• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)
You are here: Home / Alternatieve schade / Homeopathie – opleiding en ‘Zwitsers bewijs’

Homeopathie – opleiding en ‘Zwitsers bewijs’

21 September 2013 by Pepijn van Erp 15 Comments

Als vervolg op een eerder filmpje over homeopathie, waarin uitgelegd hoe de theorie erachter luidt en waarom dat allemaal onzin is, presenteren we nu een nieuwe productie van dezelfde makers. In deze aflevering wordt verteld hoe de opleiding tot homeopaat in elkaar steekt. Het betreft weliswaar de situatie in het Verenigd Koninkrijk, maar die in Nederland verschilt niet veel. Daarnaast ruime aandacht voor de hardnekkige mythe die aanhangers van homeopathie verspreiden, nl. dat de Zwitserse overheid in een baanbrekend rapport homeopathie erkend zou hebben als een effectieve geneeswijze (vanaf 07:00). Homeopathisch verdunde waarheid.

Meer over de duur van de opleiding tot klassiek homeopaat in Nederland kun je bijvoorbeeld vinden op de site van de Homeopathie Academie Nederland*. Deze opleiding is zogenaamd op HBO-niveau, maar geen echte HBO-opleiding, want niet erkend door de Nederlands-Vlaamse Accreditatieorganisatie (NVAO). Het gebruik van de misleidende term ‘HBO-niveau’ is helaas nog steeds niet gereguleerd. En kijk zelf maar eens naar hoeveel tijd de opleiding in beslag neemt. De vijfjarige opleiding bestaat uit vijf maal 22 vrijdagen per jaar en dan nog maximaal 10 dagen praktijk in het vierde en vijfde jaar. In totaal nog geen 1.000 uur onderwijs.
In de opleidingsbrochure staat doodleuk dat ziektes als gonorroe en syfilis goed te behandelen zijn met homeopathie (en behandeling van “die ziektes vraagt meer tijd wanneer er al sprake is geweest van onderdrukking (antibiotica)”, blz 14.). Hoe dit te rijmen is met aandacht voor de “pluis of niet pluis situatie” (om patiénten op tijd door te sturen naar de reguliere zorg, blz 17.), begrijp ik niet. De grote verzekeraars in Nederland moeten maar uitleggen waarom ze er vertrouwen in hebben dat dit ‘pluis-niet-pluis’-programma op verantwoorde wijze uitgevoerd kan worden door homeopaten met zo’n korte opleiding, waarin ze deze gevaarlijke gedachten al bij de eerste kennismaking aangeleerd krijgen.

Over het ‘Zwitsterse rapport’ zijn op diverse skeptische sites goede stukken te vinden. In het Nederlands op het Skepsis-blog door Jan Willem Nienhuys: Homeopaten juichen over ‘Zwitserse’ rommel en op de site van de Vereniging tegen de Kwakzalverij: Gelovige homeopaten vallen in Zwitsers mes. In het Engels: The Swiss Report on Homeopathy en That ‘neutral’ Swiss homeopathy report. En hier wordt in de Swiss Medical Weekly weergegeven hoe de vork in de steel zit met dat rapport door een vertegenwoordiger van het Zwitserse bureau voor de volksgezondheid (dat artikel wordt ook in het filmpje aangehaald): The report “Homeopathy in healthcare: effectiveness, appropriateness, safety, costs” is not a “Swiss report”.

* er zijn meerdere opleidingen tot klassiek homeopaat, die zo op het oog allemaal vergelijkbaar zijn. De websites geven vaak minder informatie dan die van de Homeopathie Academie Nederland.

Steun Kloptdatwel

Homeopathie - opleiding en 'Zwitsers bewijs' 1Waardeer je dit artikel? Je kunt onze site steunen met een financiële bijdrage. Dat waarderen wij dan weer! Een donatie kun je doen via dit betaalverzoek (of klik op de afbeelding hiernaast).

NB de rekening staat op naam van Maarten Koller, formeel eigenaar van deze site.

« Previous Entry
‘Goeroe Herman Wijffels’ zegt spijt te hebben van slecht gedrag
Next Entry »
Misser van WRR: ‘slechts’ 25 procent van Nederlanders vond homeopathie wetenschappelijk

Filed Under: Alternatieve schade, Gezondheid, Skeptische TV Tagged With: homeopathie, homeopathie academie nederland, opleiding, zwitsers rapport

Reader Interactions

Comments

  1. Mopje says

    22 September 2013 at 00:44

    Al gaan ze alle dagen studeren en halen ze drie (E)HBO diploma’s, dan nog is er geen enkele homeopater die zijn middels kan herkennen. Ze zouden echt eens een testje moeten doen. 😉 Met een beetje van die 1,3 miljard winst kunnen de verzekeraars er misschien een leuke show van maken, “Kan hij ‘t.., of kan hij ‘t niet?”.

    Log in to Reply
    • Hans1263 says

      22 September 2013 at 10:49

      Het testje moet natuurlijk wel waterdicht worden opgezet, want de kwakzalvers zijn niet bepaald in hun eerste leugen gestikt. En bij die waterdichte opzet gaat het al mis. Want dan zijn de critici plotseling bevooroordeeld, of een andere oeroude smoes wordt uit de hoge hoed getoverd. Uiteindelijk zeggen ze dat er geen test nodig is (omdat ze zogenaamd allang weten dat hun verdunde rommel werkt), en zelfs dat die test niet kan worden uitgevoerd omdat iedere patiënt uniek is. Ach, het is allemaal zo vervelend voorspelbaar en leugenachtig.

      Log in to Reply
      • Mopje says

        22 September 2013 at 15:04

        Tuurlijk. Maar de dertig flesjes proef, vijftien met verschrikkelijke Jeukium c30 (of een ander paarse pukkel middel naar keuze) en vijftien met gewoon placebo verdund water. Beetje husselen en dubbelblind doen en dan mag de beste homeopater zijn flesjes met middel eruit pikken. Makkie….

        Log in to Reply
        • Hans1263 says

          23 September 2013 at 09:02

          Het gaat ze natuurlijk echt niet lukken, zelfs zo’n eenvoudig en doeltreffend proefje niet.
          De homeokwakkers zullen er niet aan meewerken, want die hebben helemaal geen behoefte aan dit soort proeven. Waarom zouden ze, want hun methode werkt toch (zeggen ze…)? En dat is dan nog maar de eerste leugenachtige smoes om niet al meteen als prutsers te worden ontmaskerd en hun bedrieglijke handeltje ineen te zien storten.

  2. frankeren says

    23 September 2013 at 22:02

    Bij het pluis-nietpluis artikel staat commentaar van een homeopathe:

    Cliënten komen bij ons na het allopathische circuit. De eerste gang van patiënten is de gang naar de huisarts.

    Nu geloof ik daar helemaal niets van, maar misschien ligt daar wel de sleutel: alternatief behandelen wordt niet vergoed indien de patiënt geen bezoekbriefje van de huisarts kan overleggen.

    Log in to Reply
    • Hans1263 says

      24 September 2013 at 10:18

      Dat is een verraderlijk zinnetje! Ten eerste is het maar de vraag of het wel zo is. Ook kun je je afvragen of het daarmee veilig is, wat ik hevig betwijfel. Eerder kostenverhogend, denk ik, vooral dus kosten voor de nieuwe kleren van de keizer. Verder meldt deze “therapeute” zeer suggestief maar weer eens dat innige samenwerking tussen alternatief en regulair zo nuttig zou zijn en dat “alternatief” daarom “complementair zou moeten heten.
      Ach, het is het bekende riedeltje dat men in alternatieve kringen toch zo meewerkend is en zo begaan met de patiënt en dat homeopathie toch zo goed werkt enzovoort enzovoort. Dat homeopaten eindelijk eens klinkklaar zouden moeten bewijzen dat er überhaupt ook maar iéts klopt van hun dwaalleer, bewijzen dus dat ze iets anders dan klinkklare onzin verkopen, dat komt niet eens in het hoofd van mevrouw op. Het zou toch eens tijd worden na twee eeuwen goedgelovige mensen oneindig verdunde troep aansmeren.

      Log in to Reply
      • frankeren says

        24 September 2013 at 13:23

        Het is altijd veiliger als een echte genezer naar het probleem heeft gekeken.

        Kostenverhoging dient geheel voor rekening van de groep complementair alternatief verzekerden te komen.

        Als mevrouw Truus van “alternatief” afwil moet ze vooral de echte geneeskunde uitschelden met “allopathie”, dat helpt, hoor!

        Bewijzen hoef je niet meer te vragen, het antwoord is bekend.

        Log in to Reply
        • Hans1263 says

          24 September 2013 at 15:48

          Geheel mee eens.
          Als een arts (en dan bedoel ik er een die niet er naast ook nog op welke manier dan ook kwakzalft – die moet m.i. snel uit het BIG-register worden verwijderd) naar het probleem heeft gekeken, kan een alterneut niets nuttigs toevoegen behalve een beetje (uit de aard der zaak dure) empathie. Dat laatste zou de arts al hebben moeten doen, als hij dat al niet heeft gedaan…

          Ieder heeft natuurlijk volstrekt het recht naar een kwakzalver te gaan en zich daar voor nul komma nul resultaat te laten afzetten, maar moet deze hobby dan maar zelf betalen.
          “Therapeute” Truus verstopt haar probleem slechts achter mooie maar verraderlijke woorden; haar probleem is nl. dat ze eens gauw, al dan niet samen met haar sector, zou moeten beginnen met serieus bewijs aandragen voor de werkzaamheid van haar loze kunstjes. Maar inderdaad: dat kan ze niet, dat kan de hele homeopathische sector niet, want onzin is onzin en blijft onzin.

        • frankeren says

          24 September 2013 at 16:40

          Vragen naar bewijs is een gepasseerd station; ze kunnen en willen het niet proberen. Ze zullen met een stalen gezicht naar Beneviste en “Zwitserland” blijven verwijzen.
          Ze zullen hun geld zetten op de lobby en tot nu toe zijn ze niet onsuccesvol. We zijn nog lang niet van ze af.

        • Hans1263 says

          24 September 2013 at 17:21

          Ik besef heel goed dat bewijs voor de werking van homeopathie niet te leveren is, gewoon omdat dat niet kan. Iets wat er niet is, is er nu eenmaal niet. En tussen het kaf zit in dit geval geen koren.
          Toch is de enige echte weg om er fundamentele kritiek op te leveren, m.i. het blijven vragen om bewijs. Het ontmaskeren van pertinente en persisterende leugens, zoals de onware beweringen over acceptatie in Zwitserland (toch een betrouwbaar kwaliteitsland, hoor je ze denken…), is toch gemakkelijk genoeg? En… bovendien al talloze keren herhaald. Natuurlijk blijven ze volhouden. Dat noem ik ordinair bedrog. Bedriegers zullen er altijd blijven.

  3. Mopje says

    25 September 2013 at 08:34

    Het wijzen naar een andere dokter of land maakt natuurlijk niets uit.

    Alle homeopaters zijn simpelweg ook na 1000 uur ‘studeren’ onbekwaam! Zij weten niets van de middels die ze voorschrijven. Ze kunnen zelfs van hun watertje of melksuikerbolletje de werkzaamheid niet herkennen. Helemaal lachwekkend wordt het als een cliënt een hogere dosering of ander middel nodig zou hebben. Katsjing! 😉

    Log in to Reply
    • Hans1263 says

      25 September 2013 at 14:37

      Ze zijn na die studie wel bekwaam, maar slechts bekwaam in zogenaamde kennis omtrent onzinnige theorieën en in de toepassing van (na een op zijn zachtst gezegd zeer merkwaardige “diagnose”) zo sterk verdunde “middelen” dat die per definitie niets anders vertonen dan een placebo-effect. Alleen dankzij dat placebo-effect bestaat homeopathie m.i. nog. “Reguliere” geneesmiddelen worden in het proefstadium al bij voorbaat afgekeurd als ze zo weinig effect hebben, maar zolang dergelijke tests bij homeopathica niet verplicht zijn, blijft deze onzin gehandhaafd. Het is middeleeuws. In een op vergelijkbare manier ongeteste auto zou niemand plaatsnemen, laat staan dat men hem zou kopen, maar de eigen gezondheid aan onzin blootstellen vindt men kennelijk heel gewoon. De mensen die dat doen, verklaren overigens om het hardst dat gezondheid het grootste goed is. Merkwaardig dat ze die gezondheid dan zo aan kwakzalverij verkwanselen.

      Log in to Reply
  4. Laurens says

    30 September 2013 at 09:54

    Ah, het rapport van de Zwitserse overheid! Ik heb onlangs de USB-stick met alle oude nummers van Skepter besteld, daarvan alle artikelen over homeopathie uitgeprint en gebundeld, daaraan nog alle artikelen uit recente papieren Skepters toegevoegd en dit geheel opgestuurd naar het ministerie van VWS. Wedden dat deze bundel binnenkort bekend staat als het ‘rapport van de Nederlandse overheid’?

    Log in to Reply

Trackbacks

  1. Homeopathie verklaard – zachte heelwijze of roekeloze fraude? says:
    27 February 2018 at 16:24

    […] Homeopathie – opleiding en ‘Zwitsers bewijs’ […]

    Log in to Reply
  2. 1gratuity says:
    13 January 2022 at 02:27

    1affairs

    Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • SKEPP
  • SBM
Skepter 36.2 – Zomernummer 2023
27 May 2023 - Pepijn van Erp
Skepter 36.2 – Zomernummer 2023

Met oa de grote Replicatiequiz en de zoektocht naar buitenaardse intelligenties (en of we ons daarmee kunnen voortplanten). Het bericht Skepter 36.2 – Zomernummer 2023 verscheen eerst op Skepsis Blog. [...]

Dag tegen de homeopathie 10 april
6 April 2023 - Pepijn van Erp

Op 10 april 2023, om 10 uur 23, zal een aantal rationalisten collectief een ‘homeopathische zelfmoordpoging’ doen bij het standbeeld van Multatuli in Amsterdam. Om te laten zien dat homeopathie geen geneesmiddel is, maar slechts ‘boerenbedrog’. Deze gezamenlijke overdosis is een initiatief van de Stichting Skepsis en de Vereniging tegen de Kwakzalverij. Het bericht Dag tegen de homeopathie 10 april verscheen eerst op Skepsis Blog. [...]

Skepter 36.1 – Lentenummer 2023
25 February 2023 - SkepsisBlogBeheerder
Skepter 36.1 – Lentenummer 2023

De eerste Skepter van 2023 is eergisteren van de drukker gekomen en zit in de verzending. Hij zal ergens komende week wel bij abonnees en donateurs bezorgd worden. Weer veel moois in dit nummer. Herkent u zich in het portret hier rechts? Dit is volgens de kunstmatig intelligente plaatjesgenerator DALL·E hoe een skepticus eruitziet. Gert Jan van ’t ... Meer lezen Het bericht Skepter 36.1 – Lentenummer 2023 verscheen eerst op Skepsis Blog. [...]

Belgisch UFO-meldpunt wint 'De Zesde Vijs' 2022
1 May 2023 - Ledenadmin Skepp

Op 29 april 2023 reikte Skepp in het sfeervolle kader van het House of Mysteries in Gent haar jaarlijkse prijzen uit. De Zesde Vijs ging ditmaal naar het Belgisch UFO-meldpunt, en werd in ontvangst genomen door mede-oprichter en coördinator van het meldpunt Frederick Delaere, die aansluitend een hoogst interessante en verhelderende lezing gaf. [...]

Uitreiking Zesde Vijs en Skeptische Put 2022 - 29 april
25 March 2023 - Jan Van Haver

De Zesde Vijs wordt toegekend aan iemand die zich het voorbije jaar verdienstelijk heeft gemaakt in het verspreiden van objectieve kennis inzake pseudo-wetenschap en het paranormale. De Skeptische Put wordt jaarlijks gegeven aan een persoon of organisatie die zich uitzonderlijk onkritisch heeft opgesteld, en de verspreiding of popularisering van kennis en wetenschap totaal verkeerd heeft begrepen. [...]

Komeet van Halley in “Het verhaal van Vlaanderen”?
13 February 2023 - Paul De Belder

De aflevering van ‘Het verhaal van Vlaanderen’ over de Guldensporenslag heeft ongetwijfeld de meeste commentaar opgewekt. Ook vanuit de astronomie valt er kritiek op te leveren. Inderdaad begon de bewuste aflevering met een voorstelling van de komeet van Halley.  Bij het kijken dacht ik heel even dat ik in een documentaire over sterrenkunde en niet over geschiedenis zat. Maar meteen werd de band duidelijk. [...]

Open Letter to a Medical Student Part 2: “It Was Criminal in My Mind”
29 May 2023 - Jonathan Howard

Some of your fans want public health officials to suffer. Should you care? The post Open Letter to a Medical Student Part 2: “It Was Criminal in My Mind” first appeared on Science-Based Medicine. [...]

CDC Reports Fourth Death Blamed on Contaminated Eye Drops
26 May 2023 - Clay Jones

An outbreak of deadly ocular infections, which have cost some people their vision and even their life, has been traced to contaminated eye drops. The post CDC Reports Fourth Death Blamed on Contaminated Eye Drops first appeared on Science-Based Medicine. [...]

No evidence IV vitamin drips can treat infertility
25 May 2023 - Scott Gavura

There is no evidence IV vitamin drips can help treat infertility The post No evidence IV vitamin drips can treat infertility first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (21-2023)Arme Charles. Hij onderstreept weer eens mijn stelling dat geloof, kwakzalverij en complotgeloof een pot nat is. Kwalijk vocht.
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (21-2023)Een werkelijk uitstekend artikel van Chris Klomp. Het beruchte kamerlid dat orakelde (pardon, ik bedoelde kakelde) over tribunalen moet zich
  • Hans1263 on De linke weekendbijlage (19-2023)Er zijn natuurlijk allerlei soorten druivenrassen en soorten wijn. Zou je b.v. voor een optimale Moezelwijn Duitse hoempamuziek moeten toedi
  • L’agopuntura è la soluzione. Ah no, ci siamo sbagliati – Query Online on Acupunctuurpromotie RU: niet meer dan placebo-effect volgens promotor Coenen[…] Informazioni tratte da Kloptdatwel, “Acupunctuurpromotie aan de Radboud Universiteit” e “Acupunctuurprom
  • Renate1 on De linke weekendbijlage (19-2023)Mijn orchideeën doen het uitstekend op een dieet van alle mogelijke soorten muziek, met een relatief klein aandeel klassiek. En

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2023 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in