• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Algemeen / Korte Skeptische terugblik van 2025

Korte Skeptische terugblik van 2025

29 December 2025 by Arthur Bijl Leave a Comment

Het einde van het jaar is vaak het moment om te reflecteren en op dit platform uiteraard over skeptische zaken. Net zoals vorig jaar blik ik weer kort terug op activiteiten, artikelen, podcasts, boeken etc. Ik ben ook benieuwd naar jullie skeptische terugblikken bijvoorbeeld bijgebleven kloptdatwel of Skepter artikelen of gelezen boeken, benoem ze in de comments. 

Mijn korte terugblik van 2025:

Korte Skeptische terugblik van 2025 3
Skeptics in the pub

Activiteit: 2025 is een wat rustig jaartje geworden qua activiteiten. Natuurlijk kwam ik wat bijzondere claims tegen in dierentuinen die traditionele ideetjes promoten over de niet onderzochte geneeskrachtige eigenschappen van bepaalde planten. In Ouwehands dierenpark kwam ik echter ook informatieborden tegen met de negatieve aspecten van de onbewezen ideetjes, zoals het mogelijk uitsterven van soorten. Het Teylers museum had een astrologe ingehuurd om praatjes te houden over de ruimte, erg gek werd het gelukkig niet zoals hier te lezen is.

Het Skepsis congres stelde vraagtekens bij het herinneren over hoe goed het verleden was. En er was een online ‘Skeptics in the Pub’ global editie. Hierin kon je vanuit huis langs vele skeptische organisaties gaan en het was leuk dit eens mee te maken. De activiteit die bij mij het meest is bijgebleven is het onderzoek dat ik heb uitgevoerd naar de voorspellende beweringen van een astroloog. De bevindingen zal ik in het nieuwe jaar delen. 

Het Skepter artikel dat mij het meest is bijgebleven afgelopen jaar is een rubriek. Namelijk de Rare Apparaten Museum. De korte advertenties gecontrasteerd met de werkelijkheid geeft een interessant beeld van de inventiviteit van de “uitvinders”. De apparaten zijn ook te bekijken op de Skepsis website. 

Mijn eigen favoriete artikel van afgelopen jaar waar ik aan gewerkt heb is Plato voor Skeptici. Het geeft weer eens aan dat oude bronnen inspiratie kunnen bieden voor problemen van vandaag de dag. En over het samengaan van skeptisch denken en filosofie. 

Podcast: Van de Skepsis podcast een duo podcast die op elkaar aansluiten en het fenomeen NIP aanstipt 27 & 29 . Het verweer van NIP voorzitter aangaande pseudowetenschappelijke zaken komt erg zwakjes over. 

Als boek kan ik het gratis werk van William M. Briggs aanraden: “So, You Think You’re Psychic?”. Het biedt een overzicht van experimenten aangaande het paranormale en richt zich vooral op wat er tijdens de experimenten mis kan gaan. Zo kan je het boek gebruiken om eigen skeptische experimenten op te zetten over bijvoorbeeld telepathie, helderziendheid en precognitie. Het meest verassende? Dat ondanks zijn statistische achtergrond hij aangeeft dat als er echt sommige paranormale krachten zouden bestaan er geen statistische analyse voor nodig zou zijn om ze te ontdekken. Het gegeven dat de analyses nodig zijn geeft al een sterke indicatie dat de vermeende krachten niet bestaan.

Korte Skeptische terugblik van 2025 4
Secrets of the occult hoorcollege

Een serie hoorcolleges is het laatste waarop ik terugblik. Richard B. Spence neemt je in zijn reeks “Secrets of the Occult”, uitgegeven door The Great Courses, mee door alle verborgen zaken die te vinden zouden zijn, of niet, daar is het immers het occulte voor. Zo kom je meer te weten over aspecten zo uiteenlopend als weerwolven tot het satanisme en “The Wonderful Wizard of Oz”. De verschillende colleges worden niet altijd chronologisch behandeld, bijvoorbeeld dat je eerder over het occulte van het nazisme komt te weten dan de occulte verenigingen die daar vooraf aan gingen, en de vragen in de begeleidende tekst zijn soms wel erg eenvoudig. Toch is het een goede introductie voor een kijk in het geloof rondom het ‘verborgene’. 

 

Steun Kloptdatwel

Korte Skeptische terugblik van 2025 5Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
De linke weekendbijlage (51-2025)
Next Entry »
De linke weekendbijlage (1-2026)

Filed Under: Algemeen, Bezochte activiteiten, Skepsis Congres, Skepticisme, Skeptics in the Pub Tagged With: 2025, skepticisme, terugblik

Reader Interactions

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Gevaarlijke woorden
26 July 2026 - Ward van Beek

. Liegen zou sporen nalaten in taalgebruik. Maar met die pseudowetenschappelijke theorie wijst de Belgische misdaadauteur Piet Baete waarschijnlijk onschuldigen als daders aan, schrijven drie leugenonderzoekers in Skepter 39.2. Bruno Verschuere, Glynis Bogaard en Ewout Meijer beschrijven hoe pseudowetenschappelijke leugendetectie…Lees meer Gevaarlijke woorden › [...]

Op de paranormale beurs rolt de spirituele waarheid uit een printer
26 July 2026 - Ward van Beek

. De Paraview spirituele beurs is al meer dan 30 jaar een rondreizend gezelschap van waarzeggers, helderzienden en genezers. Vanachter stalletjes vertellen ze hoe de vork, spiritueel gezien, in de steel zit. Skepter was 5 april ter plaatse in Maarssen,…Lees meer Op de paranormale beurs rolt de spirituele waarheid uit een printer › [...]

Helpt een tweede taal tegen ‘breinveroudering’?
26 July 2026 - Ward van Beek

.Meerdere talen spreken beschermt tegen hersenveroudering’, kopten onder meer de Volkskrant, BNR en RTL Nieuws afgelopen november. Dat zou blijken uit nieuw onderzoek, gepubliceerd in het gezaghebbende vakblad Nature Aging. In een groep van maar liefst 86.149 deelnemers uit 27…Lees meer Helpt een tweede taal tegen ‘breinveroudering’? › [...]

RSS Error: Retrieved unsupported status code "404"

Stephen Macedo And Frances Lee: Defend Your Essay That Dr. Jay Bhattacharya Would Restore Trust in Public Health
26 July 2026 - Jonathan Howard
Stephen Macedo And Frances Lee:  Defend Your Essay That Dr. Jay Bhattacharya Would Restore Trust in Public Health
In 2014, Dr. Kelly Brogan and Sayer Ji Told People Natural HPV Infections Were “Beneficial, Not Deadly.” What’s Happened Since?
24 July 2026 - Jonathan Howard
In 2014, Dr. Kelly Brogan and Sayer Ji Told People Natural HPV Infections Were “Beneficial, Not Deadly.”  What’s Happened Since?

Pseudoscience requires apathy about its victims, and that's the most grotesque part about it. The post In 2014, Dr. Kelly Brogan and Sayer Ji Told People Natural HPV Infections Were “Beneficial, Not Deadly.” What’s Happened Since? first appeared on Science-Based Medicine. [...]

The Madness of Crowding
21 July 2026 - Mark Crislip
The Madness of Crowding

Crowding and Influenza. The post The Madness of Crowding first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263
    on De linke weekendbijlage (30-2026)
    @Renate Ieder moet zelf bepalen of hij of zij een airco wil of kan aanschaffen. Maar trap niet in nep,
  • Renate1
    on De linke weekendbijlage (30-2026)
    Ik weet het tot nu toe wel te redden in m'n slaapkamer zonder airco. Ramen en ventilatierooster sluiten zodra het
  • Hans1263
    on De linke weekendbijlage (30-2026)
    Een echte airco vereist een geaard stopcontact en dat moet je dus laten aanleggen als je dat niet ter plaatse
  • Renate1
    on De linke weekendbijlage (30-2026)
    https://feitoffake.wordpress.com/2026/07/23/misleiding-bol-com-en-amazon-verkopen-ventilatoren-die-op-aircos-lijken/ Vergelijkbare apparaten
  • Klaas van Dijk
    on De Gish-gallop gesprekstechniek
    Volgens mij is het hier op Kloptdatwel besproken oversterfterapport van Ronald Meester & co een erg goed voorbeeld van hoe

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2026 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in