl kun je dat nalezen. Hij biedt o.a. de Kambo ceremonie aan, en wie weet waar hij zelf nog meer mee geëxperimenteerd heeft en sinds wanneer. In de Zembla uitzending wordt gemeld dat hij klachten begon te ervaren nadat hij van kleinere luchtvaart naar KLM ging in 1995, in 2013 procedeerde hij tegen KLM om onderzoek naar de luchtkwaliteit te doen, toen was hij dus al druk bezig met die alternatieve therapietjes.

    Log in to Reply
    • Hans1263 says

      17 November 2017 at 16:26

      Blij dat ik niet meer de kans loop in een vliegtuig te stappen met dit warhoofd in de cockpit.
      Merkwaardig dat men dit soort gemakkelijk beinvloedbare en in sprookjes gelovende lieden laat slagen voor het vliegbrevet en dat ze dan jarenlang door de zware vervolgtests komen.

      Log in to Reply
      • FVerweven says

        17 November 2017 at 16:45

        [ dit soort gemakkelijk beïnvloedbare ]
        Dat weet je niet.

        En zijn opleiding is alweer meer dan 25 jaar geleden en we weten niet hoe hij toen was.

        Log in to Reply
        • Hans1263 says

          17 November 2017 at 19:44

          Ik vertaal complotdenken al gauw in gemakkelijk beinvloedbaar.
          Het zal best zo zijn dat zijn opleiding tot verkeersvlieger lang geleden was, maar vliegers moeten zeer regelmatig cursussen volgen en in zware tests laten zien dat ze hun vak nog beheersen.
          Ik stel me voor dat daarbij dan niet alleen op de technische aspecten wordt ingegaan, maar dat ook de mentale gesteldheid van de piloot streng onder de loep wordt genomen. Als meneer zich dan tegen diverse mensen uit in complottheorieën, kwakzalverij e.d. (vooropgesteld dat hij in die periode nog bevoegd is) komt het me voor dat een beoordelaar zich ernstig achter de oren zou moeten krabben. Als dat niet het geval is, begin ik te twijfelen aan de veiligheid van de vliegerij.
          Hadden we niet enige tijd geleden die piloot met zelfmoordneigingen die het vliegtuig inclusief alle inzittenden opzettelijk tegen een berg liet vliegen? De aan piloten te stellen eisen moeten dus wat mij betreft extreem hoog zijn.

  6. erwinnoorman says

    27 November 2017 at 15:22

    De maan is ook plat. Anders zou hij wel ronddraaien. Nu kijken we elke dag tegen dezelfde platte kant aan. Dan kun je zien.

    😉

    (overigens verbaas ik me over het ene complot meer dan het andere. Maar hoe kun je als serieus en goed opgeleid mens nou werkelijk denken dat de aarde plat is…? Ik heb een groot voorstellingsvermogen maar dat kan er bij mij niet in…)

    Log in to Reply
  7. FVerweven says

    27 November 2017 at 15:48

    [ Nu kijken we elke dag tegen dezelfde platte kant aan. ]
    Niet helemaal waar.
    We kunnen ongeveer 59% van het maanoppervlak zien in plaats van 50%.

    Dat komt
    – omdat de rotatieas van de maan is niet helemaal loodrecht op het baanvlak staat, soms zie je meer van de bovenkant, dan weer de onderkant
    – omdat de baan van de maan een beetje elliptisch is, soms zie je meer van de westkant, dan weer de oostkant
    – omdat de aarde draait kijk je bij maansopgang net onder een andere hoek dan bij maansondergang. Je kunt dus eigenlijk binnen een nacht vaststellen dat de maan niet plat is.
    Zie Wikipedia.

    Log in to Reply
  8. RV says

    27 November 2017 at 17:10

    Maar de zon is wel plat. 🙂

    Log in to Reply
    • FVerweven says

      27 November 2017 at 17:49

      Nee, die is rond.
      Zo rond als een pannekoek.
      https://www.youtube.com/watch?v=7czC8NDCSqQ

      Log in to Reply
  9. erwinnoorman says

    27 November 2017 at 19:55

    Heerlijk Herman Finkers.
    Australisch bier….. 🙂 🙂

    Log in to Reply

Trackbacks

  1. 3swimmer says:
    13 January 2022 at 03:04

    2travers

    Log in to Reply
  2. Beter één complottheorie in de hand, dan tien in de lucht! - Kloptdatwel? says:
    24 November 2024 at 11:49

    […] ex-piloot Willem Felderhof, eerder hier op Kloptdatwel behandeld. Hij heeft samen met Frans Heslinga in mei dit jaar gesproken met The […]

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Graancirkels op European Skeptics Congress 2024
7 May 2025 - SkepsisSiteBeheerder
Graancirkels op European Skeptics Congress 2024

Voordracht van Francesco Grassi op ESC2024 in Lyon.Lees meer Graancirkels op European Skeptics Congress 2024 › [...]

SKEPP wordt 35… en dat vieren ze!
27 April 2025 - SkepsisSiteBeheerder
SKEPP wordt 35… en dat vieren ze!

Onze Belgische zusterorganisatie SKEPP bestaat dit jaar 35 jaar. Op zaterdag 10 mei vieren ze dat met een mooi programma. Hoofdgast is de bekende skepticus en emeritus hoogleraar psychologie Chris French die onlangs ook tot erelid van SKEPP werd benoemd.…Lees meer SKEPP wordt 35… en dat vieren ze! › [...]

Breakthrough-prijs voor Gerard ’t Hooft
7 April 2025 - Pepijn van Erp
Breakthrough-prijs voor Gerard ’t Hooft

Professor Gerard ’t Hooft had al een Nobelprijs op zak, maar kan sinds dit weekend nog een van de meest prestigieuze onderscheidingen in de wetenschap op zijn indrukwekkende palmares bijschrijven: hij kreeg de Special Breakthrough Prize in Fundamental Physics! ’t…Lees meer Breakthrough-prijs voor Gerard ’t Hooft › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

Breathing Easy: Treating Allergic Rhinitis
8 May 2025 - Scott Gavura

Spring is a miserable season for those with seasonal allergies. There are effective drug- and non-drug measures that can control most symptoms effectively. The post Breathing Easy: Treating Allergic Rhinitis first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Pig Heart Xenografts for Infants
7 May 2025 - Steven Novella

Organ transplant is a potentially lifesaving medical intervention, but there is a critical lack of donor organs. Even in a wealthy country like the US, there are about 100,000 people on the waiting list for an organ transplant, but only about 23 thousand organs become available each year. About 6 thousand people die each year while on the waiting list. For this […] The post Pig Heart Xenografts for Infants first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Dear President Trump: Jealous Deep State Haters and Losers Want to Destroy YOUR Genius, Lifesaving, Nobel-Prize Winning Achievement. YOUR Vaccine.
6 May 2025 - Jonathan Howard

You've proven your haters wrong over and over again. As the most POWERFUL man in the world, and one of the most BRILLIANT men every to live, you can do it all with one quick phone call. The post Dear President Trump: Jealous Deep State Haters and Losers Want to Destroy YOUR Genius, Lifesaving, Nobel-Prize Winning Achievement. YOUR Vaccine. first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc JacobsOp https://archive.is/1Exnu staat een gearchiveerde versie van een recente posting van Ronald Meester op LinkedIn. In deze posting verwijst
  • Klaas van Dijk on Bedenkingen bij het rapport over oversterfte van Ronald Meester en Marc JacobsEen verbeterde versie van Hoofdstuk 6 van dit rapport van Ronald Meester en Marc Jacobs is op 22 april 2025
  • Hans1263 on Volgens Maurice de Hond beschikt hij over telepathische gavenHet filmpje waarin hij een trucje met Jeroen Pauw uithaalt, bewijst natuurlijk helemaal niets, ja misschien het denkniveau van De
  • Renate1 on De linke weekendbijlage (17-2025)En de paashaas is er snel vandoor gegaan,
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (17-2025)@Renate1 Nee, de paashaas heeft het in een mandje op zijn rug. 😅😅😅

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2025 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in