• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Kloptdatwel?

  • Home
  • Onderwerpen
    • (Bij)Geloof
    • Columns
    • Complottheorieën
    • Factchecking
    • Gezondheid
    • Hoax
    • Humor
    • K-d-Weetjes
    • New Age
    • Paranormaal
    • Pseudowetenschap
    • Reclame Code Commissie
    • Skepticisme
    • Skeptics in the Pub
    • Skeptische TV
    • UFO
    • Wetenschap
    • Overig
  • Skeptisch Chatten
  • Werkstuk?
  • Contact
  • Over Kloptdatwel.nl
    • Activiteiten agenda
    • Colofon – (copyright info)
    • Gedragsregels van Kloptdatwel
    • Kloptdatwel in de media
    • Interessante Links
    • Over het Bol.com Partnerprogramma en andere affiliate programma’s.
    • Social media & Twitter
    • Nieuwsbrief
    • Privacybeleid
    • Skeptisch Chatten
      • Skeptisch Chatten (archief 1)
      • Skeptisch Chatten (archief 2)
      • Skeptisch Chatten (archief 3)
      • Skeptisch Chatten (archief 4)

Skeptics in the Pub

Korte Skeptische terugblik van 2025

29 December 2025 by Arthur Bijl Leave a Comment

Het einde van het jaar is vaak het moment om te reflecteren en op dit platform uiteraard over skeptische zaken. Net zoals vorig jaar blik ik weer kort terug op activiteiten, artikelen, podcasts, boeken etc. Ik ben ook benieuwd naar jullie skeptische terugblikken bijvoorbeeld bijgebleven kloptdatwel of Skepter artikelen of gelezen boeken, benoem ze in de comments. 

Mijn korte terugblik van 2025:

Korte Skeptische terugblik van 2025 1
Skeptics in the pub

Activiteit: 2025 is een wat rustig jaartje geworden qua activiteiten. Natuurlijk kwam ik wat bijzondere claims tegen in dierentuinen die traditionele ideetjes promoten over de niet onderzochte geneeskrachtige eigenschappen van bepaalde planten. In Ouwehands dierenpark kwam ik echter ook informatieborden tegen met de negatieve aspecten van de onbewezen ideetjes, zoals het mogelijk uitsterven van soorten. Het Teylers museum had een astrologe ingehuurd om praatjes te houden over de ruimte, erg gek werd het gelukkig niet zoals hier te lezen is.

Het Skepsis congres stelde vraagtekens bij het herinneren over hoe goed het verleden was. En er was een online ‘Skeptics in the Pub’ global editie. Hierin kon je vanuit huis langs vele skeptische organisaties gaan en het was leuk dit eens mee te maken. De activiteit die bij mij het meest is bijgebleven is het onderzoek dat ik heb uitgevoerd naar de voorspellende beweringen van een astroloog. De bevindingen zal ik in het nieuwe jaar delen. 

Het Skepter artikel dat mij het meest is bijgebleven afgelopen jaar is een rubriek. Namelijk de Rare Apparaten Museum. De korte advertenties gecontrasteerd met de werkelijkheid geeft een interessant beeld van de inventiviteit van de “uitvinders”. De apparaten zijn ook te bekijken op de Skepsis website. 

Mijn eigen favoriete artikel van afgelopen jaar waar ik aan gewerkt heb is Plato voor Skeptici. Het geeft weer eens aan dat oude bronnen inspiratie kunnen bieden voor problemen van vandaag de dag. En over het samengaan van skeptisch denken en filosofie. 

Podcast: Van de Skepsis podcast een duo podcast die op elkaar aansluiten en het fenomeen NIP aanstipt 27 & 29 . Het verweer van NIP voorzitter aangaande pseudowetenschappelijke zaken komt erg zwakjes over. 

Als boek kan ik het gratis werk van William M. Briggs aanraden: “So, You Think You’re Psychic?”. Het biedt een overzicht van experimenten aangaande het paranormale en richt zich vooral op wat er tijdens de experimenten mis kan gaan. Zo kan je het boek gebruiken om eigen skeptische experimenten op te zetten over bijvoorbeeld telepathie, helderziendheid en precognitie. Het meest verassende? Dat ondanks zijn statistische achtergrond hij aangeeft dat als er echt sommige paranormale krachten zouden bestaan er geen statistische analyse voor nodig zou zijn om ze te ontdekken. Het gegeven dat de analyses nodig zijn geeft al een sterke indicatie dat de vermeende krachten niet bestaan.

Korte Skeptische terugblik van 2025 2
Secrets of the occult hoorcollege

Een serie hoorcolleges is het laatste waarop ik terugblik. Richard B. Spence neemt je in zijn reeks “Secrets of the Occult”, uitgegeven door The Great Courses, mee door alle verborgen zaken die te vinden zouden zijn, of niet, daar is het immers het occulte voor. Zo kom je meer te weten over aspecten zo uiteenlopend als weerwolven tot het satanisme en “The Wonderful Wizard of Oz”. De verschillende colleges worden niet altijd chronologisch behandeld, bijvoorbeeld dat je eerder over het occulte van het nazisme komt te weten dan de occulte verenigingen die daar vooraf aan gingen, en de vragen in de begeleidende tekst zijn soms wel erg eenvoudig. Toch is het een goede introductie voor een kijk in het geloof rondom het ‘verborgene’. 

 

Filed Under: Algemeen, Bezochte activiteiten, Skepsis Congres, Skepticisme, Skeptics in the Pub Tagged With: 2025, skepticisme, terugblik

Skepsis Congres 2016 en Skeptics in the Pub

6 September 2016 by Willem-Jan van Zeist Leave a Comment

Op Zaterdag 22 oktober 2016 houdt Stichting Skepsis haar jaarlijkse congres, dit jaar met de titel: “Niet overtuigd door de wetenschap’. Keynote speakers zijn Massimo Pigliucci en Maarten Boudry, die samen in discussie gaan over waarom veel mensen waarde blijven echten aan niet-bewezen ideeën. Dit jaar vindt het congres plaats in Amersfoort. Kijk op de website voor meer informatie en om jezelf aan te melden. Zie ook de flyer onderaan de pagina.

Hiernaast wil ik graag Skeptics in the Pub opnieuw onder aandacht brengen. Naast de Amsterdamse tak bestaat er ondertussen ook een Groningse dependance van deze mooie avonden! Voor meer info en om op de hoogte gehouden te worden, zie de links hieronder. Al deze avonden zijn gratis en voor iedereen toegankelijk.
Amsterdam: Meetup, Facebook. De eerstvolgende meetup is op maandag 12 september, waar Simon Portegies Zwart komt praten over Planeet IX en Sedna.
Groningen: Meetup, Facebook. Start van de meetups is op 10 oktober, hou de meetup of facebook pagina dus in de gaten!

Al deze activiteiten zijn mooie aangelegenheden om de mensen achter Kloptdatwel.nl en Stichting Skepsis eens wat beter te leren kennen!

Skepsiscongres 2016 flyer png

Filed Under: Algemeen, Skeptics in the Pub Tagged With: congres, Skeptics in the Pub

Pseudowetenschap in HR door Patrick Vermeren

12 April 2016 by Björn Leave a Comment

Patrick Vermeren is een Belgische HR professional die al jaren ten strijde trekt tegen pseudowetenschap op het gebied van Human Resource Management (HR, HRM of ouderwets ‘personeelsbeheer’). Hij schreef hierover boeken als ‘De HR-ballon doorprikt’, ‘Anders leiden’ en ‘Rond leiderschap’. Ook schreef hij diverse artikelen voor Skepp over dit onderwerp.

Patrick was in februari te gast bij Skeptics in the Pub Amsterdam om daar een try-out te doen van zijn presentatie voor de TEDx van de KMA (Koninklijke Militaire Academie). TEDx heeft de presentatie van Patrick nu online gezet. Die is hieronder te vinden.

Filed Under: Algemeen, K-d-Weetjes, Skeptics in the Pub

Skeptics in the Pub Amsterdam – Video opname Jan Willem van Prooijen

31 October 2015 by Björn Leave a Comment

Op 12 Oktober gaf Jan Willem van Prooijen, associate professor aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, een lezing voor Skeptics in the Pub Amsterdam. De titel van zijn Engelstalige presentatie was ‘The psychological origins of belief in conspiracies’. Hij legde in zijn presentatie uit hoe het komt dat zoveel ‘normale’ mensen in complot theorieën geloven.

Zijn conclusie was dat dit komt omdat dit geloof voortkomt uit:
– Normale cognitieve processen zoals patroon herkenning
– Normale sociale processen zoals het wij-zij denken (in group out group)
– Evolutionaire processen in de menselijke historie die ervoor zorgen dat je beter samenzweringen kunt zien terwijl ze er niet zijn dan ze missen terwijl ze wel aanwezig zijn.

Zijn presentatie is vastgelegd in de onderstaande video opname. De beeldkwaliteit laat helaas te wensen over vanwege het slechte licht in de kroeg.

Filed Under: Complottheorieën, Skeptics in the Pub, Skeptische TV Tagged With: Jan willem van Prooijen, Samenzweringen

Skeptics in the Pub Amsterdam: Skeptische Pub Quiz

3 August 2015 by Björn 5 Comments

Teesside-Skeptics-in-the-Pub

Update 8 augustus: deze meeting gaat niet door wegens te weinig aanmeldingen. 

 

Op maandag 10 augustus zal er in Café de Doffer de maandelijkse Skeptics in de Pub plaatsvinden. Deze maand zal er een Skeptische pub quiz georganiseerd worden. De meest rare claims en bijzondere wetenschappelijke feiten zullen de revue passeren.

Meer informatie is te vinden via Meetup of Facebook.

Het concept van Skeptics in the Pub is ontstaan in Londen in 1999 en vindt over de hele wereld navolging. De eerste groep in Nederland was Skeptics in the Pub Den Haag. De tweede Nederlandse groep is dus degene in Amsterdam. In Amsterdam zal er iedere 2e maandag van de maand een Skeptics in the Pub worden georganiseerd waarbij een spreker een engelstalige presentatie van 30-60 minuten houdt in een informele setting. Na de presentatie is er ruimte voor vragen en een goed gesprek aan de bar.

Filed Under: Skepticisme, Skeptics in the Pub Tagged With: acupunctuur, astrologie, complottheorieen, elektromagnetische straling, hoax, homeopathie, humor, james randi, niburu, onzin, onzinnige apparaten, statistiek

Primary Sidebar

Steun ons via:
Een aankoopbol.com Partner (meer info)
Of een donatie

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

Skeptic RSS feed

  • Skepsis
  • Error
  • SBM
Verslag Skepsis-congres 2025
7 December 2025 - Ward van Beek
Verslag Skepsis-congres 2025

Door Niels Olfert, foto’s Thomas de Wit Een kwart van de eenentwintigste eeuw zit er alweer op. Op het congres van Stichting Skepsis blikten we terug en vooruit: was vroeger alles beter? En wat kan er nu beter?  Even wat onderbuikgevoelens: steeds meer mensen geloven in fabeltjes en…Lees meer Verslag Skepsis-congres 2025 › [...]

De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten
22 November 2025 - Pepijn van Erp
De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten

In hun ongeautoriseerde biografie van Wim Hof schetsen Volkskrant-journalisten Robert van de Griend en Anneke Stoffelen een ontluisterend beeld van de goedlachse goeroe. Het is allemaal nog veel erger dan je al dacht.Lees meer De ijsprofeet laat restje geloofwaardigheid Wim Hof wegsmelten › [...]

Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie
12 October 2025 - Ward van Beek
Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie

.Op 4 oktober vond in de Geertekerk in Utrecht het jaarlijkse symposium plaats van de Vereniging tegen de Kwakzalverij. Het thema dit jaar was Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie. Meester KackadorisprijsDe middag begon traditioneel met de toekenning van…Lees meer Het Alternatieve Circuit: Risico’s, Kosten en Communicatie › [...]

RSS Error: A feed could not be found at `https://skepp.be/feed`; the status code is `404` and content-type is `text/html; charset=UTF-8`

WHO On Traditional Medicine
21 January 2026 - Steven Novella

Recently the World Health Organization published their guidelines on traditional medicine, actually referring to the category of “traditional, complementary and integrative medicine (TCIM) practices.” As has long been the case, there are some good parts to their approach, but also some concerning aspects, and at times it feels self-contradictory. The problems begin with their definition. I dislike lumping traditional, complementary, and integrative […] The post WHO On Traditional Medicine first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Pet Acupuncture and Life
20 January 2026 - Mark Crislip

Traditional Inuit whale acupuncture. The post Pet Acupuncture and Life first appeared on Science-Based Medicine. [...]

RFK Jr. is definitely coming for your vaccines (part 6): Liability, ethics, and policy-based evidence making
19 January 2026 - David Gorski

As 2026 dawns, look for HHS Secretary Robert F. Kennedy Jr. to ramp up his assault on vaccines using policy-based evidence making and altering Vaccine Court standards. The post RFK Jr. is definitely coming for your vaccines (part 6): Liability, ethics, and policy-based evidence making first appeared on Science-Based Medicine. [...]

Recente reacties

  • Hans1263
    on De linke weekendbijlage (3-2026)
    @Klaas van Dijk Dat bedoel ik. Dan gaan we dus afwachten of het Radboud nóg meer collaboreert. Sterkte gewenst aan
  • Klaas van Dijk
    on De linke weekendbijlage (3-2026)
    @Hans1263, ja, want de opleiders van Jona Walk, ervaren internisten van het Radboud UMC, moeten uiteindelijk formeel hun akkoord eraan
  • Hans1263
    on De linke weekendbijlage (3-2026)
    @Klaas van Dijk Zou ze ook nog kunnen zakken?
  • Klaas van Dijk
    on De linke weekendbijlage (3-2026)
    @Hans1263, een opleiding tot internist duurt 6 jaar https://www.radboudumc.nl/onderwijs/scholingen/opleiding-tot-internist en Jona Walk is n
  • Renate1
    on De linke weekendbijlage (3-2026)
    Ja en om LPF-achtige toestanden te vermijden besloot de heer Wilders alles maar zelf te bepalen. Dat bleek dus ook

Archief Kloptdatwel.nl

Copyright © 2026 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in